Lapkričio 12d. Antradienis

Pandeminis gripas: nuo vakcinos žmonės pradėjo sirgti

2012 Lapkričio 14d.
Peržiūrų skaičius: 30220
Pandeminis gripas: nuo vakcinos žmonės pradėjo sirgti

Tyrimų, kuriuos dėl pandeminio gripo vakcinos sukeltos žalos žmonių sveikatai buvo žadėta baigti iki liepos 1 d., rezultatų vis dar nėra, o Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba dar kartą perspėja, kad skiepai nuo A(N1H1) viruso gali būti kalti dėl neurologinių ligų.

Klinikos ligonių neskaičiuoja

Per pastaruosius metus mažiausiai dvylikoje pasaulio šalių nemažai žmonių, daugiausia vaikų ir paauglių, kurie buvo paskiepyti nuo pandeminio gripo, susirgo narkolepsija ir katalepsija. Tai – neurologinės ligos, pasireiškiančios staigiais miego priepuoliais, raumenų sustingimu.

Europos vaistų agentūra, remdamasi jau atliktų tyrimų duomenimis, patvirtino, kad tai gali būti vakcinos nuo pandeminio gripo padarinys.

Ne mažiau šokiruoja tai, kad Lietuvos sveikatos mokslų universiteto klinikos, kuriose gydomi neurologinėmis ligomis sergantys vaikai, statistikos apie sergamumą narkolepsija ir katalepsija nėra.

"Mes duomenų, kiek vaikų serga šiomis ligomis, neturime", – taip į klausimą, ar nedidėja vaikų sergamumas narkolepsija ir katalepsija, atsakė Neurologijos klinikos Vaikų neurologijos skyriaus vadovė mokslų daktarė Jūratė Grigonienė.

Paprašius patikslinti, ar mūsų šalies vaikai iš viso serga šiomis ligomis, gydytoja buvo abejinga.

"Gal ir serga", – tepridūrė ir paprašė daugiau jos neklausinėti.

Daugiausiai serga skandinavai

Daugiausia narkolepsija susirgusių ligonių, prieš tai nuo pandeminio gripo pasiskiepijusių "GlaxoSmithKline" farmacijos kompanijos sukurta "Pandemrix" vakcina, užregistruota Švedijoje ir Suomijoje.

Vakcina nuo pandeminio gripo, kurį sukėlė virusas A(H1N1), buvo sukurta 2009 m. rudenį, praėjus pusmečiui po to, kai pirmąsias aukas Meksikoje pasiglemžė nauja liga. Netrukus ji pasklido po Amerikos žemyną, persikėlė į Europą. Ligos baimė sukėlė didžiulį ažiotažą. Tuo pasinaudojo vaistų ir vakcinų gamintojai. Jie pasiūlė vakciną, nebaigus jos klinikinių tyrimų.

"Natūralu, kad nebuvo galima ilgai tęsti vakcinos klinikinių tyrimų. Nebuvo tam laiko. Tačiau ji buvo pakankamai ištirta tuo aspektu, kad būtų galima patvirtinti, jog tikrai nėra žalinga", – dabar sako tuomet vienas pirmųjų mūsų šalyje nuo pandeminio gripo pasiskiepijęs Vilniaus universiteto Infekcinių ligų, dermatovenerologijos ir mikrobiologijos klinikos vadovas profesorius Arvydas Ambrozaitis.

Pasaulyje buvo išplatinta "Pandemrix" vakcinos už milijardus dolerių. Teigiama, kad vien Europoje ja pasiskiepijo daugiau kaip 40 mln. žmonių.

Apdairiau pasielgė nesiskiepijusieji?

Skiepijosi ne visi. Kai kurios šalys, už nemažą mokestį užsisakiusios vakcinos iš anksto, jos dar nepradėjus platinti, greitai persigalvojo ir perpardavė ją kitiems.

Taip vakcinos įsigijo Lietuva, perpirkusi ją iš Nyderlandų: už 27 tūkst. dozių vakcinos sumokėjome 1 mln. litų. Ir mūsų šalyje buvo panaudota tik 5 tūkst. dozių, nes skiepytis nenorėjo net ir medikai. Liko nepanaudota 22 tūkst. dozių vakcinos. Vienos dozės kaina – 37 litai. Bendra tarsi į balą iš vargano mūsų sveikatos sistemos biudžeto išmesta suma – 814 tūkst. litų. Taip parėmėme "GlaxoSmithKline".

