Sausio 25d. Antradienis

Nuo šiol PSDF biudžeto auditą atliks kasmet

Peržiūrų skaičius: 20052

Valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė teigia, kad šiandien niekas negali pasakyti, kiek realiai visuomenei kainuoja sveikatos apsauga.

"Dėl to Sveikatos apsaugos ministerijai pasiūlėme tobulinti teisės aktus, kad kiekvienam žmogui būtų aišku, kokias paslaugas jis turi gauti nemokamai, o už kokias ir kiek jis turi susimokėti pats", - interviu naujienų agentūrai ELTA sakė G. Švedienė.

Visuomenėje didelį susidomėjimą sukėlė neseniai paskelbtos dvi Valstybės kontrolės atliktų auditų ataskaitos - apie privalomojo sveikatos draudimo valdymą ir apie praėjusiųjų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto vykdymą. Kodėl Valstybės kontrolė ėmėsi analizuoti šią sritį?

 

Privalomasis sveikatos draudimo fondas (PSDF) sudaro nemažą dalį mūsų valstybės viešųjų finansų - praėjusiais metais į jį surinkta 4,7 mlrd. Lt. Todėl Valstybės kontrolė nutarė įvertinti fondo valdymo efektyvumą, o finansinį PSDF biudžeto vykdymo auditą mes atlikome pirmą kartą, nes anksčiau tokius auditus atlikdavo privačios audito kompanijos.

Iš kokių šaltinių finansuojamas Privalomasis sveikatos draudimo fondas?

60 proc. jo sudaro gyventojų mokamos privalomojo sveikatos draudimo įmokos, o 40 proc. fondui pervedama iš valstybės biudžeto. Valstybės lėšomis apmokamas pensininkų, bedarbių, vaikų ir jaunimo iki 18 metų, besimokančiųjų, socialinių pašalpų gavėjų ir kitų asmenų privalomasis sveikatos draudimas.

Be to, valstybė šiam fondui skiria ir papildomus asignavimus biudžeto subalansavimui bei lėšas Nacionalinei imunoprofilaktikos programai, ortopedinės technikos priemonių įsigijimui ir kompensacijoms, kurios mokamos kraujo donorams.

Visa tai reiškia, kad visi turėtume gauti nemokamas medicinines paslaugas. Tai kodėl gydymo įstaigos vis dažniau reikalauja iš pacientų patiems susimokėti už tyrimus, nusipirkti medicininių priemonių?

Atskirkime kelis dalykus. Čia mes kalbame apie gydytojo diagnozuotus sveikatos sutrikimus ar būkles, kai asmens sveikatos priežiūros paslaugos apmokamos iš PSDF lėšų. O jeigu norima papildomų tyrimų ar geresnės palatos ligoninėje, ar papildomų kitų paslaugų - už jas pacientams teks susimokėti patiems.

Tačiau auditoriai nustatė, kad iš pacientų neretai reikalaujama mokėti ir už tas sveikatos priežiūros paslaugas, kurių visą kainą apmoka ligonių kasos. Tokie reikalavimai yra neteisėti, nes jie nenumatyti teisės aktuose.

Kita vertus, teisės aktuose įvardintos paslaugos, už kurias mokama iš PSDF lėšų, tačiau nėra aiškiai išdėstytos tokių paslaugų teikimo sąlygos ir paslaugos sudedamosios dalys.

Tokio teisinio reglamentavimo trūkumai sudaro prielaidas gydymo įstaigoms prašyti gyventojų papildomai mokėti už paslaugas, už kurias sumoka ligonių kasa.

Audito metu rinkome informaciją apie mokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, tačiau gydymo įstaigų pateikiami duomenys nėra tikslūs, ne visi duomenys registruojami informacinėje sistemoje. Todėl negalima įvertinti ne tik viso mokamų sveikatos priežiūros paslaugų kiekio, bet ir viso tikrojo sveikatos priežiūros paslaugų, teikiamų šalyje, masto.

Taigi šiandien niekas negali pasakyti, kiek realiai visuomenei kainuoja sveikatos apsauga. Todėl Sveikatos apsaugos ministerijai pasiūlėme tobulinti ir tikslinti teisės aktus, kad kiekvienam žmogui būtų aišku, kokias paslaugas jis turi gauti nemokamai, o už kokias ir kiek jis turi susimokėti pats.

Gydymo įstaigos skundžiasi, kad yra priverstos reikalauti iš pacientų papildomų mokėjimų, nes ligonių kasos nesumoka nustatytos kainos už suteiktas paslaugas. Tai gal jos neturi kitos išeities?

Praėjusiais metais Valstybinė ligonių kasa gydymo įstaigoms mokėjo pagal mažesnius įkainius negu nustatyta motyvuojant, kad fonde stinga lėšų. Gydymo įstaigoms buvo kompensuojama ne visa suteiktos paslaugos kaina (suteikus paslaugų už 1 Lt, gydymo įstaigoms metų pabaigoje kompensuota 0,89 Lt išlaidų).

Tačiau finansinio audito metu išsiaiškinome, kad praėjusiais metais fonde buvo 551 mln. Lt perteklius. Net ir turint perteklinį biudžetą, atskaičius privalomas rezervui kaupti lėšas, buvo galimybė padidinti mokėjimus gydymo įstaigoms, bet taip nebuvo daroma.

Tiesa, per metus įkainiai buvo kiek atkurti, tačiau metų pabaigoje jie vis tiek buvo 11 proc. mažesni už patvirtintas bazines kainas. Todėl gydymo įstaigos buvo priverstos raginti darbuotojus atostogauti savo sąskaita ar net skolintis lėšų iš bankų.

Valstybinės ligonių kasos vadovai teigia, kad nepanaudotos pagal paskirtį lėšos buvo panaudotos PSDF rezervui kaupti ir priaugino gerų palūkanų.

Įstatymas tikrai numato galimybę kaupti fondo rezervą. Bet svarbiausia, kad įstatymas numato rezervo dydį, kuris neturėtų viršyti 10 proc. PSDF biudžeto. Tačiau praėjusiais metais rezerve buvo 117 mln. Lt perviršis - tai jau įstatymo pažeidimas. Šie pinigai galėjo būti panaudoti mokant už gydymo paslaugas.

Sakėte, kad dalį pajamų PSDF gavo iš valstybės biudžeto. Kitaip tariant, deficitinis valstybės biudžetas skolinosi lėšas iš bankų ir perduodavo PSDF, kuris tas lėšas dėdavo į banko sąskaitą. Valstybės mastu tai akivaizdus "monkės biznis", nes valstybė už paskolas mokėjo didesnes palūkanas negu už indėlius gaudavo Valstybinė ligonių kasa.

Taip, PSDF praėjusiais metais papildomai gavo 314 mln. Lt iš valstybės biudžeto, šiemet fondui iš valstybės biudžeto turėtų būti pervesta 110 mln. Lt. Tačiau reikia pasakyti, kad teisės aktai nenumato, kaip turėtų būti tikslinamas PSDF biudžetas, jei jį vykdant paaiškėja, kad papildomų asignavimų srautams subalansuoti reikia mažiau negu planuota arba jų nereikia. Todėl ir šią teisės aktų spragą reikia panaikinti.

Kas turėtų atsakyti už neteisėtą ir neefektyvų PSD fondo lėšų naudojimą?

Valstybės kontrolė savo, kaip audito institucijos, pareigą atliko - nustatė, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondo ataskaitos yra netikslios, o lėšos naudojamos neefektyviai. Apie tai informavome Seimą, Vyriausybę ir Sveikatos apsaugos ministeriją, kurios pagal savo kompetenciją vykdo valstybės turto savininko funkcijas.

Susipažinęs su valstybinio audito ataskaita sveikatos apsaugos ministras informavo visuomenę, kad šiuo klausimu jis įpareigojo pradėti tarnybinį patikrinimą ir žada kreiptis į Generalinę prokuratūrą su prašymu įvertinti valstybinio audito išvadas. Taigi palaukime jų vertinimo. O Valstybės kontrolė nuo šiol PSDF biudžeto finansinius auditus atliks kasmet.

ELTA


Odos vėžį sukelia ir pasikeitęs gyvenimo būdas

Odos vėžį sukelia ir pasikeitęs gyvenimo būdas

Per pastarąjį dešimtmetį du kartus išaugo sergančiųjų melanoma bei kitomis odos vėžio formomis skaičius. Piktybinių odos ligų padažnėjimą ir jaunėjimą lemia pakitę gyvenimo įpročiai bei sąlygos. Pasak gydytojos dermatovenerologės Giedrės...


"G taško" paieškos persikėlė į Prancūziją

Mokslo pasaulyje tęsiasi audringi ginčai dėl to, ar egzistuoja "G taškas", rašo dienraštis "The Independent". Neseniai Didžiosios Britanijos Kings koledžo mokslininkai, remdamiesi eksperimento, kuriame dalyvavo 1,8 tūkst....


Chromo papildai senatvėje gali pagerinti atmintį

Maisto papildai su chromo pikolinatu gali pagerinti senyvų žmonių atmintį, rodo JAV atliktas tyrimas. Atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamo tyrimo ataskaitą Cincinačio universiteto medicinos kolegijos mokslininkai paskelbė žurnale...


Pacientų sveikatai stebėti - odos spalvos drabužiai

Jei ligoninėse gydomų pacientų drabužiai būtų suderinti su jų odos atspalviu, medikams būtų daug paprasčiau nustatyti įvairius sveikatos pokyčius atspindinčius odos spalvos pokyčius, teigiama Rensselaer politechnikos instituto mokslininkų...


Per Kalėdas traumas patyrusių žmonių gydymas Vilniaus teritorinei ligonių kasai kainuos apie 100 tūkst. litų

Per ilgąjį Kalėdų savaitgalį dėl slidžių gatvių traumas patyrė beveik pusė tūkstančio žmonių, esančių Vilniaus teritorinės ligonių kasos zonoje. Jų gydymas ir reabilitacija kainuos apie 100 tūkst. litų.Daugiausia gatvėse traumuotųjų buvo Vilniaus...


Europos Sąjungoje registruotas naujas vaistas nuo inkstų ląstelių vėžio

Europos Komisija užregistravo tarptautinės farmacijos kompanijos "GlaxoSmithKline" (GSK) preparatą, skirtą išplitusio arba progresavusio ir anksčiau gydyto citokinais inkstų ląstelių vėžio gydymui. Inkstų ląstelių vėžio paplitimas...


Kepenys jau gali veikti ir be organizmo

Kepenys jau gali veikti ir be organizmo

Oksfordo Transplantacijos centro (D. Britanija) mokslininkų sukurtas medicininis prietaisas pirmą kartą suteikė galimybę 24 valandoms visiškai išsaugoti iš žmogaus organizmo išimtų kepenų funkcionalumą. Šis medicinos mokslo pasiekimas laikomas...


Pažeista širdis po infarkto išgis pati

Pažeista širdis po infarkto išgis pati

Mokslininkams atradus būdą, kaip paversti jungiamojo audinio ląsteles į raumens ląsteles, širdis galės išsigydyti pati, teigiama Telegraph.co.uk pranešime. Per penkerius metus mokslininkai tikisi įgalinti širdį atsinaujinti pačiai ir taip...


Kaip padėti mūsų kojoms aktyvaus sporto metu?

Kaip padėti mūsų kojoms aktyvaus sporto metu?

Sako, sportas – sveikata, nors neretai būtent jis ir priverčia žmogų sustoti ir ieškoti skausmo ar traumų gydymo būdų. Tiesa, išvengti įvairių sužalojimų galima tinkamai atliekant pratimus ar naudojant specialias priemones, optimaliai...


Kodėl juokas toks užkrečiantis?

Kodėl juokas toks užkrečiantis?

Mokslininkai iki šiol negali paaiškinti, kodėl juokas yra užkrečiantis. Nauji tyrimai leidžia bent iš dalies paaiškinti juoko užkrečiamumo fenomeną. "New Scientist" rašoma, kad Londono universiteto Karališkojo koledžo mokslininkė Sophie...


Atsiprašymas: 4 žingsniai, kaip tai padaryti nuoširdžiai

Nemaža dalis žmonių atsiprašymą sieja su nusižeminimu ir orumo praradimu. Pasirodo, kad pripažinti klydus daugeliui yra labai sunku. Kaip rašo portalas askmen.com, yra daug būdų kaip atsiprašyti ir tikėtis, kad antroji pusė iš gailesčio ar dėl...


Sukurtas virusus žudantis, bet aplinkinėms ląstelėms nekenkiantis lazeris

Sukurtas virusus žudantis, bet aplinkinėms ląstelėms nekenkiantis lazeris

Arizonoje (JAV) gyvenantis ir dirbantis fizikos profesorius Kong-Thon Tsen ir jo sūnus Shaw-Wei Tsen, studijuojantis patologiją, sukūrė naują didelės spartos impulsinį lazerį, kuriuo pavyko sunaikinti įprastinius virusus nepažeidžiant sveikų...


Mokestis už gydymą – lyg caro įvestas barzdos mokestis

Mokestis už gydymą – lyg caro įvestas barzdos mokestis

Žmonės ir taip prispausti mokesčių, o siūlančiųjų naujovę teigimu, apmokestintas vaistų receptas, gydytojo konsultacija, lovadieniai ligoninėje padėtų atsikratyti be reikalo ieškančiųjų medikų pagalbos. KŽ klausė eilinių žmonių ir specialistų...


NASA nustatė, kad omega-3 padeda sumažinti kaulų nykimą

JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) inicijuoti tyrimai parodė, kad omega-3 polinesočiosios riebiosios rūgštys gali sušvelninti kaulų nykimą, kuris atsiranda per kosminį skrydį arba sergant osteoporoze. Jau kelis...


Tamsa skatina meluoti ir nusikalsti

Tamsa skatina žmones meluoti ir nusikalsti, nes ji sukuria anonimiškumo jausmą, tvirtina mokslininkai. Jie nustatė, jog tamsa verčia žmones galvoti, kad jie gali elgtis blogai ir išsisukti. Anot mokslininkų, net užsidėję akinius nuo saulės, žmonės...


Japonijoje sukurtas automatinis ląstelių kultivavimo įrenginys

Japonijos bendrovė "Kawasaki Heavy Industries" ir nacionalinis Priešakinių pramonės technologijų ir tyrimų institutas sukūrė automatinį įrenginį, kuriame regeneracinės medicinos tikslais vienu metu gali būti kultivuojamos iš kelių žmonių...


Ginčas dėl spermos

Ginčas dėl spermos

Italijoje – vėl audringi ginčai. Šį kartą diskusijos kilo ne dėl eutanazijos, o dėl galimybės dirbtinai apvaisinti moterį. Prieštaringai vertinamas Italijos ginekologas Severino Antinori paskelbė, jog netrukus ketina apvaisinti moterį komos...


Nimesilis gali būti pavojingas

Europos vaistų agentūra rekomenduoja nimesulido nebevartoti skausmingam osteoartritui gydyti. Dėl šios lėtinės būklės gali padidėti ilgalaikio gydymo rizika, nulemianti kepenų pažeidimus. Tyrė trejus metus Europos vaistų agentūros Žmonėms skirtų...


Ligoniai greičiau sulauks slaugytojų namuose

Ligoniai greičiau sulauks slaugytojų namuose

Slaugos paslaugas pacientų namuose galės teikti ne tik bendruomenės, bet ir bendrosios praktikos licencijas turintys slaugytojai. Tokia teisė bendrosios praktikos slaugytojams suteikta, pakeitus sveikatos apsaugos ministro įsakymą "Dėl...


Farmacijos biznio anatomija ir pigesnių vaistų paieškos

Korupcija neapkaltinsi nei farmacininkų, nei gydytojų, nei vaistininkų. Brangiai sumokėjęs už vaistus kvailio vietoje lieka pats ligonis. Bent viena gera žinia ekonominei krizei gilėjant: nuo rytdienos kompensuojamieji vaistai nebrangs. Tokią...


Prieš difteriją ir stabligę – nemokami skiepai

Siekiant išvengti pavojingų ligų - difterijos ir stabligės - protrūkio, Lietuvoje, o sykiu ir Klaipėdoje suaugusieji bus masiškai nemokamai skiepijami. Anot Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus...


Atvėsus orams, kauniečius užpuolė virusai

Staiga atvėsus orams, į šiltas lovas atgulė ligoniai su varvančiomis nosimis ir perštinčiomis gerklėmis. Padaugėjo lankytojų ir Kauno poliklinikose. "Išguldė visą mano šeimą: tiek sutuoktinį, tiek sūnų ir dukrą. Vis rečiau į darbovietę užsuka...


PSO: po dvejų metų vėžys bus dažniausia mirties priežastis pasaulyje

PSO: po dvejų metų vėžys bus dažniausia mirties priežastis pasaulyje

Pasaulyje daugėja susirgimų vėžiu. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vertinimu, 2010-aisiais vėžys taps pagrindine mirties priežastimi, aplenkdamas širdies ir kraujagyslių ligas, skelbia žiniasklaida. 2008-aisiais pasaulyje vėžiu susirgo 12...


Bijau nebijoti...

Bijau nebijoti...

Vaikystėje bijojome baubo, tykančio tamsoje. Arba juodosios rankos, kuri gali čiupti už kojų iš palovio. Arba kažkokio neaprėpiamos vaizduotės vaisiaus, nenusakomai skambiu pavadinimu… Kai augame ir įžengiame į suaugusiųjų pasaulį, mūsų...


Santariškėse antinksčio šalinimo operacijos atliekamos nauju metodu

Antradienį Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose antrai pacientei nauju metodu, per vieną 2,5 cm ilgio pjūvį juosmens srityje, buvo pašalintas antinkstis. Kaip atliekama ši operacija? Į operuojamą žaizdą įstatomas specialus...


Knarkaliams - nemokami patarimai

Knarkaliams - nemokami patarimai

Pirmadienį per 20 žmonių dėl juos varginančio diskomforto - knarkimo - atvyko nemokamai pasikonsultuoti su Klaipėdos apskrities ligoninės (KAL) Ausų, nosies, gerklės ligų skyriaus medikais. Akciją, kurios metu medikai apžiūrėjo pacientus ir...


Legendinis lengvaatletis įveikė vėžį

Legendinis lengvaatletis įveikė vėžį

Olimpinis čempionas amerikietis Dickas Fosbury's per metus nugalėjo sunkią ligą - limfomos vėžį. 1968-ųjų žaidynių aukso medalio laimėtojas D.Fosbury's išgarsėjo pirmasis pradėjęs šokinėti į aukštį nauju stiliumi - nugara į kartelę. Šis...


Menstruacijų mitas

Menstruacijų mitas

Moterys turi papildomą organą - gimdą, kurios pagalba kas mėnesį šalinami šlakai iš kūno, ir tai vadinama menstruacijomis. Stebėtina, kad šiuolaikiniam žmogui išskyros iš nosies ar atsikosėjimai, atsikrenkštimai yra beveik kasdieninė norma....


Jei įkando gyvatė

Atšilus orams į ligonines patenka gyvačių įkirstų žmonių. Per metus Lietuvoje nuo jų nukenčia 65-70 žmonių. "Įkandus gyvatei svarbiausia be reikalo nepanikuoti, nes širdis gali sustoti iš baimės, o ne nuo gyvatės nuodų, – sakė Utenos...


Turintys seserį būna laimingesni

Seserų turintys žmonės būna laimingesni ir optimistiškesni, o šeimos, kuriose auga bent viena mergaitė, sugeba geriau įveikti iškilusias problemas, liudija naujausias britų psichologų tyrimas. Pasak mokslininkų, šio tyrimo rezultatai patvirtina,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9