REXSAN

Per parą mirė kūdikis, tėvai kaltina Kauno medikus

„Ar norite dešimčiai sekundžių pamatyti savo vaiką?” – gydytojo klausimas Kauno klinikose smigo it peilis. Ištinusio, kraujosruvomis nusėto savo 45 dienų amžiaus sūnelio dvidešimtmetė Raminta Zabaznovienė jau nepažino.

Sekmadienį dar nieko blogo nežadėjęs apsilankymas Jonavos ligoninėje pirmadienio rytą Kaune baigėsi pusantro mėnesio amžiaus Armando mirtimi. Jonavoje prasidėjusi istorija Kaune peraugo į dramą, o vėliau – į tragediją.

„Rugsėjo 7 d. dėl daktarų kaltės palaidojau savo 1,5 mėnesio sūnelį. Esu iš Jonavos. Kauno daktarai nugydė mano vaikelį….” – rašė savo laiške „Kauno dienai” dvidešimtmetė R.Zabaznovienė. Netrukus ji su 24-erių vyru Vitalijumi Zabaznovu sėdėjo mūsų redakcijoje.

Dar neatsigavę po šoko jauni tėvai tramdė emocijas. Jie kalbėjo apie galimybę kreiptis į teismą, tačiau pirmiausiai norėjo papasakoti skaudžią istoriją.

Buvo sveikas ir stiprus

Rugsėjo 4-ąją, sekmadienį, R.Zabaznovienės ir jos vyro, bendrovės „Kauno tiltai” darbuotojo Vitalijaus sūneliui Armandui staiga iki 38 laipsnių pakilo temperatūra, todėl apie 14 val. moteris išskubėjo į Jonavos ligoninės vaikų priėmimo skyrių.

„Paėmė kraujo iš pirštuko, šlapimo analizei. Nieko ypatingo neužfiksavo, bet patarė vykti į Kauną”, – prisiminė juodai vilkinti jauna moteris.

Jau po dviejų valandų R.Zabaznovienė su sūneliu ant rankų buvo Kauno klinikinės ligoninės Vaikų intensyviosios terapijos skyriuje: Armando temperatūra siekė jau 39 laipsnius.

„Jis buvo sveikas ir labai stiprus, – apie liepos 22 d. gimusį ir 4060 gramų svėrusį sūnelį kalbėjo mama. – Po gimdymo buvo įvertintas 10 balų, neturėjome jokių nusiskundimų. Tik kartais jam pūsdavo pilvuką ir bambytėje negijo žaizdelė, kurią reikėjo dezinfekuoti.”

Pradžioje, kaip tvirtino jauna mama, Kauno klinikinėje ligoninėje medikai įtarė smegenų infekciją, po to – rotavirusą, nors tyrimo nedarė. Netrukus temperatūrą pavyko numušti ir kūdikis net šypsojosi.

Kūną nusėjo dėmelės

„Jam leido espumizaną, nors sakiau, kad nuo jo kūdikis viduriuoja. Medikai nuramino ir pastebėjo, kad sūneliui trūksta skysčių, pastatė lašelinę”, – prisiminė Raminta.

Atrodė, situacija normalizavosi. R.Zabaznovienė nuramino mamą, vyrą, kuris jau rengėsi skubėti pas žmoną ir sūnų. Tiesa, įtarimą jai kėlė tai, kad vaikelis nenori valgyti.

„Jam pučia pilvuką, todėl jis nieko nevalgo”, – išgirdo medikų aiškinimą R.Zabaznovienė. Tai jai pasirodė keista – kūdikis namuose, net pučiant pilvuką, visada valgydavo.

Pirmadienį 6 val. ryto prie vaiko visą naktį budėjusi mama pastebėjo, kad smarkiai ištino kūdikio pilvas, skruostai, kūną nusėjo kraujo dėmelės, jam ėmė trūkti oro. Išsigandusi R.Zabaznovienė ėmė šauktis personalo, atskubėjo budinti gydytoja ir slaugytoja.

