Gruodžio 3d. Penktadienis

Smegenų lytis

Peržiūrų skaičius: 21128

Filosofas Rene Dekartas kartą tarė: "mąstau, vadinasi esu". Turbūt ne kiekvienas žmogus gali tą pasakyti, jau nekalbant apie beždžionę. Už šį unikalų sugebėjimą turime dėkoti savo smegenims. Tiesa, žmogaus smegenys yra, vaizdžiai sakant, prabangos dalykas. Mat jos sunaudoja net iki 20% mūsų kūnui reikalingos energijos. Pažvelkime atidžiau į šį paslaptingą organą.

Tos smegenys - vienos problemos. Be jų gyventume ramiau, bet jos atsirado. Tyčia ar netyčia. Tai itin sudėtingos struktūros organas, kurį sudaro labai paprasti komponentai: apie 80% vandens, 10% riebalų ir maždaug 8% baltymų. Pagrindinis struktūrinis smegenų vienetas - neuronas. "Tai aristokratas tarp kitų kūno struktūrų, išskėtęs savo ataugas tarsi aštuonkojis čiuptuvus, nuolat stebintis nuolatines fizinių ir cheminių jėgų pasalas". Taip vaizdingai apibūdino nervinę ląstelę ispanų neuromokslininkas ir dailininkas Santiago Cajalas XIX amžiaus pabaigoje. Jis pirmasis tiksliai nupiešė neurono struktūrą ir už šiuos tyrimus pelnė Nobelio premiją. Gimdoje vaisiaus smegenys vystosi labai sparčiai, subrandindamos ketvirtį milijono neuronų kas minutę. Sulaukus dvejų metų amžiaus, smegenys sudaro 80% suaugusio žmogaus smegenų masės. O kaip toliau kinta smegenų struktūra ir funkcijos?

Genai ir hormonai

Buvo manoma, kad suaugusio žmogaus smegenyse, metams bėgant, neuronų skaičius mažėja ir jokiu būdu neatsistato. Prieš kelerius metus atlikti eksperimentai su beždžionėmis liudija, kad kai kuriais atvejais nervinės ląstelės gali atgimti. Įdomu, kad naujieji neuronai gimsta smegenų viduje ir po to nukeliauja į reikiamas zonas. Belieka išsiaiškinti, kas skatina naujų ląstelių susidarymą ir kaip valdyti jų transportą į, tarkim, Parkinsono ligos pažeistas vietas.

Įdomu ne tik tai, kaip ir kodėl susiformavo mūsų smegenys. Žemės ir žmonijos istorija būtų daug nuobodesnė, jeigu vyrų ir moterų smegenys būtų vienodos. Tačiau jos skiriasi, ir ne tik svoriu. Jurgis Gimberis kartą tarė: "Lytis yra svarbi mados detalė". Pasirodo, kad lytis - dar svarbesnis smegenų bruožas. Todėl, geriau žinodami lytinius skirtumus, vyrai su moterimis lengviau rastų bendrą kalbą.

Vieni genai neapsprendžia individo lyties. Antrasis faktorius - hormonai. Šeštą nėštumo savaitę jie ir nulemia lytį. Vyriški hormonai ima keisti vaisiaus neuroninį tinklą, t.y. smegenų struktūrą. Pavyzdžiui, dėl skirtingos neuronų struktūros ir jų tarpusavio kontaktų kanarėlių patinai gali čiulbėti, o patelės ne. Po vyriškų hormonų injekcijų pragysta ir kanarėlės, nes jų neuronai persitvarko. Jau gimdoje formuojami vaiko smegenų lytiniai centrai.

Skirtumai

Pirmieji smegenų lyties bandymai atlikti 1882 metais Londone. Paaiškėjo, kad moterų klausa geresnė už vyrų. Taip pat jos labiau mėgsta žydrą, negu raudoną spalvą, o vyrai - atvirkščiai. Tokia buvo pradžia, o vėliau skirtumų vis daugėjo. Pavyzdžiui, vyrai jautresni skausmui, tačiau moteris dažniau negu vyrus kankina depresija. Priežastis - moteriškų hormonų estrogeno ir progesterono koncentracijos cikliniai pokyčiai. Ciklo trukmė - maždaug 28 dienos. Tai valdo moters savijautą ir nuotaiką. Tiesa, moterys, bent pačioje gyvenimo pradžioje, turi vieną esminį privalumą.

Bet kuris organizmas bręsta moters organizme. Vadinasi, aplinka palankesnė moteriškos lyties embrionui. Nenuostabu, kad berniukai gimsta silpnesni, jų daugiau miršta. Jie lėčiau vystosi ir mergaites gabumais pasiveja tik paauglystėje. Mergaitės greičiau pradeda kalbėti, geriau rašo ir sklandžiau kalba gimtąja kalba. Todėl ir mokyklų, ypač pradinių, programos labiau pritaikytos mergaitėms. Matyt, atskiros mergaičių ir berniukų gimnazijos - teisingas sprendimas. Ir visa tai - dėl lytinių smegenų skirtumų, kuriuos formuoja hormonai.

Seksas, meilė ir hormonai

Kai kuriais atvejais smegenų lytis kelia nuolatines problemas partneriams. Paminkime, pavyzdžiui, tokią svarbią žmonių bendravimo formą, kaip seksas. Jo centras yra smegenyse. Vyrų ir moterų požiūris į seksą ir neištikimybę skiriasi dėl skirtingos smegenų struktūros. Ir tai ne pasiteisinimas, bet rūsti tikrovė.

Vyras išlieka poligamas, kaip ir jo protėviai. Čia irgi dėl visko kaltos smegenys. Vyrų smegenys labiau specializuotos. Žinoma, kad kairysis pusrutulis atsako už kalbą. Dešiniajame - regos centrų valdymas. Moterų smegenyse šias funkcijas atlieka abu pusrutuliai. Pavyzdžiui, vyrų erdvinis mąstymas tobulesnis, kadangi už jį atsako atskiras smegenų centras. Moterų smegenyse šią funkciją atlieka kelios sritys, turinčios ir kitų užduočių. O kai daromi keli darbai iš karto, kenčia kokybė. Todėl meilė ir jausmai moterims irgi yra viena, o pas vyrus seksas ir meilė sudėlioti į atskiras lentynėles. O dar tas nelemtas hormonų poveikis. Testosteronas lemia ir vyrų, ir moterų lytinį potraukį, bet vyrų organizme šio hormono - net 20 kartų daugiau. todėl vyrai nori sekso ir kuo daugiau, o moterys - sekso su mylimu žmogumi.

Aišku, visų bėdų ar nesusipratimų, šeimyninių dramų tik gamtai, t.y. hormonams negalima suversti. Juk yra toks žmonijos išradimas, kaip kultūra. Tačiau žinant tikrąsias vyrų ar moterų elgesio priežastis, lengviau išvengti skaudžių pasekmių. Endokrinologams padedant, tai gali padaryti ir moterys, ir vyrai.

Vyras sukvailioja dėl hormonų trūkumo ir nesąmoningai siekia atstatyti jų pusiausvyrą. Todėl pajutus pokyčius, galima kreiptis pas gydytoją ir jis skirs vyriškų hormonų kursą. Tai stabilizuoja mąstymą, pagerina savijautą, suteikia energijos, kadangi lytiniai hormonai iš esmės yra energijos hormonai. Ach, tie visagaliai hormonai. Renkantis partnerį irgi svarbu suprasti, ar jūsų sprendimą veikia tik hormonai, ar gilesni jausmai. Meilė, pagrįsta seksu, iš tiesų egzistuoja tik trejus metus.

Anomalijos

Jeigu nebūtų hormonų, galbūt nebūtų ir vyrų. Tik hormonų dėka šeštąją nėštumo savaitę paaiškėja būsimo individo smegenų lytis. Tačiau hormonų sistema - labai sudėtinga. Jų apykaitos sutrikimai įvairiose žmogaus vystymosi stadijose gali sukelti keistų arba nemalonių situacijų. Pavyzdžiui, moters kūne bus įkalintos vyro smegenys arba atvirkščiai.

Jeigu antinksčiai sintetina per daug hormono, panašaus į vyrišką, genetinė moteris (turinti dvi lytines X chromosomas) gimsta su vyriškomis smegenimis. Jeigu dar daugiau - mergaitė gimsta ir su vyriškais lytiniais organais. Vėliau tai paaiškėja. Ka daryti? Po papildomos vyriškų hormonų dozės tokį individą galima paversti vyru, tačiau jis liks nevaisingas, kadangi organizmas negamina spermos.

Priminsime, kad lytiniai hormonai priklauso steroidinių hormonų grupei. Moteriški vadinami estrogenais, o vyriški - testosteronais. Jie gaminami ne tik lytinėse liaukose, bet ir antinksčiuose. Jų apykaitą reguliuoja endokrininė liauka hipofizė, esanti smegenų pamatinėje dalyje. Tai pagrindinis hormonų apykaitos valdymo centras. Lytinių hormonų veikimas reikiamą akimirką ir reikiamoje vietoje suformuoja ne tik kūną, bet ir vyriškas arba moteriškas smegenis. Beje, moteriški hormonai suformuoja moterį, bet jei moteris per daug daili, ji gali būti nevaisinga.

Vyrams tai negręsia. Jie negali turėti perdaug vyriško hormono testosterono. Testosteronas formuoja vyriškumą ir bet koks vyrų hormonų apykaitos sutrikimas gydomas testosteronu. Aišku, kuo šio hormono koncentracija organizme didesnė, tuo agresyvesnis vyras.

Kai kurie hormonai ar jų trūkumas radikaliai pakeičia ir moterų išvaizdą bei elgesį. Situacija itin komplikuojasi, kai hormonų apykaitos sutrikimus sukelia genetinis defektas. Pavyzdžiui, vyras, gimęs su papildoma lytine X chromosoma, vystymosi metu gauna per mažai vyriško hormono. Todėl vyro kūne susiformuoja nepakankamai vyriškos smegenys. Tokiam žmogui sunku apsispręsti, kuo būti ir jis gali tapti transseksualu, transvestitu, homo arba biseksualu. Arba apskritai atsisakyti sekso. Gamtai pridarius tokių klaidų, atsiranda hermafroditai. Jie patys pasirenka lytį.

Niuansai

Statistika liudija, kad daugiau homoseksualių vyrų gimsta karo arba šiaip sunkmečio metais. Dėl patiriamo streso sutrinka nėščių moterų hormonų apykaita. Mokslininkai, naudodami hormonus, jau sugeba beždžiones ir žiurkes paversti gėjais ar lesbietėmis. Kai kurie specialistai tvirtina, kad kelią homoseksualumui galima užkirsti prieš žmogui gimstant. Be abejo, seksualinę orientaciją lemia trys faktoriai: genetika, hormonai ir aplinka. t.y. auklėjimas šeimoje, kultūriniai tabu arba tradicijos. Todėl tradicinės orientacijos (sprendžiant pagal genus ir hormonus) vaikas, augdamas gėjų šeimoje, irgi gali tapti gėjumi.

Taigi, galima reziumuoti. Genetika mus formuoja, hormonai lemia, ar mes teisingai funkcionuojame, o psichologija - ar sugebame būti tuo, kuo būti mus užprogramavo gamta. Moksliniai tyrimai rodo, kad prieš gamtą nepapūsi. Vyriškumas ir moteriškumas yra užprogramuotas mūsų genuose. Tačiau žinant kūno ir smegenų lyties formavimosi mechanizmus, galima ištaisyti ar pakoreguoti kai kuriuos nukrypimus. Padėti tiems, kuriems reikia pagalbos. Kita vertus, tai padeda vyrams ir moterims geriau suprasti priešingos lyties atstovų silpnybes ir prie jų prisitaikyti. Hormonų terapija gali pakeisti ne tik mūsų lytį. Įmanoma net socialinė inžinerija, keičianti mūsų elgesį ir mąstymą.

 

Technologijos.lt


Kai širdis plyšta iš skausmo

Ilgai buvo manoma, kad tai tik vaizdingas posakis. Tačiau stresas, nelaimingos meilės kančios, artimojo praradimas širdį iš tikrųjų gali pažeisti. Šis fenomenas, dar vadinamas sudaužytų širdžių sindromu, oficialiai medicinos pripažintas tik prieš...


Vyresni žmonės iš tiesų mato praeitį tarsi pro rožinius akinius

Vyresni žmonės iš tiesų mato praeitį tarsi pro rožinius akinius

Mokslininkai išsiaiškino, kodėl vyresni žmonės linkę matyti praeitį pro rožinius akinius, rašo telegraph.co.uk. Mokslininkai nustatė, kad sendamos smegenys ištrina neigiamus prisiminimus, ir pensininkams ima atrodyti, kad gyvenimas jaunystėje buvo...


Lietuvos sveikatos institucijos ignoruoja Europos supratimo apie antibiotikus dieną

Lietuvos sveikatos institucijos ignoruoja Europos supratimo apie antibiotikus dieną

Lapkričio 18 dieną Europoje pirmą kartą kartą minint supratimo apie antibiotikus dieną (European Antibiotic Awareness Day), Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija ją visiškai ignoruoja. Šios dienos tikslas yra didinti visuomenės budrumą, kaip...


Kleptomanų nereikia nei smerkti, nei toleruoti

Kleptomanų nereikia nei smerkti, nei toleruoti

Kleptomanija - periodiškai ir labai netikėtai kylantis nenugalimas potraukis pasisavinti svetimą, visiškai nereikalingą daiktą. Pasak psichoterapeuto Remigijaus Juškėno, net tarp žymių politikų, aktorių ir muzikos atlikėjų pasitaiko sergančiųjų...


Apgamai gali slėpti atsakymus, kaip gydyti vėžį

Apgamai gali slėpti atsakymus, kaip gydyti vėžį

Tie, kurie turi daugybe apgamų, juodi taškiukai ant odos tokie pat natūralūs, kaip ir strazdanotiems strazdanos. Tačiau pasirodo, kad kiekvienas apgamas yra pigmentinių ląstelių auglys, kuris pradėjo vystytis link vėžio, tačiau sustojo. Šios...


Vitaminas D gali smarkiai sumažinti žarnyno vėžio tikimybę

Išanalizavę duomenis iš dešimties Europos valstybių, mokslininkai daro išvadą, kad kraujyje daugiausia vitamino D turintiems asmenims rizika susirgti kolorektaliniu vėžiu sumažėja net 40 procentų. Kolorektaliniu vadinamas gaubtinės ir tiesiosios...


Ar jūs žavingas vyras?

Seksualus, išvaizdus, turtingas, raumeningas. Kokie kriterijai lemia tai, kad moterys nesiliauja žavėtis vyru? "О, jūs labai seksualus vyras!", – tai bene geidžiamiausias komplimentas bet kuriam stipriosios lyties atstovui,...


Pabrėžiamas ryšys tarp antsvorio bei vėžio

Pabrėžiamas ryšys tarp antsvorio bei vėžio

Tarptautinė sąjunga kovai su vėžiu (International Union Against Cancer, UICC) pradeda kampaniją "Aš myliu savo sveiką ir aktyvią vaikystę", kad padidintų žinias apie ryšį tarp per didelio kūno svorio bei vėžio. "Nuo trijų iki...


Geopatogeninis spinduliavimas neigiamai veikia sveikatą

Geopatogeninis spinduliavimas neigiamai veikia sveikatą

"Erzinančios linijos", apie kurias prabilta XVIII amžiaus pradžioje, apima visą žemės rutulį. Linijos, į kurias reaguoja paprasta virgulė, išnyra iš žemės paviršiaus ir visiškai nesusilpnėdamos kyla labai aukštai, net per visus...


Ar moterys nesugeba ryžtingai priimti sprendimų?

Ar moterys nesugeba ryžtingai priimti sprendimų?

Dalis psichologų teigia, kad moterys nesugeba ryžtingai priimti sprendimų, o vyrai tai daro žymiai greičiau ir paprasčiau. Kodėl moterys yra prastesnės? ymiai greičiau ir paprasčiau. Kodėl moterys yra prastesnės? Kaip rašo portalas askmen.com,...


