Mollers

Lėšos vaikų dantims silantuoti skirtos, bet nepanaudojamos

Lietuvoje nuo 2005 m. teoriškai vykdoma Vaikų dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa, pagal kurią visiems 6–14 metų vaikams odontologai nemokamai turėtų padengti dantis silantu. Tai dantų ėduonies profilaktikai skirta medžiaga, neleidžianti bakterijoms ir angliavandeniams patekti į dantų vageles ir taip jas apsauganti nuo dantų ėduonies.

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Vilma Šimkienė teigia, kad po silantavimo vaikų dantys tampa stipresni, todėl ėduonis pažeidžia mažiau dantų arba daug vėlesniame amžiuje. Vis dėlto dar nė vienais metais nebuvo panaudotos visos šiai programai skirtos lėšos. Nemažai tėvų net nėra girdėję apie galimybę nemokamai padengti vaikų dantis silantu, o kitiems trūksta informacijos, kas tokią paslaugą teikia. Tad nieko keista, kad 2010 m. iš programai įgyvendinti skirtų 2,01 mln. Lt paslaugai apmokėti panaudota tik 1,45 mln. Lt, o ankstesniais metais – dar mažiau.

“Lėšų skiriama pagal teorinį poreikį ir pagal tai, kiek jų buvo panaudota praėjusiais metais. Sunku tiksliai apskaičiuoti, nes odontologas apžiūrėjęs vaiko dantis nusprendžia, ar tikslinga silantuoti. Gali būti, kad dantukas jau pažeistas ėduonies. Be to, patys tėvai turėtų aktyviau vesti vaikus pas gydytojus”, – tvirtina Valstybinės ligonių kasos Sveikatos priežiūros paslaugų departamento direktorius Viačeslavas Zaksas.

O informaciją apie vykdomą programą, pasak jo, privalo suteikti šeimos gydytojas, nes kitais kanalais jos skelbti nenumatyta. Šiek tiek informacijos galima rasti teritorinių ligonių kasų interneto puslapiuose. Tačiau kur kreiptis, norint pasinaudoti silantavimo paslaugomis, nenurodoma. “Dantis silantu nemokamai gali padengti valstybinių poliklinikų ir šeimos centrų, sudariusių sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, gydytojai, tačiau tik tuo atveju, jeigu vaikas toje gydymo įstaigoje yra priregistruotas”, – aiškina Vilniaus teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėjos pavaduotojas Ramūnas Žagminas.

Deja, taip geros iniciatyvos ir projektai virsta nesusipratimais.


Veidas.lt

TAIP PAT SKAITYKITE