Nobel biocare

Kaip išvengti kojų venų ligų?

Kaip išvengti kojų venų ligų?

Venų plėtimasis – vienas aktualiausių sveikatos sutrikimų. Silpnus venų vožtuvėlius paveldime, arba juos susilpnina netinkamas mūsų gyvenimo būdas. Į šį sutrikimą laiku nekreipiant dėmesio, vėliau gali prireikti net operacijos. Pajutus pirmuosius venų plėtimosi požymius, rekomenduojama imtis profilaktinių priemonių, kurios gali padėti išvengti operacijos arba bent ją atitolinti.

Ar galima išvengti venų plėtimosi?

Dažnai venų plėtimosi galima išvengti arba jį pristabdyti, laiku pradėjus taikyti profilaktines priemones, pvz., kompresinę

terapiją, t.y., pradėjus mūvėti kompresines kojines. Jas turi parinkti specialistas, nes tik tinkamo apspaudimo lygio kojinės atliks norimą funkciją.

Kaip kompresinė kojinė veikia venų kraujotaką?

„Tai vienintelė patogeneziškai veikianti priemonė. Patogeneziška priemonė yra tokia, kuri veikia ligos išsivystymo priežastį. Venų varikozės išsivystymo priežastis yra stazė, kitaip sakant, veninio kraujo susikaupimas venose, kada jis pradeda sunkiau cirkuliuoti ar iš viso necirkuliuoja. Taigi, kraujas susitvenkia venose, ir, neatlaikydamos didėjančio spaudimo, venų sienelės deformuojasi, o venos plečiasi. Tuomet vienintelė teisinga priemonė yra kompresinė terapija, kuri tiesiogiai veikia priežastį, t.y. tolygiu ir laipsniškai kintančiu spaudimu (stipriau ties čiurna ir silpniau, kylant į viršų link kirkšnies) kompresinė kojinė pagreitina veninio kraujo ištekėjimą iš galūnės. Tokiu būdu suaktyvinama kraujotaka, išvengiama veninio kraujo susitvenkimo, t.y., pašalinama venų plėtimosi priežastis.

Kur ir kokias kompresines kojines galima pasirinkti?

Kelionines kojines galima išsirinkti ir vaistinėse. Tačiau, kai renkatės kojines ligos profilaktikai, arba esate stambesni ar lieknesni, nei įprasta, tuomet geriausiai kreiptis į kompresinės terapijos specialistą, kuris individualiai išmatuos abiejų kojų apimtis ir parinks būtent Jums tinkamiausias kompresines kojines. Jei atvejis sudėtingesnis, tuomet būtina pasikonsultuoti su gydytoju kraujagyslių chirurgu,  kuris nuspręs ir rekomenduos, kokios kompresijos klasės kojines Jums geriau įsigyti. Tačiau pradinėse venų veiklos sutrikimo stadijose didžiajai daugumai pacientų kompresines kojines gali parinkti ir pritaikyti tinkamai paruošti ir apmokyti specialistai, pvz., slaugytojos.

Ar kojinės iki kelių – geras pasirinkimas, ar jos neužspaudžia kraujotakos?

„Daugelis klientų užduoda panašų klausimą, kodėl vieniems pacientams skiriamos kojinės iki kelių, o kitiems virš kelių, t.y., iki kirkšnies. Visų pirma, noriu atkreipti dėmesį, jog nei viena kompresinė priemonė, ar tai būtų elastinis tvarstis, ar kompresinė kojinė, niekada pilnai negali užspausti venų ir sutrikdyti kraujotakos. Žinoma, yra tam tikri sudėtingi atvejai, arterijų kraujotakos pažeidimai ar giliųjų venų trombozės, tačiau šį kartą į tai nesigilinsime, nes tai jau ne profilaktinės kompresijos tema. Bet kuriuo atveju kompresinės kojinės pilnai neužspaudžia kraujotakos, nes kojinės pasižymi tik  tam tikru suspaudimo laipsniu, kuris stimuliuojančiai veikia venų sieneles per tarpinius audinius (odą, paodį, raumenyną). Todėl, prieš rekomenduojant pacientui kompresines kojines iki kelių ar iki kirkšnies, pirmiausiai reikia įvertinti veninę kraujotaką. Jeigu paaiškės, jog Jūsų atvejis toks, kad šlaunyje kraujotaka pakankama, o blauzdoje diagnozuojamas tik pradinės stadijos kraujotakos nepakankamumas, pilnai pakanka kompresinių kojinių iki kelių. Tokios kojinės stipriausiai apspaus čiurnas ir apatinę blauzdos dalį, t.y., tas kojos vietas, kur reikia labiausiai pastimuliuoti venų vožtuvus ir stumtelti kraują, kad jis greičiau ištekėtų iš blauzdos (į viršų). Taigi, gydytojo paskirtos kojinės iki kelių tikrai nepažeis kraujotakos.

Kada vertėtų rinktis kompresines kojines?

Profilaktines kompresines kojines visada patariu mūvėti skrydžių lėktuve metu, nes dėl padidėjusio slėgio dažnai kenčia kojų venos. Taip pat kompresines kojines venų ligų profilaktikai būtų gerai mūvėti ir kitomis transporto priemonėmis keliaujantiesiems, kai tenka ilgai sėdėti nejudant. Kompresinė terapija naudinga ir ilgą laiką stovintiems ar sėdintiems darbuotojams, pvz., kirpėjoms, biuro darbuotojams. Tuomet kompresinės profilaktinės kojinės turėtų tarnauti kaip darbo drabužis ir būti mūvimos nuolat, kai ilgiau sėdima ar stovima. Nėščios moterys, remiantis Vakarų patirtimi, turėtų mūvėti kompresines kojines nuo antrojo nėštumo trimestro, nes papildomas svoris, kraujotakos bei hormonų pokyčiai labai ženkliai įtakoja venų plėtimąsi.

Kraujagyslių chirurgas Narimantas Markevičius

TAIP PAT SKAITYKITE