Biorythm

Kaip daržoves ilgiau išlaikyti šviežias?

Sakoma, geriausias būdas išlaikyti daržoves šviežias – pirkti jų tik tiek, kiek ketinate suvartoti per dvi dienas. Taisyklė galioja tiems, kurie šviežio derliaus gėrybėmis apsirūpina parduotuvėje ar netoliese esančiame turguje. Tačiau ką daryti, jei gyvenate bute ir norite ilgiau išsaugoti iš sodybos parsivežtų daržovių? Šiek tiek žinių apie daržovių laikymą – ir tikrai galėsite ilgėliau džiaugtis šviežiais skanėstais iš lysvės!

Morkos

Išsilaiko 2-3 mėnesius
Laikymo sąlygos*: temperatūra -0 +1 ˚С, drėgmė – 98 proc.
Svarbu: morkų lapus nupjaukite, tačiau nepažeiskite pačio šakniavaisio. Leiskite morkoms nudžiūti.

Morkas dėkite eilėmis, tarp jų pilkite drėgo smėlio, į kurį įmaišykite didelį kiekį kreidos, kuri sudaro šarminę aplinką ir neleidžia formuotis ligoms. Taip pat galima naudoti ir drėgnas durpes – jos pasižymi baktericidinėmis savybėmis.

Kopūstai

Išsilaiko 2 mėnesius
Laikymo sąlygos*: temperatūra – -1+1 C, drėgmė – 95 proc. (galima ir mažesnė – viršutiniai lapai apdžius ir patamsės, tačiau gūžės kokybės nesumažins.
Svarbu: ilgesniam laikymui kopūstus kirsdinkite pirmoje spalio dekadoje. Atsirinkite vidutinio dydžio gūžes, palikite kelis juos dengiančius lapus, jie apsaugos gūžes nuo patogeninės mikrofloros patekimo ir mechaninių pažeidimų. Jeigu kopūstų turite nedaug, juo galima sukabinti pririšus už kotelių. Jeigu kopūstų turite daug, kotus tuomet nupjaukite, kad jie nepažeistų kitų gūžių.

Burokėliai

Išsilaiko 4-5 mėnesius
Laikymo sąlygos*: temperatūra -0 +1 ˚С, drėgmė – 98 proc.
Svarbu: jeigu burokėliai augo šlapioje žemėje, juos gali būti pažeidusi fomozė (ant šakniavaisio matyti rudos dėmės). Tokie burokėliai laikymui netinkami.

Burokėlius reikia laikyti taip pat kaip morkas. Svarbiausia nuėmus jų derlių ir atrinkus tinkamus laikyti šakniavaisius, leisti jiems apdžiūti. Beje, dėl to, kad burokėlių oda yra pakankamai tvirta, jų nebūti apipilti smėliu ar durpėmis.

Bulvės

Išsilaiko 3-4 mėnesius
Laikymo sąlygos: temperatūra – 3+ +4 C, drėgmė – 85-90 proc. Laikomos per šiltai bulvės greitai genda, pašalusios jos tampa saldžios.

Svarbu: laikyti bulves būtina tamsioje vietoje, priešingu atveju, jos pažaliuoja ir jose kaupiasi kenksminga medžiaga solaninas.

Tinkamiausia vieta bulvėms laikyti – medinė dėžė, kurią apšiltinti galima putų polistirenu, nepamirškite vėdinimo.

Svogūnai

Išsilaiko 6 mėnesius
Laikymo sąlygos*: galima laikyti ir kambario temperatūroje, nors svogūnai atlaiko ir -3 C šaltį.

Svarbu: pirmiausia nukastus svogūnus palikite nudžiūti. Pagrindinė laikymo sąlyga – vengti drėgmės.

Geriausia svogūnus laikyti supintus į kasą, šalia radiatoriaus.

*Idealios sąlygos, kuriose daržovės išsilaiko dvigubai ilgiau.

EkoDiena

TAIP PAT SKAITYKITE