Spalio 25d. Sekmadienis

Sportinė avalynė ir malonumas bėgant

2016 Vasario 19d.
Peržiūrų skaičius: 29682

Bėgimas vis labiau populiarėja: vieni siekia sveikatos, o kiti bėga dėl mados. Pradėjęs bėgioti, žmogus dažniausiai net nesusimąsto, ar tai daro taisyklingai. Sportuojantiems ypatingai svarbu tolygiai paskirstyti pėdos krūvį, apsaugoti sąnarius, sausgysles ir raumenis nuo nereikalingos apkrovos. Priešingu atveju, rimtų traumų išvengti nepavyks. Tik kaip pasirinkti sportinius batus, kad avalynė apsaugotų nuo pavojingų sveikatos sužalojimų ir leistų mėgautis bėgimu? Specialistai pabrėžia statinio, eisenos ir bėgimo tyrimo svarbą dar prieš įsigyjant sportinę avalynę ar pradedant bėgioti. Šie tyrimai leidžia įvertinti slėgio stiprumą tam tikrame pėdos plote, išanalizuoja eiseną, bėgimo technikas, kitus pakitimus. Neištyrus savo pėdų, išlieka tikimybė, jog nusipirksite jums visiškai netinkančius sportinius batus. Nesirinkite sportinės avalynės pagal grožį ar spalvą, pirmiausia pasikonsultuokite su ortopedais bei atlikite specialius pėdos tyrimus.

Pėdoms tenkančios apkrovos bei būtina jų apsauga

Mūsų pėdos – viena svarbiausių kūno dalių, nuo kurių taisyklingo funkcionavimo, raiščių stabilumo, raumenų mobilumo bei sąnarių būklės priklauso laikysena, eisena bei bendra savijauta. Bėgant 5 kilometrų atstumą, keliai bei pėdos apkraunamos 400 tonų jėga. Galima tik įsivaizduoti, koks svoris tenka bėgikų kojoms. Todėl geri sportiniai batai ir teisingas jų pasirinkimas – tiesiog būtinas. Tik užtikrinus optimalią atramą, kitaip tariant, pasirinkus pėdoms pritaikytą avalynę, išvengiama skausmingos raiščių ar sausgyslių žalos.

Gerais bėgimo batais galima laikyti biomechaniškai bei anatomiškai pėdos formą ir bėgimo stilių atitinkančią avalynę. Renkantis batus, reikia ne tik išbandyti kuo daugiau įvairių modelių, bet ir aiškiai suprasti jų paskirtį: su jais bus sportuojama, bėgiojama, vaikščiojama kalnuotais takeliais ar leidžiamas laisvalaikis. Kitas svarbus aspektas – skirtinga moterų ir vyrų kojų sandara. Nors patrauklios sportinės avalynės spalvos greičiausiai patraukia pradedančiųjų bėgikų akį, nereikėtų orientuotis tik į tai. Moteriškų batų kulnas turi būti siauresnis nei vyrų, o kulkšnis – trumpesnė. Kitokiam pėdos apgaubimui įtaką daro skirtinga lyčių anatomija. Dailiosios lyties atstovės bėgioja ne taip kaip vyrai, kadangi joms reikalinga didesnė atrama pėdai dėl kitokios klubų sandaros.

Nors dauguma bėgimo batelių pasirodo patogūs, kai su jais stovima parduotuvėje, nubėgus keletą kilometrų, įspūdis gali kardinaliai pasikeisti. Dėl to, sportinės avalynės pasirinkimą reikia vertinti kur kas rimčiau. Žmogus turi atkreipti dėmesį, ar batas turi pagalvėlę kulne, sumažinančią smūgio poveikį pėdai. Didesnis išlenkimas sumažina pronaciją (palenkimą į priekį), o elastinė medžiaga bato priekyje skirta efektyviam atsispyrimui. Reguliariai bėgiojant, arba su bateliais nubėgus maždaug 600 – 800 kilometrų, jie susidėvi ir pėda pradedama veikti neigiamai. Batų nusidėvėjimą atsispindi vidpadžiai bei pado protektoriaus būklė. Jeigu vidpadžiai per daug suspausti ar susidėvėję, o padas nutrintas, reiškia atėjo laikas naujai batelių porai. Jeigu žmogus abejoja dėl savo bėgimo batelių ar jų nusidėvėjimo lygio, būtina pasitarti su ortopedais. Į klausimą „kaip pasirinkti batus bėgiojimui“ specialistas atsakys pasiremdamas profesionalių pėdos, eisenos bei bėgimo tyrimų duomenimis.

Profesionalus sportinės avalynės parinkimas

Itin svarbu išsiaiškinti ne tik pėdos ilgį ar tipą, bet ir pronaciją/ supinaciją. Deja, ne visada pagal nusidėvėjusių batelių porą galima įvertinti pado rašto nutrynimą. Ortopedai pataria atlikti tam tikrus pėdos ir bėgimo tyrimus, kurie ypač tiksliai nustato žmogaus bėgimo technikas, stilių, tam tikrus pėdų defektus.

Normali pronacija – nusidėvi kulno išorinis kraštas bei centrinė viršutinės pėdos dalis. Tokia padėtis tinkamai absorbuoja tenkantį svorį kelio ir čiurnų sąnariams. Esant šiai pėdos padėčiai, viso kūno biomechaniniai procesai vyksta sklandžiausiai, todėl bateliai gali būti dėvimi be papildomų sustiprinimų.

Per didelė pronacija nusidėvi vidinė kulno dalis ir vidinė dalis priekinėje pėdos dalyje. Pėdai tenkantis svoris paskirstomas netinkamai, dėl to didelė apkrova tenka didiesiems pirštams, kelių bei čiurnų sąnariams, o tai daro įtaką traumų atsiradimui.

Supinacija – nusidėvi išorinis kulno kraštas bei išorinis priekinės pėdos dalies kraštas. Didelis krūvis tenka mažiesiems pirštams, o svoris pasiskirsto netolygiai, taigi taip pat yra papildomai apkraunami kojų sąnariai.

Bėgant įvairius nuotolius su tinkamai pasirinkta sportine avalyne, krūvis pėdoje pasiskirsto tolygiai, tad kelių bei čiurnų sąnariams netenka ypatingai didelė apkrova. Avint nepritaikytus pėdos tipui batus, didėja skausmo ar traumų grėsmė.

Dažniausios bėgikų sveikatos problemos

Laiku nenustačius pėdos sąnarių ar raiščių būklės, batų pasirinkimą lydi didelis pavojus. Bene labiausiai bėgikams pasitaikantys susirgimai ar traumos, beveik visada atsirandančios dėl netinkamų batų avėjimo, yra antkaulio uždegimas, Achilo sausgyslės patempimas ar uždegimas bei raumenų patempimai, įtrūkimai ar net plyšimai.

Antkaulio uždegimas (blauzdikaulio periostitas) pasireiškia dviejuose apatiniuose blauzdikaulio trečdaliuose - tai dažniausia bėgikus lydintis susirgimas. Nors praktikoje pasitaiko įvairių atvejų, paprastai treniruotės pradžioje jaučiamas skausmas vėliau mažėja. Vienos pagrindinių antkaulio uždegimo priežasčių yra biomechaninės problemos. Su jomis susiduriama nesilaikant sporto šakos pratimų atlikimo technikos.

Ryškiausios treniravimosi klaidos: pernelyg intensyvios treniruotės, padidėjęs svoris, vitaminų, mineralinių medžiagų nepakankamumas, pasikeitusi bėgimo danga ir, žinoma, bloga avalynė.

Achilo sausgyslės patempimas - taip pat dažna bėgikų trauma. Dažnas sportininkas skundžiasi skausmu aukščiau kulno, kai judinama pėda. Patempimai įvyksta aktyviai sportuojantiems dėl neoptimalių krūvių, ypač kai tinkamai neapšylama, pasirenkama bloga sportinė avalynė. Sausgyslę traumuoja ir nuolat pasikartojantys, monotoniški judesiai. Tada dažniausiai atsiranda sausgyslės uždegimas (tendinitas).

Achilo sausgyslės lėtiniai uždegimai, neretai pasibaigiantys sausgyslės plyšimu, yra dažna sportininkų, ypač profesionalų, problema. Plyšus sausgyslei, kartais tenka praleisti visą sezoną. Tam neigiamos įtakos turi per dideli fiziniai krūviai bei pertempti raumenys.

Raumenų patempimas, įtrūkimas, plyšimas atsiranda pervargus, nuo per didelio apkrovimo treniruotės metu arba paprasčiausiai nuo vieno staigaus, netikslaus judesio. Dažniausiai ištinka lengvi ar stiprūs raumenų patempimai be raumens plyšimo. Jie pasireiškia raumenų skausmu ir nemaloniais pojūčiais judant. „Plyšimas“ gali būti švelnus arba skausmingas, tai priklauso nuo plyšusių skaidulų skaičiaus. Sportininkas jaučia skausmą tempdamas raumenį, o diskomfortas tik didėja, pažeista vieta patinsta, judesiai komplikuojasi.

Bėgiojantys žmonės paprastai pasitempia šlaunies užpakalinius raumenis. Šių raumenų „trūkiai“ sukelia skausmą, kuris lokalizuojasi bet kurioje šlaunies užpakalinio paviršiaus vietoje. Nedidelio patempimo sportininkas gali nejausti ir iki treniruotės galo. Bet jeigu patempimas vidutinio lygio, kojos funkcija prarandama iškart. Stiprus patempimas, arba bet koks negyjantis užpakalinių šlaunies raumenų patempimas, apima plėštinį lūžį, kuris atsiranda, kai raumuo nutraukia (nulaužia) dalį dubens kaulo. Nestiprus raumens plyšimas reikalauja maždaug trijų gydymo savaičių, bet sudėtingesniu atveju pilnavertė veikla turi būti atidėta neribotam laikui.

Ortopedų konsultacijos ir specialių tyrimų svarba

Bėgimas priskiriamas prie ciklinių pratimų: po dviejų žmogaus žingsnių seka toks pat kojų, rankų bei liemens judesių atkartojimas. Šio ciklo sutrikimai sukelia didelį diskomfortą, neleidžia pilnai ar kokybiškai judėti. To išvengti galima tik nuodugnių bėgimo judesių biomechanikos analizės pagalba. Tam reikia atlikti specialius pėdų, eisenos bei bėgimo tyrimus. Gauti rezultatai iš karto atsako į klausimą, kokie batai geriausi. Specialistai pabrėžia statinio, eisenos ir bėgimo tyrimo svarbą.

Pirmiausia atliekamas statinis, eisenos bei bėgimo, tyrimas basomis, kur video kamerų bei specialiame bėgimo takelyje įrengtų sensorių pagalba nustatomos pėdoms tenkančios apkrovos, analizuojami kūno judesiai ir atskirų kūno dalių judėjimas, jaučiamų skausmų ar traumų atsiradimo priežastys. Vėliau tyrimas kartojamas avint sportinę avalynę, kur detalios vaizdinės analizės padeda įvertinti, kaip pėdos bei visas kūnas reaguoja testuojant skirtingą avalynę ant bėgimo takelio. Pagal šių tyrimų rezultatus kiekvienam asmeniui atskirai rekomenduojama sportinė avalynė bei patariama, į ką reikia atkreipti dėmesį įsigyjant naują batų porą.

Bėgimo bateliai yra ypatingos svarbos sporto įrankis tiek pradedantiesiems, tiek profesionalams. Tiktai tinkama sportinė avalynė gali užtikrinti optimalų kūno biomechanikos, atramos, komforto palaikymą, bėgimo efektyvumą tam, kad ateityje netektų jaudintis dėl traumų ar sužalojimų paveikto sklandaus judėjimo. Kaip pasirinkti avalynę, geriausiai pritaikytą kiekvienam žmogui, šiandien parodo modernus statinis, eisenos ir bėgimo tyrimas.

www.pesplanus.lt


Daktaro misija - degti ir šviesti kitiems

"Gimiau greitosios pagalbos mašinoje 1959 metų spalio 24 dieną. Ir kai baigęs mediciną buvau paskirtas dirbti Greitosios medicinos pagalbos stotyje, pagalvojau: "Na va, kur gimiau - ten ir mirsiu", - šypsosi Klaipėdos apskrities...


R.Šukys: griežtas antkainių taikymas duoda rezultatų – vaistai toliau pinga

R.Šukys: griežtas antkainių taikymas duoda rezultatų – vaistai toliau pinga

Nuo pavasario pradėti taikyti apribojimai maksimaliems prekybos antkainiams vaistinėse duoda rezultatų – iki tol kasmet augusios vaistų kainos pradėjo kristi. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) atlikti sisteminiai tyrimai parodė,...


Pacientui kairiosios vietoje prisiūta dešinioji ranka

Pacientui kairiosios vietoje prisiūta dešinioji ranka

Ispanų medikai Valensijoje vienam pacientui kairiosios vietoje prisiuvo dešiniąją ranką. Ispanijos duomenimis, tai yra pirmoji tokia transplantacija pasaulyje. Valstybinė žinių agentūra EFE pirmadienį pranešė, kad 63-ejų pacientas prieš 40 metų...


Psichologė: skrydžių baimė neracionali

Lietuvos aviacijos ekspertų teigimu, keleiviai neturėtų baimintis skrydžių, nes lėktuvai išlieka pačia saugiausia susisiekimo priemonė. Pasak jų, aviakatastrofos, tokios, kaip praėjusią savaitę virš Atlanto sudužusio "Air France"...


Viltis diabetikams: insulino tabletės

Viltis diabetikams: insulino tabletės

Indijos mokslininkai, Sidnėjuje vykstančioje konferencijoje pranešė, jog šiuo metu kuria piliulę, kuri ateities kartų diabetikus išlaisvintų nuo intraveninio insulino vartojimo. Insulinas – gyvybiškai svarbus hormonas kurį gamina kasa....


Didžioji depresija prailgino amerikiečių gyvenimą

Sunkūs laikai prailgina vidutinę žmonių gyvenimo trukmę, teigia 1930 - 1933 pasaulinės ekonominės krizės laikais JAV sukauptus demografinius duomenis nagrinėję mokslininkai. 1929 m. spalio 24 dieną, kuri buvo praminta "juoduoju...


Sąrašą vėl papildė pigesniais vaistais

Sveikatos apsaugos ministras antrą kartą kompensuojamųjų vaistą sąrašą pildo pigesniais medikamentais. Ministro įsakymu į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukta dvidešimt pigesnių preparatų onkologinės, psichikos, kraujagyslių, kaulų retėjimo,...


Smegenų skenavimas "gali būti naudojamas žmonių mintims šnipinėti"

Smegenų skenavimas turi būti reglamentuojamas, siekiant išvengti asmens privatumo ir pilietinių laisvių pažeidimų, perspėja teisės ekspertas. Mokslininkai būgštauja, kad britų policija gali panaudoti smegenų skenavimą, kuris jau buvo panaudotas...


Susitarta dėl antivirusinių vaistų atvežimo

Ateinantį antradienį Lietuvos vaistinėse vėl turėtų būti prekiaujama vaistiniu preparatu "Tamiflu", kurio trūkumas pastaruoju metu buvo juntamas. Tuo metu kito antivirusinio vaistinio preparato "Relenza" šiuo metu ir...


Merginoms kalbos apie seksą - tabu?

Seksologijos specialistai tvirtina, kad anksčiau merginos prarasdavo nekaltybę vidutiniškai būdamos 18-19 metų, o dabar pačiu tinkamiausiu laiku pradėti lytinį gyvenimą laikomas trapsnis tarp 15-17 metų. Tačiau nepaisant ankstyvos pažinties su...


Kas atsitinka, kai "išjungiami" viruso genai?

Tenesio universiteto (JAV) mokslinio sveikatos centro mokslininkas John'as DeVincenzo kartu su kolegomis pirmą kartą sugebėjo suvaldyti žmogui pavojingo kvėpavimo takų viruso RSV plitimą, panaudojant RNR interferencijos metodą -...


Krizės atgarsiai – ligoninės palatose

Nuolat depresijos kamuojamus ligonius gydymo įstaigose keičia nauji pacientai. Specialistų pagalbos ieškoti juos verčia krizė. Dažniau čia besigydžiusias moteris keičia vyrai. Kiekvieną rudenį ir pavasarį Klaipėdos psichiatrijos ligoninėje...


Naujos adatos vėžio ląstelėms žvejoti

Kauno onkologijos ligoninei padovanotos 109 stulpelinės biopsinės adatos. Jomis krūties vėžys diagnozuojamas preciziškai tiksliai. Pasak Kauno onkologijos ligoninės chirurgo Jono Žumbakio, dovanotų adatų į ligoninės specialistus pagalbos...


Sukurta vėžio ląsteles aptinkanti mikroschema

Sukurta vėžio ląsteles aptinkanti mikroschema

Masašūsetso centrinės ligoninės tyrimų padalinys, bendradarbiaudamas su kompanija "MGH Cancer Center" sukūrė ypatingai jautrią mikroschemą, turinčią galimybę izoliuoti, skaičiuoti ir analizuoti kraujyje cirkuliuojančias vėžines ląsteles...


Lietuvoje krūties vėžio prevencinė programa jau užkirto kelią tūkstančiams mirčių

Nepaisant tobulėjančių diagnostikos metodų ir gydymo būdų, Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, krūties vėžys išlieka viena dažniausių moterų ligų – kasmet diagnozuojama daugiau kaip 1300 naujų krūties vėžio atvejų. Laiku pastebėjus ligą,...


Negeriate vaistų? Ateityje medikai jus suseks

Medikų paskirtus vaistus norite išmesti į šiukšlių dėžę ar mažiau jų vartoti? Ateityje šios minties teks atsisakyti. Floridos mokslininkai sukūrė "protingą" tabletę, į kurią įmontuotas mikrolustas ir mažytė antena, skirta duomenims...


Vilniuje atlikta pirmoji dirbtinio disko implantacijos operacija

Vilniuje atlikta pirmoji dirbtinio disko implantacijos operacija

Pirmoji dirbtinio disko implantacijos operacija kaklinėje stuburo dalyje atlikta 2008 metų gruodžio mėnesį Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos skyriuje. Radikulopatija - tai nervų šaknelių pažeidimas....


Traumuotas sąnarys suskausta ir po dešimtmečio

Traumuotas sąnarys suskausta ir po dešimtmečio

Neatsargus judesys, slystelėjimas slidžiu šaligatviu ar net netinkama avalynė gali tapti čiurnos traumos priežastimi. Pagal statistinius duomenis kas dešimtas žmogus yra patyręs rimtesnę čiurnos traumą. Bet tai ne visada sužino iškart. Po traumos...


Dėl gripo Serbijoje atidedama šauktinių tarnybos pradžia

Dėl naujojo gripo epidemijos Serbijos kariuomenė mėnesiui atidėjo šauktinių tarnybos pradžią, informuoja naujienų agentūra AFP. Naujasis gripas Serbijoje jau nusinešė 17 gyvybių. Pagal naujus Serbijos gynybos ministerijos planus, šauktinių tarnyba...


Į gyvenimą grąžino dovana iš Estijos

Į gyvenimą grąžino dovana iš Estijos

Kai Aušrelė Dragūnienė išgirsta minint Estijos vardą, šypsosi. Prieš dvejus metus iš šios šalies ją pasiekė didžiausia gyvenime dovana – donoro inkstas. Po medikų prognozės, kad Aušrelei surasti donorą bus be galo sunku, dovanoti jai vieną...


II tipo diabetas ir kamieninės ląstelės

II tipo diabetas ir kamieninės ląstelės

Cukrinis diabetas – civilizacijos liga, nes mūsų organizmas neįstengia priešintis nuolatiniam persivalgymui, mėgavimuisi riebiu, kaloringu maistu, vis mažėjančiam fiziniam aktyvumui, nutukimui ir nuolatiniam stresui. Cukrinis diabetas yra...


KAMIENINIŲ LĄSTELIŲ PANAUDOJIMAS VAISINGUMO PROBLEMOMS SPRĘSTI

KAMIENINIŲ LĄSTELIŲ PANAUDOJIMAS VAISINGUMO PROBLEMOMS SPRĘSTI

Pastarąjį dešimtmetį netyla diskusijos apie kamienines ląsteles ir jų panaudojimą klinikinėje praktikoje. Dažniausiai diskutuojama apie etinius embrioninių kamieninių ląstelių panaudojimo aspektus. Šios kamieninės ląstelės gaunamos iš ankstyvosios...


Daugiadažniai tomografai sugebės automatiškai atpažinti ligas

Daugiadažniai tomografai sugebės automatiškai atpažinti ligas

Magnetinio rezonanso tomografas gydymo įstaigose spėjo pelnyti gydytojų prielankumą kaip naudingas ankstyvosios auglių diagnostikos prietaisas. Tačiau „Case Western Reserve“ universiteto mokslininkai rado būdą jį dar labiau...


Spalio 4 d. Kaune konferencija apie širdies ekumenizmą

Spalio 4 d. Konferencija apie širdies ekumenizmą "Tegu visi bus viena" Kaune. Konferencija apie širdies ekumenizmą. Kviečiame dalyvauti kunigus, seminaristus, vienuolius, katalikų organizacijų, maldos grupių, bendruomenių ir parapijų...


Valstybinė ligoninių kasa perka daugiau vaistų onkologinėms ligoms gydyti

Valstybinė ligonių kasa (VLK) antrąjį šių metų pusmetį perka daugiau vaistų įvairioms onkologinėms ligoms gydyti. Birželio pabaigoje baigėsi viešojo pirkimo konkursai, pranešė VLK. Šiemet medikamentams buvo skirta 20 proc. daugiau lėšų nei pernai....


SUMO baltymas teikia viltį išgydyti smegenų ligas

SUMO baltymas teikia viltį išgydyti smegenų ligas

Bristolio universiteto tyrėjai tvirtina, jog SUMO (angl. Small Ubiquitin-related Modifier) baltymas sumažina informacijos, perduodamos į ląsteles, kiekį. Padidėjęs susijaudinimas būdingas daugeliui smegenis paveikiančių ligų. Mokslininkai...


Skiepus dar šią savaitę siūlys gydytojams ir rizikos grupėms

Sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas teigia, kad šią savaitę bus pradėta teikti informacija tiems gyventojams, kurie turės teisę pasiskiepyti nuo pandeminio gripo. Pirmiausia planuojama paskiepyti visus to norinčius gydytojus, o...


Patvirtinta nauja tymų ir raudonukės kontrolės tvarka

Nuo šiol visi įtariami susirgimai tymais, raudonuke bus tiriami laboratoriškai. Taip pat bus atliekamas kiekvieno atvejo epidemiologinis tyrimas bei bendradarbiaujama su tarptautinėmis organizacijomis laboratorinės diagnostikos klausimais. Iki...


Kaip padėti mūsų kojoms aktyvaus sporto metu?

Kaip padėti mūsų kojoms aktyvaus sporto metu?

Sako, sportas – sveikata, nors neretai būtent jis ir priverčia žmogų sustoti ir ieškoti skausmo ar traumų gydymo būdų. Tiesa, išvengti įvairių sužalojimų galima tinkamai atliekant pratimus ar naudojant specialias priemones, optimaliai...


Išsiaiškino, kad yra "gimęs žudyti"

Neuromokslininkas, pastaruosius 20 metų tyrinėjantis žudikų smegenis, nustebo pamatęs savo smegenų tyrimo rezultatus. Kaip skelbia portalas NPR, neuromokslininkas Jimas Fallonas, sužinojęs, kad jo giminės iš tėvo pusės dažnai kalėjo už...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9