Gudručio vaistinė

Kovai su AIDS skirta konferencija kviečia teisingumui sveikatos apsaugos sistemoje

Spalio 14–16 dienomis Romoje vyksta tarptautinė konferencija, skatinanti kurti partnerystę tarp vyriausybių ir tikinčiųjų organizacijų bendrai kovai su ŽIV ir AIDS.

Į JAV ambasados prie Šventojo Sosto ir Caritas Internationalis agentūros remiamą didžiulio masto renginį susirinko daugelio katalikiškų religinių ir pasaulietinių organizacijų, vyriausybių, Jungtinių Tautų ir kai kurių pasaulio didžiausių farmacinių kampanijų atstovai. Konferencijoje gvildenami klausimai, kaip labiau padėti žmonėms, sergantiems AIDS, ypač didelis dėmesys skiriamas pagalbai infekuotiems vaikams.

Faktas, kad 800 vaikų Afrikoje kasdien miršta nuo AIDS sukeltų ligų, yra baisi tragedija, tačiau kartu ir gėda, – sakė Lesley-Anne Knight, Caritas Internationalis agentūros, Vatikano įsteigtos katalikų labdaros organizacijos, generalinė sekretorė.

L. A. Knight sakė, kad „tai gėda, nes galėtume daug daugiau nuveikti šia linkme. Yra patikimų testų, kurių dėka galima sužinoti, ar nėščia moteris yra ŽIV nešiotoja. Taip pat egzistuoja priemonės, smarkiai sumažinančios galimybę  perduoti virusą kūdikiui, ir testai, nustatantys, ar gimęs kūdikis yra infekuotas, ir jam reikalingas gydymas. Tačiau skurdžiose pasaulio šalyse dauguma motinų gimdo nepasitikrinusios testais, ir mažuma vaikų gauna specialių vaistų, skirtų gydymui nuo AIDS, – jei jie iš viso gauna gydymą.”

Miguelis H. Diazas, JAV ambasadorius prie Šventojo Sosto, konferencijos atidaryme pakvietė sekti ką tik kanonizuoto šv. Damiano iš Havajų pavyzdžiu, kuris ne tik dvasiškai rūpinosi žmonėmis, sergančiais raupsais ar Hanseno liga, tačiau teikė jiems medicininę pagalbą ir statė namus.

Ambasadorius sakė, kad konferencija galėtų padėti dalyviams „toliau tęsti tėvo Damiano pradėtą atjautos ir pagalbos sužeistiems žmonėms darbą”. „Partnerystė tarp JAV vyriausybės ir katalikiškų organizacijų yra esminė, – teigė jis, – kadangi JAV yra didžiausia pasaulinė paramos donorė, o bažnytinės organizacijos teikia didžiausią pagalbą pasaulyje”.

Dr. Giuseppe Profiti, Vatikano įsteigtos Bambino Gesu Vaikų ligoninės Romoje prezidentas, sakė konferencijos dalyviams, kad ŽIV ir AIDS „yra globalinė pediatrijos katastrofa – 2 milijonai vaikų yra užkrėsti virusu, kasmet 370 000 vaikų infekuojami, ir 270 000 vaikų kasmet miršta nuo AIDS ar AIDS sukeltų ligų – beveik visi jie gyvena vargingiausiose pasaulio šalyse.”

Nors geri darbai yra labai svarbūs, Profiti pakvietė visus pasvarstyti, kodėl tai, kas turtingose šalyse lengvai pasiekiama, yra neįmanoma gauti vargingose šalyse.

„Nebūsime pakankamai solidarūs, jei nepakeisime savo sistemos, pagal kurią teikiama parama. Dabar parama, kuri atrodo būtų pakankama nuraminti Vakarų sąžinei, besivystančioms šalims nesuteikia realios galimybės pasirūpinti sveikata ir minimaliu gyvenimo lygiu”, – sakė ligoninės prezidentas.

Michelis Sidibe, UNAIDS programos vykdantysis direktorius, sakė konferencijos dalyviams, kad „nieko negali būti kilniau”, nei padėti motinoms ir jų kūdikiams.

Įvairių Jungtinių Tautų agentūrų kovai su AIDS parengtų programų koordinavimas, partnerystės kūrimas su vietinėmis sveikatos priežiūros sistemomis yra dalis M. Sidibe darbo, jis taip pat agituoja, kad ŽIV testai ir AIDS gydymas taptų laisvai prieinami visiems. „Visuotinis prieinamumas yra socialinio teisingumo klausimas. Atjautos ir teisingumo troškimas vargšų atžvilgiu turi būti artimas mūsų širdims.”

Tačiau dabar tik 28 % nėščių moterų pasaulyje yra atliekami ŽIV tyrimai. „Kaip galime jas apsaugoti, kaip galime apsaugoti jų kūdikius, kad jie nebūtų užkrėsti, jei negalime pasiekti jų su nedaug kainuojančiu testu?” – klausė jis.

Šalyse, kur yra naudojami ŽIV testai ir moterys gydomos iki gimdymo, kūdikių, gimusių su teigiamu ŽIV atsakymu, skaičius yra itin mažas, tad plečiant testų naudojimą ir teikiant priežiūrą, „per kelerius metus didžiulis skaičius gimusių infekuotų kūdikių galėtų tapti praeitimi”, – mano M. Sidibe.

„Baigti šią erą, kai gimsta daugybė kūdikių, infekuotų ŽIV, būtų nuostabi galimybė””, – sakė M. Sibide ir pridūrė, kad „jei to nepasieksime, tai bus didžiausia mūsų veiklos nesėkmė.”

Farmacinių kompanijų „GlaxoSmithKline”, „Abbott Laboratories” bei „Eli Lilly ir Company” atstovai pristatė savo mokslininkų pasiekimus tobulinant AIDS testus ir vaistus bei programas, pagal kurias šios kompanijos teikia vaistus – nemokamus ar nesiekdami pelno – skurdžiausioms pasaulio šalims.

Tačiau konferencijos nariai, kurie dirba su žmonėmis, sergančiais AIDS, sakė, jog to nepakanka; jie ypač prašė, kad vaistų kompanijos padidintų antivirusinių skysto pavidalo vaistų, skirtų vaikams, tiekimą – kadangi šiuo metu dažniausiai pasitaiko, kad jei vaikas, sergantis AIDS, yra gydomas, jis gauna suaugusiems skirtų piliulių, kurios dažnai sukelia atmetimo reakciją, perdozuojama ar apsinuodijama vaistais.

Dr. Deborah Birx, JAV pasaulinės AIDS programos, vykdomos Atlantos Ligų kontrolės ir prevencijos centre, direktorė, patvirtino prezidento Baracko Obamos pasižadėjimą finansuoti programas, skirtas kovai su AIDS, ir pristatė pavyzdžių, kaip ir kur JAV finansuojamos programos sėkmingai sustabdo motinos vaikui ŽIV perdavimą.

Konferencijos dalyviai, pritardami, kad programa vertinga, įvardijo konkrečią problemą, su kuria susidurta – programa neturi adreso.

Viena Marijos misionierių medikių kongregacijos narė paliudijo, kad jų programa gauna AIDS testų nemokamai, tačiau kartais jie neturi už ką nupirkti benzino sunkvežimiui, kuris nuvežtų paimtus kraujo mėginius tyrimams į laboratoriją. Ji pridūrė, kad nors programa užtikrina antivirusinių vaistų teikimą žmonėms, sergantiems AIDS, tačiau neskiria finansavimo maistui, kuris reikalingas, kad pacientai išgyventų.


Bernardinai

TAIP PAT SKAITYKITE