Santariškėse - unikali operacija

Santariškėse - unikali operacija

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose atlikta unikali operacija - pirmą kartą Baltijos šalyse aortos vožtuvas implantuotas per kateterį. Kaip sakė šių operacijų atsiradimo Santariškių klinikose idėjinis vadas, ligoninės generalinis...


Meditacija pakelia proto rezultatyvumą ir mažina stresus

Meditacija pakelia proto rezultatyvumą ir mažina stresus

Jau seniai buvo numanoma kad meditacijos ir atsipalaidavimas turėtų pagerinti protinius gebėjimus. Tačiau kol kas tai buvo mokslo neįrodyti ir galbūt daugeliui abejotini teiginiai. Dabar galima pasidžiaugti, jog atlikti ir šioje srityje pradiniai...


Mokslininkų išrasti akių implantai leidžia akliesiems matyti

Mokslininkų išrasti akių implantai jau trims akliems žmonėms dalinai sugrąžino regėjimą, rašo telegraph.co.uk. Šis išradimas, tikimasi, pakeis 200 tūkst. žmonių gyvenimus, kurie serga paveldima liga pigmentiniu retinitu, kurios metu akies...


Vyrų erdvinis mąstymas geresnis nei moterų

Vyrų erdvinis mąstymas geresnis nei moterų

Vyrai geriau nei moterys suvokia trimačius objektus, ir tai yra susiję su tam tikru jų smegenų struktūros skirtumu, nustatė Ajovos universiteto mokslininkai. Anksčiau buvo žinoma, kad su erdviniu mąstymu susijusios moterų parietalinės smegenų...


Dirbtinė gėlelė sustabdys maliarijos epidemiją

Dirbtinė gėlelė sustabdys maliarijos epidemiją

Maliarija - viena dažniausiai pasitaikančių infekcinių ligų ir sukelia dideles visuomenės sveikatos problemas. Tai ypač opi problema šiltuose kraštuose. Maliariją sukelia plazmodijų genties pirmuonys. Skiriamos keturios jų rūšys, kurios skiriasi...


Lietuva gali sulaukti Vokietijos investuotojos "Draeger"

Lietuva siekia įtikinti medicininės įrangos gamybos bazės įkūrimui vietos besidairančią ir 40 valstybių savo padalinius turinčią Vokietijos bendrovę "Draeger" rinktis Lietuvą. Naujienų portalo vz.lt žiniomis, planuojamam projektui įmonė...


Atlikta pirmoji vieno pjūvio laparoskopinė operacija vaikams

Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) vaikų chirurgai pirmą kartą Lietuvoje atliko laparoskopinę tulžies pašalinimo operaciją per vieną pjūvį. Operuotos dvi mergaitėms. Nors laparoskopinė cholecistektomija jau yra tapusi "auksiniu...


Prisipažinti įstrigę virtualiame pasaulyje bijo ir gėdisi

Nepaisant teikiamos pagalbos, žmonių, piktnaudžiaujančių ar įgijusių priklausomybę nuo interneto ir kompiuterinių žaidimų, Lietuvoje nemažėja, teigia sveikatos priežiūros specialistai. Tiesa, oficialių duomenų apie tokių asmenų skaičių nėra....


Sarkoma – klastinga daugiaveidė liga

18-a, 23-eji, 24-eri, 25-eri metai - tai amžius žmonių, kuriuos staiga, netikėtai užklumpa sunki onkologinė liga - sarkoma. Kodėl ji tarsi klastingas priešas puola jaunus žmones? Tą dieną, kai dainininkas Sasha Son lankėsi Vilniaus Santariškių...


Kaip apsisaugoti nuo naujo tipo gripo viruso

Neseniai atrastas žmonėms pavojingas naujo tipo gripo virusas, turintis kiaulių, paukščių ir žmogaus gripo virusų genų. Toks derinys pasaulyje aptiktas pirmą kartą. Jau yra įrodymų, kad šį virusą vieni kitiems perduoda žmonės. Užsikrėtus naujo...


Formulė padės apskaičiuoti, kada geriausia pirštis

Nors meilės reikaluose daugelis žmonių pasikliauja chemija, čia ne mažiau naudinga gali būti ir matematika. Australijos statistikai sukūrė formulę, padedančią apskaičiuoti, kada tinkamiausias laikas pasipiršti, rašo telegraph.co.uk. Lygtyje, kurią...


Daug draugų negarantuoja paramos

Daug draugų negarantuoja paramos

Misūrio universiteto (JAV) fiziologai, atlikę tyrimą su 813 paauglių, priėjo prie išvados, kad didelis draugų ratas jiems, o ypač mergaitėms, negarantuoja psichologinės paramos. Atvirkščiai - daug draugų lemia daugiau negatyvių emocijų. Savo...


Vitaminas E didina tikimybę susirgti plaučių vėžiu

Vitaminas E didina tikimybę susirgti plaučių vėžiu

JAV atlikti tyrimai su 77 tūkst. žmonių. Paaiškėjo, kad ilgą laiką vartojant po 400 mg vitamino E per dieną galimybė susirgti vėžiu padidėja 28 proc. Rūkantiems asmenims iškyla dar didesnė tikimybė susirgti vėžiu. Taip pat įspėjama dėl pernelyg...


Liga - bausmė už savigraužą

Liga - bausmė už savigraužą

Vis daugiau medicinos srities specialistų linksta manyti, kad ligas, be fizinių, skatina ir psichologinės priežastys. Kilus psichoemocinėms problemoms, žmogaus nervų sistema siunčia impulsus konkretiems organams - ir atsiranda negalavimas. Koks...


Huntingtono ligos pradžia siejama su defektų turinčios DNR atkūrimu

Huntingtono ligos pradžia siejama su defektų turinčios DNR atkūrimu

Huntingtono liga – paveldimas neurodegeneracinis sutrikimas, jau pažeidęs beveik 30 tūkst. amerikiečių, yra nepagydoma ir mirtina. JAV Valstybinio sveikatos instituto direktorius medicinos daktaras Elias A. Zerhounis teigia, kad...


Kodėl nerandame vienodų kojinių (mokslinis požiūris)

Kai nesiseka, tai nesiseka ištisai - kas to nėra patyręs? Visi galimi nemalonūs atvejai, kuriems įvykti tikimybė, rodos, tokia pati kaip ir malonių, atsitinka vis dėlto dažniau. Bent jau mums taip atrodo. Anglų fizikas teoretikas Robertas...


Milda Astrauskaitė. Mokyklų epidemija – patyčios

Patyčios plinta kaip virusas. Tie, kurie šiandien mano draugai, rytoj gali tapti priešais. Jonas: Aš sėdžiu pirmame suole. Kai kas nors kikena ar šnibždasi už nugaros, visada susinervinu. Galvoju, kad juokiasi iš manęs. Kai kas nors ką pasako, tai...


Kontraceptinei piliulei – 50 metų

Poros per šimtus metų išbandė pačias įvairiausias priemones, turėjusias padėti išvengti nepageidaujamo nėštumo, tokias kaip acte išmirkytos kempinės iš jūros pinčių, granatų vaisių tyrė ir alyvuogių aliejus, nors tokie metodai ne visada būdavo...


Europos vaistų agentūra paragino uždrausti vaistą svoriui mažinti "Reductil"

Europos vaistų agentūra (EVA) ketvirtadienį paskelbė rekomendaciją, kad Europos Sąjungos valstybėse būtų uždrausta pardavinėti vaistą organizmo svoriui mažinti "Reductil". Gydytojams rekomenduojama neskirti, o vaistininkams –...


Panevėžio apskrityje siaučia vėjaraupiai

Panevėžio apskrityje vis daugiau registruojama asmenų, sergančių vėjaraupiais, pranešė Panevėžio visuomenės sveikatos centras. Centro duomenimis, per šių metų 11 mėnesių Panevėžio apskrityje užregistruota 911 susirgimų vėjaraupiais. Vien lapkričio...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9