Gudručio vaistinė

Populiarios žiemos pramogos – didelė rizika patirti traumą

Populiarios žiemos pramogos – didelė rizika patirti traumą

Su sniegu, šalčiu, pusnimis ir gražiausiomis metų šventėmis atkeliaujanti žiema atneša toli gražu ne tik malonius dalykus. Šaltuoju metų laiku daugelis nepraleidžiame progos pasimėgauti žiemos pramogomis, pavyzdžiui, slidinėjimu, čiuožimu, snieglentėmis ir kt. Šios pramogos, teikdamos daug naudos sveikatai bei teigiamų emocijų užtaisą, neretai pažeria ir rūpesčių – tai žiemos pramogų metu patiriamos kelio traumos.

Dažniausiai patiriamos kelio traumos

Viena dažniausiai patiriamų kelio traumų mėgaujantis žiemos malonumais yra priekinio kryžminio raiščio plyšimas. Už kelio sąnario stabilumą atsakingas raištis yra pačiame sąnario viduryje ir priskiriamas pagrindinių kelio raiščių grupei. Dažniausiai ši trauma patiriama leidžiantis po šuolio arba lenkiant priekinį kryžminį raištį. Sunerimti reikėtų, jei juntate skausmą kelyje, o sąnarys gerokai patinsta, juntamas laisvumas, nestabilumas sąnaryje. Šiai traumai gydyti kone visais atvejais būtina chirurginė intervencija, išimtis, jei raištis tik įplyšo, o pacientas nesiskundžia jaučiąs nestabilumą.

Kelio menisko plyšimas – taip pat labai dažnai pasitaikanti trauma žiemos sporto metu. Už stabilizacinę, amortizacinę funkcijas atsakingas kremzlinis darinys kelio sąnaryje, paprastai vadinamas tiesiog menisku, yra svarbi kelio sąnario dalis. Jam plyšus juntamas skausmas, diskomfortas pritupiant, lipant laiptais, gali tinti kelio sąnarys.  Šios traumos dažnai neišvengiama, kai sąnariui tenka staigus ir didelis krūvis, kai atliekami staigūs judesiai, suduodamas stiprus smūgis į kelio sąnario šoną.

Kelio raumenų ir sausgyslių patempimai, kurie pramogaujant žiemą ištinka neretai, pasireiškia tinimu, ribotais judesiais ir skausmu, dažnai net labai dideliu, nes patemptuose audiniuose netrunka vystytis uždegimas.

Įtvarų vaidmuo, patyrus kelio traumą

Jei turite problemų dėl kelio, verta pamąstyti apie įtvarą. Kelio įtvarai bus nepamainomi, jeigu:

  • jaučiate skausmą kelyje;
  • prasidėjo uždegimas;
  • kelis buvo sumuštas;
  • kelio audiniai buvo patempti;
  • plyšo meniskas;
  • ir kt.

Iš orui laidžių medžiagų pagaminti kelio įtvarai yra elastingi, puikiai tempiasi, neapriboja judesių ir neleidžia odai prakaituoti, todėl juos nešiodami jausitės komfortiškai ir dažnai net pamiršite, kad turite įtvarą. Nešiojant įtvarą kelio sąnarys tarytum lengvai sutvirtinamas, tolygiai apspaudžiamas, o tai suponuoja gerokai greitesnį gijimą ir efektyvų skausmo slopinimą. Šiuolaikiniai įtvarai ne tik kokybiški ir patogūs nešioti, bet ir vizualiai po drabužiais nė nepastebimi.

Kaip apsisaugoti nuo traumų žiemos pramogų metu?

Tikriausiai nė nereikia sakyti, kad norint išvengti traumų mėgaujantis žiemos pramogomis nereikia pervertinti savo galimybių, tikslinga visuomet pradėti nuo mankštos ir tempimo pratimų, jei esate pradedantysis, būtina pasikliauti instruktorių žiniomis ir naudingais patarimais, taip pat verta pasirūpinti tinkama apranga, avalyne ir kokybišku, tvarkingu sporto inventoriumi.

Dar vienas puikus dalykas, norint iki minimumo sumažinti žiemos pramogų metu patiriamų traumų riziką, yra įtvarai sportui. Tai specialios ortopedinės priemonės, kurios apsaugo tas kūno dalis, kurios anksčiau yra patyrę traumą, arba tas, kurias norite apsaugoti. Tokie įtvarai labai pravers pradedantiesiems slidininkams ar kitų žiemos sporto šakų mėgėjams. Kelio įtvarai sportui efektyviai stabilizuoja kelio sąnarį, raiščius, saugo nuo išnirimų ir pan. Šie įtvarai minkšti ir lengvi, nevaržantys judesių ir leidžiantys odai kvėpuoti, lengvai uždedami, pagaminti iš kokybiškų medžiagų.

Taigi, jei ruošiatės vykti slidinėti ar mėgautis kitomis žiemos sporto šakomis, pasirūpinkite tinkama apsauga nuo traumų, o jei nutiks taip, kad traumų neišvengsite, nedelskite kreiptis į gydytoją, kad gydymo laikotarpis būtų kuo trumpesnis ir rezultatyvus.

Daugiau naudingos informacijos galite rasti www.pesplanus.lt

TAIP PAT SKAITYKITE