Natula

Beveik 60 proc. sergančiųjų sezoninę alergiją gydosi vaistais, nespręsdami problemos šaknų

Sezoninės alergijos pradžia priklauso nuo sezono ir klimato. Dažniausiai jos simptomai prasideda kai orai pradeda šilti, augalai žydėti ir ore atsiranda daugiau dulkių. Tuomet daugelis pradeda skųstis čiauduliu, kosuliu, akių niežėjimu ir, žinoma, ūmia sloga. Tie, kurie su alergija susiduria ne pirmą kartą, dažniausiai jau žino, kada pasirūpinti vaistais, kurie padės sumažinti simptomus. Juk nuo senų laikų yra sakoma, kad alergijos neišgydysi, su ja kas kartą turi kovoti iš naujo.  Štai neseniai atliktas Baltijos šalių tyrimas* rodo, jog 60 proc. besiskundžiančių pavasarinėmis alergijomis, jų gydymui pasitelkia tik vaistus, o esminių priežasčių net neieško.

„Sezoninių alergijų išvengti išties sudėtinga, tai įmanoma padaryti tik tuomet, jei žmogus išvengia alergenų, kurie tą alergiją sukelia, tačiau daugeliu atveju tai tiesiog neįmanoma. O kartais net ir vaistai visiškai pašalinti simptomų nepadeda. Todėl būtina ieškoti alternatyvų, kaip sustiprinti sveikatą ir pažaboti alergijas“, – sako Vilniaus  „Kardiolitos klinikų“ Alergologijos ir klinikinės imunologijos centro gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė Gintarė Paulikaitė.

Technologijų bendrovės „Philips“ atliktas Baltijos šalių tyrimas parodė, jog daugiau nei 60 proc. turinčių alergijas sutinka, kad jos smarkiai paveikia gyvenimą: trikdo darbą, miegą ir studijas. Tad natūraliai kyla klausimas, kaip galime išvengti šių problemų ir kokių priemonių reikėtų imtis norint sumažinti alergijos simptomus.

 

  • Išbandykite imunoterapiją

Tikriausiai ne vienas išgirdęs alergijos diagnozę nusiteikia, jog su šia problema reikės gyventi visą gyvenimą, tačiau iš tiesų mažai kas žino, jog alergiją galima išgydyti taikant alergenui specifinę imunoterapiją.

Specifinė imunoterapija yra saugi, efektyvi ir ilgalaikė alergijos simptomus mažinanti arba panaikinanti gydymo priemonė, taip pat padedanti apsaugoti organizmą nuo naujų dirgiklių ir astmos išsivystymo, o tam tikrais atvejais net ir padeda apsaugoti pacientą nuo gyvybiškai pavojingų alerginių reakcijų.

„Alergenų imunoterapija yra toks gydymo būdas, kurio metu organizmas pripratinamas nereaguoti į tam tikrą konkretų alergeną. Atliekant šią terapiją reguliariai, vystosi organizmo tolerancija alergenui. Kitaip tariant laikui bėgant žmogus ima nebereaguoti į alergeną ir jo sukeltus simptomus. Gydymas trunka nuo trijų iki penkių metų, tačiau jau po pirmų metų žmogus pajunta didelį pagerėjimą. Deja, šimtu procentu negaliu pasakyti, kad visada alergiją galima išgydyti pilnai. Bet kokiu atveju, tikrai įmanoma gerokai sumažinti jos simptomus“, – sako alergologė ir klinikinė imunologė Gintarė Paulikaitė.

Paprastai tokia terapija taikoma tiems žmonėms, kurie alergiški žiedadulkėms, namų dulkių erkutėms, gyvūnams, pelėsiniams grybeliams ar plėviasparniams vabzdžiams. Nors tai ir ganėtinai ilgas procesas, tačiau sakoma, jog jis padeda gydyti ne simptomą, o priežastį ir gali smarkiai sumažinti arba visai panaikinti alergijos simptomus. Tačiau „Philips“ atlikto tyrimo duomenimis, vos 3 proc. lietuvių yra bandę šį būdą alergijos simptomams mažinti.

 

  • Rūpinkitės savo namų oru

Paprastai visos dulkės ir žiedadulkės sklinda per orą. Todėl ypač dabar, daug laiko leidžiant namuose, labai svarbu tinkamai prižiūrėti savo patalpų orą.

Pirmiausia reikia nepamiršti nuolat vėdinti patalpų, tai būtina daryti reguliariai, o šiltasis sezonas – puikiai tam tinka.

Tačiau atlikto tyrimo duomenimis, 20 proc. lietuvių yra linkę naudotis oro valytuvais ir reguliariai prižiūri savo patalpų orą. Tačiau šis skaičius vis dar per mažas, ypač dabar, kai didžiąją laiko dalį mes leidžiame namuose.

„Būtina atkreipti dėmesį į patalpų drėgnumą, ypač jei esate alergiški namų dulkių erkutėms, kurios mėgsta drėgną ir šiltą aplinką. Todėl būtina dažnai vėdinti namus, tiek ryte, tiek vakare. Drėgmė namuose turi būti tarp 40-60 proc. jeigu namuose per drėgna – atsiranda didesnė tikimybė veistis pelėsiui, o jeigu per sausa – sausėja oda ir gali atsirasti kitų problemų. Todėl palaikyti vidutinį drėgnumą būtina ir taip pat nuolat, ypač šiltuoju sezono metu, būtina vėdinti patalpas“, – sako G. Paulikaitė.

 

  • Venkite dirgiklių, kurie gali sukelti alergiją

36 proc. apklaustųjų teigia, jog siekdami sumažinti alergijos simptomus jie vengia įvairių dirgiklių, kurie gali sukelti ar skatinti alergijos paūmėjimą. Tačiau net 17 proc. teigia, jog visiškai niekaip nekovoja su alergija ir jos simptomais.

Prasidėjus alergijų sezonui latviai, estai ir lietuviai labiausiai skundžiasi sloga (61 proc.), dažnu čiauduliu (54 proc.) ir niežinčiomis akimis. Norint kovoti su šiomis ligomis, būtina laikytis tam tikrų taisyklių.

„Tyrimo rezultatai parodė, jog žmonės visgi darosi sąmoningesni ir atidžiai rūpinasi savo sveikata, tačiau žinių vis dar trūksta. Alergiškam žmogui itin svarbu vengti dirgiklių. Jei esate alergiškas žiedadulkėms, grįžę iš lauko – bent trumpam palyskite po dušu, taip pat pasikeiskite drabužius, kad tas dirgiklis su jumis „nekeliautų“ visą dieną. Taip pat labai pravartu – žiedadulkių kalendorius, kurį kiekvienas gali susirasti internete. Jame parodyti, kokiomis dienomis, kokios žiedadulkės yra aktyviausios. Tai ypač naudinga alergiškiems žmonėms, planuojantis laisvalaikį. Tad jei tiksliai žinote, kokioms žiedadulkėms esate alergiškas, galite pasižiūrėti, kada jos aktyviausios ir tokiu būdu išvengti nemalonių simptomų“, – sako alergologė ir klinikinė imunologė G. Paulikaitė.

 

* „Philips“ tyrimas buvo atliktas 2020 metų kovo mėnesį. Jo metu buvo apklausta: 1005 latviai, 1017 lietuvių ir 1000 estų, kurių amžiaus grupė – 18-74 metai.

 

TAIP PAT SKAITYKITE