Prisipažinti įstrigę virtualiame pasaulyje bijo ir gėdisi
Nepaisant teikiamos pagalbos, žmonių, piktnaudžiaujančių ar įgijusių priklausomybę nuo interneto ir kompiuterinių žaidimų, Lietuvoje nemažėja, teigia sveikatos priežiūros specialistai.
Tiesa, oficialių duomenų apie tokių asmenų skaičių nėra. Tačiau Klaipėdos priklausomybės ligų centro vyr. gydytoja sako pastebinti, kad "žmonių, kuriems reikia specialistų pagalbos, yra daugiau negu besikreipiančių pagalbos".
"Iš to, ką girdžiu iš jaunimo, gali būti, jog žmonių, priklausomų nuo interneto ir kompiuterinių žaidimų, skaičius auga, bet tokie žmonės vengia kreiptis į specialistus. Vieniems - gėda, kiti baiminasi, kad bus kažkokia įskaita, kuri atsilieps gyvenime", - teigia Svetlana Zamkovaja, Klaipėdos priklausomybės ligų centro vyr. gydytoja.
Anot specialistų, internetu ir kompiuteriais piktnaudžiauja dažniausiai 12-17 metų asmenys. O priklausomybė nuo interneto ir kompiuterinių žaidimų dažniausiai nustatoma 25-35 amžiaus žmonėms.
Šiuo metu, specialistų teigimu, Lietuvoje daugiau internetu ir kompiuteriniais žaidimais piktnaudžiaujančiųjų nei tapusių nuo jų priklausomais.
"Mokslininkų duomenimis, apie 10 proc. visų kompiuterių vartotojų gali būti priklausomi nuo interneto, kompiuterinių žaidimų. Oficialių duomenų, kiek Lietuvoje yra tokių žmonių, neturime. Kiekvienas iš mūsų gali tapti priklausomas nuo internetinių pažinčių, pokalbių svetainių", - pažymi Valstybinio psichikos sveikatos centro Priklausomybės ligų skyriaus vedėja Aurelija Čepulytė.
Vilniaus priklausomybės ligų centro gydytoja psichiatrė Vilma Andrijauskienė taip pat pastebi, jog "lyginant su kitomis bėdomis - alkoholio ir narkotinių medžiagų vartojimo problemomis - priklausomybė nuo interneto ir kompiuterinių žaidimų vis dėlto užima mažiausią, trečiąją, vietą".
Nebegali kontroliuoti savo veiksmų ir laiko
Gydytojai pabrėžia, kad riba tarp piktnaudžiavimo ir priklausomybės nuo interneto bei kompiuterinių žaidimų - labai plonytė.
Kaip vieną iš skiriamųjų bruožų sveikatos priežiūros specialistai įvardija žmogaus nebesugebėjimą kontroliuoti savo veiksmų ir laiko.
"Sergantis priklausomybe nebekontroliuoja savo laiko (praleidžiamo prie kompiuterio - lrt.lt) ir net dėl to nukenčia. Nesirūpina nei kaip atrodo, nepavalgo, jam laikas netenka prasmės. Kai kalbame apie žmogų, kuriam jau susiformavusi priklausomybė, - tokio nelabai ir pajėgsi atitraukti nuo kompiuterio.
Tas atitrūkimas jam yra labai skausmingas. Turėjau vieną paauglį, kuris prie kompiuterio praleido 34 valandas. Tam, kad jis grįžtų į savo kūną, savo būseną, prireikė keleto dienų.
Žmogus, kuris internetu ir žaidimais piktnaudžiauja, aišku, tam pavagia kažkiek laiko, kuris galėtų būti skirtas, tarkime, mokslui ar ruošai. Jis labai pyksta atitraukiamas, būna nepatenkintas. Jeigu, jo manymu, turėjo būti kažkoks labai įdomus veiksmas žaidime, jis skuba padaryti, ką reikia ar ko iš jo reikalaujama, kad galėtų grįžti prie žaidimo", - pasakoja Vilniaus priklausomybės ligų centro gydytoja psichiatrė V. Andrijauskienė.
