Nobel biocare

Dėl kiaulių gripo mirusio berniuko tėvų išvados neguodžia

Su siaubu skaičiuojame naujojo, vadinamojo kiaulių, gripo aukas ir vis grįžtame prie pirmosios – berniuko, mirusio Kauno klinikose. Ar tikrai jis – gripo, o ne medikų abejingumo arba neprofesionalumo auka?

Ar nepažeidė priesaikos?

Labai sunku kalbėti su motina, šiek tiek daugiau nei prieš savaitę palaidojusia savo sūnų, trylikametį berniuką. Paguodos žodžiai lieka žodžiais. Moteriai sunku ir kalbėti, ir tylėti.

Ir vis dėlto kodėl per savaitę nuo paprastos ligos – gripo mirė žmogus? Ar tikrai viskas buvo padaryta ir liga buvo stipresnė už aukščiausio lygio ligoninės medikų žinias bei galimybes?

Valstybinės medicininio audito inspekcijos prie Sveikatos apsaugos ministerijos, ieškojusios atsakymo į šiuos klausimus, išvadose teigiama, kad medicinos paslaugos pandeminiu gripu sirgusiam paaugliui Kauno medicinos universiteto klinikose buvo atliktos pažeidžiant teisės aktų reikalavimus.

Nuo ligonio nesitraukusi mama negali atsitokėti ne tik dėl mirties, bet ir medikų Hipokrato priesaikos – esminių humaniškumo reikalavimų pažeidimo.

Į ligoninę – reikalaujant

„Kai sakiau, kad vaikas miršta, reikia jį vežti į reanimaciją, man liepė balso nekelti”, – niekada Kauno klinikose patirto siaubo nepamirš nuo pandeminio gripo mirusio Roko mama Diana Striogienė.

Ji – medikė, dirba bendrosios praktikos slaugytoja Kauno greitosios medicinos pagalbos stotyje. Moteris pripažįsta nežinanti, gerai ar blogai jos vaiką gydė Vaikų intensyvios terapijos skyriuje, bet jo medikams jokių priekaištų neturi. Jie, D.Striogienės žodžiais tariant, matė vaiką, o per naktį iki perkeliant jį į intensyvios terapijos skyrių Roką gydžiusi gydytoja rezidentė buvo tarsi su raiščiu ant akių.

Rokas susirgo trečiadienį. Blogai pasijuto mokykloje, ir mama patarė jam pareiti namo. Penktadienį į namus iškviesta šeimos gydytoja, apžiūrėjusi Roką, įtarė jam plaučių uždegimą, nustatė kvėpavimo nepakankamumą , intoksikaciją.

Tėvai nuvežė sergantį sūnų į Kauno klinikas. Iš pradžių buvo pasiūlyta kreiptis į polikliniką. Tėvų teigimu, tik jiems reikalaujant ligonis buvo paguldytas į ligoninę.

Paracetamolis nuo dusulio

„Palatoje buvome jau popiet. Gydytoja, matyt, skubėjo namo, sergančių vaikų buvo daug. Rokutį apžiūrėjusi gydytoja rezidentė sakė, kad kraujo tyrimo rezultatai keisti, bet turbūt neturėjo su kuo pasitarti ir nežinojo, ką daryti. Matyt, laukė ryto, kol ateis kiti gydytojai”, – svarsto D.Striogienė.

Ir praplūsta ašaromis, kalbėdama apie vaiko būseną.

„Rokutis duso, jo rankos ir kojos pasidarė mėlynos. Parodėme tai seselei, kurią kviečiau ir kviečiau, ji kvietė gydytoją, kuri retkarčiais ateidavo. Prieš vidurnaktį davė paracetamolio. Ką jis galėjo padėti? Suskaičiavau, kad Rokutis alsavo 100 kartų per minutę. Nemokėjau pasakyti, kad vaikas miršta, prašiau, kad vežtų į reanimaciją. Davė deguonies palatoje, bet Rokutis nesugebėjo įkvėpti. Vaikas kliedėjo, kalbėjo, kad važiuoja pas močiutę, važiuoja pietų”, – kiekvienas ištartas žodis veria skausmu ne tik moters širdį.

