Natula

Galės pateikti tikslesnes prognozes

Gydytojai nuo šiol galės tiksliau nuspėti, kiek liko gyventi paskutine vėžio stadija sergantiems pacientams, skelbia „British Medical Journal”.

Pacientai, kuriems diagnozuota paskutinė vėžio stadija, neretai nori tiksliai žinoti, kiek jiems dar liko gyventi. Ši informacija taip pat labai svarbi ir patiems medikams, kurie privalo pasirūpinti derama paciento priežiūra paskutinėmis jo gyvenimo dienomis. Ir iki šiol medikai pacientams bent apytiksliai nurodydavo, kiek jiems liko gyventi, tačiau šie spėjimai neretai būna per daug optimistiški, nepatikimi ir subjektyvūs.

Taigi ekspertų komanda, vadovaujama mokslų daktarės Paddy Stone iš Londono universiteto, pasiryžo sukurti specialią skaičiavimo sistemą, padėsiančią paskutine vėžio stadija sergantiems pacientams.

Tyrime dalyvavo 1 tūkst. 18 pacientų, sergančių paskutine vėžio stadija, jiems gydymas taikomas nebebuvo.

Pasinaudoję klinikinių ir laboratorinių dydžių kombinacija, norėdami nuspėti gyvenimo trukmę, medikai sudarė dvi formules (PiPS-A ir PiPS-B) – jos padeda nustatyti, ar pacientui liko gyventi kelios dienos (nuo 0 iki 13 dienų), savaitės (14-55 dienos) ar mėnesiai (daugiau nei 55 dienos).

Skaičiavimai paremti tokiais veiksniai kaip paciento amžius, lytis, tautybė, tiksli diagnozė, ligos sunkumas ir taip toliau.

Tyrimo rezultatai skelbia – mokslininkų sukurta formulė padėjo nustatyti vėžiu sergančių pacientų gyvenimo trukmę beveik taip pat tiksliai kaip ir tai bandė padaryti gydytojai. Paaiškėjo, kad PiPS-B (šiai formulei būtini kraujo tyrimo rezultatai) skaičiavimai – patikimesni nei gydytojo prognozės.

Tyrimo autoriai tikina, kad tai buvo pirmasis toks sėkmingas bandymas šioje srityje. Ekspertai sutinka, kad bent jau kol kas šie skaičiavimai praktikoje dar nepritaikomi – būtina atlikti išsamesnių tyrimų.


DELFI

TAIP PAT SKAITYKITE