REXSAN

Dirbtinė gėlelė sustabdys maliarijos epidemiją

Maliarija – viena dažniausiai pasitaikančių infekcinių ligų ir sukelia dideles visuomenės sveikatos problemas. Tai ypač opi problema šiltuose kraštuose. Maliariją sukelia plazmodijų genties pirmuonys. Skiriamos keturios jų rūšys, kurios skiriasi dauginimosi ciklo trukme ir sukelia įvairias maliarijos formas. Infekcijos šaltinis yra ligonis ar plazmodijų nešiotojas. Ligos sukėlėją perneša Anopheles genties uodų patelės. Tad iki šiol žmonės su maliarija kovojo dviem būdais – chemikalais arba gaudyklėmis naikindami uodus ir jau gydydami užsikrėtusius. Dabar gi suformuluotas visai naujas požiūris kaip galima kauptis su šia pavojinga infekcine liga.

Pradedant kalbėti apie naujausius mokslininkų tyrimus, pirmiausia reiktų priminti pagrindinius duomenis apie maliariją. Šią ligą sukeliantys parazitai dauginasi raudonuosiuose kraujo kūneliuose sukeldami tokius simptomus kaip anemija (galvos svaigimas, oro trūkumas, tachikardija ir t.t.), taip pat kitus bendruosius simptomus kaip karščiavimas, drebulys, pykinimas, panašius į gripą simptomus, o blogiausiais atvejais komą ir mirtį. Maliarijos plitimas iki šiol mažinamas imantis prevencinių priemonių apsisaugant nuo uodų įkandimų: tinkleliais nuo vabzdžių ar repelentais, ar net purškiant insekticidus namuose, nusausinant stovinčio vandens telkinius (uodai ten deda kiaušinėlius).

Efektyvios vakcinos nuo maliarijos kol kas nėra. Nuolatos turi būti vartojami profilaktiniai vaistai, tam kad būtų sumažinta infekcijos grėsmė. Tokie profilaktinių vaistų naudojimai dažnai yra per brangūs žmonėms, gyvenantiems epideminėse teritorijose. Dauguma suaugusiųjų epideminėse teritorijose turi ilgalaikės infekcijos ligos istoriją ir todėl yra įgiję dalinį atsparumą. Dalinis atsparumas sulig laiku išblėsta ir ilgesnį laiką pagyvenę neepideminėse teritorijose žmonės gali tapti maliarijos aukomis

Taigi, situacija beveik be išeities – visų uodų neišnaikinsim, o kitokių efektyvių apsisaugojimo priemonių kaip ir nėra. Tad šis amerikiečių kompanijos MIT Holding, specializuojančios farmacijoje ir medicininėje įrangoje išradimas, pasiektas kartu su kompanijos MEVLABS ir Pietų Džordžijos universiteto (Georgia Southern University) mokslininkais, suteikia naujų vilčių maliarijos prevencijoje. Išradimas gi iš pirmo žvilgsnio labai keistas ir net nerimtas – sukurta dirbtinė gėlė, pavadinta Provector vardu.

Tačiau nežiūrint to ji žada būti efektyvia priemone kovojant su maliarijos liga. Kokia reikalo esmė? Pasirodo, MIT Holding kompanija į šią problemą pažvelgė visiškai iš naujo taško – ji nesiūlo jau užsikrėtusių žmonių naujo gydymo metodo, kaip ir nesiūlo efektyvesnių uodų naikinimo būdų. Ji siūlo kai ką keisto – gydyti pačius uodus.

O kad uodus privilioti į „terapijos kursus” ir buvo sukurta dirbtinė gėlė Provector. Jos žiedelis uodus viliojantį kvapą, o ir išvaizdą vabzdžiams labai patraukli. Tačiau vietoj paprasto nektaro pripilta gydančių vaistų. Be to, vaistų saugyklėlė padengta tankia membrana, kuri apsaugo prisilietusiu žmones ar kitus vabzdžius – tarkim nektaro mėgėjas bites. Tuo tarpu aštrus uodo geluonis be vargo praduria membraną ir „paragauja” cheminių preparatų.

Tokiu būdų, uodai atsikrato plazmodijų genties pirmuonių ir nustoja pernešinėti maliarijos užkratą. Svarbiausia, jog jie nežūva, tad išlieka aktyvus ekosistemos dalyviai – gali daugintis arba „pasitarnauti” kitoms gyvūnų rūšims kaip maistas.

Laboratoriniuose bandymuose nustatyta, jog gėlėje naudojami preparatai sumažina bendrą uodo pernešamų virusų kiekį ir naikina pavojingus mikroorganizmus. Taigi, uodai nebeperneša ne tik maliarijos, bet ir kitų užkrečiamų ligų. Kas svarbiausia, vaistai veikia ir profilaktiškai – uodas įgauna atsparumą prieš plazmodijų genties pirmuonis ir jais nebeužsikrečia.

Viena tokia gėlė uodus galės gydyti iki vienerių metų – po to ją reiktų iš naujo papildyti vaistais. Tiesa, kol kas ji dar nepasiekė galutinės išdirbinėjimo stadijos – mokslininkai vis dar derina geriausius cheminių preparatų derinius, siekdami sumažinti vieno gėlės egzemplioriaus kainą iki $5.

Kitais metais gėlės bandymai bus perkelti į natūralią gamtą.

TAIP PAT SKAITYKITE