Nobel biocare

Ligoninėms – pacientų drausminimo funkcija

Keiksmai, muštynės, grasinimai – tamsioji gydymo įstaigų kasdienybės pusė, kurios dažnas pacientas net nepastebi. Deja, kilnios medikų profesijos žmonės kaip niekas kitas dažnai su ja susiduria. Todėl taupyti apsaugos srityje neketinama.

„Demokratija nėra betvarkė, o daugelis to nesuvokia, mano, kad gali lipti ant galvos. Niekas neberašo, nebekalba apie moralę, dėl to klesti nebaudžiamumas – gali plėšti, spjaudyti, spardyti”, – agresyviais girtų pacientų ar jų palydovų išpuoliais piktinasi Klaipėdos apskrities ligoninės (KAL) vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Zigmas Juzumas.

Todėl KAL priimamajame, nepaisant sunkmečio, budi apsaugininkai: ligoninė su apsaugos firma, laimėjusia konkursą, sudarė sutartį. Kai kuriuos lankytojus, atvykusius pas ligoninėje gulintį artimąjį, glumina jų kruopštumas: užeiti į stacionarą ne lankymo valandomis jie neleidžia.

Tai lankytojus piktina, bet, Z. Juzumo manymu, jei jie būtų įleisti bet kada – piktintųsi kiti. Mat ne laiku ligonius lankantys žmonės trukdo procedūroms, ligonių paruošimui operacijoms ir pan. Dalis žmonių, atėję tiesiai į skyrių, reikalauja gydytojų konsultacijų.

Daužė net langus

„Ateikite pas mus naktį, kai pilna girtų. Čia miesto centras, pamatytumėte, kaip pacientai, o dažniau – jų palydovai plūstasi, keikiasi, daužo, kai nėra apsaugininkų, – sakė Z. Juzumas. – Juk apsaugininkai – ne lankytojams atgrasinti, o agresyviems, girtiems, piktiems žmonėms sutramdyti, sudrausminti”.

Apsaugininkai, drausminantys išsišokėlius ir chuliganus, įvesdami tvarką, sumažina darbuotojų ir pačių pacientų patiriamą stresą. Pradėjus dirbti profesionaliems apsaugininkams, ligoninėje sumažėjo vagysčių, nes į palatas nebepatenka narkomanai, kurių, ieškančių, ką pavogti, anksčiau netrūko.

„Apsauga tikrai reikalinga. Gali nusipiginti iki visko, bet turėsi didelių bėdų”, – mano Z. Juzumas.

Iki tol, kol buvo sudaryta sutartis su apsaugos firma, ligoninėje budėdavo „bobulytės”, tačiau jų niekas neklausė.

„Prisižiūrėjome visko. Rasdavome iš ryto išdaužytus Priėmimo skyriaus langus, sienas. Pastatėme kameras – pamatėme, kaip spardo, daužo, paleidžia kumščius, pramuša sienoje skylę. Bet ką iš tokių paimsi?” – prisimena Z. Juzumas.

Susimušė palatoje

„Žmonių kultūra greit nesikeičia. Užgaulioja, keikiasi kiekvieną dieną”, – tą pačią situaciją nupiešė ir Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) vadovas Vinsas Janušonis.

Pažaboti vagystes iš kabinetų ir palatų pavyko vyriausiajam gydytojui išleidus įsakymus dėl durų rakinimo. Jie įpareigoja darbuotojus nustatytu laiku užrakinti tam tikras duris ir padeda išvengti nepageidaujamų „svečių”. Nerakinant šių durų įsivyrautų netvarka – mat jų, pro kurias galėtų įeiti vagis, anot vadovo, ligoninės pastate vos ne 30.

Sustiprintos kontrolės dėka pastaruoju metu administracija nebesulaukia skundų dėl vagysčių iš palatų. Išgyvendintos ir daiktų – kaip paveikslų, televizorių – vagystės.

Vagis atbaido bei chuliganus tramdo ir keliose vietose įrengtos vaizdo kameros bei galimybė bet kuriuo metu, paspaudus mygtuką, išsikviesti apsaugos tarnybą.

Priėmimo skyriuje, kuriame įvyksta daugiausiai agresyvių išpuolių, nuolat budi ligoninės darbuotojas, kuriam, be kitų priskirtų fukcijų, pavesta ir palaikyti tvarką. Samdyti profesionalius apsaugininkus, V. Janušonio manymu, pernelyg brangiai kainuotų.

Dažniausiai nemalonių incidentų Priėmimo skyriuje sukelia girti ar nuo narkotikų apsvaigę asmenys. Tačiau jų pasitaiko ir kituose skyriuose. Neseniai, atėjusi aplankyti viename jų gulinčio vyro, žmona jį puolė kumščiais. Už tai, kad pažeidė nustatytą tvarką ir kumščiavosi, ligonį teko išrašyti iš ligoninės.

Gadina inventorių

Kabinetus ir palatas rakinti jau įprasta ir Klaipėdos vaikų ligoninėje. Vaikų ligoninės vyriausioji gydytoja Klaudija Bobianskienė sakė, jog paskutinį kartą apie vagystę girdėjo prieš dvejus metus – tuomet buvo pavogtas mobilusis telefonas.

Tačiau chuliganiškas elgesys čia ne tokia retenybė. Triukšmą sukelia ne girti pašaliečiai, o patys „įsismaginę”, agresyvūs ligoninės pacientai, daugiausia paaugliai. Jie ne tik triukšmauja, bet ir gadina baldus, nupaišo ir supjausto sienas.

Nepaisant to, apsaugininkų ligoninė nesamdo – kol kas išsiverčia su sargo pagalba. Be to, kiekviename poste yra mygtukai, kuriais esant reikalui iškviečiami apsaugos tarnybos darbuotojai.

Apsaugininkų misija – ne lankytojus atgrasinti, o agresyvius, girtus, piktus žmonėms sutramdyti, sudrausminti.


VE

TAIP PAT SKAITYKITE