Negana to, labai greitai baigėsi vakcinos vartojimo laikas. Ją reikėjo utilizuoti, už vieną kilogramą mokėti iki 14 litų. Vienas flakonas svėrė apie 100 gramų.

Pasaulio sveikatos organizacija, vengdama papildomų išlaidų, vakcinos atsikratė išsiųsdama ją į trečiojo pasaulio šalis. Vien į Bangladešą buvo išsiųsta 12 mln. dozių. Taip farmacijos kompanija, pagaminusi vakciną, finansiškai nenukentėjo.

Sergamumas padidėjo dešimteriopai

Vis dėlto skandalas tęsiasi. Švedijoje ir Suomijoje atlikus tyrimus Europos vaistų agentūros Žmonėms skirtų vaistinių preparatų komitetas paskelbė išvadą, kad "Pandemrix" vakcina paskiepytiems vaikams ir paaugliams narkolepsijos ir katapleksijos priepuolių rizika padidėja nuo 6 iki 13 kartų.

"Tai atitinka papildomai 3–7 atvejus kiekvienam 100 tūkst. vakcinuotų pacientų", – rašoma Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos pranešime.

Skelbiama, kad apžvalga rėmėsi Suomijoje ir Švedijoje atliktų epidemiologinių tyrimų rezultatais, taip pat saugumo priežiūros, atliktos kai kuriose valstybėse narėse, duomenimis ir Europos Sąjungoje gautais pranešimais. Taip pat buvo nagrinėjami preliminarūs epidemiologinių tyrimų, kuriuos kontroliavo atsakingos Europos ligų prevencijos ir kontrolės institucijos, duomenys aštuoniose valstybėse narėse.

Dėl galimos narkolepsijos rizikos buvo diskutuota su specialia ekspertų grupe, kurioje dalyvavo pediatrai neurologai, vakcinacijos, infekcinių ligų, miego sutrikimų specialistai, imunologai, epidemiologai ir ekspertai iš Kanados, Pasaulio sveikatos organizacijos bei Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro.

Kompanija prašo palaukti

"Europos vaistų agentūros Žmonėms skirtų vaistinių preparatų komitetas nusprendė, kad Suomijoje ir Švedijoje atlikti epidemiologiniai tyrimai buvo tinkamo dizaino, o tyrimo rezultatai rodo, kad šiose šalyse vaikams ir paaugliams pasireiškianti narkolepsija yra susijusi su "Pandemrix" vartojimu", – skelbiama Lietuvos valstybinės vaistų kontrolės tarnybos pranešime.

"GlaxoSmithKline" farmacijos kompanija šių teiginių neneigia, tik pabrėžia, kad svarbu palaukti galutinių tyrimų rezultatų. Pačios kompanijos atliekamo epidemiologinio tyrimo Kanadoje rezultatus žadėta paskelbti iki šių metų liepos. Kokie jie?

"Epidemiologinis tyrimas Kanadoje dar tebevyksta", – "Kauno dienai" atsakė "GlaxoSmithKline Lietva" atstovė Svetlana Navašinskienė.

Ji pridūrė, kad laukiama galutinių rezultatų tyrimų, kuriuos kontroliavo Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras bei viešos sveikatos institucijos (VAESCO).

"Žmonėms skirtų vaistų komitetas, remdamasis Suomijos ir Švedijos epidemiologinių tyrimų duomenimis, pavieniais praneštais atvejais ES, tarpiniais VAESCO tyrimų duomenimis, rekomenduoja, kad jaunesniems kaip 20 metų asmenims "Pandemrix" turėtų būti vartojamas tik tuo atveju, jeigu nėra kasmetės sezoninės trivalentės vakcinos nuo gripo, tai yra asmenims, turintiems infekcijos komplikacijų riziką. Vakcinos naudos ir rizikos santykis išlieka palankus, bet tolesni tyrimai yra būtini", – pabrėžė S.Navašinskienė.

Nauda ir rizika

Kodėl taip skubėta paskelbti apie vakcinos žalą, jei visi tyrimai dar nebaigti?

"Visi tie duomenys buvo žinomi vakciną registruojant. Nėra nė vieno vaisto ar vakcinos, kurie neturėtų šalutinio poveikio. Principinis dalykas – registruojant nustatyti naudos ir rizikos santykį", – tebesitęsiantį skandalą komentuoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros doktorantas Mykolas Aniūnas.

Svarbiausią reikalavimą – įvertinti kiekvieno naujo vaisto ar vakcinos naudos ir rizikos santykį pabrėžia ir profesorius A.Ambrozaitis. "Pandemrix" vakcinos nauda nusvėrė riziką, tačiau M.Aniūnas nuo nuo pandeminio gripo nesiskiepijo. Kodėl?

"Geriausias skiepas yra nuosavas imunitetas. Kalbant apie sunkesnes ligas, galbūt reikėtų pasiskiepyti, bet apie gripo vakciną mano nuomonė yra neigiama", – sako farmacininkas M.Aniūnas.

Ar pandeminio gripo baimė nebuvo sukelta dirbtinai? M.Aniūnas patvirtino tuo neabejojąs ir priminė, kaip Jungtinėse Amerikos Valstijose po rugsėjo 11-osios tragedijos buvo sukelta panika dėl bioterorizmo juodligės milteliais.

"Pagąsdinus mirtimi nuo miltelių kiekvienas namų ūkis įsigijo tuomet "Bayer" kompanijos siūlomo ciprofloksacino kaip vienintelio vaisto. Jo pardavimai buvo milžiniški, "Bayer" susišlavė didžiulį pelną. Lietuva – maža smėlio dėžė, bet vis dėlto yra sudedamoji globalios rinkos dalis", – su apmaudu balse sakė M.Aniūnas ir pridūrė, kad vaistų gamyboje vyksta didžiulė konkurencija, o jos metodai labai išradingi.

Pandemijos visai nebuvo?

Tai, kad pandeminiu gripu visuomenė buvo gąsdinama pernelyg smarkiai ir nepagrįstai, dabar skelbia Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos Socialinių klausimų, sveikatos apsaugos ir šeimos reikalų komitetas.

Jis kaltina Pasaulio sveikatos organizaciją, ES organizacijas ir nacionalines vyriausybes, kad jos, kovodamos su H1N1 viruso sukeltu pandeminiu gripu, iššvaistė didžiulius pinigus ir sukėlė pernelyg didelį nerimą. Pasak pranešimą parengusio komiteto atstovo Paul Flynn, šios pandemijos iš tiesų nebuvo, o skiepijimo programa tebuvo plačiai taikytas medicinos placebas. Teigiama, kad priimant sprendimus dėl kovos su pandemija pritrūko skaidrumo, nes jiems didelę įtaką darė farmacijos pramonė.

Britų medicinos žurnalas "The British Medical Journal" tvirtina, kad mokslininkams, teikusiems pagrindines rekomendacijas dėl skiepų nuo pandeminio gripo kūrimo, mokėjo farmacijos bendrovės.

Nuomonė ir argumentai

Kaip paprastam piliečiui, besirūpinančiam savo sveikata, įvertinti grėsmės jai pavojų, kuo pasitikėti?

"Žmonės vaistų ir sveikatos klausimams yra labai jautrūs, o lobistinės organizacijos puikiai atlieka savo darbą. Užtenka kuo nors pamojuoti, ir visi paseka iš paskos. Aš studentams sakau: Lietuvos vartotojas vaistų vartojimo klausimais yra visiškai bukas", – išeities, kaip apsaugoti ir sveikatą, ir veltui nešvaistyti pinigų, M.Aniūnas.

Profesorius A.Ambrozaitis tvirtindamas, kad skiepytis nuo gripo reikia, argumentu pateikia savo asmeninį pavyzdį.

"Pasiskiepijau, todėl nesusirgau ir nenumiriau", – sako profesorius.

Skelbiama, kad mūsų šalyje nuo pandeminio gripo mirė 23 žmonės, pasiskiepijo 5 tūkstančiai. Statistikos, kiek žmonių sirgo narkolepsija iki pandeminio gripo, neskelbiama. Galimybė palyginti šiuos skaičius būtų argumentas, kuris padėtų susigaudyti realybėje ir farmacijos kompanijų konkurencijos džiunglėse.

Miego sutrikimai

Narkolepsija – liga, pasižyminti staigiais mieguistumo ar miego priepuoliais. Jie prasideda įvairiomis aplinkybėmis, net darbe, einant, važiuojant ir trunka nuo 1 iki 10 min. Ligoniui kartais dar pasitaiko katalepsijos priepuolių, sutrinka miegas. Gydoma vaistais.

Katalepsija – liga, kurios priepuolius patirdamas ligonis jaučia, bet dėl raumenų sustingimo negali pajudėti, o jo kvėpavimas ir pulsas tampa beveik nepastebimi.

Skaičiai

Pasaulyje 47 šalyse buvo įskiepyta 31 milijonas "Pandemrix" dozių.

Iki šių metų balandžio 5 d. pranešta apie 247 atvejus, kai šia vakcina paskiepytiems žmonėms pasireiškė narkolepsija.

Švedijos nacionalinės Sveikatos ir gerovės tarybos duomenimis, po to, kai šalies gyventojai buvo paskiepyti "Pandemrix" vakcina, buvo nustatyta 60 narkolepsijos atvejų.

Suomijoje narkolepsija susirgo 52 nuo pandeminio gripo paskiepyti vaikai.

Per pirmuosius metus po vakcinacijos nuo pandeminio gripo narkolepsija Švedijoje susirgo 47 pasiskiepiję žmonės, Suomijoje – 30 , Prancūzijoje – 10, Norvegijoje – 8, Portugalijoje – 1.

Daugėja užsikrėtusiųjų vėžiui prilygstančia parazitine liga

Daugėja ir pačių susirgusiųjų grėsminga parazitine liga echinokokoze, ir užsikrėtusiųjų sunkesne, vėžiui prilyginama jos forma. Echinokokozė - sunki parazitinė liga, kurią sukelia į žmogaus organizmą patekusios kaspinuočių lervos. Iki 80 proc. šia...


Omega-3 riebalų rūgštys gali sumažinti žarnyno vėžio tikimybę

Omega-3 polinesočiosios riebiosios rūgštys gali atlikti tam tikrą vaidmenį apsisaugant nuo kolorektalinio vėžio, teigia JAV mokslininkai. Savo išvadas jie pateikė vėžio prevencijos tyrimų konferencijoje Hjustone, praneša sciencedaily.com. Pasak...


Persodino inkstą, nors kraujo grupės nederėjo

Lietuva - penktoji šalis Europoje, kurios medikai ryžosi atlikti sudėtingą inkstų persodinimo operaciją, kai paciento ir donoro kraujo grupės skirtingos. Kaip pranešė LTV naujienų tarnyba, iki šiol maždaug trečdaliui sunkiai sergančiųjų tarp savo...


J.Didžiulis: "Infekuotiesiems ŽIV ir sveikiesiems padėsiu užmegzti dialogą"

2009-ųjų metų informacinės AIDS kampanijos veidas Lietuvoje Jurgis Didžiulis, vienos iš populiariausių jaunimo grupės "InCulto" lyderis, pažadėjo padėti mažinti atskirtį tarp infekuotųjų ŽIV ir sveikųjų. "ŽIV/AIDS jau nėra vien...


Tyrimas: moterys verkia keturis kartus dažniau nei vyrai

Moterys verkia keturis kartus dažniau nei vyrai. Jos ašaras lieja iki 64 kartų per metus, o vadinamoji "stiprioji lytis" - iki 17 kartų. Tai rodo Vokietijos oftalmologijos sąjungos (DOG) atliktas tyrimas. Iki 13 gyvenimo metų berniukai...


Kaune vėl protestuoja dėl ligoninių sujungimo

Ketvirtadienio rytą, politikams renkantis į tarybos posėdį, Kauno 2-osios klinikinės ligoninės medikai susirinko protestuoti prieš savivaldybės centrinius rūmus. Tarybos posėdyje bus sprendžiamas ir dviejų miesto ligoninių - Kauno 2-osios...


Dar aštuoni kariūnai tiriami dėl pandeminio gripo

Dar aštuoniems Karo akademijos kariūnams trečiadienį bus atlikti pandeminio gripo viruso identifikavimo testai, trečiadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija. Visgi kariūnus prižiūrintys karo medikai sako, kad gripo protrūkis Karo akademijoje...


Pykina nuo santuokos. Kaip šalinti simptomus

Ohajo valstijoje atliktas tyrimas parodė, kad sveikatai kenkia ir nemokėjimas ginčytis su sutuoktiniu. Kaip praneša CNN, ištyrus 37 vedusias poras, kuriems ant rankų dirbtinai buvo sukeltos pūslės ir 12 dienų jų bendravimą stebėjo mokslininkai,...


Kaip matuoti kraujospūdį

Kaip matuoti kraujospūdį

Norint pasimatuoti kraujospūdį, nebūtina skubėti į polikliniką ar vaistinę. Įsigijus kraujospūdžio aparatą, tą galima padaryti ir namuose. Tik reikėtų žinoti keletą svarbių dalykų. Kraujospūdžio matuoklių yra mechaninių, pusiau automatinių bei...


Kritika padeda besipešančioms poroms

Kritika padeda besipešančioms poroms

Mokslininkai atkleidė neįtikėtiną dalyką – bandymas matyti tik gerąją partnerio pusę besipešančioms poroms ne tik nepadeda, bet ir dar labiau žlugdo jų santykius. Kelis metus vykęs tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 900 naujai...


Medikai ramina: tikimybė užsikrėsti ŽIV įsidūrus adata itin maža

Medikai ramina: tikimybė užsikrėsti ŽIV įsidūrus adata itin maža

Baimės akys didelės. Ar galima užsikrėsti ŽIV įsidūrus adata? Tokio klausimo pastaruoju metu dažnai sulaukia Lietuvos AIDS centro specialistai. Tokios bauginančios žinutės keliauja ir internete. Pasirodžius samyšį keliantiems pranešimams apie...


Anglijoje netrukus gimdys 66 metų moteris

66 metų moteris Anglijoje netrukus gimdys pirmąjį savo vaiką ir taps seniausia gimdyve šalies istorijoje. Išsiskyrusi moteris yra nėščia aštuntą mėnesį. Ji buvo dirbtinai apvaisinta vienoje Ukrainos klinikoje, šeštadienį pranešė britų...


Tyrimas: oralinis seksas gali sukelti burnos vėžį

Tyrimas: oralinis seksas gali sukelti burnos vėžį

Virusas perduodamas oralinio sekso metu gali sukelti kai kurias burnos vėžio formas, tvirtina JAV mokslininkai. HPV infekcija, pasirodo, sukelia didesnę riziką susirgti burnos vėžiu nei tabako ar alkoholio vartojimas, rodo Johnso Hopkinso...


Kaip gydoma dvylikapirštės žarnos opa

Kaip gydoma dvylikapirštės žarnos opa

Ką galite pasakyti apie dvylikapirštės žarnos opą? Ar tai pavojinga? - Tai lėtinė liga, kai pažeidžiama skrandžio ar dvylikapirštės žarnos gleivinė. Kai šie organai sveiki, sekreto sluoksnis saugo skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivines nuo...


Gebėjimą gyventi aukštumose lemia DNR

Tibetiečių gebėjimas gyventi "ant pasaulio stogo" gali būti susijęs su jų DNR, teigia tyrimą atlikę JAV mokslininkai. Jutos universiteto tyrėjai nustatė 10 genų, padedančių tibetiečiams klestėti tokiuose aukščiuose, kuriuose daugelis...


Būsimieji medicinos specialistai pozityviai vertina potencialias darbovietes

Įtemptas darbo grafikas, stresas ir sunkumai su pacientais neatbaido studentų, pasirinkusių biomedicinos srities studijas. Būsimieji slaugos, akušerijos, kineziterapijos, odontologinės priežiūros ir kitų studijų programų specialistais pozityviai...


JAV mokslininkai šokoladą sieja su depresija

Žmonės, kurie nuolat mėgaujasi šokoladu, labiau linkę į depresiją nei tie, kurie nemėgsta šio saldumyno, išsiaiškino JAV mokslininkai, skelbia BBC. "Archives of Internal Medicine" žurnale skelbiami atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad...


Insulto pažeistas smegenis "atstatinės“ kamieninės ląstelės

Insulto pažeistas smegenis "atstatinės“ kamieninės ląstelės

Didžiojoje Britanijoje pradedami eksperimentai, kurių metu insultą patyrusiems pacientams bus leidžiamos kamieninių ląstelių, turinčių atkurti pažeistus smegenų audinius, injekcijos. Jei bandymai bus sėkmingi, jie taps tikru proveržiu gydant lig...


Kauno apskrityje daugėja sergančiųjų Laimo liga

Per pirmąjį šių metų pusmetį Kauno apskrityje užregistruota trečdaliu daugiau sergančių Laimo liga, nei pernai per tą patį laikotarpį. Kauno visuomenės sveikatos centras informuoja, kad per pirmąjį pusmetį Laimo liga susirgo 73 Kauno apskrities...


Gripas repertuarus pakoregavo menkai

Uostamiesčio teatrai ir koncertų salės dėl gripo epidemijos grėsmės suplanuotų renginių kol kas atšaukti neketina ir dirba įprastu ritmu. Nedidelių korekcijų įvyko tik Žvejų rūmų repertuare. Tiesa, atšaukti ar perkelti renginiai –...


Anglies pluošto kojų protezai - penkerių metų mergaitei

2005 metais Ellie May Challis persirgo sunkia meningito forma - mergaitė liko gyva, tačiau medikams teko amputuoti visas jos galūnes. 2009 metais ji tapo jauniausiu žmogumi, turinčiu anglies pluošto kojų protezus. Tradiciniai protezų modeliai jos...


Nustatytas šalutinis vakcinos nuo kokaino poveikis

Nors vakcina nuo kokaino priklausomybės veiksminga, kai kurie tyrimo savanoriai jo pradėjo vartoti 10 kartų daugiau. Mokslininkai jau prieš daugiau nei metus sukūrė vakciną nuo kokaino poveikio. Vaistai pakeičia kūno biochemiją taip, kad...


Krūties vėžys gali būti išgydomas?

Krūties vėžys gali būti išgydomas?

Nauja JAV mokslininkų sukurta vakcina visiškai išgydė HER2 teigiamą krūties vėžį tyrimuose su pelėmis, rašo BBC. Sergant HER2 teigiamu krūties vėžiu padidėja HER2 baltymo kiekis pažeistų ląstelių paviršiuje.Padidėjęs baltymo HER2 kiekis aptinkamas...


Knarkaliams - nemokami patarimai

Knarkaliams - nemokami patarimai

Pirmadienį per 20 žmonių dėl juos varginančio diskomforto - knarkimo - atvyko nemokamai pasikonsultuoti su Klaipėdos apskrities ligoninės (KAL) Ausų, nosies, gerklės ligų skyriaus medikais. Akciją, kurios metu medikai apžiūrėjo pacientus ir...


Imuninė sistema gali sutriuškinti ŽIV virusą

Imuninė sistema gali sutriuškinti ŽIV virusą

30 metų daug ar mažai? Būtent prieš tiek metų buvo identifikuotas šis į kalafiorą panašus žmogaus imunodeficitinis virusas (ŽIV). Tai latentinis virusas, kuris patekęs į ląstelės šeimininkės genomą ir dažnai išlieka jame visą šeimininko gyvenimą.


Gali suprasti ir kalbėti

Pacientai, po sunkaus smegenų sužeidimo atsidūrę "vegetatyvinėje" būsenoje, gali galvoti ir bendrauti, rodo novatoriškas tyrimas. Smegenų skenerius naudoję ekspertai pirmą kartą pastebėjo, kad žmonės be išorinio gyvybės ženklų gali ne...


Šventinį savaitgalį į ligonines plūdo traumas patyrę ir neblaivūs žmonės

Šventinį savaitgalį Lietuvos medikai sako turėję daug vargo su neblaiviais žmonėmis, tačiau švelnūs orai lėmė, kad smarkiai sušalusių pacientų nebuvo.Šventinėmis dienomis į ligonines atvežta nemažai traumas patyrusių žmonių. Dauguma iš jų...


Dialogas su Kitais

Gali būti, jog mano ir jūsų Kiti visiškai kitokie. Aš netgi siūlau pavadinti juos skirtingai: Kiti ir kiti. Jūsų - Kiti, mano - kiti. Su savo Kitais jūs palaikote dialogą,maniškiai manęs nesiklauso. Jūsų Kiti turi savus pasaulius, kiekvienas -...


Atsiprašymas: 4 žingsniai, kaip tai padaryti nuoširdžiai

Nemaža dalis žmonių atsiprašymą sieja su nusižeminimu ir orumo praradimu. Pasirodo, kad pripažinti klydus daugeliui yra labai sunku. Kaip rašo portalas askmen.com, yra daug būdų kaip atsiprašyti ir tikėtis, kad antroji pusė iš gailesčio ar dėl...


Parkinsono ligą gali įveikti neurostimuliacija

Stasiui Žemaičiui dar tik 58-eri metai, bet jis be pagalbininkų negali nei paeiti, nei atsistoti. Jo kūną sukaustė Parkinsono liga. Vilčių išsivaduoti iš jos gniaužtų suteikė naujas chirurginio gydymo metodas – neurostimuliacija. Praėjus...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9