Kadangi ligonis blaškėsi, jam, tvirtino medikė D.Striogienė, davė migdomųjų vaistų. Šie nieko nepadėjo. Gydytoja rezidentė patvirtino, kad galimas atvirkštinis vaistų poveikis.

Visi laukė ryto

„Nuo ketvirtos valandos nakties nieko nebekviečiau. Laukiau ryto, kad ateitų nauja medikų pamaina. Prieš aštuonias atėjo ta pati rezidentė, pamačiusi tamsų šlapimą paaiškino, kad skysčių organizmui trūksta. Medicinos slaugytoja buvo labai gera, dėmesinga, tik ji nieko nekomentavo. Kai kas man dabar sako, kad reikėjo pačiai eiti į reanimaciją ir prašyti, kad Rokutį priimtų. Bet kas gi manęs būtų klausęs vidury nakties? Būtų psichiatrus iškvietę. Tą naktį pasijutau Klinikose kaip gūdžiame vienkiemyje”, – pasakoja D.Striogienė.

Nauja pamaina 9 val. ryto nė kiek nesvarsčiusi skubiai išvežė ligonį į Intensyvios terapijos skyrių. Apie jo medikus D.Striogienė kalba su pagarba ir dėkingumu. Jie, moters įsitikinimu, padarė viską, ką galėjo, bet jau buvo per vėlu. Ketvirtą gydymo šiame skyriuje parą Rokas mirė.

Mirties priežastimi nustatyta pandeminio gripo sukelta komplikacija – bakterinis šokas.

Bausti ar ginčytis

Valstybinės medicininio audito inspekcijos išvados dėl berniuko gydymo ir mirties priežasčių gedinčius tėvus nuvylė. Jose lyg tarp kitko pripažįstama, kad „stebėti sąmonės sutrikimai ir deguonies terapijos poreikis galėjo būti indikacijos perkelti (ar net iš karto hospitalizuoti) vaiką į Intensyvios terapijos skyrių”.

„Audito išvados yra šališkos, neobjektyvios, viskas nurašoma gripo virusui. Atspindėta tik Klinikų pozija, neįvertinta šeimos gydytojos ir tėvų nuomonė, nutylėta apie vaiko kančią paprastoje palatoje, o gydytojos rezidentės tarsi nė nebuvę”, – stebisi Diana ir Rimas Striogai. Tai, anot jų – neskaidrus bandymas dangstyti Klinikų medikų klaidas.

Kauno medicinos universiteto klinikos išplatino pranešimą, kad taip pat turi abejonių dėl išvadų pagrįstumo.

„Išsamiai išanalizavus kokybės kontrolės ataskaitą, bus sprendžiama dėl Valstybinės medicininio audito inspekcijos sprendimo ginčijimo nustatyta tvarka”, – rašoma pranešime.

Inspekcija siūlo bausti dvi Klinikų medikes – 1-ojo vaikų skyriaus vadovę Birutę Pundzienę (Klinikų generalinio direktoriaus Juozo Pundziaus žmoną) ir pediatrę, Roko guldymo į ligoninę dieną dirbusią priėmimo skyriuje, Genovaitę Ryselinę. Jos, anot medicininio audito išvadų, neįtarė girpo viruso A (H1N1) potipio. Visas gydymas buvo nukreiptas į plaučių uždegimo gydymą. Sprendimą dėl nuobaudos – nuo papeikimo iki atleidimo iš darbo – šiuo atveju turėtų priimti Klinikų administracija.


Sesuo pasveiko

Rokas turėjo dvi seseris. Viena jų, septynmetė Augustė, susirgo tuo pačiu metu, kaip ir Rokas, ir buvo gydoma Kauno medicinos universiteto Vaikų ligų klinikos 1-ajame vaikų ligų skyriuje. Mergaitė nesunkiai pasveiko. „Tai labai graži šeima, kuriai netrūko nei meilės, nei duonos”, – taip apie kolegės D.Striogienės šeimą atsiliepia Kauno greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojai.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE