Rawpowders

Per I-ąjį šių metų pusmetį sulaikyta 353 tonos nesaugių maisto produktų ir pašarų

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai, atlikdami importuojamų ir rinkoje esančių maisto produktų ir pašarų valstybinę kontrolę, per pirmąjį šių metų pusmetį dėl nustatytų saugos reikalavimų neatitikimų uždraudė tiekti į Lietuvos rinką apie 353 tonas maisto produktų ir pašarų.

Skubių pranešimų apie nesaugius maisto produktus ir pašarus sistema RASFF

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba per 2011 m. sausio-birželio mėn. RASFF sistema perdavė informaciją apie 290 tonų sulaikytos nesaugios produkcijos. Iš jų importo metu (pasienyje) sulaikyta daugiau kaip 140 tonų, o rinkoje – daugiau kaip 150 t nesaugių maisto ir pašarų produktų.

Dėl saugos reikalavimų neatitikimų Lietuvos rinkoje buvo uždrausta realizuoti 90 t jūros lydekos iš Ispanijos, Kazachstano ir Latvijos, bei 20 t šaldyto starkio filė iš Kazachstano, joje nustačius parazitų. Dėl didžiausią leistiną koncentraciją viršijančių pesticidų likučių neleista realizuoti 20 t greipfrutų iš Turkijos, 23 t apelsinų iš Egipto, 24 t mandarinų iš Maroko ir 21 t agurkų iš Ispanijos. Neatitikus produktų organoleptinėms (skoninėms) savybėms, uždrausta realizuoti 3 t sairos iš Tailando ir 15 t lietuviškų grikių, o dėl užteršimo aruodiniais kenkėjais – 7 t Lietuvoje pakuotų ryžių ir 13200 vnt. itališkų makaronų „Davinči”.

Nustačius parazitų, sustabdyta 19 t apelsinų iš Ispanijos realizacija, be to neleista tiekti į rinką 9 t saldainių ir 10 t pomidorų padažo iš Kinijos, 36 vnt. maisto papildų iš Ispanijos ir 9 t džiovintų slyvų iš Čilės, šiuose produktuose nustačius neleistinų maisto priedų. Neleista importuoti 20 t pašarinių mielių iš Rusijos, nustačius, kad jos užterštos gyvsidabriu.

Per I-ąjį šių metų pusmetį Europos Komisija išplatino 1586 RASFF pranešimus dėl maisto produktų saugos reikalavimų neatitikimų. Minėtu laikotarpiu daugiausia pranešimų gauta dėl vaisių ir daržovių – 336, riešutų ir jų produktų – 257, žuvininkystės produktų – 213, mėsos ir jos produktų – 121, dėl medžiagų besiliečiančių su maistu – 107.

Pagal kilmės šalį dažniausiai skubūs pranešimai gaunami dėl maisto produktų importuojamų į Europos Sąjungą iš Kinijos – 233, Turkijos – 185, Indijos – 102, Tailando – 49, Brazilijos – 49, JAV – 46. Iš Europos valstybių dažniausiai šį pusmetį skubūs pranešimai buvo siunčiami dėl maisto produktų iš Ispanijos – 68 ir Vokietijos – 57.

Lietuvos rinkos kontrolės duomenys, neįtraukti į RASFF pranešimus

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai, atlikdami rinkoje esančių maisto produktų ir pašarų valstybinę kontrolę, kiekvienais metais dėl nustatytų saugos reikalavimų neatitikimų uždraudžia tiekti į Lietuvos rinką maisto produktus, apie kuriuos Europos Komisija nėra informuojama, kadangi tyrimo metu nustatoma, jog produktai nebuvo išvežti į kitas ES šalis.

Per 2011 m. I pusmetį uždrausta realizuoti rinkoje daugiau kaip 38 t nesaugių negyvūninės kilmės maisto produktų. Dažniausia tai buvo aliejai ir augaliniai riebalai (23 t), specialios paskirties maisto produktai (4,2 t), vaisiai ir daržovės (2 t), gaminiai iš javų, miltų arba krakmolo, miltiniai konditerijos gaminiai (1,38 t) ir kt. Neleista realizuoti 1344 l nealkoholinių ir 1595 l alkoholinių gėrimų.

2011 m. I pusmetį buvo uždrausta realizuoti iš viso 24 t gyvūninių maisto produktų. Iš jų daugiau kaip 20 t žuvies ir jos produktų, vėžiagyvių, moliuskų arba kitų vandens bestuburių, 1,6 t kiaušinių ir kiaušinių produktų, 2,2 t mėsos ir mėsos gaminių, 0,3 t pieno ir pieno produktų.

Būtina pabrėžti, kad visi uždrausti realizuoti nesaugūs, netinkami vartoti ar nekokybiški maisto produktai ar pašarai saugiai sunaikinami šiai veiklai patvirtintose ir griežtai kontroliuojamose utilizavimo įmonėse.


Maisto ir vet. tarnyba

TAIP PAT SKAITYKITE