Natula

Britų medikas: iš emigracijos būtina pasimokyti

Subiras Mukjerjee’as teigia, kad į jo šalį atvykę gabūs Lietuvos medikai ne tik praturtina Britanijos sveikatos apsaugos sistemą, bet ir patys iš to laimi.

Anot jo, darbo patirtis skirtingose ligoninėse yra neįkainojama – būtent ją reikia naudoti sprendžiant vietos problemas.

Atvykote į Lietuvoje rengiamą konferenciją medicinos studijų tema. Ką įdomaus, kokias problemas Jungtinės Karalystės medikas mato Lietuvoje?

Tai labai įdomu. Nors esu Jungtinės Karalystės daktaras, matau, kiek daug medikų iš Rytų ir Vidurio Europos dirba Anglijoje. Man įdomus šis dialogas ir šio proceso vystimasis.

Mes atveriame jiems savo ligoninių duris ir kai kuriems jų išties labai gerai sekasi. Ši plėtra, kai visos Europos daktarai dirba vienoje ligoninėje, yra labai įdomi.

Kas būtent įdomu?

Galimybė susipažinti su skirtingų šalių ir patirčių daktarais. Kai jie integruojasi į Jungtinės Karalystės sveikatos apsaugos sistemą, naudos iš to turi ne tik jie, tačiau ir ligoninės, kuriose jie dirba bei apskritai visa sistema.

Tačiau viena pusė laimi, kita – tos šalys, iš kurių emigruojama – pralaimi.

Tiesa. Bet aš manau, kad naudingiausia yra tai, jog pasikeičiama patirtimis ir žiniomis. Tai, kad pamatoma iš vidaus, kaip veikia skirtingos sveikatos apsaugos sistemos, prisideda ir prie jų asmeninio tobulėjimo.

Tačiau ar medikas iš Jungtinės Karalystės pasisemtų daug naudingos patirties, pavyzdžiui, dirbdamas kokioje nors Rytų Europos sveikatos sistemoje?

Manau, kad kiekviena sveikatos sistema turi savo privalumų ir savų trūkumų. Pavyzdžiui, Jungtinės Karalystės ligoninėse, kuriose jaunesnieji medikai iš Rytų Europos praktikuojasi, yra įvedamos „susipažinimo programos”. Tai, kad prisistato ir jie, ir mes, yra labai naudinga, nes tada abi pusės žino, ko tikėtis vieniems iš kitų.

Ką Jūs manote apie Lietuvos, Lenkijos ir kitų šio regiono šalių sveikatos apsaugą?

To nenorėčiau komentuoti. Manau, kad pašaliečiui nereiktų to daryti. Jūs turite savus ekspertus, savas problemas ir patys galite jas išsispręsti geriau.

Lietuvoje skaitysite pranešimą apie pagrindinius kokybės užtikrinimo principus ruošiant jaunuosius gydytojus. Kokie jie?

Manau, šie principai pasiteisina Jungtinėje Karalystėje, labai svarbu yra komandinis darbas. Mūsų ligoninėse daug diskutuojama, dirbama bendrai. Be to, ligoninėse yra tobulėjimo centrai, nevengiama pripažinti, kad kažkas sekasi nelabai gerai, ir bandoma pasimokyti. Nemažai paprastų darbų nudirba specialiai paruoštos slaugytojos.

Lietuvoje manoma, kad čia paruošti medikai yra labai aukštos kokybės. Ar tai tiesa?

Ligoninėje, kuriai vadovauju, dirbo viena medikė iš Lietuvos. Manome, kad ji buvo labai gera specialistė ir labai gerai pritapo mūsų sveikatos apsaugos sistemoje. Tačiau tai tėra mano subjektyvi nuomone, grindžiama tik vienu pavyzdžiu, todėl apibendrinti negaliu.

Kaip Jūs paaiškintumėte net ir šį vieną atvejį? Pavyzdžiui, Britanijos rezidentūros programa tobulinama jau beveik 4 dešimtmečius, investuojama labai daug. Lietuvoje priešingai, pirmas svarbus žingsnis, Seimo sprendimas mokėti rezidentams atlyginimus, žengtas tik prieš kelis metus. Teigiama, kad reikia dar labai daug pertvarkų šioje srityje…

Atsakyti į šį klausimą galiu tik pasiremdamas Jungtinės Karalystės patirtimi. Manau, kad būtina (ir į tai buvo atsižvelgiama, modernizuojant Jungtinės Karalystės sveikatos sistemą) atsižvelgti į vietos patirtį ir vietines problemas taisyti čionykščių medikų patarimais. Viskas priklauso nuo jūsų poreikių ir požiūrių.

Ir būtent šioje vietoje svetur dirbusių medikų patirtis yra neįkainojama?

Taip. Dialogas, susitikimai, konferencijos, kurių metu cirkuliuoja idėjos, yra labai naudingas dalykas. Mokymosi pratimai yra būtini.

Lietuviai mano, kad sveikatos apsaugos sektorius yra vienas iš korumpuočiausių. Kodėl Jungtinėje Karalystėje nėra šios problemos?

Todėl, kad sveikatos apsaugos sistema yra visiškai nemokama. Vakar kalbėjau su Londone dirbančiu mediku iš Lietuvos Andriumi Šimaičiu. Jis teigė, kad prieš 40 metų komunistai šią nemokamą sveikatos apsaugos sistemą būtų vadinę „komunistine svajone”.

Antra vertus, jis pasakojo ir apie lietuvių ir britų kultūrų skirtumus. Anot jo, britai, net ir stovėdami eilėje kelis metus (tokie dalykai čia buvo prieš kelis metus), nesumanytų duoti kyšių. Lietuvos, man pasakojo, visuomenėje yra vis dar gajos vertybinės nuostatos, trukdančios kovoti su korupcija.

Dr. Subiras Mukjerjee’as yra Rytų Londono Kento, Surrey ir Sasekso podiplominių studijų dekanas. Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) rengiamoje Tarptautinėje konferencijoje „Gydytojų ruošimas Lietuvoje: kur einame?” jis skaitė pranešimą „Pagrindiniai kokybės užtikrinimo sistemos principai”.

TAIP PAT SKAITYKITE