Biorythm

Kaip gyvena ir jaučiasi mūsų vaikai?

Psichikos sveikata – emocinis ir dvasinis atsparumas, kuris leidžia patirti džiaugsmą ir ištverti skausmą, nusivylimą, liūdesį. Tai teigiamas gėrio jausmas, kuriuo remiasi tikėjimas savo bei kitų žmonių orumu ir verte.

Psichikos sveikata tai:

  • Gebėjimas būti savimi tarp kitų;
  • Emocinė ir dvasinė būsena, kuri leidžia žmogui džiaugtis gyvenimo pilnatve, bet taip pat išgyventi skausmą ir liūdesį;
  • Gebėjimas išreikšti save tokiais būdais, kurie teikia malonumą pačiam individui ir aplinkiniams;
  • Gebėjimas pačiam daryti sprendimus ir už juos atsakyti;

Kalbant apie vaikus, jų psichikos sveikatą pirmiausia formuoja tinkamas ir palankus mikroklimatas šeimoje. Todėl, jei vaikas auga darnioje šeimoje, kur nėra vietos barniams ir pykčiams – labiausiai tikėtina, jog užaugs laisva, išauklėta, atsakinga, tolerantiška asmenybė. Psichinė sveikata, be abejo, turi įtakos ir vaikų elgesiui: jie lasvai elgiasi visuomenėje, nesivaržo, gali drąsiai išsakyti savo nuomonę, nebijo klausti tėvų, prašyti jų pagalbos ir t.t. Tuo tarpu vaikų depresija pasireiškia liūdesiu, stresu, bloga nuotaika ir netgi hiperaktyvumu. Tėvai baudžia tokį vaiką, klaidingai galvodami, jog tai padės.  Tačiau  vaikas bando parodyti, jog jam reikia pagalbos, o ne bausmės, kuri dar labiau pablogina situaciją ir savijautą.  Taip ir sukasi užburtas ratas, norint pagelbėti kitiems padaroma „meškos“ paslauga. Tolimesnes pasekmes jau žinomos: Lietuvos vaikai yra vieni iš nelaimingiausių Europoje, per metus netenkama  maždaug visos klasės vaikų, esame ketvirtoje vietoje tarp ES šalių pagal savižudybių skaičių ir t.t. Kalbant apie vaikų 0-17 m.amžiaus mirtingumą  dėl nelaimingų atsitikimų, tai nuo 2010 m. statistika gerėja (2010 m. – 11,07 atv./100 000; 2011 m. – 9,79 atv./100 000; 2012 m. – 7,82 atv./100 000). Tačiau to pasakyti apie mirtingumą nuo savižudybių, deja, bet to pasakyti negalime! (Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenys).

Tad, kas gi kaltas? Abejingumas ar nesuvokimas? Kiekviena bendruomenės dalis vengia prisiimti atsakybę, vengia pripažinti, kad mūsų vaikai šiandien tikrai jaučiasi prastai, kad niekada nenustoja tiksėti bomba!

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras labai džiaugiasi, kad kasmet mokyklų bendruomenių požiūris vis gerėja. Džiugu, kad vis dažniau pripažįstama, jog šios problemos negalime ignoruoti, vaikų psichikos sveikata yra bloga ir reikia daug ir atsakingai dirbti, norint pagerinti situaciją.

Stiprinant vaikų ir paauglių psichikos sveikatą, Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras neužmerkia akių į šių dienų vaikų aktualiausias problemas, kurios buvo paminėtos anksčiau ir aktyviai stengiasi keisti situaciją į geresnę pusę: užimti moksleivius, vertinti draugystę, šeimą, mokyti juos gero elgesio, nesityčioti ir t.t. To siekti padeda mūsų vykdomi darbai, kurie sulaukė pasisekimo:

  1. Spalio 3 d. Visuomenės sveikatos biuras organizavo  masiškiausią bendrojo ugdymo mokyklų vyresniųjų (9-12) klasių mokinių Protų mūšį – sveikatos žinių ir mąstymo žaidimą „Protų fanai“. Renginys buvo skirtas Pasaulinei psichikos sveikatos dienai paminėti! Renginiu buvo siekiama įtraukti per 350 mokinių į sveika konkurencija paremtą komandinį žaidimą sveikatos tema. Renginio tikslas – įdomiai, prasmingai ir uždegančiai skatinti mokinius domėtis sveikata, kuri yra ne tik ligų ar negalavimų nebuvimas, bet ir sveika gyvensena, fizinis aktyvumas, socialinė ir psichinė gerovė. Įdomu tai, jog buvo užsiksuotas Lietuvos rekordas, nes vienu metu tarpusavyje varzėsi 48 komandos.
  2. Taip pat antrus metus iš eilės startuoja 1-12 klasių mokinių konkursas „Labai paprastas konkursas 2013“, kurio tikslas – skatinti toleranciją bei pagarbą artimam asmeniui, vertinti draugystę ir nebijoti pasakyti draugui (šiuo atveju sukurti jam ketureilį), kad jis yra brangus ir vertinamas. Tokiu būdu kuriama jauki, šilta tarpusavio atmosfera, turinti įtakos ir visam mokyklos mikroklimatui. Labai kviečiame dalyvauti visus vaikus, kurti, improvizuoti ir dalintis gerais žodžiais su savo draugais! Šių metų atsiųsti eilėraščiai bus publikuojami viešai.
  3. Kova su patyčiomis nestandartinėmis ir įdomiomis priemonėmis: mokyklose vyksta patyčių prevencijos akcijos, kurias veda profesionalų komanda: aktorius ir psichologas. Vaikai iš savo kasdieninio gyvenimo vaidina jiems artimas situacijas, mokomi aktorystės meno, bando įsijausti į įvairius vaidmenis: nuskriaustojo, skriaudėjo, stebėtojo. Tai jiems padeda geriau suprasti kaip jaučiasi kiekvienas patyčių dalyvis ir gerai apmąstyti savo elgesį. Akcijų metu labiau akcentuojami pozityvūs dalykai: draugystė, meilė, pagarba, supratimas.

Labai tikimės, kad po siūlomų veiklų ir užsiėmimų atsirado ar atsiras bent vienas vaikas ar paauglys, kuriam padėjome!

Parengė: Julija Meišimė

Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras

TAIP PAT SKAITYKITE