Nobel biocare

Europos Parlamentas nepasidavė tabako industrijai

Šiandien sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis dalyvavo Europos Parlamento sesijoje Strasbūre, kurios metu buvo balsuojama dėl Tabako produktų Direktyvos (TPD) pakeitimų. Parlamentarai priėmė priemones, kuriomis bus mažinamas rūkymas ir stiprinama ES piliečių sveikatos apsauga.

Pasak ministro V. P. Andriukaičio, tokio rezultato ir buvo tikėtasi. „Mes nuosekliai dirbome šia kryptimi. Gausybė dvišalių susitikimų, nuolatinis ryšys su europarlamentarais leido suvienyti politikus, kurių prioritetas – ES piliečių sveikata. Esame pasiruošę toliau dirbti su Europos Parlamentu ir sudaryti sąlygas, kad TPD pakeitimai būtų priimti dar Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai metu“, – sako ministras.

Savo kreipimesi į Europos Parlamento narius V. P. Andriukaitis priminė, kad tabakas yra didžiausia išvengiama grėsmė sveikatai visoje ES. Pasak ministro, ankstyvos mirtys dėl tabako vartojimo yra ne tik asmeninė tragedija ir netektis visuomenei, bet kartu turi ir tiesiogines ekonomines pasekmes. Specialistai skaičiuoja, kad dėl ankstyvų mirčių ES kasmet patiria 500 milijardų eurų per metus vertės žalą.

Europos Parlamentas patvirtino siūlymus uždrausti mėtų ir kitų skonių cigaretes, dėl savo specifikos ypač pavojingas sveikatai. Kad šalys narės lengviau prisitaikytų prie pokyčių, numatytas penkerių metų pereinamasis laikotarpis, po kurio įsigaliotų minėta taisyklė. Taip pat pritarta, kad 65% cigarečių, pypkių ar sukamo tabako gaminių pakuočių ploto būti skirta įspėjimams apie šių produktų pavojų sveikatai. Tačiau Europos Parlamentas nepriėmė siūlymo, kad elektroninės cigaretės būtų priskirtos farmacijos sričiai – parlamentarai pritarė elektroninių cigarečių reguliavimą priskirti prie vartotojų teisių kategorijos. Nebuvo pritarta ir plonų cigarečių draudimui.

Parlamentarams, dalyvavusiems balsavime, didelį įspūdį paliko sveikatos apsaugos ministro V. P. Andriukaičio kalba, kuri buvo palydėta plojimais. Ministras V. P. Andriukaitis pasirinko ne Europos Parlamente įprastą biurokratinį kalbėjimą, bet emocionalų ir asmenišką požiūrį. V. P. Andriukaitis parlamentarams atskleidė, kad du jo broliai mirė nuo su tabako produktų vartojimu susijusių ligų, ir priminė skirtingų šalių atstovams, kad jie yra atsakingi už milijonus europiečių, kurių jau patyrė ar dar patirs kančias dėl ligų ir mirčių, susijusių su rūkymu.

www.sam.lt

TAIP PAT SKAITYKITE