Biorythm

Italijoje du žmonės užsikrėtė paukščiu gripu

Italijos sveikatos apsaugos ministerija, rugsėjo 3 d., pranešė apie du paukščių gripo atvejus, nustatytus žmonėms, kurie užsikrėtė dirbdami paukščių fermoje, kurioje kilo didelis paukščių gripo protrūkis. Abiem pacientams laboratoriškai patvirtintas A (H7) gripo virusas.

Paukščių gripas – tai infekcinė liga, kurią sukelia A tipo gripo viruso įvairios atmainos nuo H1 iki H15 (geriausiai žinomi H5N1 ir H7N9). Paukščių gripas tarp paukščių pasireiškia nuo lengvų ligos formų iki labai sunkių, dažnai sukeliančių protrūkius paukščių populiacijoje.

A tipo gripo viruso infekcijos šaltinis yra laukiniai ir naminiai vandens paukščiai, kiaulės, arkliai, jūros žinduoliai ir kt. Šio tipo gripo virusas sukelia ligą žmonėms, laukiniams ir naminiams vandens paukščiams bei žinduoliams.  Žmonių populiacijoje šis viruso tipas sukelia pandemijas ir epidemijas.

B tipo gripo viruso natūralus šeimininkas yra žmogus. Šis virusas žmonių populiacijoje kas keli metai pasireiškia epidemijomis.

C tipo gripo virusas sukelia ligą žmonėms ir kiaulėms. Jis dažniausiai sukelia pavienius susirgimus ir nedidelius protrūkius.

Pandemijos kyla tada, kai susimaišo dviejų skirtingų gripo virusų genetinė medžiaga ir susidaro visiškai naujas gripo tipas. Pvz. kiaulės organizme paukščio ir žmogaus gripo virusai pasikeičia genetine medžiaga, taip suformuojant visiškai naują gripo virusą turinti ir žmogaus ir paukščio gripo viruso dalelių.

Parengė Imunoprofilaktikos skyriaus specialistė Eglė Paužaitė.

Daugiau informacijos:
Joana Tamkevičiūtė
8 671 10216, joana@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
www.ulac.lt

TAIP PAT SKAITYKITE