„Armandą jos paskubomis išsinešė, paaiškinusios, kad jam veikiausiai duota per daug skysčių”, – pasakojo R.Zabaznovienė.

Nesulaukusi žinių, po pusvalandžio ji ėmė ieškoti savo kūdikio. Jį išvydo su deguonies kauke. „Jis vos kvėpavo”, – pasakojo moteris. Ji prisiminė, kad sutrikusi seselė atrodė tarsi apsiverkusi.

Skubiai išvyko į Klinikas

„Skubiai rinkitės daiktus, reikia važiuoti į Klinikas. Jam – ūmus meningitas!” – apie 6.30 val. Kauno klinikinėje ligoninėje išgirdo jonavietė.

Apie 7 val. ji su kūdikiu jau buvo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) klinikose. R.Zabaznovienė vaikščiojo iš kampo į kampą reanimacijos palatoje.

„Būklė labai sunki, dirba daug medikų, – nuskambėjo atėjusio skyriaus vedėjo balsas. – Norite pamatyti jį dešimčiai sekundžių?”

Savo 45 gyvenimo dieną skaičiuojančio kūdikio jauna mama jau nepažino: jis buvo labai smarkiai ištinęs, o visas kūnelis buvo raudonas nuo daugybės dėmelių. Sveikos odos beveik nesimatė.

„Jo nėra…. Jis mirė…” – netrukus telefonu išgirdo kūdikio tėvas V.Zabaznovas trūkčiojantį žmonos balsą. Vyrui iš po kojų išslydo žemė.

Mirties priežastis – sepsis

R.Zabaznovienės sūnėnas, lygiai tokio pat amžiaus kaip jos miręs kūdikis, meningitu nesusirgo, nors abu mažyliai tris dienas buvo kartu ir net naudojosi tuo pačiu čiulptuku, pieno buteliuku. Tyrimai parodė, kad Ramintos sesers kūdikis – sveikut sveikutėlis.

„Ar reikia skrodimo, jei mirties priežastis aiški – ūmus meningitas?” – paklausė Klinikų medikai R.Zabaznovienės. Tai ją nustebino. Pasitarusi su mama Raminta visgi nutarė, kad skrodimo reikia.

Kitą dieną po mirties buvo atliktas kūdikio lavono skrodimas. Paaiškėjo, kad mirties priežastis – sepsis.

„Dar svarstome, konsultuojamės su advokatu”, – apie galimybę kreiptis į teismą prakalbo R.Zabaznovienė. Ji ištiesė laikmeną su Armando nuotraukomis. Netrukus jam turėjo sukakti du mėnesiai.

Kaltę verčia bakterijoms

Pusantro mėnesio kūdikio mirties liudijime įrašyta, kad pagrindinė liga, sukėlusi mirtį, – sepsis.

„Sepsis – tai organizmo atsakas į infekciją, kai bakterija patenka į kraują ir išnešiojama po visą organizmą”, – paaiškino Kauno klinikinės ligoninės Vaikų intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas Darius Varaškevičius.

Kauno klinikų Vaikų klinikos ir Vaikų intensyviosios terapijos skyriaus, kur Armandas mirė, vadovas profesorius Rimantas Kėvalas tvirtino, kad meningokoko bakterija yra viena iš trijų baisiųjų bakterijų, vadinamų žudikėmis. Užsikrėtus šia bakterija gali išsivystyti žaibinė ligos forma, tuomet miršta septyni ligoniai iš dešimties.

Ar mažasis Armandas negalėjo būti iš tų trijų laimingųjų, kuriems lemta gyventi? R.Kėvalas visą kaltę verčia pražūtingai ligai.

Kauno klinikinės ligoninės gydytojas D.Varaškevičius į tą patį klausimą atsakė nebe taip tvirtai.

Neskubėjo skirti antibiotikų

Meningokoko bakterija yra jautri antibiotikams, tačiau jie mažyliui, paskutinę savo gyvenimo parą gydytam net trijose ligoninėse, buvo pradėti leisti tik tada, kai kūnelį išbėrė raudonomis dėmelėmis. Jas paryčiui pastebėjo mama, nors visą naktį vaikas buvo Intensyviosios terapijos skyriuje. Per naktį ligonis buvo gydomas tik espumizanu – vaistu nuo vidurių pūtimo, tai būdinga naujagimiams.

„Antibiotikai be indikacijų neskiriami, jais ir taip pas mus piktnaudžiaujama. Jų skyrimui yra nustatyti gydymo algoritmai”, – aiškino gydytojas D.Varaškevičius.

Ar anksčiau pradėtas taikyti gydymas nuo meningokokemijos nebūtų buvęs efektyvus?

„Galbūt būtų užbėgta ligai už akių”, – sutiko D.Varaškevičius.

Įtarė žarnyno infekciją

Tąnakt Kauno klinikinės ligoninės Vaikų intensyviosios terapijos skyriaus palatoje budėjusi gydytoja Dalė Ščiukaitytė Armandui įtarė žarnyno infekciją. Berniukas viduriavo. Jo mama tvirtina, kad tai mažyliui išprovokuodavo būtent espumizanas. Dėl viduriavimo kūdikis buvo užregistruotas infektologų konsultacijai, ji buvo paskirta būtent mirties dieną.

Kraujo tyrimai, atlikti Kauno klinikinėje ligoninėje, nepatvirtino nei versijos dėl rotaviruso, nei meningokoko bakterijos. Pastaroji paaiškėjo tik tuomet, kai tyrimai buvo atlikti Klinikose.

Galbūt vaikutis šia bakterija užsikrėtė Kauno klinikinėje ligoninėje? Šią prielaidą gydytojas D.Varaškevičius neigia, nors aiškina, kad esant žaibinei ligos formai žmogus miršta per 6–8 valandas.

Antibiotikai, hormonai, agresyvi infuzoterapija buvo pradėta taikyti pirmadienio rytą, kai visas kūdikio kūnelis buvo išbertas. Tik tuomet, matyt, gydytoja D.Ščiukaitytė įtarė tikrąją ligą – meningokokemiją.

„Gydytoja 6 val. ryto skambino man į namus, tarėsi, ką daryti”, – pridūrė D.Varaškevičius.

Atvežė jau mirštantį

Skubiai iškvietus reanimobilį jau mirštantis vaikutis buvo nuvežtas į Kauno klinikas. „Kai vaikutį atvežė, aš jau buvau darbe. Taikėme visas priemones, bet nuo žaibinės formos ligos pavyksta išgelbėti tik kelis procentų ligonių”, – apgailestavo profesorius R.Kėvalas.

„Meningokokai sutrikdo kraujo krešumą, visur pradeda kraujuoti, o tai ypač pavojinga mažam organui – antinksčiams. Be jų niekas neišgyvena”, – aiškino gydytojas reanimatologas.

Meningokoko bakterija plinta oro lašeliniu būdu. Medikai spėlioja, kad Armandas galėjo užsikrėsti nuo kitų šeimos narių, lankytojų.

„Iki trijų mėnesių kūdikiai neturi jokio imuniteto, todėl jų imlumas infekcijoms labai didelis. Tik ketvirtą gyvenimo mėnesį pradeda gamintis pavieniai antikūnai, kurie kovoja su infekcija, todėl iki trijų mėnesių naujagimių nevalia lankyti svetimiems žmonėms”, – mokė profesorius R.Kėvalas.

Tačiau kodėl tuomet nesusirgo R.Zabaznovienės sesers kūdikis, kuris daug laiko buvo su pusbroliu? Gydytojai unisonu tvirtina: greta buvusiam mažyliui buvo suleisti antibiotikai. Tai padaryta pirmadienį, kai Armandas jau buvo miręs. Antibiotikai profilaktiškai buvo paskirti ir jo tėvams, nes ši infekcija pavojinga ir suaugusiesiems. Nuo jos saugo skiepai, mūsų šalyje jie neprivalomi.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE