Hempo

Gero miego svarba šiuolaikiniame pasaulyje. Kokie dirgikliai mus veikia ir kaip juos pašalinti?

Miego svarba modernioje, itin intensyviu ritmu gyvenančioje visuomenėje – nepaprastai didelė. Tik gerai ir kokybiškai pailsėję galime ne tik jaustis bei būti sveiki, bet ir pilnu pajėgumu imtis užsibrėžtų tikslų įgyvendinimo, konkuruoti darbo rinkoje, neprarasti aktyvaus laisvalaikio bei pramogų su draugais ir artimaisiais galimybių. Kitaip tariant, tik gero miego ir poilsio dėka mes galime turėti kokybišką ir pilnavertį gyvenimą.

Vis dėlto, kasdien lydimi didelio veiklų sąrašo, streso bei nervinę sistemą varginančių išmaniųjų technologijų, susiduriame ir su dideliais miego kokybės iššūkiais. Kokie jie ir kaip juos pašalinti?

Šiuolaikiniai dirgikliai, neigiamai veikiantys mūsų miegą

Mokslininkų teigimu, žmonių miego kokybė palaipsniui prastėti pradėjo nuo momento, kuomet buvo išrasta elektros lemputė. Šiuolaikiniame pasaulyje šviesos, garso, elektromagnetinių bangų ir kitų trikdžių turime kur kas daugiau, nei XIX amžiaus pabaigoje. Kurie iš jų žalingiausi mūsų miegui?

  • Išmaniosios technologijos. Mobiliuosius telefonus, planšetinius, nešiojamus, stacionarius kompiuterius bei televizorius vienija kelios neigiamos savybės. Jų skleidžiama šviesa, garsai, vibracija intensyviai stimuliuoja mūsų smegenis ir kūną. Dėl to ilgėja ne tik užmigimo laikas, bet ir prastėja miego kokybė.

Ypač žalinga miegui yra išmaniųjų telefonų naudojama mėlynoji šviesa. Tai didžiausią energiją skleidžiantys ir žmogaus akiai matomi spinduliai, kuriuos mūsų smegenys priima kaip dienos šviesą. Atitinkamai, telefono naudojimas ir naršymas jame prieš miegą sutrikdo normalius organizmo procesus – sulėtėja už miegojimą ciklą atsakingo hormono melatonino gamyba ir kūnui sukuriama dienos meto iliuzija.

  • Stresas, įtampa ir pervargimas. Turbūt dažniausia su ligomis ar fiziniais sutrikimais nesusijusi prasto miego priežastis yra stresas. Dienos metu stresą ir įtampą keliančias mintis išblaško mūsų veikla – darbas, sportas, šeima, vaikai, susitikimai ir kita. Tuo tarpu atsigulę į lovą vakare, tyloje ir tamsoje leidžiame savo smegenims atsipalaiduoti, kurios, būdamos pervargusios, dažnai atveria negatyvių minčių klodus. Pasekmė – sunkus ir ilgas užmigimo laikas bei dar didesnis nuovargis iš ryto.
  • Neteisingas gyvenimo būdas. Nespėję ryte, į sporto užsiėmimus keliaujate vakare? Ilgas valandas dirbdami biure mieguistumą bandote išvaryti su kava? Jūsų vakarienė – vėlyva ir itin soti? Tuomet nesistebėkite, kad atsigulę į lovą negalite užmigti.

Nereguliarus dienos ritmas ir nesubalansuota mityba yra miego dirgikliai, ypač būdingi moderniai visuomenei bei įtemptam mūsų gyvenimo ritmui. Nespėję laiku pasportuoti ar pavalgyti, tai darome vakare, taip suaktyvindami savo organizmo veiklą. Pasekmė – vietoje miegui reikalingos ramybės, mes savo nervinę sistemą vakare tik suaktyviname, taip apsunkindami miego procesus.

  • Netinkamos miegojimo sąlygos. Per maža lova, nepatogus čiužinys, triukšmas, intensyvios spalvos ar kvapas – visa tai neigiamai veikia mūsų miegą ir jo kokybę. Dieną iš dienos miegodami netinkamose sąlygose darome žalą ne tik poilsio kokybei, bet ir savo fizinei būklei. Dėl netinkamo čiužinio ar lovos ilgainiui galime pradėti jausti kūno skausmus, galinčius peraugti į rimtas sveikatos problemas.

Kaip kovoti su šiuolaikiniais miego dirgikliais?

Tinkamai įsivardinus, kokie dirgikliai daro didžiausią neigiamą įtaką mūsų miegui, galima su jais tinkamai kovoti.

  • Valanda prieš miegą – be išmaniųjų technologijų. Eidami į miegamąjį, išmanųjį telefoną, taip pat ir planšetes ar kompiuterius palikite nuošalyje. Specialistai rekomenduoja jų nenaudoti bent valandą iki miego. Taip pat tamsiuoju paros metu savo elektroniniuose prietaisuose aktyvuokite naktinį režimą – iš intensyvios mėlynos šviesos jūsų ekranas persijungs į ramesnę geltoną.
  • Užsiimkite raminama veikla. Siekiant atsikratyti nemalonių, įtampą keliančių minčių, prieš miegą patariama pasimėgauti atpalaiduojančia veikla – paskaityti knygą, pagulėti karštoje vonioje ar pasimėgauti šiltos arbatos puodeliu. Atradę asmeniškai jums tinkamiausią raminantį užsiėmimą, paverskite jį kasdiene vakaro tradicija.
  • Išlaikykite reguliarų miego ciklą. Miego trūkumo darbo dienomis nebandykite kompensuoti ilgu miegu savaitgaliais. Kokybiškai išsimiegame tik laikydamiesi reguliaraus miego ciklo. Tad nesvarbu, kokia savaitės diena tai būtų, eikime miegoti ir kelkimės tuo pačiu paros metu.
  • Sportuokite ryte. Fizinį aktyvumą skatinantys užsiėmimai turėtų keliauti į dienotvarkės pradžią. Tinkamiausias metas jiems – ryte, prieš darbą.
  • Vakarienei rinkitės lengvą užkandį. Nemiga gali kamuoti ne tik nuo persivalgymo, bet ir nuo alkio, tad vakarinio valgymo atsisakyti nereikėtų. Vis dėlto, prieš miegą rinkitės lengvesnius, sudėtinių angliavandenių ir baltymų savyje turinčius užkandžius. Tokie užkandžiai neapkraus organizmo ir išlaikys pastovų kūno supratimą, kad esate sotus – taip eliminuosite vieną iš pabudimo vidury nakties priežasčių.
  • Įsigykite tinkamą čiužinį. Kiekvieno iš mūsų lova turi atitikti individualius mūsų fizinius duomenis. Jaučiant nuolatinį dabartinio čiužinio sukeliamą diskomfortą, nedelskite ir kreipkitės į komforto meistrus, galinčius sukurti individualiai jūsų kūnui pritaikytą čiužinį.

Gero miego svarba šiuolaikiniame pasaulyje

Galiausiai prisiminkite, kad reguliarus miego ciklas ir kokybiškas poilsis gali atverti kur kas daugiau galimybių nei bemiegės biure praleistos naktys. Tik gerai išsimiegoję galime išnaudoti savo protinį ir fizinį potencialą, būtiną užsibrėžtų tikslų siekimui. Tad miegą paverskite savo dienos prioritetu, o miegamąjį – asmenine ramybės oaze.

 

TAIP PAT SKAITYKITE