Biorythm

Kariniu sraigtasparniu iš Rygos į Vilnių pargabenta širdis persodinta kūdikiui

Trečiadienio naktį kariniu sraigtasparniu iš Rygos į Vilnių pargabenti donorų organai.

Nacionalinės transplantacijos biuro teigimu, parskraidinta širdis persodinta kūdikiui. Santariškių klinikos informavo, kad širdies transplantacija atlikta keturis kilogramus sveriančiam trijų mėnesių kūdikiui.

„Ši transplantacija yra išskirtinė dėl daugelio aspektų. Pirmą kartą Lietuvos transplantologijos istorijoje širdis gauta iš kaimyninės šalies. Pirmą kartą mūsų chirurgai vyko į kaimyninę šalį eksplantuoti (išimti) širdies. Tai išskirtinis atvejis dar ir todėl, kad kalbame apie kūdikį, kurio širdelė nuo gimimo nepajėgė visaverčiai dirbti ir transplantacija buvo vienintelis vaiko gyvybės išgelbėjimas. Vilčių greitai sulaukti donoro nebuvo. Patyrę gydytojai savo praktikoje sunkiai gali rasti panašią istoriją, kai kūdikiui donorinio organo sulaukiama greitai”, – teigiama biuro pranešime.

Santariškių klinikų Organų transplantacijos koordinavimo centro kardiochirurgai mažylį operavo keturias valandas.

Transplantacijai vadovavo Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centro širdies chirurgas Virgilijus Tarutis. Jis teigė, kad jo darbinėje praktikoje širdies persodinimo niekada anksčiau neteko atlikti tokio amžiaus pacientui.

„Mūsų centre operuojami įvairiausią, sudėtingiausią patologiją turintys vaikai, tačiau toks atvejis – pirmas. Šiam kūdikiui buvo labai anksti diagnozuotas ketvirto laipsnio širdies nepakankamumas ir visą tą laiką, nuo pat pirmos jo gyvenimo dienos iki transplantacijos, buvo gydomas mūsų ligoninėje, kurioje ypač gerai koncentruotas ir suderintas visų grandžių medikų darbas”, – teigia V.Tarutis.

Pasak chirurgo, operacija praėjo sklandžiai. Dabar mažasis pacientas gydomas Santariškių klinikų Vaikų anesteziologijos ir reanimacijos skyriuje.

Krašto apsaugos ministerija (KAM) pranešė, kad donorų organus iš Rygos tarptautinio oro uosto į Vilniaus universiteto Santariškių klinikas perskraidino Karinių oro pajėgų sraigtasparnio „Mi-8” įgula.

„Gavus Nacionalinio transplantacijos centro prašymą skirti karinį sraigtasparnį donorų organams skubiai pargabenti, šią užduotį operatyviai įvykdė antrajame Karinių oro pajėgų paieškos ir gelbėjimo poste budėjusi sraigtasparnio įgula, vadovaujama kapitono Laimio Aleknavičiaus”, – nurodė KAM.

Donorų organų gabenimas yra viena iš Lietuvos kariuomenės taikos meto užduočių, jas vykdyti nuolat pasirengę budi Taikos meto užduočių operacinėms pajėgoms priskirti kariuomenės vienetai.

Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos donorų organų transportavimą vykdo pagal KAM 2001 metais pasirašytas sutartis su Nacionalinio transplantacijos biuru ir Respublikiniu rekonstrukcijos ir mikrochirurgijos centru.

Lietuvoje šiuo metu širdies transplantacijos laukia trys vaikai.

Lietuvos vaikų transplantologijos istorijoje iki šiol širdies persodinimo operacijos atliktos dviem vaikams iki trejų metų.

TAIP PAT SKAITYKITE