Gruodžio 5d. Sekmadienis

Pandeminis gripas: nuo vakcinos žmonės pradėjo sirgti

2012 Lapkričio 14d.
Peržiūrų skaičius: 30220
Pandeminis gripas: nuo vakcinos žmonės pradėjo sirgti

Tyrimų, kuriuos dėl pandeminio gripo vakcinos sukeltos žalos žmonių sveikatai buvo žadėta baigti iki liepos 1 d., rezultatų vis dar nėra, o Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba dar kartą perspėja, kad skiepai nuo A(N1H1) viruso gali būti kalti dėl neurologinių ligų.

Klinikos ligonių neskaičiuoja

Per pastaruosius metus mažiausiai dvylikoje pasaulio šalių nemažai žmonių, daugiausia vaikų ir paauglių, kurie buvo paskiepyti nuo pandeminio gripo, susirgo narkolepsija ir katalepsija. Tai – neurologinės ligos, pasireiškiančios staigiais miego priepuoliais, raumenų sustingimu.

Europos vaistų agentūra, remdamasi jau atliktų tyrimų duomenimis, patvirtino, kad tai gali būti vakcinos nuo pandeminio gripo padarinys.

Ne mažiau šokiruoja tai, kad Lietuvos sveikatos mokslų universiteto klinikos, kuriose gydomi neurologinėmis ligomis sergantys vaikai, statistikos apie sergamumą narkolepsija ir katalepsija nėra.

"Mes duomenų, kiek vaikų serga šiomis ligomis, neturime", – taip į klausimą, ar nedidėja vaikų sergamumas narkolepsija ir katalepsija, atsakė Neurologijos klinikos Vaikų neurologijos skyriaus vadovė mokslų daktarė Jūratė Grigonienė.

Paprašius patikslinti, ar mūsų šalies vaikai iš viso serga šiomis ligomis, gydytoja buvo abejinga.

"Gal ir serga", – tepridūrė ir paprašė daugiau jos neklausinėti.

Daugiausiai serga skandinavai

Daugiausia narkolepsija susirgusių ligonių, prieš tai nuo pandeminio gripo pasiskiepijusių "GlaxoSmithKline" farmacijos kompanijos sukurta "Pandemrix" vakcina, užregistruota Švedijoje ir Suomijoje.

Vakcina nuo pandeminio gripo, kurį sukėlė virusas A(H1N1), buvo sukurta 2009 m. rudenį, praėjus pusmečiui po to, kai pirmąsias aukas Meksikoje pasiglemžė nauja liga. Netrukus ji pasklido po Amerikos žemyną, persikėlė į Europą. Ligos baimė sukėlė didžiulį ažiotažą. Tuo pasinaudojo vaistų ir vakcinų gamintojai. Jie pasiūlė vakciną, nebaigus jos klinikinių tyrimų.

"Natūralu, kad nebuvo galima ilgai tęsti vakcinos klinikinių tyrimų. Nebuvo tam laiko. Tačiau ji buvo pakankamai ištirta tuo aspektu, kad būtų galima patvirtinti, jog tikrai nėra žalinga", – dabar sako tuomet vienas pirmųjų mūsų šalyje nuo pandeminio gripo pasiskiepijęs Vilniaus universiteto Infekcinių ligų, dermatovenerologijos ir mikrobiologijos klinikos vadovas profesorius Arvydas Ambrozaitis.

Pasaulyje buvo išplatinta "Pandemrix" vakcinos už milijardus dolerių. Teigiama, kad vien Europoje ja pasiskiepijo daugiau kaip 40 mln. žmonių.

Apdairiau pasielgė nesiskiepijusieji?

Skiepijosi ne visi. Kai kurios šalys, už nemažą mokestį užsisakiusios vakcinos iš anksto, jos dar nepradėjus platinti, greitai persigalvojo ir perpardavė ją kitiems.

Taip vakcinos įsigijo Lietuva, perpirkusi ją iš Nyderlandų: už 27 tūkst. dozių vakcinos sumokėjome 1 mln. litų. Ir mūsų šalyje buvo panaudota tik 5 tūkst. dozių, nes skiepytis nenorėjo net ir medikai. Liko nepanaudota 22 tūkst. dozių vakcinos. Vienos dozės kaina – 37 litai. Bendra tarsi į balą iš vargano mūsų sveikatos sistemos biudžeto išmesta suma – 814 tūkst. litų. Taip parėmėme "GlaxoSmithKline".

Negana to, labai greitai baigėsi vakcinos vartojimo laikas. Ją reikėjo utilizuoti, už vieną kilogramą mokėti iki 14 litų. Vienas flakonas svėrė apie 100 gramų.

Pasaulio sveikatos organizacija, vengdama papildomų išlaidų, vakcinos atsikratė išsiųsdama ją į trečiojo pasaulio šalis. Vien į Bangladešą buvo išsiųsta 12 mln. dozių. Taip farmacijos kompanija, pagaminusi vakciną, finansiškai nenukentėjo.

Sergamumas padidėjo dešimteriopai

Vis dėlto skandalas tęsiasi. Švedijoje ir Suomijoje atlikus tyrimus Europos vaistų agentūros Žmonėms skirtų vaistinių preparatų komitetas paskelbė išvadą, kad "Pandemrix" vakcina paskiepytiems vaikams ir paaugliams narkolepsijos ir katapleksijos priepuolių rizika padidėja nuo 6 iki 13 kartų.

"Tai atitinka papildomai 3–7 atvejus kiekvienam 100 tūkst. vakcinuotų pacientų", – rašoma Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos pranešime.

Skelbiama, kad apžvalga rėmėsi Suomijoje ir Švedijoje atliktų epidemiologinių tyrimų rezultatais, taip pat saugumo priežiūros, atliktos kai kuriose valstybėse narėse, duomenimis ir Europos Sąjungoje gautais pranešimais. Taip pat buvo nagrinėjami preliminarūs epidemiologinių tyrimų, kuriuos kontroliavo atsakingos Europos ligų prevencijos ir kontrolės institucijos, duomenys aštuoniose valstybėse narėse.

Dėl galimos narkolepsijos rizikos buvo diskutuota su specialia ekspertų grupe, kurioje dalyvavo pediatrai neurologai, vakcinacijos, infekcinių ligų, miego sutrikimų specialistai, imunologai, epidemiologai ir ekspertai iš Kanados, Pasaulio sveikatos organizacijos bei Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro.

Kompanija prašo palaukti

"Europos vaistų agentūros Žmonėms skirtų vaistinių preparatų komitetas nusprendė, kad Suomijoje ir Švedijoje atlikti epidemiologiniai tyrimai buvo tinkamo dizaino, o tyrimo rezultatai rodo, kad šiose šalyse vaikams ir paaugliams pasireiškianti narkolepsija yra susijusi su "Pandemrix" vartojimu", – skelbiama Lietuvos valstybinės vaistų kontrolės tarnybos pranešime.

"GlaxoSmithKline" farmacijos kompanija šių teiginių neneigia, tik pabrėžia, kad svarbu palaukti galutinių tyrimų rezultatų. Pačios kompanijos atliekamo epidemiologinio tyrimo Kanadoje rezultatus žadėta paskelbti iki šių metų liepos. Kokie jie?

"Epidemiologinis tyrimas Kanadoje dar tebevyksta", – "Kauno dienai" atsakė "GlaxoSmithKline Lietva" atstovė Svetlana Navašinskienė.

Ji pridūrė, kad laukiama galutinių rezultatų tyrimų, kuriuos kontroliavo Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras bei viešos sveikatos institucijos (VAESCO).

"Žmonėms skirtų vaistų komitetas, remdamasis Suomijos ir Švedijos epidemiologinių tyrimų duomenimis, pavieniais praneštais atvejais ES, tarpiniais VAESCO tyrimų duomenimis, rekomenduoja, kad jaunesniems kaip 20 metų asmenims "Pandemrix" turėtų būti vartojamas tik tuo atveju, jeigu nėra kasmetės sezoninės trivalentės vakcinos nuo gripo, tai yra asmenims, turintiems infekcijos komplikacijų riziką. Vakcinos naudos ir rizikos santykis išlieka palankus, bet tolesni tyrimai yra būtini", – pabrėžė S.Navašinskienė.

Nauda ir rizika

Kodėl taip skubėta paskelbti apie vakcinos žalą, jei visi tyrimai dar nebaigti?

"Visi tie duomenys buvo žinomi vakciną registruojant. Nėra nė vieno vaisto ar vakcinos, kurie neturėtų šalutinio poveikio. Principinis dalykas – registruojant nustatyti naudos ir rizikos santykį", – tebesitęsiantį skandalą komentuoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros doktorantas Mykolas Aniūnas.

Svarbiausią reikalavimą – įvertinti kiekvieno naujo vaisto ar vakcinos naudos ir rizikos santykį pabrėžia ir profesorius A.Ambrozaitis. "Pandemrix" vakcinos nauda nusvėrė riziką, tačiau M.Aniūnas nuo nuo pandeminio gripo nesiskiepijo. Kodėl?

"Geriausias skiepas yra nuosavas imunitetas. Kalbant apie sunkesnes ligas, galbūt reikėtų pasiskiepyti, bet apie gripo vakciną mano nuomonė yra neigiama", – sako farmacininkas M.Aniūnas.

Ar pandeminio gripo baimė nebuvo sukelta dirbtinai? M.Aniūnas patvirtino tuo neabejojąs ir priminė, kaip Jungtinėse Amerikos Valstijose po rugsėjo 11-osios tragedijos buvo sukelta panika dėl bioterorizmo juodligės milteliais.

"Pagąsdinus mirtimi nuo miltelių kiekvienas namų ūkis įsigijo tuomet "Bayer" kompanijos siūlomo ciprofloksacino kaip vienintelio vaisto. Jo pardavimai buvo milžiniški, "Bayer" susišlavė didžiulį pelną. Lietuva – maža smėlio dėžė, bet vis dėlto yra sudedamoji globalios rinkos dalis", – su apmaudu balse sakė M.Aniūnas ir pridūrė, kad vaistų gamyboje vyksta didžiulė konkurencija, o jos metodai labai išradingi.

Pandemijos visai nebuvo?

Tai, kad pandeminiu gripu visuomenė buvo gąsdinama pernelyg smarkiai ir nepagrįstai, dabar skelbia Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos Socialinių klausimų, sveikatos apsaugos ir šeimos reikalų komitetas.

Jis kaltina Pasaulio sveikatos organizaciją, ES organizacijas ir nacionalines vyriausybes, kad jos, kovodamos su H1N1 viruso sukeltu pandeminiu gripu, iššvaistė didžiulius pinigus ir sukėlė pernelyg didelį nerimą. Pasak pranešimą parengusio komiteto atstovo Paul Flynn, šios pandemijos iš tiesų nebuvo, o skiepijimo programa tebuvo plačiai taikytas medicinos placebas. Teigiama, kad priimant sprendimus dėl kovos su pandemija pritrūko skaidrumo, nes jiems didelę įtaką darė farmacijos pramonė.

Britų medicinos žurnalas "The British Medical Journal" tvirtina, kad mokslininkams, teikusiems pagrindines rekomendacijas dėl skiepų nuo pandeminio gripo kūrimo, mokėjo farmacijos bendrovės.

Nuomonė ir argumentai

Kaip paprastam piliečiui, besirūpinančiam savo sveikata, įvertinti grėsmės jai pavojų, kuo pasitikėti?

"Žmonės vaistų ir sveikatos klausimams yra labai jautrūs, o lobistinės organizacijos puikiai atlieka savo darbą. Užtenka kuo nors pamojuoti, ir visi paseka iš paskos. Aš studentams sakau: Lietuvos vartotojas vaistų vartojimo klausimais yra visiškai bukas", – išeities, kaip apsaugoti ir sveikatą, ir veltui nešvaistyti pinigų, M.Aniūnas.

Profesorius A.Ambrozaitis tvirtindamas, kad skiepytis nuo gripo reikia, argumentu pateikia savo asmeninį pavyzdį.

"Pasiskiepijau, todėl nesusirgau ir nenumiriau", – sako profesorius.

Skelbiama, kad mūsų šalyje nuo pandeminio gripo mirė 23 žmonės, pasiskiepijo 5 tūkstančiai. Statistikos, kiek žmonių sirgo narkolepsija iki pandeminio gripo, neskelbiama. Galimybė palyginti šiuos skaičius būtų argumentas, kuris padėtų susigaudyti realybėje ir farmacijos kompanijų konkurencijos džiunglėse.

Miego sutrikimai

Narkolepsija – liga, pasižyminti staigiais mieguistumo ar miego priepuoliais. Jie prasideda įvairiomis aplinkybėmis, net darbe, einant, važiuojant ir trunka nuo 1 iki 10 min. Ligoniui kartais dar pasitaiko katalepsijos priepuolių, sutrinka miegas. Gydoma vaistais.

Katalepsija – liga, kurios priepuolius patirdamas ligonis jaučia, bet dėl raumenų sustingimo negali pajudėti, o jo kvėpavimas ir pulsas tampa beveik nepastebimi.

Skaičiai

Pasaulyje 47 šalyse buvo įskiepyta 31 milijonas "Pandemrix" dozių.

Iki šių metų balandžio 5 d. pranešta apie 247 atvejus, kai šia vakcina paskiepytiems žmonėms pasireiškė narkolepsija.

Švedijos nacionalinės Sveikatos ir gerovės tarybos duomenimis, po to, kai šalies gyventojai buvo paskiepyti "Pandemrix" vakcina, buvo nustatyta 60 narkolepsijos atvejų.

Suomijoje narkolepsija susirgo 52 nuo pandeminio gripo paskiepyti vaikai.

Per pirmuosius metus po vakcinacijos nuo pandeminio gripo narkolepsija Švedijoje susirgo 47 pasiskiepiję žmonės, Suomijoje – 30 , Prancūzijoje – 10, Norvegijoje – 8, Portugalijoje – 1.


10 įtaigos principų

10 įtaigos principų

Įtaiga ir saviįtaiga yra sąmoningai naudojamos poveikio priemonės. Norite daryti įtaką, įkvėpti, motyvuoti kitus, - pirma turite išmokti paveikti patys save. Kartais sugestija apibūdinama kaip manipuliacija. Senajame Majerio kalbos žodyne,...


NEC sukūrė mobiliąją DNR laboratoriją

NEC sukūrė mobiliąją DNR laboratoriją

NEC sukurta naujoji DNR laboratorija yra ne tik mobili, bet ir technologiškai tobulesnė nei įprastinės versijos. Pilnas DNR testų komplektas atliekamas per maždaug 25 minutes, tuo tarpu tipinėje DNR laboratorijoje tam prireiktu ištisos dienos....


Dvi Kauno ligoninės supriešino tėvą ir sūnų Kupčinskus

Dėl dviejų Kauno ligoninių sujungimo priešingose barikadų pusėse atsidūrė miesto meras Andrius Kupčinskas ir jo tėvas - Seimo narys Rytas Kupčinskas. "Vienokia ar kitokia kurio nors Seimo nario pozicija negali daryti įtakos mūsų sprendimams....


Ruduo atneša "liūdesio ligą"

Pageltus lapams, apima liūdesys, pritrūksta energijos - saulės šviesa ir šiluma lietuvių nelepina. Tačiau prieš pasinerdami į rudens melancholiją, susimąstykite - gal tas ruduo ne toks jau baisus? Gal jokios bėdos nėra, tik dangus griūva, kaip tam...


Medikai: vakcinai skirti pinigai buvo išmesti į balą

Poliklinikų, ligoninių, Užkrečiamųjų ligų centro sandėliuose šiandien nepanaudotos vakcinos nuo kiaulių gripo dar guli 22 tūkst. dozių. Iš viso buvo nupirkta 27 tūkst. dozių, joms įsigyti prireikė milijono litų, praneša LTV naujienų tarnyba....


Kovo mėnesio išradimas: galvos smegenų kokybiško ultragarsinio vaizdo gavimo būdas

Lietuvos technikos bibliotekos patentinės informacijos centras pradėjo rinkti geriausią mėnesio išradimą. Kovo mėnesį geriausiu patentuotu išradimu pripažintas išradėjų Sergej Červiakov, Igor Movšovič ir Lev Osipov sukurtas dar vienas smegenų...


Veidrodinis atvaizdas gelbėja nuo "fantomiško skausmo"

Veidrodinis atvaizdas gelbėja nuo "fantomiško skausmo"

Ligoniai, turintys amputuotas galūnes dažnai skundžiasi, jog skauda būtent tą kūno dalį kuri jau yra chirurginiu būdu pašalinta. Toks smegenų žaismas dar vadinamas "fantomišku skausmu". Deja, kol kas medikai neturi tikslaus paaiškinimo...


Kiaulių plaučiai – žmonėms

Australijos mokslininkų pasiekimas leidžia tikėtis, kad per artimiausius 5 metus žmonėms su nesveikais plaučiais bus persodinami kiaulių organai. Melburno (Australija) šv. Vincento klinikos mokslininkams, pasitelkusiems plaučių ventiliavimo ir...


