Sausio 25d. Pirmadienis

Smegenų lytis

Peržiūrų skaičius: 21128

Filosofas Rene Dekartas kartą tarė: "mąstau, vadinasi esu". Turbūt ne kiekvienas žmogus gali tą pasakyti, jau nekalbant apie beždžionę. Už šį unikalų sugebėjimą turime dėkoti savo smegenims. Tiesa, žmogaus smegenys yra, vaizdžiai sakant, prabangos dalykas. Mat jos sunaudoja net iki 20% mūsų kūnui reikalingos energijos. Pažvelkime atidžiau į šį paslaptingą organą.

Tos smegenys - vienos problemos. Be jų gyventume ramiau, bet jos atsirado. Tyčia ar netyčia. Tai itin sudėtingos struktūros organas, kurį sudaro labai paprasti komponentai: apie 80% vandens, 10% riebalų ir maždaug 8% baltymų. Pagrindinis struktūrinis smegenų vienetas - neuronas. "Tai aristokratas tarp kitų kūno struktūrų, išskėtęs savo ataugas tarsi aštuonkojis čiuptuvus, nuolat stebintis nuolatines fizinių ir cheminių jėgų pasalas". Taip vaizdingai apibūdino nervinę ląstelę ispanų neuromokslininkas ir dailininkas Santiago Cajalas XIX amžiaus pabaigoje. Jis pirmasis tiksliai nupiešė neurono struktūrą ir už šiuos tyrimus pelnė Nobelio premiją. Gimdoje vaisiaus smegenys vystosi labai sparčiai, subrandindamos ketvirtį milijono neuronų kas minutę. Sulaukus dvejų metų amžiaus, smegenys sudaro 80% suaugusio žmogaus smegenų masės. O kaip toliau kinta smegenų struktūra ir funkcijos?

Genai ir hormonai

Buvo manoma, kad suaugusio žmogaus smegenyse, metams bėgant, neuronų skaičius mažėja ir jokiu būdu neatsistato. Prieš kelerius metus atlikti eksperimentai su beždžionėmis liudija, kad kai kuriais atvejais nervinės ląstelės gali atgimti. Įdomu, kad naujieji neuronai gimsta smegenų viduje ir po to nukeliauja į reikiamas zonas. Belieka išsiaiškinti, kas skatina naujų ląstelių susidarymą ir kaip valdyti jų transportą į, tarkim, Parkinsono ligos pažeistas vietas.

Įdomu ne tik tai, kaip ir kodėl susiformavo mūsų smegenys. Žemės ir žmonijos istorija būtų daug nuobodesnė, jeigu vyrų ir moterų smegenys būtų vienodos. Tačiau jos skiriasi, ir ne tik svoriu. Jurgis Gimberis kartą tarė: "Lytis yra svarbi mados detalė". Pasirodo, kad lytis - dar svarbesnis smegenų bruožas. Todėl, geriau žinodami lytinius skirtumus, vyrai su moterimis lengviau rastų bendrą kalbą.

Vieni genai neapsprendžia individo lyties. Antrasis faktorius - hormonai. Šeštą nėštumo savaitę jie ir nulemia lytį. Vyriški hormonai ima keisti vaisiaus neuroninį tinklą, t.y. smegenų struktūrą. Pavyzdžiui, dėl skirtingos neuronų struktūros ir jų tarpusavio kontaktų kanarėlių patinai gali čiulbėti, o patelės ne. Po vyriškų hormonų injekcijų pragysta ir kanarėlės, nes jų neuronai persitvarko. Jau gimdoje formuojami vaiko smegenų lytiniai centrai.

Skirtumai

Pirmieji smegenų lyties bandymai atlikti 1882 metais Londone. Paaiškėjo, kad moterų klausa geresnė už vyrų. Taip pat jos labiau mėgsta žydrą, negu raudoną spalvą, o vyrai - atvirkščiai. Tokia buvo pradžia, o vėliau skirtumų vis daugėjo. Pavyzdžiui, vyrai jautresni skausmui, tačiau moteris dažniau negu vyrus kankina depresija. Priežastis - moteriškų hormonų estrogeno ir progesterono koncentracijos cikliniai pokyčiai. Ciklo trukmė - maždaug 28 dienos. Tai valdo moters savijautą ir nuotaiką. Tiesa, moterys, bent pačioje gyvenimo pradžioje, turi vieną esminį privalumą.

Bet kuris organizmas bręsta moters organizme. Vadinasi, aplinka palankesnė moteriškos lyties embrionui. Nenuostabu, kad berniukai gimsta silpnesni, jų daugiau miršta. Jie lėčiau vystosi ir mergaites gabumais pasiveja tik paauglystėje. Mergaitės greičiau pradeda kalbėti, geriau rašo ir sklandžiau kalba gimtąja kalba. Todėl ir mokyklų, ypač pradinių, programos labiau pritaikytos mergaitėms. Matyt, atskiros mergaičių ir berniukų gimnazijos - teisingas sprendimas. Ir visa tai - dėl lytinių smegenų skirtumų, kuriuos formuoja hormonai.

Seksas, meilė ir hormonai

Kai kuriais atvejais smegenų lytis kelia nuolatines problemas partneriams. Paminkime, pavyzdžiui, tokią svarbią žmonių bendravimo formą, kaip seksas. Jo centras yra smegenyse. Vyrų ir moterų požiūris į seksą ir neištikimybę skiriasi dėl skirtingos smegenų struktūros. Ir tai ne pasiteisinimas, bet rūsti tikrovė.

Vyras išlieka poligamas, kaip ir jo protėviai. Čia irgi dėl visko kaltos smegenys. Vyrų smegenys labiau specializuotos. Žinoma, kad kairysis pusrutulis atsako už kalbą. Dešiniajame - regos centrų valdymas. Moterų smegenyse šias funkcijas atlieka abu pusrutuliai. Pavyzdžiui, vyrų erdvinis mąstymas tobulesnis, kadangi už jį atsako atskiras smegenų centras. Moterų smegenyse šią funkciją atlieka kelios sritys, turinčios ir kitų užduočių. O kai daromi keli darbai iš karto, kenčia kokybė. Todėl meilė ir jausmai moterims irgi yra viena, o pas vyrus seksas ir meilė sudėlioti į atskiras lentynėles. O dar tas nelemtas hormonų poveikis. Testosteronas lemia ir vyrų, ir moterų lytinį potraukį, bet vyrų organizme šio hormono - net 20 kartų daugiau. todėl vyrai nori sekso ir kuo daugiau, o moterys - sekso su mylimu žmogumi.

Aišku, visų bėdų ar nesusipratimų, šeimyninių dramų tik gamtai, t.y. hormonams negalima suversti. Juk yra toks žmonijos išradimas, kaip kultūra. Tačiau žinant tikrąsias vyrų ar moterų elgesio priežastis, lengviau išvengti skaudžių pasekmių. Endokrinologams padedant, tai gali padaryti ir moterys, ir vyrai.

Vyras sukvailioja dėl hormonų trūkumo ir nesąmoningai siekia atstatyti jų pusiausvyrą. Todėl pajutus pokyčius, galima kreiptis pas gydytoją ir jis skirs vyriškų hormonų kursą. Tai stabilizuoja mąstymą, pagerina savijautą, suteikia energijos, kadangi lytiniai hormonai iš esmės yra energijos hormonai. Ach, tie visagaliai hormonai. Renkantis partnerį irgi svarbu suprasti, ar jūsų sprendimą veikia tik hormonai, ar gilesni jausmai. Meilė, pagrįsta seksu, iš tiesų egzistuoja tik trejus metus.

Anomalijos

Jeigu nebūtų hormonų, galbūt nebūtų ir vyrų. Tik hormonų dėka šeštąją nėštumo savaitę paaiškėja būsimo individo smegenų lytis. Tačiau hormonų sistema - labai sudėtinga. Jų apykaitos sutrikimai įvairiose žmogaus vystymosi stadijose gali sukelti keistų arba nemalonių situacijų. Pavyzdžiui, moters kūne bus įkalintos vyro smegenys arba atvirkščiai.

Jeigu antinksčiai sintetina per daug hormono, panašaus į vyrišką, genetinė moteris (turinti dvi lytines X chromosomas) gimsta su vyriškomis smegenimis. Jeigu dar daugiau - mergaitė gimsta ir su vyriškais lytiniais organais. Vėliau tai paaiškėja. Ka daryti? Po papildomos vyriškų hormonų dozės tokį individą galima paversti vyru, tačiau jis liks nevaisingas, kadangi organizmas negamina spermos.

Priminsime, kad lytiniai hormonai priklauso steroidinių hormonų grupei. Moteriški vadinami estrogenais, o vyriški - testosteronais. Jie gaminami ne tik lytinėse liaukose, bet ir antinksčiuose. Jų apykaitą reguliuoja endokrininė liauka hipofizė, esanti smegenų pamatinėje dalyje. Tai pagrindinis hormonų apykaitos valdymo centras. Lytinių hormonų veikimas reikiamą akimirką ir reikiamoje vietoje suformuoja ne tik kūną, bet ir vyriškas arba moteriškas smegenis. Beje, moteriški hormonai suformuoja moterį, bet jei moteris per daug daili, ji gali būti nevaisinga.

Vyrams tai negręsia. Jie negali turėti perdaug vyriško hormono testosterono. Testosteronas formuoja vyriškumą ir bet koks vyrų hormonų apykaitos sutrikimas gydomas testosteronu. Aišku, kuo šio hormono koncentracija organizme didesnė, tuo agresyvesnis vyras.

Kai kurie hormonai ar jų trūkumas radikaliai pakeičia ir moterų išvaizdą bei elgesį. Situacija itin komplikuojasi, kai hormonų apykaitos sutrikimus sukelia genetinis defektas. Pavyzdžiui, vyras, gimęs su papildoma lytine X chromosoma, vystymosi metu gauna per mažai vyriško hormono. Todėl vyro kūne susiformuoja nepakankamai vyriškos smegenys. Tokiam žmogui sunku apsispręsti, kuo būti ir jis gali tapti transseksualu, transvestitu, homo arba biseksualu. Arba apskritai atsisakyti sekso. Gamtai pridarius tokių klaidų, atsiranda hermafroditai. Jie patys pasirenka lytį.

Niuansai

Statistika liudija, kad daugiau homoseksualių vyrų gimsta karo arba šiaip sunkmečio metais. Dėl patiriamo streso sutrinka nėščių moterų hormonų apykaita. Mokslininkai, naudodami hormonus, jau sugeba beždžiones ir žiurkes paversti gėjais ar lesbietėmis. Kai kurie specialistai tvirtina, kad kelią homoseksualumui galima užkirsti prieš žmogui gimstant. Be abejo, seksualinę orientaciją lemia trys faktoriai: genetika, hormonai ir aplinka. t.y. auklėjimas šeimoje, kultūriniai tabu arba tradicijos. Todėl tradicinės orientacijos (sprendžiant pagal genus ir hormonus) vaikas, augdamas gėjų šeimoje, irgi gali tapti gėjumi.

Taigi, galima reziumuoti. Genetika mus formuoja, hormonai lemia, ar mes teisingai funkcionuojame, o psichologija - ar sugebame būti tuo, kuo būti mus užprogramavo gamta. Moksliniai tyrimai rodo, kad prieš gamtą nepapūsi. Vyriškumas ir moteriškumas yra užprogramuotas mūsų genuose. Tačiau žinant kūno ir smegenų lyties formavimosi mechanizmus, galima ištaisyti ar pakoreguoti kai kuriuos nukrypimus. Padėti tiems, kuriems reikia pagalbos. Kita vertus, tai padeda vyrams ir moterims geriau suprasti priešingos lyties atstovų silpnybes ir prie jų prisitaikyti. Hormonų terapija gali pakeisti ne tik mūsų lytį. Įmanoma net socialinė inžinerija, keičianti mūsų elgesį ir mąstymą.

