Agatas

Išmanioji chirurgija

Dauguma pasaulio gyventojų turi išmaniuosius telefonus, naudojasi planšetiniais kompiuteriais ir kt. naujomis technologijomis, be kurių  nebegali apseiti. Išmaniąsias technologijas naudojame praktiškai viskam- kaip navigacinę įrangą automobiliams, įsijungiame jas sportuodami, klausydami muzikos, rašydami laiškus ir t.t. Tačiau ar patikėtumete, kad naudojantis viena iš išmaniųjų technologijų- planšetiniu kompiuteriu- galima kur kas lengviau ir efektyviau atlikti chirurgines operacijas? Skamba neįtikėtinai? Bet tai tiesa…

Bremene  Fraunhofer instituto sukurta speciali programa MEVIS, kurios pagalba 3D vaizdu atkuriama organo anatominė struktūra bei kraujotaka. Sistema išbandyta pirmą kartą Vokietijoje 2013m. rugpjūčio 15d. Asklepios Klinikoje Hamburge, kur programa buvo sėkmingai panaudota atliekant kepenų operaciją, kurios metu buvo pašalinti kepenų navikai.

Kepenų operacijos gana sudėtingos ir įprastai trunka kur kas ilgiau nei kelias valandas. Operacija turi būti atlikta labai preciziškai, kad būtų išvengta komplikacijų. Tam chirurgas privalo tiksliai žinoti, kur išsidėsto organo kraujagyslės prieš ir operacijos metu.

Nauja planšetinio kompiuterio programa, skirta mediciniams vaizdams kompiuterizuoti MEVIS bei sukurta Fraunhofer instituto Bremene, atlieka būtent šią funkciją. Remdamasi 3D rentgeno nuotraukomis, įranga gali atkurti kraujagyslių lokalizaciją individualiai kiekvienam pacientui. Tokiu būdu prieš operaciją chirurgai gali tiksliau numatyti, kurioje vietoje yra geriausia atlikti pjūvius tam, kad navikas būtų radikaliai pašalintas. Tam tereikia atlikti KT (kompiuterinę tomografiją) prieš operaciją.

Programa įdiegta remiantis sukurta MEVIS įranga, kuri naudojama kepenų operacijų planavimui ir jau sėkmingai pritaikyta daugiau nei 6000 pacientų. Naujos programos privalumai būtų tai, kad chirurgui paprasto prisilietimo prie planšetinio ekrano su organo vaizdu metu programa apskaičiuoja ketinamos pašalinti kraujagyslė ilgį. Be to, pašalinus numatytą kraujagyslę nuo programos ekrano su virtualiu „trintuku“, programa leidžia matyti kitas anatomines struktūras bei įvertinti, kuri organo dalis liks be kraujotakos.

Įdiegus šią įrangą pasaulyje ir naudojantis ja chirurginių operacijų metu, tikimasi mažesnio komplikacijų dažnio ir trumpesnės pacientų hospitalizacijos trukmės po operacijų.

 

Straipsnio autorė: Jolanta Gribauskaitė (LSMU medicinos studentė)

www.mokslustudija.lt

TAIP PAT SKAITYKITE