SUMO baltymas teikia viltį išgydyti smegenų ligas

SUMO baltymas teikia viltį išgydyti smegenų ligas

Bristolio universiteto tyrėjai tvirtina, jog SUMO (angl. Small Ubiquitin-related Modifier) baltymas sumažina informacijos, perduodamos į ląsteles, kiekį. Padidėjęs susijaudinimas būdingas daugeliui smegenis paveikiančių ligų. Mokslininkai...


Galvos smegenų tyrimai - žvilgsnis iš arčiau

Galvos smegenų tyrimai - žvilgsnis iš arčiau

"Skrenda du krokodilai: vienas - žalias, kitas - į kairę". Šis pokštas atskleidžia labai svarbią mokslo problemą, kurios sprendimas iki šiol nežinomas. "Viena smegenų sritis perteikia spalvą, kita - formą ar judėjimo kryptį, tačiau...


Kauno medikai imasi prevencijos veiksmų prieš gripo epidemiją

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrui informavus apie šiais metais anksti prasidėjusį ir augantį sergamumą gripu, Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos medikai imasi prevencijos priemonių ir ragina tinkamai pasiruošti šiųmetei...


Tyrimas: optimizmas yra paveldimas

Kai kuriems žmonėms stiklinė vandens visuomet atrodo puspilnė, o kitiems ji – pustuštė, nors vandens ten yra lygiai tiek pat. Klausimas, kodėl daliai pasaulio gyventojų visuomet viskas atrodo labai gerai, gali būti atsakytas, rašo įtakingas...


Adomo prakeikimas: vyrai – evoliucijos akligatvyje

Dėl Y chromosomoje nuolat mažėjančių genų vyrai pateko į evoliucijos akligatvį ir po 5 mln. metų gali visiškai išnykti, tvirtina genetikos ekspertė. Tačiau kai kurie mokslininkai mano, kad tokia prognozė pernelyg optimistinė. Šiuolaikinių vyrų...


Ligonių kasa nupirko 100 tūkst. dozių sezoninio gripo vakcinos

Valstybinė ligonių kasa (VLK) centralizuotai nupirko 100 tūkst. sezoninio gripo vakcinos dozių.Šiemet sezoninės gripo vakcinos nupirkta 40 tūkst. dozių mažiau nei pernai, todėl sutartyje su vaistų tiekėjais numatyta, kad prireikus į Lietuvą bus...


Sveikatos duomenys bus tvarkomi elektroniniu būdu

Pacientų sveikatos duomenys ateityje bus tvarkomi elektroniniu būdu. Seimas antradienį 62 balsais už, 5 prieš, 21 susilaikius priėmė Sveikatos įstatymo pataisą, kuria įtvirtinta elektroninė sveikatos sistema. Įstatymas įsigalios nuo rugpjūčio,...


Kauno klinikoms trūksta donorų kraujo

Šiuo metu Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) trūksta donorų kraujo. Nacionalinis kraujo centras, atsiliepdamas į ligoninės administracijos prašymą, liepos 10 dieną, penktadienį, rengia kraujo donorystės akciją KMUK ir skubiai kviečia...


Top 10: žmogaus proto klaidos

Top 10: žmogaus proto klaidos

Apsiskaičiavimas - Pastebėta, kad žmonės yra linkę mokėti už daiktus ar paslaugas mažiau ir dažniau nei daugiau, bet rečiau (nors pastarasis variantas būtų naudingesnis). Taip pat kaip ir daugiau žmonių rinktųsi dabar gauti dvidešimt litų, nei...


Nerimaujama, kad dėl naujo testo padaugės abortų

Ko laukiamasi – berniuko ar mergaitės, paprastai nustatoma po aštuonioliktos nėštumo savaitės. Tačiau kompanija "IntelliGender" praneša sukūrusi technologiją, galinčią tai nustatyti jau dešimtą nėštumo savaitę. Skelbiama, kad po...


Išrasta skausmo nesukelianti injekcijų adata

Japonijoje išrasta skausmo nesukelianti medicininė adata, pranešė "Telegraph.co.uk". Pasak jos išradėjo, Kioto Farmacijos universiteto profesoriaus Kanji Takados, naujasis medicininis švirkštas - 1,5 cm skersmens apvalus...