 

Technologijos.lt


Sėkmingai pastota persodinus gimdą

Sėkmingai pastota persodinus gimdą

Švedijos mokslininkai praneša, kad keturioms avims pašalinus ir vėl sėkmingai persodinus gimdą pavyko pastoti. Gimdos persodinimo eksperimentai – labai svarbus žingsnis, galintis padėti minėtas operacijas atlikti žmonėms. Prof. Matsas...


Klaipėdos medikai dėl pertvarkos ketina streikuoti

Tarp uostamiesčio medikų - maištingos nuotaikos. Iki šiol gana pasyviai ligoninių pertvarką stebėję gydytojai nusprendė nebetylėti. Vakar Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) bendruomenė dėl ligoninių pertvarkos susitiko su miesto meru...


Lietuvoje bus siekiama uždrausti elektroninių cigarečių prekybą

Politikai žada siekti, kad Lietuvoje būtų uždrausta prekyba vadinamosiomis elektroninėmis cigaretėmis, kaip sveikatai kenksmingu produktu. Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui pripažinus, kad prekyba tokiais produktais neprieštarauja...


Sąrašą vėl papildė pigesniais vaistais

Sveikatos apsaugos ministras antrą kartą kompensuojamųjų vaistą sąrašą pildo pigesniais medikamentais. Ministro įsakymu į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukta dvidešimt pigesnių preparatų onkologinės, psichikos, kraujagyslių, kaulų retėjimo,...


Širdies keitimą žada padaryti įprasta procedūra

Prancūzijos kompanija žada netrukus pradėti gaminti standartinius prietaisus, kuriais nesunkiai būtų galima pakeisti pažeistas širdis. Kaip skelbia "New York Times", kompanija "Carmat" yra baigiamojoje dirbtinės širdies...


Genetiškai pakeisti uodai leis vaistus

Mokslininkai sukūrė genetiškai pakeistus uodus, kurie įkandimo metu galėtų suleisti žmogui vakciną nuo maliarijos. Ekspertų manymu, šis Japonijos mokslininkų pasiekimas kuriant "skraidančius vakcinuotojus" gali tapti nauju radikaliu...


Anglijoje netrukus gimdys 66 metų moteris

66 metų moteris Anglijoje netrukus gimdys pirmąjį savo vaiką ir taps seniausia gimdyve šalies istorijoje. Išsiskyrusi moteris yra nėščia aštuntą mėnesį. Ji buvo dirbtinai apvaisinta vienoje Ukrainos klinikoje, šeštadienį pranešė britų...


Kokių dovanų geriau nedovanoti merginai?

Gera dovana merginai sufleruoja, jog vyras yra dėmesingas, supratingas ir nuovokus. Bloga dovana sukelia visiškai priešingas asociacijas - mergina pasijunta nemylima, nesaugi ir negerbiama. Nenorite barnių? Pateikiame sąrašą, kokių dovanų negalima...


Neuronų jungtis (sinapsė)

Neuronų jungtis (sinapsė)

Giliai smegenų viduje esantis neuronas ruošiasi perduoti signalą. Norint tiksliai užfiksuoti šį trumpalaikį momentą daromos plonų smegenų sluoksnių mikrofotografijos, iš kurių vėliau atkuriamas trimatis smegenų struktūrinių elementų vaizdas....


Omega-3 gali sumažinti pažengusio prostatos vėžio riziką

Omega-3 gali sumažinti pažengusio prostatos vėžio riziką

Omega-3 polinesočiųjų riebiųjų rūgščių turtingas maistas apsaugo nuo pažengusio prostatos vėžio rizikos net ir tuos vyrus, kurie turi tam tikrą geno COX-2 variantą, kuris žinomas kaip didinantis šios ligos riziką. "Ankstesnieji tyrimai parodė...