Anot specialistės, kompiuteriu piktnaudžiaujantys ar nuo interneto ir žaidimų priklausomais tapę žmonės paprasčiausiai bėga nuo realybės.
"Žmogus toje virtualioje erdvėje geriau jaučiasi, jis ten save išreiškia, ten gyvena ir jaučia tam tikrą komfortą - didesnį negu realioje tikrovėje", - komentuoja gydytoja V. Andrijauskienė.
Dar vienas požymis, kad žmogus jau yra tapęs priklausomu, - kai jo nebetenkina žaidimai, už kuriuos nereikia mokėti pinigų.
V. Andrijauskienės teigimu, priklausomais nuo kompiuterinių žaidimų ir interneto dažnai tampa žmonės, turintys susiformavusią priklausomybę nuo azartinių lošimų.
"Iš pradžių kompiuteriniai žaidimai imami kaip pakaitalas, kuris neva nėra tiek pavojingas kaip ėjimas į lošimo namus ar prie lošimo aparatų. Nors kompiuterinių ligonių išleidžiamos sumos iš tikrųjų nelabai siekia azartinių lošėjų išleidžiamų sumų, bet problemos pakankamai didelės. Jeigu galėtų, sergantis priklausomybe nuo interneto ir kompiuterinių žaidimų prie jų praleistų tiek laiko, kiek organizmas leistų, kol nukristų dėl išsekimo.
Svarbu, jog toks žmogus kuo anksčiau kreiptųsi į specialistus, kuo greičiau suvoktų, kad serga. Vėliau, įsigalėjus padariniams - kai žmogus jau negali gyventi realioje tikrovėje, kuri jį baugina, ir nebegali gyventi virtualioje realybėje, gali ateiti prie kraštutinių sprendimų, tokių kaip savižudybė. Žmogų gali ištikti netikėta, greita mirtis, kada mirštama tiesiog interneto svetainėje dėl organizmo perkrovimo, kai žmogus išbūna keletą dienų nemiegojęs ir nuolat jausdamas nervinę įtampą", - pasakojo specialistė.
Priklausomybės ligos duoda atkirtį
Kaip pastebi Valstybinio psichikos sveikatos centro Priklausomybės ligų skyriaus vedėja Aurelija Čepulytė, "priklausomybės mechanizmas kiekvienos ligos atveju yra priklausomybės mechanizmas".
"Gali būti pasiekiamos 3-5 metų pertraukos, tačiau mokslinių tyrimų duomenimis, 60 proc. atvejų priklausomybės ligos duoda atkirtį. Visai nesvarbu, kokia ta priklausomybė - visiškai ji pagydoma sunkiai", - teigia A. Čepulytė.
Anot specialsitės, jeigu vaiko praleidžiamą laiką prie kompiuterio dar gali reguliuoti tėvai, tai suaugusiojo nuo kėdės prie kompiuterio niekas kitas, išskyrus jį patį, nepakels.
Vilniaus priklausomybės ligų centro gydytoja psichiatrė V. Andrijauskienė pažymi, jog "pirmiausia savo priklausomybę žmogus turi pamatyti ir išsigąsti".
"Yra toks posakis: "Būdamas miške matai tiktai medžius - nematai miško". Kartais reikia atsitraukti, kad pamatytum visą vaizdą. Tam, kad pas žmogų atsirastų vidinių paskatų kreiptis pagalbos, jis turi išsigąsti.
Žmogus turi pamatyti jam gresiančius praradimus, jeigu toliau taip tęs. Kai pamato, kad ateina signalai iš darbo, kad jo šeimos nariai nepatenkinti tuo, kiek jis laiko praleidžia prie kompiuterio, kai padariniai tampa baisesni už malonumą, praleistą prie kompiuterio, žmogus ima atsikvošėti", - pasakojo V. Andrijauskienė.
Gydytojai taip pat pabrėžia, kad gydantis priklausomybę nuo kompiuterio labai svarbu sergančiojo artimųjų pozicija.
"Svarbu, kad šeimos nariai ir artimieji neužsiimtų manipuliacija, nesakytų: "Viskas gerai, praeis, pralaukime". Nes dažniausiai turintieji priklausomybę galvoja: "Šiek tiek sustosiu, pasigydysiu ir vėl grįšiu".
Dar svarbiau padėti žmogui suprasti, kodėl jis taip daro (paneria į virtualią realybę - lrt.lt). Tai yra priemonė būsenai pakeisti", - kalbėjo Vilniaus priklausomybės ligų centro gydytoja psichiatrė.
Straipsniai
Laikas skiepytis nuo erkinio encefalito
Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad erkių aktyvumo sezonas prasideda ankstyvą pavasarį, paprastai balandžio mėnesį, ir tęsiasi iki lapkričio. Erkės tampa aktyvios, kai vidutinė paros temperatūra pasiekia septynis...
Eilės trumpėja – gydymas prastėja
Ligoniai, kuriems reikalinga tam tikros srities specialisto pagalba, Panevėžyje pas daugelį konsultantų, išskyrus endokrinologą, hematologą, neurochirurgą, vaikų psichiatrą, vaikų chirurgą, gali patekti per savaitę–tris, o pas kai kuriuos...
Draudžiamais susitarimais vaistų rinkoje įtariamos 8 bendrovės
Konkurencijos taryba po kelerius metus trukusio tyrimo kitą ketvirtadienį ketina paskelbti, ar vaistų tiekėjai ir didmeniniai platintojai nebuvo sudarę draudžiamų susitarimų dėl vaistų kainų. Draudžiamais susitarimais įtariami vaistų gamintojai...
Mokslininkai pabrėžia veikliųjų maisto medžiagų sąveiką
Harvardo medicinos mokyklos Bostone mokslininkai pabrėžia, kad tam tikras veikliąsias maisto medžiagas reikia vartoti kartu, kad jų poveikis būtų didesnis. "Harvard Health Letter" biuletenyje jie pateikė geriausiai kartu veikiančių...

Dovanų lietus VU vaikų ligoninėje
Balandžio 23 d. 12 valandą Vienos pokylio organizatoriai įteiks medicininę įrangą ir instrumentus, kurie bus taikomi minimaliai invazinėms alkūnės sąnario ir kitų mažesnių sąnarių operacijoms. Tokios įrangos VUVL ligoninėje nebuvo. Taip bus...

Besisukančio tinklelio optinė iliuzija
Kas atsitiks su mažų kvadratėlių tinkleliu (tokiu kaip matematikos sąsiuvinio lapas), jei jį suksime tam tikru greičiu? Pats tinklelis, žinoma, išliks toks koks buvęs. Tačiau mūsų smegenys informaciją interpretuos kiek kitaip - vizualiai atrodys,...

Mokslininkai išaiškino, kaip veikia pakartotinės vakcinos
Kai kurių vakcinų sudėtyje turi būti ne tik bakterijų ar virusų komponentų, į kuriuos nukreipta apsauginė imuninės sistemos reakcija, bet ir ingredientų, kurie skatina šį atsaką. Dauguma antibakterinių ar antivirusinių vakcinų komponentai turi...
"GlaxoSmithKline" siekia aktyviai kovoti su vėžiu ir oficialiai paskelbė duomenis apie savo aštuonis antivėžinius junginius
Tarptautinė farmacijos kompanija "GlaxoSmithKline" (GSK) paskelbė naujus klinikinius duomenis apie aštuonis antivėžinius cheminius junginius. Ši informacija š.m. birželio mėn. pradžioje buvo pristatyta kasmetinėje Amerikos onkologų...
Ligonių pinigai – bankams. Tai - gerai?
Faktą, kad dalis privalomojo sveikatos draudimo lėšų, skirtų ligoniams gydyti, buvo pervestos į banką, o ne į gydymo įstaigas, vieni vadina nusikaltimu, kiti tokią ekonominę politiką teisina. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetas...

