REXSAN

Ruošdami vaikus į mokyklą nepamirškime paskiepyti

Vasara – tinkamiausias laikas pasirūpinti moksleivių ir būsimų moksleivių sveikatos pažyma, kurią iki rugsėjo penkioliktosios dienos kasmet reikia pristatyti į savo mokyklą. Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai ragina šio vizito pas savo šeimos gydytoją metu nepamiršti ir skiepų, bei mėginio dėl tuberkuliozės.

Aktualiausias skiepijimas yra 6 – 7 metų amžiaus vaikų, kuris turėtų būti atliekamas prieš vaikui pradedant lankyti mokyklą. Šio amžiaus vaikams rekomenduojama pasiskiepyti dviem vakcinomis. Pirmoji apsaugos nuo keturių ligų: difterijos, stabligės, kokliušo ir poliomielito, antroji nuo trijų: tymų, raudonukės ir epideminio parotito. Skiepijimas vienu metu nuo kelių ligų yra patikrintas laiko ir mokslinių tyrimų metu. Nustatyta, kad toks skiepijimas yra saugus ir užtikrina pakankamą apsaugą nuo visų ligų, nuo kurių yra skiepijama. Paskiepyti vaikus prieš išleidžiant į mokyklą yra svarbu dėl to, kad mokykloje yra labai geros sąlygos plisti užkrečiamosioms ligoms.

Visiems 7 metų vaikams turi būti atliekami patikrinimai dėl tuberkuliozės, suleidžiant tuberkulino mėginį. Dažniausiai vaikai būna skiepijami vos sulaukę šešerių metų, o tuberkulino mėginys atliekamas jau tik septynerių metų amžiaus vaikams. Tačiau, jeigu tenka skiepyti ir atlikti tuberkulino mėginį kartu, dėl šių preparatų suderinamumo ir suleidimo intervalų gydytojas turėtų vadovautis naujausiomis naudojamų preparatų charakteristikų santraukomis, kurias galima rasti Lietuvos Respublikos vaistinių preparatų registre adresu www.vvkt.lt.

Kita vaikų grupė, kuri kasmet turi būti tiriama tuberkulino mėginiu, yra tuberkuliozės rizikos grupėms priklausantys vaikai. Kaip tai numato sveikatos apsaugos ministro įsakymas, didesnę riziką susirgti tuberkulioze turi šie vaikai: neskiepyti dėl tuberkuliozės, bendraujantys su sergančiaisiais tuberkulioze šeimoje ar kolektyve, dažnai sergantys peršalimo ligomis, sergantys lėtinėmis ligomis ir kita. Šiems vaikams tuberkulino mėginį patogiausia atlikti taip pat vasarą, kai išduodama sveikatos pažyma mokyklai.

Skiepai svarbūs ir vyresniems vaikams. 15-16 metų paaugliams rekomenduojama atnaujinti apsaugą nuo difterijos ir stabligės, nes po paskutiniojo skiepo jau praėjo 10 metų ir suformuotas imunitetas gali būti išblėsęs.

Šie skiepijimai pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių yra nemokami, nes visos išlaidos apmokamos valstybės biudžeto lėšomis.

Be šių, nemokamų skiepų, vaikams yra rekomenduojami ir kiti skiepai, už kuriuos jau reikės susimokėti. Taigi tėveliams, ypatingai besirūpinantiems auginti sveikus vaikus, rekomenduojame dėl papildomų skiepų kreiptis į šeimos gydytoją.

Viena iš populiariausių rekomendacijų: 15 – 16 metų vaikus vietoje nemokamos dvivalentės (difterijos ir stabligės) vakcinos skiepyti mokama trivalente vakcina, kuri apsaugotų ne tik nuo minėtų dviejų ligų bet ir nuo kokliušo. Nors paauglystėje kokliušas dažniausiai nebūna labai sunki liga ir nepasireiškia būdingais kokliušui kosulio priepuoliais, tačiau kokliušo sukeltas kosulys ir suaugusiajam gali tęstis net keletą mėnesių. Ši mokama trivalentė vakcina ypač rekomenduojama vaikams, gimusiems iki 2002 metų, kurie skiepijami prieš mokyklą, dar neturėjo galimybės gauti apsaugą ir nuo kokliušo. Šio amžiaus vaikai paskutinį kartą nuo kokliušo turėjo būti skiepyti tik 18 mėnesių, todėl skiepų suformuotas imunitetas jau yra išblėsęs. Vaikai, gimę 2002 metais ir vėliau, jau turėjo galimybę prieš mokyklą būti paskiepyti ir nuo kokliušo, nes 2008 metų pradžioje įsigaliojo naujasis skiepų kalendorius.

Norisi priminti, kad patogiausias ir saugiausias būdas apsisaugoti nuo sunkiausių užkrečiamųjų ligų yra planiniai skiepijimai pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Prasidėjus atsilikimui nuo nustatyto skiepų laiko, kiekvienu atveju reikia sudaryti individualų skiepų kalendorių. Šeimos gydytojui ne visada užtenka kompetencijos, dėl to tenka kreiptis į kitą specialistą, gaištant brangų laiką.

Kauno visuomenės sveikatos centro informacija

TAIP PAT SKAITYKITE