Biorythm

Į komisiją jūrininkai ateina ir su infarktu

Medikams kartais prireikia ir detektyvų sugebėjimų. Toks specifinis jūrininkų sveikata besirūpinančių specialistų darbas.

Ateina ir su infarktais

Dažniau su jūrininkais susiduriantys medikai pastebi, kad šie pacientai – išskirtiniai. Ne tik dėl požiūrio į savo sveikatą, bet ir bendravimo ypatumų.

Pasak medicinos komisijos pirmininko Valdo Kuolo, kai kurie jūrininkai gana atsainiai rūpinasi savo sveikata.

Tad neretai profilaktiškai tikrinant jūrininkų sveikatą aptinkamos gana rimtos ligos: širdies ritmo sutrikimai, širdies kraujagyslių patologijos, anemijos.

Vienas pagrindinių krūvių medicinos komisijoje tenka vidaus ligų gydytojai Irenai Raščiuvienei. Pro jos akis nepraslysta nė vienas sveikatos sutrikimas.

Mat daugumai jūrininkų nustatomos būtent terapinio pobūdžio ligos: širdies ir kraujagyslių, vidaus organų patologijos, infarktai, onkologiniai susirgimai.

„Į komisiją ateina net po persirgto miokardo infarkto, net nežinodami apie tai. Pasitaikė atvejų, kad tiesiai iš čia pacientas guldomas į ligoninę. Jei ne patikra, jo vieta būtų reanimacijoje”, – pasakojo gydytojas.

Pats septynerius metus laivo gydytoju dirbęs V.Kuolas prisiminė, kad kai į jūrą plaukdavo ir medikai, grįžus į krantą medicinos komisijai jie privalėdavo pateikti ataskaitas, kokių sveiktos bėdų laive turėjo jūrininkas.

Dabar laive įgulos narių sveikata rūpinasi tik vyriausiasis kapitono padėjėjas. Tad informacija apie jūrininkų sveikatą gydytojų beveik nepasiekia, išskyrus atvejus, kai medikų pagalbos prireikė kokioje nors užsienio šalyje.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės specialistų medicininė komisija yra likusi vienintelė instancija, kuri rūpinasi jūrininkų sveikata.

Ligotam jūroje – ne vieta

Tačiau ne visi jūrininkai numoja ranka į savo sveikatą. Daugelis jų supranta, kad be geros sveikatos negalės dirbti mėgstamo darbo.

Antrasis kapitono padėjėjas Jurijus Novičkovas patikino, kad silpnam ar turinčiam bėdų dėl sveikatos jūroje – ne vieta. Toks žmogus tiesiog neatlaikytų sunkaus ir įtempto darbo. Mat laive neretai tenka daug dirbti ir be poilsio.

Pasak J.Novičkovo, kai jūrininkas sunegaluoja krante, galima išsikviesti greitąją ar nueiti į polikliniką, o į jūrą išplaukusiame laive tokių galimybių nėra. Kol laive iškviečiama pagalba, užtrunka. Tad pašnekovas įsitikinęs, kad rūpintis savo sveikata būtina, o įgula privalo būti sveika.

Jurijaus brolis Aleksandras antrino, jog būtina reguliariai tikrintis sveikatą. Per profilaktines patikras gydytojai atkreipia dėmesį, ko trūksta organizmui, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, duoda patarimų, kaip pasirūpinti sveikata.

Atsiliepia darbo specifika

„Jūrininkai – labai mandagūs, ramūs, bet uždaroki. Jie ne visada atsiveria ir viską pasakoja. Negalima su jais grubiai bendrauti”, – per ilgametę darbo patirtį įsitikino Jūros medicinos poskyrio gydytojas Jonas Velžys.

Gydytojo manymu, specifinį jūrininko charakterį formuoja ilgi darbo mėnesiai jūroje, kai tenka išbūti toli nuo savo artimųjų. Tad su jais reikia mokėti bendrauti.

Bendrosios praktikos slaugytoja Irena Sakalauskienė pasakojo, kad per ilgus darbo metus jūrininkus gerai pažįsta, greitai su jais randa bendrą kalbą.

Beje, Jūros medicinos poskyryje dažniau nei kitur skamba įvairios užsienio kalbos. Čia sveikatą tikrinasi ne tik rusakalbiai, bet ir latviai, filipiniečiai, gruzinai, olandai, lenkai.

Aptinka klastočių

Geri medikų santykiai su jūrininkais neužmigdo slaugytojų budrumo. Pasitaikė atvejų, kad žinodami apie rimtas savo sveikatos problemas jūrininkai draugų prašo už juos duoti kraujo ar šlapimo tyrimus. Tad neretai prašoma pateikti ir asmens dokumentus.

Prieš komisijos pradžią jūrininkų prašoma užpildyti anketą apie savo sveikatą. Gydytojai pastebi, kad kai kada joje pameluojama – parašoma, kad žmogus sveikas, o iš tikrųjų serga cukriniu diabetu.

V.Kuolas apgailestavo, kad ne visiems jūrininkams užtenka sąmoningumo.

Jūros medicinos poskyryje saugomi ir istorija tapę padirbti jūrininkų sertifikatai. Komisijos pirmininkas kartu su slaugytoja parodė pluoštą tokių dokumentų.

Kai kuriuos jų sunku atskirti nuo originalių komisijos gydytojų antspaudų ir parašų. V.Kuolas pripažįsta, kad kai kurie iš tiesų padirbti meistriškai.

„Antspaudas nesiskiria, bet parašas – ne mano”, – rodydamas klastotę šypsosi jis.

Tad klastotės vis tiek nepraslysta pro akylas slaugytojų bei registratorių akis. Jos puikiai žino, kaip pasirašo kiekvienas gydytojas ir į kokias detales reikia atkreipti dėmesį.

Kad kai kurie jūrininkai kartais bando išsisukti nuo privalomos sveikatos patikros, puikiai žino ir juos samdančios įmonės. Tad ne veltui jų ligoninės prašo pateikti komisijos gydytojų parašų ir antspaudų pavyzdžius.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE