REXSAN

Į mokyklą – su saugia kuprine

Visuomenės sveikatos specialistai prasidėjus mokslo metams primena, kad tarp mokyklinio amžiaus vaikų sveikatos sutrikimų vyrauja regėjimo, laikysenos, virškinamojo trakto bei nervų sistemos sutrikimai. Viena iš dažniausiai pasitaikančių mokyklinių patologijų – laikysenos sutrikimai.

Pasak Šiaulių VSC Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėjos Jūratės Karalevičienės, ypač mažas fizinis aktyvumas, ilgas statiškas darbas prie kompiuterio, laiko leidimas minkštasuoliuose prie televizoriaus daro didžiulę žalą jaunam organizmui. Žmogaus stuburas išorės veiksniams jautriausias būna dviejų periodų metu: mergaitėms 4–6 metais (priešmokyklinu bei pirmos klasės laikotarpiu) ir 12–14 metais (paauglystėje), o berniukams – 6–8 metais (pradinėse klasėse) ir 13–16 metais (paauglystėje). Tai vadinamasis stuburo augimo spurtas, kurio metu stuburas per metus gali paaugti net 6–8 centimetrus, o raumenų ir raiščių augimas žymiai atsilieka, tokiu būdu raumenys neatlieka svarbios savo funkcijos – nepalaiko stuburo. Taigi šiais laikotarpiais itin svarbu ir tinkamas fizinis krūvis, ir taisyklingas sėdėjimas, ir darbo bei poilsio režimas, ir mokyklinės kuprinės svoris.

Kuprinės svoris su mokykliniais reikmenimis neturi viršyti 10 procentų vaiko kūno svorio. Tai apskaičiuojama pagal formulę: vaiko svoris/10 = optimalus kuprinės svoris.

Pradinių klasių mokiniams kuprinė be turinio turi sverti ne daugiau kaip 700 g, o vyresniųjų klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 1000 g.

Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 procentų vaiko svorio, tai kritinė riba.

Tačiau reikia nepamiršti, kad aktualu ne tik kuprinės svoris, bet ir jos modelis bei nešiojimo būdas.
Visuomenės sveikatos specialistė akcentuoja, kad kuprinė turi būti būtent mokyklinė, o ne sportinė ar turistinė. Gamintojams bei prekybininkams draudžiama kuprinę vadinti mokykline, jei ji neatitinka mokyklinei kuprinei keliamų reikalavimų. Mokyklinės kuprinės tekstilės medžiaga turi būti atspari trinčiai, nepraleisti drėgmės.

Kuprinės dalis, besiliečianti su vaiko nugara, privalo būti standesnė. Mokyklinė kuprinė turi būti su diržais ir rankenėle; diržai privalo būti ne trumpesni kaip 70 cm, o jų ilgis reguliuojamas; diržų plotis prie viršutinės tvirtinimo vietos – 3,5–4 cm. Kuprinę būtina nešioti ant abiejų pečių, apatinė kuprinės dalis neturėtų būti žemiau liemens – tai užtikrintų tolygų svorio pasiskirstymą ir vaiko pečių juosta mažiau nukentėtų. Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje privalo būti pritvirtinti atšvaitai.

Pradinukų tėveliai turėtų pasirūpinti, kad vaikai nesinešiotų mokyklinėje kuprinėje nereikalingų daiktų, žaislų (pasitaiko atvejų, kai tikrindami kuprinių svorį pradinuko kuprinėje specialistai randa ir visą vaikiškų knygelių biblioteką, ir lėlių, ir vaikiškų mašinėlių rinkinius).
Sunkesnės mokymo priemonės turėtų būti dedamos į arčiau nugaros esantį skyrių. Sunkių kuprinių problema kai kuriose mokyklose sprendžiama aprūpinant vaikus mokyklinėmis spintelėmis, kai dalį mokyklinių priemonių, kūno kultūros aprangą moksleiviai gali palikti mokykloje.

Specialistai primena, jog pagal teisės aktų reikalavimus pradinukų vadovėliai neturėtų sverti daugiau kaip 300 gramų, tačiau vadovėlius galima būtų dar palengvinti atsisakant kietų, sunkių, be to, ir brangiau kainuojančių viršelių. Taip pat moksleivių kuprines būtų galima palengvinti suskirstant vadovėlius, pavyzdžiui, pagal temas ar pusmečius, taip, kad vienu metu reikalingų vadovėlių kiekis ir svoris būtų kaip galima mažesnis. Žinoma, idealu būtų aprūpinti mokyklas dviem vadovėlių rinkiniais – vienus laikyti namuose, kitus mokykloje.

Daugiau informacijos suteiks:
www.sam.lt

TAIP PAT SKAITYKITE