Nobel biocare

Sportinė avalynė ir malonumas bėgant

Sportinė avalynė ir malonumas bėgant

Bėgimas vis labiau populiarėja: vieni siekia sveikatos, o kiti bėga dėl mados. Pradėjęs bėgioti, žmogus dažniausiai net nesusimąsto, ar tai daro taisyklingai. Sportuojantiems ypatingai svarbu tolygiai paskirstyti pėdos krūvį, apsaugoti sąnarius, sausgysles ir raumenis nuo nereikalingos apkrovos. Priešingu atveju, rimtų traumų išvengti nepavyks. Tik kaip pasirinkti sportinius batus, kad avalynė apsaugotų nuo pavojingų sveikatos sužalojimų ir leistų mėgautis bėgimu? Specialistai pabrėžia statinio, eisenos ir bėgimo tyrimo svarbą dar prieš įsigyjant sportinę avalynę ar pradedant bėgioti. Šie tyrimai leidžia įvertinti slėgio stiprumą tam tikrame pėdos plote, išanalizuoja eiseną, bėgimo technikas, kitus pakitimus. Neištyrus savo pėdų, išlieka tikimybė, jog nusipirksite jums visiškai netinkančius sportinius batus. Nesirinkite sportinės avalynės pagal grožį ar spalvą, pirmiausia pasikonsultuokite su ortopedais bei atlikite specialius pėdos tyrimus.

Pėdoms tenkančios apkrovos bei būtina jų apsauga

Mūsų pėdos – viena svarbiausių kūno dalių, nuo kurių taisyklingo funkcionavimo, raiščių stabilumo, raumenų mobilumo bei sąnarių būklės priklauso laikysena, eisena bei bendra savijauta. Bėgant 5 kilometrų atstumą, keliai bei pėdos apkraunamos 400 tonų jėga. Galima tik įsivaizduoti, koks svoris tenka bėgikų kojoms. Todėl geri sportiniai batai ir teisingas jų pasirinkimas – tiesiog būtinas. Tik užtikrinus optimalią atramą, kitaip tariant, pasirinkus pėdoms pritaikytą avalynę, išvengiama skausmingos raiščių ar sausgyslių žalos.

Gerais bėgimo batais galima laikyti biomechaniškai bei anatomiškai pėdos formą ir bėgimo stilių atitinkančią avalynę. Renkantis batus, reikia ne tik išbandyti kuo daugiau įvairių modelių, bet ir aiškiai suprasti jų paskirtį: su jais bus sportuojama, bėgiojama, vaikščiojama kalnuotais takeliais ar leidžiamas laisvalaikis. Kitas svarbus aspektas – skirtinga moterų ir vyrų kojų sandara. Nors patrauklios sportinės avalynės spalvos greičiausiai patraukia pradedančiųjų bėgikų akį, nereikėtų orientuotis tik į tai. Moteriškų batų kulnas turi būti siauresnis nei vyrų, o kulkšnis – trumpesnė. Kitokiam pėdos apgaubimui įtaką daro skirtinga lyčių anatomija. Dailiosios lyties atstovės bėgioja ne taip kaip vyrai, kadangi joms reikalinga didesnė atrama pėdai dėl kitokios klubų sandaros.

Nors dauguma bėgimo batelių pasirodo patogūs, kai su jais stovima parduotuvėje, nubėgus keletą kilometrų, įspūdis gali kardinaliai pasikeisti. Dėl to, sportinės avalynės pasirinkimą reikia vertinti kur kas rimčiau. Žmogus turi atkreipti dėmesį, ar batas turi pagalvėlę kulne, sumažinančią smūgio poveikį pėdai. Didesnis išlenkimas sumažina pronaciją (palenkimą į priekį), o elastinė medžiaga bato priekyje skirta efektyviam atsispyrimui. Reguliariai bėgiojant, arba su bateliais nubėgus maždaug 600 – 800 kilometrų, jie susidėvi ir pėda pradedama veikti neigiamai. Batų nusidėvėjimą atsispindi vidpadžiai bei pado protektoriaus būklė. Jeigu vidpadžiai per daug suspausti ar susidėvėję, o padas nutrintas, reiškia atėjo laikas naujai batelių porai. Jeigu žmogus abejoja dėl savo bėgimo batelių ar jų nusidėvėjimo lygio, būtina pasitarti su ortopedais. Į klausimą „kaip pasirinkti batus bėgiojimui“ specialistas atsakys pasiremdamas profesionalių pėdos, eisenos bei bėgimo tyrimų duomenimis.

