Gudručio vaistinė

Šveicarų psichiatrui ligonį leista gydyti narkotiku LSD

Šveicarijos psichiatrui Peteriui Gasseriui leista legaliai eksperimentuoti su psichotropine medžiaga LSD. Per tyrimą tikimasi sužinoti, ar lizergo rūgšties dietilamidas, kultinis hipių eros narkotikas, gali būti vartojamas bandant išgydyti specifinius emocinius sutrikimus.

Teigiama, kad per P.Gasserio tyrimą su LSD – stipriausiu haliucinogeniniu narkotiku – tikimasi išgydyti 44 metų vyrą, kurį pradėjo kankinti paniška baimė sužinojus, jog serga vėžiu.

P.Gasseris teigia, kad iki šiol jo pacientui terapija nepakenkė. „Jeigu kontroliuoji LSD kiekius, ši terapija nėra niekuo pavojingesnė nei kitos terapijos”, – sakė jis.
Psichiatras pažymėjo, kad nesiekia legalizuoti šio narkotiko.

Pranešama, kad kiti psichodeliniai narkotikai yra išbandomi JAV, Didžiojoje Britanijoje bei Izraelyje, tad Vokietijos savaitraštis „Spiegel” klausia, ar tai reiškia, kad psichotropinės medžiagos vėl pradedamos taikyti terapijoje.

Į šveicarą psichiatrą, kuriam leista vėl legaliai eksperimentuoti su LSD, nukreiptos daugelio psichiatrų akys: nemažai JAV (ten LSD uždrausta 1971 m.) ir Europos mokslininkų iki šiol kovoja dėl galimybės tyrinėti LSD ir kitus psichodelinius narkotikus.

Teigiama, kad JAV, Didžiojoje Britanijoje bei Izraelyje neseniai publikuota nemažai tyrimų, laiminančių ekstazio, LSD bei haliucinogeninių grybukų naudojimą medicinoje. kai kurie medikai mano, kad šios priemonės padėtų traumuotiems karo veteranams ar paniškos baimės kamuojamiems žmonėms.

Tačiau vienas žymiausių Vokietijos baimės tyrinėtojų, Gotingeno universiteto psichiatrijos profesorius Borvinas Bandelowas teigiamu LSD poveikiu abejoja. Pasak jo, kiekvienos pasaulio terapijos šalininkai teigia, kad jų būdas veiksmingas. Antra vertus, jis teigė, kad būtų „labai smalsu” susipažinti su tyrimo rezultatais.

Vartotas gydant migreną

Šveicarų chemikas Albertas Hofmannas susintetino bei atrado LSD efektus 1943 m. „Sandoz” laboratorijoje Bazelyje (Šveicarijoje). Tai darydamas chemikas tikėjosi sukurti efektyvų stimuliatorių ir nesitikėjo, kad šį narkotiką vartos tiek 7-ojo dešimtmečio muzikantai, pavyzdžiui, „The Beatles”, „Pink Floyd”, rašytojai ar net Centrinė Žvalgybos Valdyba (CŽV) slaptų apklausų metu.

Daugelis psichiatrų tikėjo, kad LSD gali veiksmingai gydyti įvairias traumas ir slopinti nemalonius prisiminimus. Iki 1970-ųjų m. LSD buvo dažnai naudojamas gydant depresiją, baimes ir polinkius į žalingus įpročius. Kartais gydytojai šį narkotiką skirdavo ir sergantiems migrena, artritu, paralyžiumi ar odos ligomis.

Po kiek laiko hipotezė, jog įvairias psichikos ligas gali pagydyti organizmui pripratus prie lizino rūgšties dietilamido, paneigta. Iki šiol teigiama, kad LSD poveikis ir ligos priežastys bei veikimas visiškai skiriasi.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE