Nobel biocare

Baimė gali būti paveldima

Kartu su akių spalva, ūgiu bei duobutėmis skruostuose, tėvų baimės gali taip pat būti perduodamos vaikams, pranešė mokslininkai žurnale „Nature Science“. Rezultatai, atlikus tyrimus su pelėmis, parodė, kaip asmens trauminės patirtys gali atsiliepti kartų kartoms.

Buvo atliktas tyrimas, kurio metu pelės tėvai išmoko susieti apelsinų žiedų aromatą su elektros šoku. Jų vaikai bei jų anūkai reaguodami į tą patį aromatą labai sunerimo – baimės ženklas – nors jie šio aromato nėra uostę anksčiau. Palikuoniai taipogi „panaudojo“ daugiau neuronų, kad aptiktų apelsinų žiedų kvapą, negu jų tėvai.

Tyrimo autoriai Brianas Diasas ir Kerry’is Ressleris iš Emorio universiteto turėjo teoriją, jog šią baimės žinutę galėjo pernešti spermatozoidai. Į spermatozoido ląstelių DNR galėjo būti įrašytos šios baimės asociacijos: genas, koduojantis molekules, atsakingas už apelsinų žiedų kvapo aptikimą, galėjo palikti cheminį atspaudą gyvūne, kas savo ruožtu galėjo pakeisti jo elgesį.

Informacija atkeliaujanti iš tėvų patirčių gali būti svarbi išlikimui. Žinojimas, jog, pavyzdžiui, tam tikras kvapas signalizuoja būsimą nemalonią situaciją, gali padėti gyvūnams jos išvengti. Autoriai savo tyrimų ataskaitoje rašė, jog protėvių patirtis gali daryti įtaką gyvūnams, tuo pačiu ir žmogaus smegenims bei jo elgesiui.

TAIP PAT SKAITYKITE