Profesionalus sportinės avalynės parinkimas

Itin svarbu išsiaiškinti ne tik pėdos ilgį ar tipą, bet ir pronaciją/ supinaciją. Deja, ne visada pagal nusidėvėjusių batelių porą galima įvertinti pado rašto nutrynimą. Ortopedai pataria atlikti tam tikrus pėdos ir bėgimo tyrimus, kurie ypač tiksliai nustato žmogaus bėgimo technikas, stilių, tam tikrus pėdų defektus.

Normali pronacija – nusidėvi kulno išorinis kraštas bei centrinė viršutinės pėdos dalis. Tokia padėtis tinkamai absorbuoja tenkantį svorį kelio ir čiurnų sąnariams. Esant šiai pėdos padėčiai, viso kūno biomechaniniai procesai vyksta sklandžiausiai, todėl bateliai gali būti dėvimi be papildomų sustiprinimų.

Per didelė pronacija nusidėvi vidinė kulno dalis ir vidinė dalis priekinėje pėdos dalyje. Pėdai tenkantis svoris paskirstomas netinkamai, dėl to didelė apkrova tenka didiesiems pirštams, kelių bei čiurnų sąnariams, o tai daro įtaką traumų atsiradimui.

Supinacija – nusidėvi išorinis kulno kraštas bei išorinis priekinės pėdos dalies kraštas. Didelis krūvis tenka mažiesiems pirštams, o svoris pasiskirsto netolygiai, taigi taip pat yra papildomai apkraunami kojų sąnariai.

Bėgant įvairius nuotolius su tinkamai pasirinkta sportine avalyne, krūvis pėdoje pasiskirsto tolygiai, tad kelių bei čiurnų sąnariams netenka ypatingai didelė apkrova. Avint nepritaikytus pėdos tipui batus, didėja skausmo ar traumų grėsmė.

Dažniausios bėgikų sveikatos problemos

Laiku nenustačius pėdos sąnarių ar raiščių būklės, batų pasirinkimą lydi didelis pavojus. Bene labiausiai bėgikams pasitaikantys susirgimai ar traumos, beveik visada atsirandančios dėl netinkamų batų avėjimo, yra antkaulio uždegimas, Achilo sausgyslės patempimas ar uždegimas bei raumenų patempimai, įtrūkimai ar net plyšimai.

Antkaulio uždegimas (blauzdikaulio periostitas) pasireiškia dviejuose apatiniuose blauzdikaulio trečdaliuose – tai dažniausia bėgikus lydintis susirgimas. Nors praktikoje pasitaiko įvairių atvejų, paprastai treniruotės pradžioje jaučiamas skausmas vėliau mažėja. Vienos pagrindinių antkaulio uždegimo priežasčių yra biomechaninės problemos. Su jomis susiduriama nesilaikant sporto šakos pratimų atlikimo technikos.

Ryškiausios treniravimosi klaidos: pernelyg intensyvios treniruotės, padidėjęs svoris, vitaminų, mineralinių medžiagų nepakankamumas, pasikeitusi bėgimo danga ir, žinoma, bloga avalynė.

Achilo sausgyslės patempimas – taip pat dažna bėgikų trauma. Dažnas sportininkas skundžiasi skausmu aukščiau kulno, kai judinama pėda. Patempimai įvyksta aktyviai sportuojantiems dėl neoptimalių krūvių, ypač kai tinkamai neapšylama, pasirenkama bloga sportinė avalynė. Sausgyslę traumuoja ir nuolat pasikartojantys, monotoniški judesiai. Tada dažniausiai atsiranda sausgyslės uždegimas (tendinitas).

Achilo sausgyslės lėtiniai uždegimai, neretai pasibaigiantys sausgyslės plyšimu, yra dažna sportininkų, ypač profesionalų, problema. Plyšus sausgyslei, kartais tenka praleisti visą sezoną. Tam neigiamos įtakos turi per dideli fiziniai krūviai bei pertempti raumenys.

Raumenų patempimas, įtrūkimas, plyšimas atsiranda pervargus, nuo per didelio apkrovimo treniruotės metu arba paprasčiausiai nuo vieno staigaus, netikslaus judesio. Dažniausiai ištinka lengvi ar stiprūs raumenų patempimai be raumens plyšimo. Jie pasireiškia raumenų skausmu ir nemaloniais pojūčiais judant. „Plyšimas“ gali būti švelnus arba skausmingas, tai priklauso nuo plyšusių skaidulų skaičiaus. Sportininkas jaučia skausmą tempdamas raumenį, o diskomfortas tik didėja, pažeista vieta patinsta, judesiai komplikuojasi.

Bėgiojantys žmonės paprastai pasitempia šlaunies užpakalinius raumenis. Šių raumenų „trūkiai“ sukelia skausmą, kuris lokalizuojasi bet kurioje šlaunies užpakalinio paviršiaus vietoje. Nedidelio patempimo sportininkas gali nejausti ir iki treniruotės galo. Bet jeigu patempimas vidutinio lygio, kojos funkcija prarandama iškart. Stiprus patempimas, arba bet koks negyjantis užpakalinių šlaunies raumenų patempimas, apima plėštinį lūžį, kuris atsiranda, kai raumuo nutraukia (nulaužia) dalį dubens kaulo. Nestiprus raumens plyšimas reikalauja maždaug trijų gydymo savaičių, bet sudėtingesniu atveju pilnavertė veikla turi būti atidėta neribotam laikui.

Ortopedų konsultacijos ir specialių tyrimų svarba

Bėgimas priskiriamas prie ciklinių pratimų: po dviejų žmogaus žingsnių seka toks pat kojų, rankų bei liemens judesių atkartojimas. Šio ciklo sutrikimai sukelia didelį diskomfortą, neleidžia pilnai ar kokybiškai judėti. To išvengti galima tik nuodugnių bėgimo judesių biomechanikos analizės pagalba. Tam reikia atlikti specialius pėdų, eisenos bei bėgimo tyrimus. Gauti rezultatai iš karto atsako į klausimą, kokie batai geriausi. Specialistai pabrėžia statinio, eisenos ir bėgimo tyrimo svarbą.

Pirmiausia atliekamas statinis, eisenos bei bėgimo, tyrimas basomis, kur video kamerų bei specialiame bėgimo takelyje įrengtų sensorių pagalba nustatomos pėdoms tenkančios apkrovos, analizuojami kūno judesiai ir atskirų kūno dalių judėjimas, jaučiamų skausmų ar traumų atsiradimo priežastys. Vėliau tyrimas kartojamas avint sportinę avalynę, kur detalios vaizdinės analizės padeda įvertinti, kaip pėdos bei visas kūnas reaguoja testuojant skirtingą avalynę ant bėgimo takelio. Pagal šių tyrimų rezultatus kiekvienam asmeniui atskirai rekomenduojama sportinė avalynė bei patariama, į ką reikia atkreipti dėmesį įsigyjant naują batų porą.

Bėgimo bateliai yra ypatingos svarbos sporto įrankis tiek pradedantiesiems, tiek profesionalams. Tiktai tinkama sportinė avalynė gali užtikrinti optimalų kūno biomechanikos, atramos, komforto palaikymą, bėgimo efektyvumą tam, kad ateityje netektų jaudintis dėl traumų ar sužalojimų paveikto sklandaus judėjimo. Kaip pasirinkti avalynę, geriausiai pritaikytą kiekvienam žmogui, šiandien parodo modernus statinis, eisenos ir bėgimo tyrimas.

www.pesplanus.lt

TAIP PAT SKAITYKITE