Gudručio vaistinė

Projektas „Man skanu – mamai sveika”

„Prieraišiosios tėvystės centras“, dalyvaudamas Vilniaus miesto savivaldybės VISUOMENĖS SVEIKATOS RĖMIMO PROGRAMOJE, vykdo programą „Man skanu – mamai sveika“.

PROJEKTO „MAN SKANU – MAMAI SVEIKA” RENGINIŲ PROGRAMA
2013 m., Vilnius

Spalio 15 d., antradienis
Tarptautinės krūties sveikatos dienos minėjimas. Kvietimas visuomenei prisidėti kuriant žindymui palankias erdves Vilniuje.
15.30 val. Aušros Mockuvienės fotografijų parodos atidarymas.
16 val. Nemokama paskaita „Žindymas: sveikata mamai ir vaikui”. Paskaitą veda Rima Kurtinaitienė (VšĮ Prieraišiosios tėvystės centras)*.
Vietų skaičius ribotas. Registruotis galite jau dabar, užpildydami šią formą. Kur vyks paskaita, dar bus tikslinama.

Spalio 16 d., trečiadienis
11 val. Nemokama paskaita „Endokrininę sistemą ardančios medžiagos: kodėl apie jas reikia žinoti?” Papasakosime, kokios medžiagos turi endokrininę sistemą ardančių savybių, kur ir kodėl naudojamos, koks jų poveikis sveikatai bei aplinkai, su kokiomis ligomis yra siejamos bei apžvelgsime kaip jų vengti. Paskaitą veda Laura Stančė ir Justė Buzelytė (Baltijos aplinkos forumas)**.
Vietų skaičius ribotas. Registruotis galite jau dabar, užpildydami šią formą. Kur vyks paskaita, dar bus tikslinama.

Spalio 29 d., antradienis
11 val. Nemokama paskaita „Saugi vaikystė be pavojingų cheminių medžiagų”. Aptarsime, kodėl vaikai yra itin pažeidžiami, ką ir kodėl svarbu žinoti apie žaislų cheminę sudėtį bei esamas alternatyvas. Bus ir praktinė dalis! Paskaitą veda Laura Stančė ir Justė Buzelytė (Baltijos aplinkos forumas)**.
Vietų skaičius ribotas. Registruotis galite jau dabar, užpildydami šią formą. Kur vyks paskaita, dar bus tikslinama.

Lapkričio 14 d., ketvirtadienis
11 val. „Pavojingos cheminės medžiagos kosmetikoje”. Kasdien naudojame apie 20 skirtingų kosmetikos ir higienos priemonių, kurių dauguma tiesiogiai kontaktuoja su oda. Kalbėsime, kodėl svarbu domėtis kosmetikos sudėtimi, praktiškai susipažinsime su medžiagomis, kurių reiktų vengti bei kaip atpažinti parduotuvių lentynose esančias alternatyvas. Paskaitą veda Laura Stančė ir Justė Buzelytė (Baltijos aplinkos forumas)**.
Vietų skaičius ribotas. Registruotis galite jau dabar, užpildydami šią formą. Kur vyks paskaita, dar bus tikslinama.

Lakpričio 26 d., antradienis
11 val.
Nemokama paskaita „Švarūs namai be pavojingų cheminių medžiagų”. Kiek ir kokių buitinės chemijos priemonių reikia, kad namai būtų švarūs? Išmoksime kaip elgtis su buitine chemija, kaip praktiškai pasirinkti ar pasigaminti saugesnes priemones bei ko geriau vengti. Paskaitą veda Laura Stančė ir Justė Buzelytė (Baltijos aplinkos forumas)**.
Vietų skaičius ribotas. Registruotis galite jau dabar, užpildydami šią formą. Kur vyks paskaita, dar bus tikslinama.

Gruodžio 3 d., antradienis
11 val.
Nemokama paskaita „Pavojingos cheminės medžiagos ir namų apdaila”. Kalbėsime, kokios pavojingos cheminės medžiagos naudojamos dažuose, lakuose, tapetuose, grindų dangoje, čiužiniuose, balduose ir kitur. Kaip sužinoti, ar šių medžiagų nėra gaminyje, kurios sudėtis nenurodyta bei kaip išvengti jų namų aplinkoje? Ar yra ir kokios alternatyvos? Paskaitą veda Laura Stančė ir Justė Buzelytė (Baltijos aplinkos forumas)**.
Vietų skaičius ribotas. Registruotis galite jau dabar, užpildydami šią formą. Kur vyks paskaita, dar bus tikslinama.

Gruodžio 16 d., pirmadienis
10 val. Nemokama paskaita „Žindymas: sveikata mamai ir vaikui”.
Lankstinukų „Man skanu – mamai sveika” ir interaktyvaus Žindymui palankių vietų žemėlapio pristatymas.
Vietų skaičius ribotas. Registruotis galite jau dabar, užpildydami šią formą. Kur vyks paskaita, dar bus tikslinama.

*  Rima Kurtinaitienė yra trijų vaikų mama, ilgametė žindymo paskaitų vadovė, Tarptautinės pieno lygos (International Le Lechue League International) žindymo vadovė, VšĮ Prieraišiosios tėvystės centras steigėja.
** Laura Stančė ir Justė Buzelytė Baltijos aplinkos forume dirba jau keletą metų. Pagrindinės veiklos yra susijusios su pavojingų cheminių medžiagų valdymu valstybinėse institucijose ir atsakingu jų tvarkymu pramonės įmonėse. Taip pat nemažiau dėmesio skiriama visuomenės švietimui apie pavojingų cheminių medžiagų paplitimą plataus vartojimo prekėse, galimą poveikį ir alternatyvas.
Baltijos aplinkos forumas Lietuvoje yra pelno nesiekianti visuomeninė organizacija, vykdanti veiklą aplinkos apsaugos srityje. Dirbdama kaip nevyriausybinė organizacija,  siekia, kad visuomenė gyventų švarioje ir sveikoje aplinkoje, gamtiniai ištekliai būtų tinkamai naudojami, o turtinga gamtinė įvairovė būtų užtikrinta ateities kartoms. „Tikime, kad mūsų planetą būtina saugoti ne nuo žmonių, bet drauge su jais“.

DAUGIAU APIE PROJEKTĄ „MAN SKANU – MAMAI SVEIKA”

Programos tikslai
Gerinti moterų ir vaikų sveikatą, akcentuojant ilgalaikio žindymo naudą, mažinant riziką susirgti onkologinėmis bei kitomis ligomis, pabrėžiant aplinkos taršos įtaką sveikatai ir kuriant žindymui palankią aplinką Vilniaus mieste.

Programos uždaviniai:
1) informuoti besilaukiančias moteris, šeimas, auginančias vaikus, bei visas vaisingo amžiaus moteris apie ilgalaikį žindymą, kaip efektyvią onkologinių ir kitų susirgimų profilaktikos priemonę;
2) informuoti besilaukiančias moteris, šeimas, auginančias vaikus, bei visas vaisingo amžiaus moteris apie aplinkos (pavojingų cheminių medžiagų, esančių kasdienėje aplinkoje) faktorių, lemiančių prastesnę motinos pieno kokybę, susirgimą vėžinėmis ligomis, endokrininės sistemos pažeidimus, poveikio mažinimo galimybę ir naudą;
3) kurti žindymui palankią aplinką Vilniaus mieste, šitaip skatinant vaikus auginančių žmonių ir kitų miestiečių sveikatingumą, atsakingą požiūrį į tėvystę bei aplinkosaugą.

Uždaviniams pasiekti numatomos veiklos:
1) lankstinukų su informacija apie žindymo naudą kūdikio ir mamos sveikatai bei apie žindymą kaip onkologinių ligų prevenciją sukūrimas ir platinimas;
2) žindymui palankių vietų interaktyvaus žemėlapio sukūrimas;
3) žindymui palankių vietų paieška ir ženklinimas;
4) dviejų pranešimų spaudai parengimas ir išplatinimas;
5) 8 nemokamos paskaitos (3 paskaitos žindymo kaip sveikatos šaltinio ir onkologinių ligų prevencijos tema; 5 paskaitos apie aplinkos faktorius, lemiančius prastesnę motinos pieno kokybę, onkologinius it kitus susirgimus).

Programos šaltiniai
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, žindymas yra puiki onkologinių susirgimų prevencijos priemonė. Apžvelgus 47 krūties vėžio studijas, PSO konstatuoja, kad kuo ilgiau moterys žindo, tuo jos labiau yra apsaugotos nuo krūties vėžio. Santykinė krūties vėžio rizika sumažėjo 4·3% (95% CI 2·9–5·8; p<0·0001) per kiekvienus 12 mėnesių maitinimo krūtimi. Tarptautinis PSO tyrimas taip pat parodė, kad kiaušidžių vėžio rizika tarp moterų, kurios žindė bent 2 mėnesius po kiekvieno gimdymo, sumažėjo 20–25%. Ši informacija nėra plačiai komunikuota ir mažai kam žinoma, o onkologinių susirgimų prevencija dažnai apsiriboja ankstyvąja diagnostika.
Kita vertus, žindančios mamos ir žindomo mažylio sveikatą stipriai lemia ne tik jų pačių veiksmai, bet ir gyvenamos aplinkos faktoriai. Agresyvios buities priemonės, kosmetika, namų aplinka, net dirvožemio ir vandens telkinių tarša gali daryti neigiamą įtaką žmogaus sveikatai ir sudaryti prielaidas onkologinėms ir kitokioms ligoms rastis. Todėl didinti visuomenės sąmoningumo šiais klausimais, skatinti suprasti, ką mes galime padaryti savo sveikatos labui ir ko dėl tos pačios sveikatos turime vengti, globalioje visuomenėje yra itin svarbu.

Programos įgyvendinimo terminai: 2013 m. rugpjūčio–gruodžio mėn.

TAIP PAT SKAITYKITE