Mollers

Moterų šlapimo takų ligos

„Nelaikau šlapimo. Gydytoja paskyrė gydymą tabletėmis, laikinai truputį padėjo. Viena pažįstama patarė prašyti operacijos. Kur atlieka šlapimo nelaikymo operacijas?

Nebežinau, ko ir griebtis. Mano ligos kortelė stora dėl vienintelės diagnozės – lėtinis cistitas. Jis man paūmėja vos ne kas mėnesį. Dėl to net teko gulėti ligoninėje. Terapeutas, urologas, ginekologas – mano nuolatiniai gydytojai. Išmėginau daugybę antibiotikų. Mano ginekologė iškėlė naują versiją – dėl ligos kaltas mano vyras, lytiniai santykiai. Ar ji iš tiesų teisi ir ką tokiu atveju man daryti?

Man 24 metai, mano diagnozė- cistitas, uretritas ir šlapimo nelaikymas, o mano kortelė kaip mano močiutės, stora ir prigrūsta visokių tyrimų. Viskas prasidėjo prieš 4 metus, ligų pradžią sieju su pirmaisiais lytiniais santykiais. Vaikinas buvo man pirmas, tas pats vaikinas ir dabar. Partnerių iki manęs jis turėjo. Pradžioje man buvo nustatytas cistitas, jis ir paūmėja kartais po santykių. Buvo skirti antibiotikai daug kartų, tirtos chlamidijos ir ureaplazmos, gydžiausi antibiotikais, po to keletą kartų makšties grybelį. Išsigydžiusi sveika būnu kokį mėnesį ar du, po to vėl blogai. Dabar jau sergu cistitu ne paprastai, kai tik bėgioju į tualetą, bet ir nelaikau šlapimo, kartais pasitaiko ir santykių metu. Nusivyliau gydytojais ir jų vaistais, ką man daryti?

Prašau, gydytojau, padėkite. Jau kuris laikas orgazmo metu iš mano šlapimo pūslės išteka šlapimo. Tiesa, nedaug, bet man labai gėda, aš varžausi. Pas savo gydytoją jau buvau, bet nedrįsau pasakyti, kada būtent taip nutinka. Ji klausinėjo: ar čiaudint? ar bėgant? ar kosint? Aš nepasakiau ir gydymo ji man neskyrė. Kas man yra?”

Kodėl susergama šlapimo takų ligomis

Dažniausiai pasitaikančios moterų šlapimo takų ligos yra cistitas, uretritas, šlapimo nelaikymas, pielonefritas. Cistitas yra šlapimo pūslės, o uretritas – šlapimo kanalo uždegimas. Pielonefritas yra inkstų uždegimas. Ir cistitas, ir uretritas – dažnos moterų ligos, ir nebūtinai tų, kurios gyvena intensyvų bei aktyvų lytinį gyvenimą. Šias ligas sukelia bakterijos ir virusai, o provokuoja persišaldymas, silpnas imunitetas, nėštumas. Be šių žinomų priežasčių, provokuoja ir lytiniai santykiai. Taip yra todėl, kad moterų šlaplės anga atsiveria į makšties prieangį ir lytinių santykių metu mikrobai iš jos gali nesunkiai patekti į šlaplę bei šlapimo pūslę. Cistitas gali paūmėti nuolat praktikuojant kai kurias lytinio akto formas, kai nenusiprausiama lytinių organų po analinio ar oralinio lytinio akto arba kai lytinis aktas pradedamas pakankamai nesudrėkus moters lytiniams organams, kai klitoris jaudinamas sausai.

Cistitas ir uretritas dažnai paūmėja ir mėgėjoms turėti lytinius santykius per mėnesines. Be to, cistitas dažnai paūmėja moterims, kurios serga lėtine vulvovaginaline kandidoze bei bakterine vaginoze. Taip pat pastebėta, jog cistitu dažniau suserga tos moterys, kurios mylisi retai, tačiau labai intensyviai. Beje, cistitas gali dažnai kartotis ir aktyvaus lytinio gyvenimo negyvenančioms vyresnio amžiaus moterims. Tai atsitinka dėl vadinamosios vulvovaginalinės atrofijos, kurią sukelia estrogenų trūkumas menopauzės laikotarpiu. Tačiau tokių moterų būklė labai pagerėja ir problema dažniausiai išsisprendžia, kai jos ima vartoti gydytojo skirtus estrogenų turinčius preparatus.

Svarbiausi simptomai

Paprastai cistitas, uretritas ir pielonefritas prasideda ūmiai. Staiga atsiranda perštėjimas, deginimas, „varinėjimas” šlapintis, dažnai pakyla temperatūra, gali atsirasti šaltkrėtis. Šlapinantis skauda, gelia, šlapime neretai matyti kraujo. Gali skaudėti juosmens, šlapimo pūslės srityje. Pasišlapinus beveik nepalengvėja, o jei palengvėja, tik labai trumpam. Ilgainiui ne iki galo išsigydžius, kai kurios moterys pradeda nelaikyti šlapimo. Šlapimo nelaikymas yra lėtinė liga.

Kada kreiptis pas gydytoją ir ko tikėtis

Galioja taisyklė: kuo greičiau, tuo geriau. Ypač tai pasakytina, jei vargina temperatūra, šaltkrėtis, skausmai. Diagnozuojama atlikus šlapimo tyrimą, kartais reikalingas ir kraujo tyrimas. Pradžioje to pakanka, tačiau kartojantis cistitui ar uretritui būtina atlikti šlapimo pasėlį, makšties išskyrų tepinėlį ir pasėlį, chlamidijų, ureaplazmų, mikoplazmų tyrimus. Galbūt ir genitalijų herpeso tyrimus. Toliau – pagal situaciją. Noriu pažymėti, kad dažnai gydytojai negali atlikti nemokamai daugelio brangesnių tyrimų, o pacientėms per brangu mokėti. Tačiau tai neturėtų būti priežastis užleisti ligą.

Dažniausi gydymo būdai

Sergant uždegimais, dažniausiai gydoma antibiotikais, atpalaiduojančiais preparatais, žolėmis. Skiriama analgetikų. Gydantis nuo šlapimo nelaikymo, be gydytojo skirtų medikamentų, dar patariama kuo mažiau vartoti kofeino, alkoholio, rūgščių sulčių, aštrių prieskonių. Visa tai dirgina šlapimo pūslę. Taip pat reikėtų „nekankinti” šlapimo pūslės ir reguliariai lankytis tualete. Apkūnioms moterims patariama numesti nereikalingus kilogramus. Šlapimo pūslę sustiprinti padeda Kėgelio pratimai. Juos galima atlikti po kelis ar keliolika kartų per dieną: tereikia daug kartų sutraukti ir atleisti šlapimo kanalą palaikantį raumenį. Paprastai šlapimo nelaikymas sėkmingai gydomas medikamentais, tačiau kai kada reikalinga ir operacija. Tokiais atvejais moterų šlapimo nelaikymą gydo uroginekologai.

Kaip nesusirgti ir išvengti paūmėjimų

Svarbu nesušalti, grūdintis. Artimiausio paūmėjimo metu patariu pirma atsisakyti bet kokių lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) viso tyrimo ir vėliau gydymo proceso metu. Kaip reikėtų elgtis nuolat varginant cistitui? Jei ši liga dažnai atsinaujina ar vargina nuolat, būtina išsitirti dėl lytiniu būdu plintančių infekcijų: gonorėjos, chlamidijozės, genitalijų herpeso. Taip pat reikėtų atlikti makšties tepinėlius bei pasėlius.

Norint apsisaugoti nuo cistito, prieš lytinius santykius patartina pasišlapinti ir nusiprausti. Po lytinių santykių reikėtų padaryti tą patį.

Vyrams

Ne pro šalį būtų pasikalbėti apie savo problemas su vyru ir jam pasiūlyti išsitirti dėl prostatito. Be to, vyro varpa prieš lytinį aktą taip pat turi būti švari.



TAIP PAT SKAITYKITE