Saugaus sporto atmintinė – kaip išvengti traumų ir lieknėti saugiai

Saugaus sporto atmintinė – kaip išvengti traumų ir lieknėti saugiai

Turbūt kiekvienas žmogus, pajutęs, jog jo kūno formos palaipsniui išeina iš idealios figūros rėmų, susimąsto apie sportą. Tai tampa ypač aktualu pavasarį, kai prieš šiltąjį metų sezoną norisi jaustis sveikai ir patraukliai. Priklausomai nuo sporto...


Per pusmetį nustatyta 14 pasiutligės atvejų

Per pusmetį nustatyta 14 pasiutligės atvejų

Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje buvo nustatyta 14 pasiutligės atvejų. Tai beveik dvigubai mažiau nei per tą patį laikotarpį pernai, kuomet ši liga buvo nustatyta 29 gyvūnams. Valstybinės maisto ir veterinarijos 2010 metų pirmojo pusmečio...


Vieneri metai be patikros dėl prostatos vėžio gali būti lemtingi

"Siekiame, kad apie šią akciją žinotų kuo daugiau Lietuvos vyrų. Ji labai vertinga, nes sudaroma galimybė beveik perpus pigiau atlikti specifinio prostatos antigeno (PSA) tyrimą. Dėl ministerijos nehumaniško sprendimo sumažinti finansavimą...


Automatinis antbačių užmovimas

Automatinis antbačių užmovimas

Kad klientai ir pacientai savo batais neprineštų purvo ir bakterijų, siūlome išeitį – automatinį antbačių užmovimą. Labai praktiškas ir patogus dalykas! Aparatai saugūs (nėra judančių dalių), stabilūs, paprasti ir patogūs naudoti. Antbačių...


R.Šalaševičiūtė siūlo Vilniuje kurti reabilitacijos centrą pedofilų aukoms

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė kreipėsi į sostinės merą Vilių Navicką su siūlymu nenaudojamuose globos namuose kurti pagalbos ir reabilitacijos centrą seksualinę prievartą patyrusiems nepilnamečiams. "Tai būtų pirmoji įstaiga Lietuvoje,...


Kas geriau: sveikos ar gražios krūtys?(

Krūtys, kitaip vadinamos krūtų liaukos, arba dar pieno liaukos, yra porinis organas, esantis kūno viršutinėje dalyje. Šias liaukas turi ir vyrai, ir moterys, tačiau vyrų krūties liaukos neatlieka jokios biologinės funkcijos, o štai moterų gamina...


Meilei reikia ir širdies, ir proto

Kas yra meilė? Tikros meilės vaistų recepto Šv.Valentino dienos išvakarėse paprašėme gydytojo reanimatologo, širdies chirurgo ir psichoterapeutės. "Aš bet kurią minutę galiu paskambinti savo žmonai ir pasakyti, kad ją myliu. Iš tikrųjų labai...


Kraujo trūkumas gąsdina medikus

Kraujo trūkumas gąsdina medikus

Gegužę smarkiai išaugęs donorų kraujo ir jo komponentų poreikis ištuštino Nacionalinio kraujo centro Panevėžio filialo, aptarnaujančio viso Panevėžio krašto ligonines, atsargas. Sukaupti atsargų nepavyksta Jau antras mėnuo šio centro darbuotojai...


R. Šukys: reformuotos ligoninės 2010 metus baigė be nuostolių

Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys tvirtina, kad sveikatos reforma vyksta sklandžiai: sumažinta ligoninių, atpiginti vaistai, esą jau matyti ir teigiamas finansinis pertvarkų efektas. Pasak ministro, skaičiavimai rodo ką kita: tos...


Suprastintos vaistų pakuočių ženklinimo taisyklės

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas pasirašė įsakymą dėl vaistų pakuočių ženklinimo tvarkos pakeitimo. Naujuoju teisės aktu supaprastintas receptinių, nedidelėmis partijomis gaunamų vaistinių preparatų pakuočių ženklinimas. Nuo šiol ant...


Organus išsaugos naudojant maisto užšaldymo metodą

Japonijos Hirosimos universiteto mokslininkai, panaudoję maisto užšaldymo technologiją, įrodė, kad įmanoma užšaldyti ląsteles nenaudojant toksiškų preparatų bei neleidžiant susiformuoti audinius pažeidžiantiems ledo kristalams. Jau kelis...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9