Nobel biocare

Hepatito auka – vienas iš dvylikos

Akimirka neatsakingo malonumo, valanda grožio salone, ar nekaltas auskarų pamatavimas parduotuvėje gali baigtis kepenų transplantacija. Virusiniai hepatitai B ir C plinta gerokai paprasčiau ir grečiau nei Žmogaus imunodeficito virusas.

Aukas renkasi tyliai

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, hepatito virusu užsikrėtęs kas dvyliktas žmogus. Tačiau nemažai gyventojų net neįtaria esantys šios ligos nešiotojai.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, tyrimais įvertinta, kad Lietuvoje kas šeštas gyventojas turi virusinio hepatito B žymenų, rodančių buvusį sąlytį su šia infekcija. Todėl prognozuojama, kad realiai užsikrėtusiųjų yra kelis kartus daugiau nei oficialiai užregistruojama.

Skaičiuojama, kad virusinio hepatito B paplitimas Lietuvoje siekia apie 1 proc., o virusinio hepatito C – 3 proc. Didžiausias registruojamas sergamumas hepatitu B yra 15–29 metų amžiaus grupėje.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas Saulius Čaplinskas pastebi, kad neatsitiktinai hepatito virusai įvardijami kaip tylūs žudikai. Šios ligos dažnai nepasireiškia jokiais požymiais.

Tad kai kurie, neįtardami, kad yra užsikrėtę virusu, nugyvena visą gyvenimą, o kitiems gali išsivystyti komplikacijos. Pasak S.Čaplinsko, gydymas tuomet būna labai brangus, o kartais net pareikalaujantis ir kepenų transplantacijos.

Tikimybė užsikrėsti hepatito C virusu per kraują, išskyras, spermą 20 kartų yra didesnė, o hepatitu B – 40 kartų didesnė nei užsikrėsti ŽIV.

Klaidingai manoma, kad šiais virusais gali užsikrėsti tik narkotikus vartojantys žmonės. S.Čaplinskas neneigia, kad ši grupė užsikrėsti hepatitu C rizikuoja labiausiai. Tačiau nemaža tikimybė hepatitu užsikrėsti ir per dantų šepetėlį, skustuvą, manikiūrines žirkles ar auskarus.

Būtent dėl šios priežasties Klaipėdos jūrininkų ligoninės Diagnostikos skyriaus vedėjas Giedrius Šimulionis moterims nepataria matuotis svetimų auskarų. Pakanka nedidelės dalies viruso, kad tokiu būdu būtų galima užsikrėsti hepatito virusu apie tai net nežinant.

Didesnę riziką užsikrėsti taip pat turi kraujo donorai, jūrininkai, medikai, hemodializės pacientai, tatuiruočių meistrai ar grožio salonų darbuotojai, darantys manikiūrą bei veriantys auskarus ir pan.

Statistika neatitinka realybės

Klaipėdos apskrityje sergamumas virusiniais hepatitais nuo 2005 iki 2010 m. sumažėjo nuo 29 iki 12 atvejų. Uostamiestyje užsikrėtusiųjų hepatitais gyventojų yra mažiau nei kituose Lietuvos miestuose.

Pastaraisiais metais Klaipėdoje diagnozuojami pavieniai hepatito C viruso nešiotojai. Per pastaruosius penkerius metus užregistruoti 94 virusiniai hepatitai, didžiąją jų dalį sudaro ūminiai hepatitai B.

Pasak Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjos Onos Sokolovos, nors sergamumas hepatitais Klaipėdoje nėra didelis, tačiau nereikėtų skubėti džiaugtis – gal žmonės tiesiog nežino, kad yra užsikrėtę šiuo pavojingu virusu?

Klaipėdos universitetinės ligoninės Gastroenterologijos skyriaus vedėjas Žilvinas Šukys taip pat mano, kad sergančiųjų hepatitu statistika turėtų būti didesnė vien dėl uostamiesčio specifikos.