Formulė padės apskaičiuoti, kada geriausia pirštis

Nors meilės reikaluose daugelis žmonių pasikliauja chemija, čia ne mažiau naudinga gali būti ir matematika. Australijos statistikai sukūrė formulę, padedančią apskaičiuoti, kada tinkamiausias laikas pasipiršti, rašo telegraph.co.uk. Lygtyje, kurią...


Nemano, kad PSD skolas nurašyti būtų teisinga

Nurašyti skolas už pernai nesumokėtą sveikatos draudimo mokestį būtų neteisinga, mano sveikatos apsaugos ministras. "Nedrįsčiau skatinti ar žadėti, kad bus nurašytos tos skolos. Įstatymai galioja visiems. Galvoju pirmiausia apie tuos, kurie...


Mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų skaičių gali sumažinti statinų vartojimas

Ilgalaikis statinų, cholesterolio kiekį mažinančių vaistų, grupės – rozuvastatino – vartojimas tarp pacientų, potencialiai turinčių padidintą širdies ir kraujagyslių ligų riziką, apie 50 proc. sumažina širdies priepuolio, miokardo...


Altruistė savo sąskaita

Šio lemiamo momento greičiausiai nė nepastebėsite. Išslydusi iš savo vėžių, net nepajusite, kaip atsisakote gyventi savo gyvenimą ir palaipsniui pripildote jį kitų žmonių reikalais ir interesais: draugo ar vyro, vaikų ar tėvų, kolegų ar...


Sukurtas į akį implantuojamas "teleskopas"

JAV federalinė Maisto ir vaistų administracija (FDA) leido naudoti bendrovės "VisionCare" sukurtą miniatiūrinį akies implantą, skirtą amžine tinklainės degeneracija sergantiems pacientams, praneša "Daily Mail"....


Kaip atskiriame raides?

Kaip atskiriame raides?

Skaitydami šį tekstą, atidžiai įsižiūrėkite į žodžius. Kaip juos atpažįstate? Tyrimai parodė, kad skaitydami žmonės atpažįsta žodžius iš juos sudarančių raidžių, o ne iš žodžio ilgio ar formos. Tačiau kaip mes atsikiriame vieną raidę nuo kitos iki...


Arbūzų poveikis panašus į "Viagros"

Amerikiečių mokslininkai negaili pagyrų arbūzui. Ištirta, kad jie ne tik vitaminų šaltinis, bet ir turi medžiagų, žmogaus kraujagysles veikiančių panašiai kaip "Viagra" ir sustiprinančių seksualinį potraukį. "Kuo ilgiau tyrinėjame...


Bauerfeind įtvarai jau ir Lietuvoje

Bauerfeind įtvarai jau ir Lietuvoje

Esame įtvarų pasiūlos lyderiai Lietuvoje. AB "Ortopedijos technika" specializuojasi ne tik individualių įtvarų gamyboje, tačiau siūlo klientams ir platų serijinės gamybos įtvarų sportui ir reabilitacijai asortimentą. Norėdami savo...


Sergantieji nuogastauja, kad turės daugiau primokėti už modernius Parkinsono ligos vaistus

Parkinsono liga sergantiems ligoniams atstovaujantis susivienijimas prašo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atsisakyti planų sugrupuoti ilgo ir trumpo veikimo šiai ligai gydyti skirtus vaistus. Teigiama, jog tai padarius, 30-40 proc. pacientų...


Pacientas per galvos smegenų operaciją turėjo groti smuiku

Amerikietis muzikantas Rogeris Frischas per galvos smegenų operaciją turėjo groti smuiku. Taip jis padėjo chirurgams surasti smegenų zoną, atsakingą už judesių koordinaciją, pranešė "Associated Press". Muzikantas grojo gulėdamas tiesiog...


Su Europos sveikatos draudimo kortele – saugiau

Vykstančiam į Europos Sąjungos (ES) šalis, taip pat į Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną (Ekonominės erdvės šalys) bei Šveicariją privalomuoju sveikatos draudimu apdraustam ar apsidraudusiam Lietuvos piliečiui svarbu turėti Europos sveikatos...


Išsiaiškino, kaip smegenyse saugomi prisiminimai

JAV mokslininkai teigia atskleidę vieną iš mechanizmų, leidžiančių smegenims kurti prisiminimus. Jau seniai žinoma, jog informacijos keitimosi ir saugojimo smegenyse procesui ypač svarbios neuronų sandūros - sinapsės, vienas smegenų ląsteles...


Genetiniai testai parodo jūsų ateities ligas

Genetiniai testai parodo jūsų ateities ligas

Paprasčiausias genetinis testas gali pasakyti, ar galite susirgti vėžiu, širdies ligomis arba Alzheimerio liga. Tačiau ar jūs tikrai norite visa tai žinoti? Virginia Ironside nusprendė surizikuoti ir išsiaiškinti, kas jos laukia ateityje, rašo...


Taupančios poliklinikos ir ligoninės už dyką nebevalo ir pūlių

Savo pinigus skrupulingai skaičiuojančios ir taupančios poliklinikos ir ligoninės pacientą paverčia atpirkimo ožiu, kuriam belieka tik bejėgiškai stebėti, kaip jam nuleidžia kraują. Taip teigia panevėžietė Ilonai (redakcijai vardas ir pavardė...


Vaistų kompanija: vaistai brangūs dėl ydingos vaistų įsigijimo sistemos

Vaistus kurianti kompanija "GlaxoSmithKline" (GSK) ketvirtadienį išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad sprendimas tirti farmacijos rinką yra teisingas, tačiau pastebi, kad tai situacijos nepakeis. "Nors dėl objektyvių priežasčių...


Poliklinikose galimos eilės dėl darželinukų sveikatos pažymų

Poliklinikose galimos eilės dėl darželinukų sveikatos pažymų

Prasidedant rudeniui eilės poliklinikose gali atsirasti dėl ikimokyklinio ugdymo įstaigoms reikalingų sveikatos pažymų, prognozuoja medicinos įstaigos. Pažymų apie darželinukų sveikatą reikalaujama pagal pernai patvirtintą naują tvarką....


Šių metų tendencija: dovanoti sveikatos priemones

Šių metų tendencija: dovanoti sveikatos priemones

Nors dovanos turėtų nešti džiaugsmą, neretai jų paieška tampa galvos skausmu ir blaškymusi po parduotuves. Artimuosius norime maloniai nustebinti, tačiau aplėkti sausakimšus prekybos centrus prieš šventes spėja ne kiekvienas.


Išrastas efektyvus vaisingumo aparatas

D. Britanijoje išrastas prietaisas, padedantis moterims pastoti, yra toks pat efektyvus, kaip ir dirbtinio apvaisinimo technologijos, tvirtinama gamintojų pranešime spaudai. Pasaulinės Reprodukcinės medicinos asociacijos (WARM) konferencijoje D....


Jums - vėžys... Suklydau

Jums - vėžys... Suklydau

Daugelis mūsų galime papasakoti istorijų apie tai, kaip gydytojai nugąsdino nepagrįsta diagnoze. Arba - nepatarė kreiptis į specialistus, užvilkino pavojingą ligą. Nijolė pasakojo: "Prieš keliolika metų lankiausi pas onkologus, iš krūties...


Naujausi tyrimai rodo, jog neklota lova gali teigiamai veikti žmogaus sveikatą

Naujausi tyrimai rodo, jog neklota lova gali teigiamai veikti žmogaus sveikatą

Naujausi mokslininkų tyrimai rodo, jog ryte nepaklota lova gali turėti teigiamos įtakos žmogaus sveikatai. Nors išoriškai neklota lova atrodo netvarkingai, ji taip pat pasižymi sąlygomis, kurios yra nepatrauklios namų dulkių erkėms apsigyventi -...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9