Pasaulinę virškinimo sveikatos dieną – patarimai, kaip gyventi sveikiau
Gegužės 29-ąją visame pasaulyje minima virškinimo sveikatos diena. Šią dieną apie virškinimo problemas ir sveikatą kalbama jau penkiasdešimt metų, Lietuvos organizacijos, raginančios pasirūpinti savo virškinimu, skaičiuoja 35-uosius metus. Ši tema...
Santariškėse antinksčio šalinimo operacijos atliekamos nauju metodu
Antradienį Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose antrai pacientei nauju metodu, per vieną 2,5 cm ilgio pjūvį juosmens srityje, buvo pašalintas antinkstis. Kaip atliekama ši operacija? Į operuojamą žaizdą įstatomas specialus...
Emocinis išsekimas - visuomenės liga
Padidėjęs dirglumas, nerimas arba apatija, izoliacijos nuo aplinkinio pasaulio, bejėgiškumo pojūtis. Niekas nedžiugina. Tai emocinio išsekimo simptomai. Jei gerai įsižiūrėtume, įsitikintume, kad jie būdingi daugumai dirbančių žmonių. Šio reiškinio...
Kovoje su kurtumu - žymiausių ausų chirurgų pagalba
Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) liepos 13-17 dienomis viešėjo otochirurgai (ausies chirurgai) iš Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos. Jie per tarptautinę konferenciją "Otochirurgijos ir otoneurochirurgijos teorija ir...
Trumpa atmintis? Pamiršk tai!
Ar nuolatos pamiršti, kur paliekai mašinos raktelius? O gal neatsimeni žmonių vardų? Pasaulio atminties čempionas Dominicas O'Brienas siūlo, kaip pagerinti trumpą atmintį. Kembridžo universiteto mokslininkai siūlo užsiimti fiziniais...
Tyrimas: resveratrolis skatina nutukusių žmonių medžiagų apykaitą
Kasdien vartodami vynuogėse ir raudonajame vyne esančią organinę medžiagą resveratrolį nutukę žmonės gali pagerinti medžiagų apykaitą, rodo Danijoje atliktas tyrimas. Aarhus universiteto mokslininkai nustatė, kad resveratrolis pakeitė tam tikrų...
Smegenų lytis
Filosofas Rene Dekartas kartą tarė: "mąstau, vadinasi esu". Turbūt ne kiekvienas žmogus gali tą pasakyti, jau nekalbant apie beždžionę. Už šį unikalų sugebėjimą turime dėkoti savo smegenims. Tiesa, žmogaus smegenys yra, vaizdžiai sakant,...
Dovanota ragena sugrąžino šviesą ir laisvę
J. Kasparas, būdamas trejų metukų susižalojo akį ir apako, o 1986-aisiais jam buvo atlikta pirmoji akių ragenos persodinimo operacija šalyje. Pernai Justinui akių ragena persodinta dar kartą. Rageną paaukojo žuvusios dviratininkės artimieji. Su...
Smegenims su galūnių protezais sujungti bus kuriama optinio pluošto sąsaja
Su JAV karinių tyrimų organizacijos DARPA skirta 5,6 milijono dolerių parama, Southern Methodist universitetas (Dalasas, Teksasas) ruošiasi įsteigti Neurofotonikos tyrimų centrą, kuris turės vienintelę užduotį - sukurti biologiškai su žmogaus...
Plauk rankas - saugok gyvybes
Dar antikos laikais pastebėta, kad rankų plovimas ir aplinkos valymas padeda išvengti infekcinių susirgimų ir mirčių. Apie 1850 m. Vienoje dirbęs akušeris ginekologas Ignacas Zemelveisas, atlikęs empirinius stebėjimo tyrimus, nustatė, kad...