Klaipėdos apskrityje gyvena didžioji dalis užsikrėtusiųjų ŽIV. Nemažai užsikrėtusiųjų šiuo virusu serga ir hepatitu C.

Hepatitą B padeda suvaldyti skiepai. Pastebima, kad pradėjus skiepyti nuo 1998 m. hepatito B atvejų Klaipėdos apskrityje sumažėjo 6 kartus.

Nors sergamumo hepatitais statistika Lietuvoje nėra didelė, tačiau, pasak G.Šimulionio, tautiečiai aktyviai keliauja po visą pasaulį. Tad kai kuriose šalyse, kur nustatomi endeminiai viruso židiniai, rizika užsikrėsti itin didžiulė.

Lėtinis hepatitas C yra dažniausia kepenų transplantacijos priežastis JAV ir Europoje.

Gydymas tobulėja

Pasak Ž.Šukio, hepatito gydymas – valstybei itin brangus „malonumas”.

Tad racionaliau būtų didesnį dėmesį skirti profilaktikai. Gydytojas apgailestauja, kad dabartiniam jaunimui daug pasakojama apie ŽIV grėsmę, tačiau tylima apie šią infekciją dažnai lydintį hepatitą C.

Ž.Šukys pasakojo, kad užsikrėtus hepatitu taikomas standartinis gydymas, kaip ir visame pasaulyje. Jo sėkmė siekia apie 60 proc. Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo geresni būna rezultatai.

„Dabar esame ant didelio virsmo slenksčio, kai hepatito C gydyme pasiektas didžiulis šuolis”, – pasidžiaugė vedėjas.

Klinikiniai tyrimai rodo, kad taikant naująjį gydymo metodą 90 proc. pacientų jis būna sėkmingas. Jis gerų rezultatų duoda net tiems ligoniams, kuriems standartinis gydymas nebuvo sėkmingas.

Ž.Šukys tikisi, kad šiuo metu Amerikoje taikomi nauji vaistai artimiausiu metu pasieks ir Lietuvos pacientus.

Kas yra hepatitas

Hepatitas – viruso B arba C sukeltas kepenų uždegimas. Virusas pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą. Jis gali progresuoti į kepenų cirozę ar kepenų vėžį. Norint išsiaiškinti, ar nesate užsikrėtęs hepatitu, pakanka atlikti kraujo tyrimą arba galite pasitarti su savo šeimos gydytoju.

Kaip plinta hepatitas C

per kraują

naudojantis kito žmogaus dantų šepetuku, skutimosi peiliuku, manikiūro reikmenimis, plaukų kirpimo mašinėle, žirklėmis

darant tatuiruotes

lytiniu keliu (labai retai), motina perduoda kūdikiui

vartojant švirkščiamuosius narkotikus

Galimi hepatito C požymiai

nuovargis

silpnumas

apetito stoka

maudimas po dešiniuoju šonkaulių lanku

kartais – pykinimas ir vėmimas, į gripą panašūs požymiai

rečiau – tamsus šlapimas, pageltusi oda ir akių obuoliai

Kaip plinta hepatitas B

per lytinius santykius (vaginalius, oralinius ir analinius)

per kraują (perpilant užkrėstą kraują, naudojant užkrėstas adatas, atliekant tatuiruotes, veriant auskarus)

naudojantis užsikrėtusio žmogaus dantų šepetėliu, skutimosi mašinėle, manikiūriniais reikmenimis

buityje, gyvenant kartu su infekuotuoju ir nesilaikant higienos taisyklių

iš motinos vaisiui

Galimi hepatito B požymiai

didelis silpnumas, sąnarių skausmas

apetito stoka, pykinimas, kartumas burnoje

karščiavimas

patamsėjęs šlapimas

skausmas ar diskomfortas dešinėje pašonėje

sklerų ar odos pageltimas


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE