Famisano

Bakterijos veisiasi, žmonės maudosi, valdininkai susirašinėja

Teoriškai visi, kurie vasaros pabaigoje lankėsi „Vichy” vandens parke, gavo nemenką legionelių dozę. Valdinininkai rugsėjo 1 d. tai nustatė, bet visuomenei pranešė tik po savaitės.

Tačiau ir dabar „Vichy” parkas nesiruošia užsidaryti.

Kovoja laiškais

Vakar visuomenės sveikatos specialistai pranešė bauginančią žinią – „Vichy” vandens parke knibždėte knibžda legionelių. Taip pat pranešama, kad parkas turėtų neveikti nuo rugsėjo 6 d.

Tačiau parkas nebuvo ir net neketina nutraukti veiklos.

Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba oficialiai informuoja, kad rugpjūčio pabaigoje Vilniaus visuomenės sveikatos centrui atliekant visuomenės saugos kontrolę „Vichy” vandens parke buvo paimti vandens mėginiai.

Rugsėjo 1 d. laboratorinių tyrimų rezultatai parodė, kad šio vandens parko vandentiekio vandens mėginiuose legionelių kiekis viršija leidžiamą. Vandens parkui visuomenės sveikatos specialistai nurodė stabdyti veiklą nuo rugsėjo 6 d.

„Vichy” parko atstovai tikina, kad karas su legionelėmis paskelbtas ir laimėtas vos sužinojus apie jų pagausėjimą, dar prieš tris savaites. Esą šiuo metu bakterijos išnaikintos. Tai įrodo ir parko atlikti vidiniai tyrimai.

Tačiau tokios kalbos neįtikina Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos. Ši lauks, kol Visuomenės sveikatos centras atliks oficialius tyrimus ir pateiks savo išvadas.

Apie bakterijas skelbė „Valstybės žiniose”

Saugos kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Veslava Golnis aiškino, kad vilniečiai nebuvo informuoti apie legioneliozės grėsmę „Vichy” parke, nes, laikantis šalies įstatymų, apie vandens tyrimo rezultatus pirmiausia privalu pranešti ne visuomenei, o pačiam ūkio subjektui.

Apie pavojingas bakterijas taip pat paskelbta „Valstybės žiniose”.

Beje, pranešimas keliauja kaip praėjusiame amžiuje – paštu, registruotu laišku. V.Golnis aiškino, kad valstybės tarnautojai tik paiso įstatymo raidės – rašo registruotus laiškus, savo tarnybos tinklalapyje apie grėsmingą padėtį informuoja praėjus aštuonioms dienoms nuo tos dienos, kai buvo baigti vandens tyrimai.

„Mes esame valstybės tarnautojai ir dirbame pagal teisės aktuose nurodytą tvarką”, – tepasakė V.Golnis paklausta, ar nebuvo galima sparčiau pranešti informacijos apie galimas ligų grėsmes vandens parke.

Verslas suirzo

„Už sveikatą atsakingos šalies institucijos prašo išspręsti problemą, kurią jau išsprendėme. Kalbėti apie vandens parko uždarymą šiandien nėra jokio pagrindo – vanduo parke švarus, legionelių nėra”, – teigė „Vichy” atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas.

Jis aiškino, kad visuose vandens parkuose, kuriuose naudojamas gėlas vanduo, yra legionelių. „Baisios ne tiek jos, kiek jų kiekis. Todėl pastebėjus viršytą koncentraciją tuoj pat imamasi priemonių joms išnaikinti”, – žmones ramino parko atstovas.

Jis tvirtino, kad vandens parko specialistai nuolat stebi legionelių kiekį, o užfiksavus jų padidėjimą atliekamas termošokas, cheminis vandens šokas ir taip bakterijos išnaikinamos.

„Lygiai taip buvo ir šiuo atveju. Toks procesas trunka tikrai neilgai, daugiausia naktį. Po visų veiksmų padarėme tyrimus. Rugsėjo 5 d. gavome tyrimo rezultatus, įrodančius, kad mūsų veiksmai buvo tinkami”, – pabrėžė N.Mikalajūnas.

Jis pareiškė, kad parkas nebus uždaromas, nes problemos nebėra.

Tačiau legionelės buvo aptiktos rugpjūčio 22 d., o tyrimų rezultatai gauti tik rugsėjo 5 d., visą tą laiką parkas veikė. Maža to, lankytojai net nebuvo įspėjami apie galima legionelių pavojų.

Viskas taip tik todėl, pasak N.Mikalajūno, kad įmonė jaučiasi esanti savo srities profesionalė.

„Tie veiksmai duoda rezultatą ir tai normali praktika, taikoma visame pasaulyje. Mes dirbame daugiau negu trejus metus, aptarnavome per porą milijonų lankytojų ir nė vienas iš jų neužsikrėtė”, – dėstė pašnekovas ir dar kartą pabrėžė, kad nei papildomų tyrimų atlikti, nei parko darbo nutraukti neketinama.

Atsakymas dviprasmiškas

Nei N.Mikalajūnas, nei V.Golnis negalėjo pasakyti, kaip nutiko, kad parkas dirbo be pertraukų, o informacija apie legioneles keliavo paštu ar nugulė valdininkų stalčiuose. Pagrindinė žinia, ar šiuo metu parke saugu, taip pat dviprasmiška.

Verslas, žinoma, tikina, kad legionelių nėra. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos specialistė V.Golnis aiškina, kad tarnyba informuota apie vidinius „Vichy” parko tyrimus ir atliko cheminį šoką. Tačiau įmonės tyrimai nėra oficialūs, visuomenės sveikatos sargai nėra tikri, ar tie tyrimai patikimi.

Specialistė aiškino, kad iš tiesų apie legionelių sunaikinimą bus galima patikėti tik tada, kai pakartotinius tyrimus atliks Visuomenės sveikatos centras. Anot jos, tai galėtų būti atlikta per kelias dienas.

Kai parke pliuškenosi ne vienas lankytojas, V.Golnis tvirtino, kad „Vichy” parkui šiuo metu taikoma rinkos ribojimo priemonė, jis negali veikti, kol savo verdikto nepasakys Visuomenės sveikatos centras.

Juolab neoficialiai teigiama, neva „Vichy” vandens sistema neturi galimybių taikyti termošoką. Legionelės esą naikinamos tik cheminiu būdu.

V.Golnis teigimu, jei parkas nepaisys Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos sprendimo, bus kreiptasi į Valstybinę vartotojų teisų apsaugos tarnybą ir ji galės taikyti rimtesnes baudas.


Legionelės

„Vichy” vandens parko vandens mėginiuose rastos dažniausiai legioneliozę sukeliančios pirmos serologinės grupės legionelės (Legionella pneumophila (L. pneumophila sg 1). Legioneliozė – ūminė infekcinė liga, pasireiškianti karščiavimu, plaučių uždegimu. Simptomai panašūs į gripo: ligonį kamuoja sausas kosulys, kuris dažnai perauga į plaučių uždegimą. Maždaug 30 proc. užsikrėtusių žmonių gali viduriuoti ir vemti, o apie 50 proc. gali pasireikšti mąstymo sutrikimai.

Legionelioze užsikrečiama per kvėpavimo takus įkvepiant legionelėmis užkrėsto vandens aerozolio, kuris susidaro dušuose, sūkurinėse voniose, turkiškose pirtyse, saunose ir kt.

Legioneliozę sukeliančios bakterijos aptinkamos įvairios paskirties objektų karšto ir šalto vandens tiekimo sistemose, paprastai vandenyje, kurio temperatūra +20–45 °C, vamzdžiuose, kuriais silpnai ar visai neteka vanduo (neapgyventi viešbučių kambariai), purvinuose ir kiauruose vamzdžiuose ir cisternų paviršiuose, apnašomis padengtuose bei korozijos apimtuose vamzdžiuose, dušuose ir čiaupuose, vandens šildytuvuose ir karšto vandens laikymo talpyklose. Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis yra +20–45 °C, jos žūsta +66 °C temperatūroje.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE