REXSAN

Naujiena pacientams, sergantiems cukriniu diabetu

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis įsakymu patvirtino slaugytojo diabetologo kvalifikacinių reikalavimų aprašą. Nustatytas slaugytojo diabetologo praktika užsiimančių sveikatos priežiūros specialistų minimalus profesinių kompetencijų ir atsakomybės lygis, būtinas pacientų, sergančių cukriniu diabetu, slaugos paslaugų kokybei užtikrinti.

„Cukrinis diabetas – ne tik Lietuvos ar Europos, bet ir viso pasaulio sveikatos problema. Šis susirgimas yra taip pat viena neįgalumo priežasčių, – pabrėžia sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis. – Slaugytojo diabetologo vaidmuo yra ypač svarbus, nes jis, teikdamas labai jautrias slaugos paslaugas, gali padėti išvengti ar bent atitolinti diabeto komplikacijas savo pacientams“. Pasak ministro, šiandien pasaulyje įregistruota daugiau nei 370 mln. diabetu sergančių žmonių, o dėl diabeto komplikacijų kas 7 sekundes miršta žmogus. Diabetas Lietuvoje įregist­ruotas daugiau nei 90 tūkst. sergančiųjų. Manoma, kad dar tiek pat žmonių jau serga, bet apie tai net nežino.

Teisę verstis slaugytojo diabetologo praktika turi bendrosios praktikos slaugytojas, turintis galiojančią bendrosios slaugos praktikos licenciją, papildomai išklausęs su Sveikatos apsaugos ministerija suderintą Slaugytojo diabetologo darbo principų neformalaus mokymo programą ir įgijęs tai patvirtinantį dokumentą.

Slaugytojo diabetologo paslaugos apmokamos iš Privalomo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų nustatytomis bazinėmis kainomis, todėl buvo būtina nustatyti kvalifikacinius reikalavimus.

Naujasis teisės aktas apibrėžia, ką privalo žinoti, išmanyti, mokėti ir gebėti slaugytojo diabetologo kvalifikaciją turintis su cukriniu diabetu sergančiais pacientais dirbantis sveikatos priežiūros specialistas. Bendradarbiaudamas su kitais cukrinio diabeto priežiūros komandos nariais – gydytoju endokrinologu, šeimos gydytoju, gydytoju dietologu, gydytoju angiochirurgu, psichologu ir kitais specialistais, jis taip pat privalo konsultuoti pacientą bei jo artimuosius aktualiais mitybos, kitais su šios ligos kontrole ir profilaktika susijusiais klausimais. Slaugytojo diabetologo pareiga – ne tik suteikti pacientui kokybiškas slaugos paslaugas, bet ir sukurti palankią psichologinę aplinką, išmokyti žmogų patį rūpintis savo sveikata, skatinti sveiką gyvenimo būdą.

Daugiau informacijos:

SAM Sveikatos priežiūros išteklių valdymo skyrius
Nijolė Bielinienė, tel. (8 5) 266 1476, nijole.bieliniene@sam.lt,

SAM Ryšių su visuomene skyrius, tel. (8 5) 266 1411, natalja.samp@sam.lt. www.sam.lt

TAIP PAT SKAITYKITE