Dar vienas žingsnis link vakcinos nuo AIDS
Mokslininkai tvirtina suradę technologiją, padėsiančią kurti vakciną nuo AIDS. Pirmieji vakcinos bandymai su beždžionėmis davė lauktų rezultatų. JAV mokslininkai žurnale "Nature Medicine" paskelbė tyrimo rezultatus, įrodančius, kad...

Seksas augina smegenis
Mokslininkai, ištyrę žiurkes, priėjo prie išvados, kad seksas augina smegenis. Beje, seksualiai aktyvūs graužikai mažiau nerimauja. Žinoma, kad nemalonūs ir neigiami pojūčiai slopina suaugusių žmonių smegenų ląstelių dauginimąsi, todėl Prinstono...
Atrastas plikimo genas
Mokslininkai atrado geną, kuris, jų manymu, sukelia plikimą. Tikimasi, kad šis atradimas ateityje padės rasti problemos sprendimą ir sustabdyti plaukų slinkimą. Pasak mokslininkų, genas APCDD1 sukelia plauko folikulo susitraukimą. Dėl šios...
Flirtuoti su vyrais – beprasmiška
Vyrai beveik nekreipia dėmesio į flirtuojančią moterį. Amerikiečių mokslininkai teigia, kad vyrų smegenys nesugeba priimti moterų siunčiamų signalų.Kaip rašo "News of the World", vyrai nesupranta, ką reiškia nukritusi nuo moters peties...
Reformos anatomija: kova dėl pinigų, bet ne su ligomis
Neduok Dieve, bet jeigu reikėtų operuoti galvą, kurią gydymo įstaigą rinktumėtės: kuo arčiau namų, įvykio vietos ar toliau esantį respublikinį centrą, kuriame dirba patyrę specialistai? Nebūtinai neurochirurgijos, bet kokio gydymo prireikus, kur...

Cerebrinis paralyžius. Užsispirti ir gyventi sunkiai, bet gerai
Mažoje Marijampolės vaikų bibliotekoje susitikau su Vaineta ir jos močiute Roma Verbanova ir seneliu Vasilijumi. "Ji nuostabi, geros širdies, suprantanti, kas gerai, o kas blogai. Kantri, ištverminga, savo tikslų siekianti, užsispyrusi....
Padidino finansavimą vaistams kraujo vėžiui gydyti
Vaistus, mirtiną ligą iš esmės pavertusius nemirtina, gaus visi ligoniai, kuriems jų reikia. Medikams nebereikės rinktis, kuriam iš sergančiųjų viena iš lėtinių piktybinių kraujo vėžio formų skirti jų gyvybę išgelbėti galinčius vaistus, o kuriam...
Vaistas nuo diabeto gali sukelti vitamino B12 nepakankamumą
Diabetu sergantiems žmonėms, kurie vartoja populiarų vaistą metforminą, gali išsivystyti vitamino B12 nepakankamumas, kuris ilgainiui gali tik didėti. Tyrimą atlikę olandų mokslininkai teigia, jog būtina rimtai svarstyti galimybę nuolat tikrinti,...

Padovanok savo kraują kitam...
Neatlygintina donorystė – vienas iš gražiausių šio amžiaus reiškinių. Nacionalinės donorų asociacijos vadovė Vijolė Miškinienė džiaugiasi kiekvienu žmogumi, kuris tampa donoru. - Apibūdinkite Nacionalinės donorų asociacijos narius. Kas tai...
Santariškių klinikose – vis daugiau unikalių operacijų
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų medikai, plėtodami minimaliai invazinės chirurgijos galimybes, pastaruoju metu atliko daug unikalių ir originalių operacijų. "Paskutiniais dešimtmečiais visos chirurgijos sritys vystosi...
Pasaulyje bus kalbama apie homeopatijos naudą
Europos Sąjungos Homeopatijos diena bus minima kovo 23 d. Europos Parlamente Briuselyje. Renginio organizatorė yra Europos parlamento narė airė Marian Harkin. Europoje dirba apie 54 tūkst. gydytojų homeopatų, ir vien tik Europos Sąjungoje daugiau...