Sebamed

Kaip atsikratyti priklausomybės kavos puodeliui?

Rugpjūčio mėnesį Amerikos priklausomybių gydymo asociacija iš naujo apibūdino priklausomybes, tarp kurių pateko ir priklausomybė kavai.

Dabar priklausomybė apibūdinama kaip chroninis smegenų veiklos sutrikimas. Taigi, nesvarbu ar tai kofeinas, narkotikai, lošimas ar seksas, priklausomybės priklauso ne nuo elgesio, psichologinių ar emocinių problemų.

Jei esate įpratęs prie kelių kavos puodėlių per dieną, jūs maitinate savo smegenis „apdovanojimų schema”. Kavos priklausomybės patenkinimas tai lyg nuolatinė smegenų neuronų „malonumo centrų” mankšta.

Tačiau tiesa yra ta, kad ištikrųjų geriant dešimt kavos puodelių per dieną smegenų malonumo centrams nėra suteikiama jokio tikro malonumo. Kava tiesiog malšinamas noras pajausti stimulą.

Kodėl verta kovoti su priklausomybe kavai?

Nuolatinis kavos vartojimas gali sukelti tam tikrų sveikatos problemų: stresą, nerimą, širdies darbo sutrikimus, nemigą, irzlumą ar nuokaikos sutrikimus.

Pirmas žingsnis atsisakant priklausomybės kofeinui – pagarba ritualui.

Kas dieną prieš darbą ar po pietų užsukate į kavos parduotuvę ir negalite neišsinešti rankoje kavos? Kiekvienas priklausomas nuo kavos turi savo ritualus, kurių atsisakyti labai sunku.
Tačiau iš pradžių, nusprendus atsisakyti priklausomybės, nereikėtų iškart mesti ritual, kurie susiję su kava.

Jei negalite praleiti pro kavos parduotuvę neužėję į vidų, ir toliau užeikite, tik vietoj juodos kavos puodelio imkite žalią arbatą, kurioje daug mažiau kofeino.

Jei turite savo mėgstamą puodelį, iš kurio siurbčiojate kavą, neišmeskite jo. Geriau jame darykites raminančią arbatą, pavyzdžiui, ramunėlių.
Ar mesti iš karto?

Priklausomybės kavai nereikėtų atsisakyti iš karto, nes tai gali sukelti metimo pasėkmes, tarp kurių ir stiprūs galvos skausmai. Jei jaučiate galvos skausmus, pasiruoškite atprasti nuo kavos per dvi ar tris savaitės kavą atskiesdami kuo daugiau vandens.

Akupunktūra taip pat gali padėti dėl metimo pašalinių simptomų, tačiau pabandykite likti su vienu ar dviem puodeliais kavos per dieną.

Per daug kofeino – nuodai kūnui.

Jei pastaruoju metu nesportavote, grįžkite prie sporto. 30 minučių pasivaikščiojimo gali stimuliuoti jūsų malonumo centrus. Sportas ir grynas vanduo taip pat gali padėti mūsų organizmui išsivalyti nuo toksinų.

Pastovus kavos gėrimas gali išbalansuoti kraujo pH pusiausvyrą. Priklausomybės kavai atsisakymo metu išvalyti organizmą gali padėti žalios daržovės, vitaminas C.

Metimo metu siūloma valgyti tris kartus per dieną ir bent vieną kartą užkandžiauti, kad dienos metu būtų išlaikytas stabiles energijos kiekis.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE