Mollers

Kas švarus, tas ir sveikas

Rankomis mes gaminame maistą, glostome vaikus, dirbame, liečiame pinigus ir taip toliau. Dažnai priliečiame nešvarius, o kartais, net labai nešvarius paviršius ir prie mūsų rankų per dieną ”prikimba” įvairiausių bakterijų, virusų ir kirmėlių kiaušinėlių. Visa tai per nešvarias rankas gali patekti į mūsų organizmą ir esant silpnesniam imunitetui  žmogus suserga.

Enterobiozė (spalines) – labiausiai paplitusi kirmėlinė liga Lietuvoje plintanti per užterštą aplinką. Per šiuos metus iš viso užregistruota 950 šios ligos atvejų iš kurių net 690 iki 6 metų vaikų grupėje. Kaip ir kitomis kirmėlinėmis ligomis, žmogus enterobioze užsikrečia spalinių kiaušinėliams per burną patekus į žarnyną. Išgydyti šią ligą yra nesunku, bet jei žmogus gyvena spalinių kiaušinėliais užterštoje aplinkoje, jis užsikrečia pakartotinai, todėl sirgti gali mėnesius ar net metus.

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl dažniau serga vaikai yra ta, kad jie neplauna arba ne visada teisingai plauna rankas, o tai ypatingai svarbu užkrečiamųjų ligų profilaktikai. Todėl būtina nuo mažų dienų ugdyti vaikų įprotį plautis rankas. Tėveliai savo atžaloms turėtų nuolatos priminti, kad rankas reikia plauti:
Po:
pasinaudojus tualetu;
kosint,čiaudint, išpūtus nosį;
grįžus iš lauko;
kontakto su gyvūnais ar gyvūnų ekskrementais;
kontakto su sergančiu asmeniu;
naudojimosi viešuoju transportu.
Prieš:
valgį;
įdedant ar išimant kontaktinius lęšius;
tvarkant bet kokius odos pažeidimus, žaizdas;
maisto tvarkymą.
Rankų plovimas viena iš svarbiausių priemonių apsisaugojant nuo kirmėlinių ligų. Plaunant rankas muilu, nuo jų pašalinama 95 proc. žmogui pavojingų bakterijų, virusų, kirmėlių kiaušinėlių.
ULAC primena, kad tęsiasi iniciatyva/konkursas „Švarių rankų šokis 13“. Ši iniciatyva kviečia kūrybiškai pažvelgti į švarių rankų svarbą – sukurti originalų šokį. Iniciatyva „Švarių rankų šokis 13“ skirta ugdyti teisingus vaikų rankų higienos įpročius ir į rankų plovimo procesą pažvelgti linksmai. Konkurso taisykles ir pirmųjų konkurso dalyvių šokius rasite svetainėje ulac.lt.  Originaliausio šokio kūrėjų laukia prekinio ženklo „Margarita“ ekologiškos produkcijos rinkiniai, bei „Vilniaus energijos‘ įsteigti prizai.  Ikimokyklinių įstaigų ir pradinių klasių auklėtiniai, dėka medicininių tyrimų laboratorijos „Antėja“ ir įmonės „Linea libera“, turės puikią progą, auginant mikrobus specialioje terpėje, patikrinti savo rankyčių švarą.  Iniciatyvos informaciniai rėmėjai: 15min.lt ir supermama.lt.  Parengė Epidemiologinės priežiūros skyriaus gydytoja epidemiologė Aušra  Bartulienė  Daug
iau informacijos: Joana Tamkevičiūtė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Švietimo ir komunikacijos skyrius 8 671 10216, joana@ulac.lt

Joana Tamkevičiūtė
Viešųjų ryšių specialistė
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
867110216
joana@ulac.lt

TAIP PAT SKAITYKITE