Lapkričio 13d. Trečiadienis

Lietuviai vakciną boikotavo. O Europa?

Peržiūrų skaičius: 18444

Pandeminio gripo baimė išnyko kaip slogus sapnas, o keturi penktadaliai vakcinos liko nepanaudota. Kaip ji vertinama Europos Sąjungos mastu, ar panaudota kitose šalyse? Apie tai – pokalbis su Sveikatos apsaugos ministerijos atašė nuolatinėje Lietuvos atstovybėje Europos Sąjungoje dr. Mindaugu Plieskiu.

– Lietuvoje vakcina nuo pandeminio gripo viruso A(H1N1) buvo sutikta labai priešiškai, nes nebuvo pakankamai ištirta, pradėta platinti nebaigus klinikinių tyrimų. Kaip tai vertino kitos Europos šalys?

– Aptariamos vakcinos, kaip biologiniai vaistiniai preparatai, Europos Sąjungoje registruojamos ir leidžiamos naudoti tik po to kai, kai jas moksliškai įvertina Europos vaistų agentūra, sutrumpintai vadinama EMEA, įsikūrusi Londone. Taigi, EMEA, įvertinusi vaistinį preparatą, pareiškia nuomonę apie naudos ir rizikos santykį, kurį nustatė jos mokslininkai.

– Tačiau naudos ir rizikos santykis dažniausiai nustatomas pagal vaistą sukūrusios kompanijos duomenis?

– Naudos ir rizikos santykis – plačiai vaistų reguliavimo srityje naudojamas terminas ir jo įvertinimas reiškia, kad mokslininkų grupė, kuriai keliamas uždavinys nustatyti šį santykį, įvertina visus aspektus. Tai visų pirma efektyvumas ir galimi šalutiniai reiškiniai. Tuomet mokslininkai pareiškia nuomonę, ar vaisto teigiamos savybės atsveria neigiamas jo savybes. Visa tai daroma pagal vaistą sukūrusios kompanijos pateiktus mokslinių tyrimų duomenis, dažnai prašant papildomų duomenų, tyrimų, paaiškinimų ir t.t. Kiekvienas vaistas, kuris yra šiuo metu Europos Sąjungos rinkoje, turi būti perėjęs šią mokslinę ekspertizę ir jo naudos ir rizikos santykis turi būti teigiamas, kad jį būtų leidžiama vartoti pacientams.

Jei EMEA nuomonė yra teigiama, tokiu atveju ji pateikiama Europos Komisijai. Ši teigiamos nuomonės pagrindu priima sprendimą registruoti vaistą Europos Sąjungoje. Po šio sprendimo įsigaliojimo vaistą galima platinti visoje Europos Sąjungos rinkoje.

Pažymėtina, kad EMEA turi daugybę mokslinių komitetų, kurie atlieka tam tikras jiems priskirtas funkcijas per visą vaisto gyvavimo ciklą – nuo paraiškos jį registruoti iki platinimo rinkoje priežiūros. Pagrindinis EMEA mokslinis komitetas, vertinęs ir pandemines vakcinas, yra Žmonėms skirtų vaistų mokslinis komitetas (CHMP). Jame yra kiekvienos Europos Sąjungos valstybės narės deleguoti farmacijos ekspertai.

Šiuo metu EMEA yra patvirtinusi teigiamą nuomonę apie penkias vakcinas, skirtas pandeminiam H1N1 virusui.

– Kaip mokslinis komitetas sugebėjo per palyginti trumpą laiką įvertinti pandeminių vakcinų efektyvumą ir priimti teigiamą nuomonę dėl jų registracijos?

– Paprastai vaisto registracijos procedūros EMEA užtrunka kelis kartus ilgiau, nei tai truko vertinant pandemines vakcinas. Šiuo atveju buvo atliktas išankstinis darbas ir mokslinių duomenų vertinimas, analizuojant vadinamąsias maketinių vakcinų registracijos bylas.

– Galima įtarti, kad vakcinos buvo sukurtos iš anksto, dar prieš atsirandant virusui?

– Europos Komisija ir EMEA, jau prieš keletą metų kurdamos pasirengimo galimoms gripo pandemijoms planą, numatė, kad virusui paplitus bus labai sunku greitai sukurti, išbandyti ir užregistruoti vakciną prieš gripo pandemiją. Todėl jau prieš kurį laiką buvo sukurtos sąlygos vadinamajai paspartintai vakcinos registracijai pandemijos atveju. Kompanija, besirengianti gaminti antipandeminę vakciną, turėjo iš anksto pateikti EMEA įvertinti vadinamąją maketinę vakciną. Ji iš esmės yra panaši į būsimą pandeminę vakciną, sukurtą prieš gripo A tipo virusą. Jos sudedamosios dalys tokios pačios kaip pandeminės vakcinos. Trūksta tik antigeno, kuris ir nėra žinomas tol, kol nenustatyta, kokia pandemiją sukelsiančio viruso genetinė struktūra.

– Vadinasi, EMEA jau buvo atlikusi didžiąją dalį darbo, kuris reikalingas įvertinant pandemines vakcinas?

– Šią pagreitintą procedūrą EMEA gali naudoti tik tada, kai Pasaulio sveikatos organizacija paskelbia 6-ąją, pačią aukščiausią pandemijos fazę. Tai atsitiko pirmą kartą, paplitus H1N1 virusui.

– Tačiau EMEA taip pat atsakinga ir už naudojamų vakcinų efektyvumą bei naudą?

– Taip, agentūra atsakinga už vakcinų priežiūrą ir nuolatinę stebėseną, ar, vartojant vakciną didelėse populiacijose, jos naudos ir rizikos santykis išlieka teigiamas. Vertinama, ar vakcina sukelia reikiamą ir pakankamą imunitetą prieš H1N1 virusą, taip pat stebima, kokios šalutinės reakcijos atsiranda naudojant vakciną.

Atskiras svarbus aspektas yra rizikos grupių – vaikų, nėščiųjų įvertinimas ir atskiras vakcinų naudos ir rizikos santykio nustatymas toms grupėms. Tuo tikslu EMEA nurodė kompanijoms kiekvienai vakcinai atlikti papildomus klinikinius tyrimus su 9000 pacientų visose amžiaus grupėse. Kiekviena kompanija privalo kas mėnesį pateikti išsamią ataskaitą apie visus šalutinius reiškinius, kurie pastebėti vartojant vakciną. Specialus dėmesys skiriamas tiems šalutiniams reiškiniams, kurie yra anksčiau nustatyti vartojant kitas panašias vakcinas, pavyzdžiui, neurologinė simptomatika. Taip pat nurodyta pateikti ypač išsamius duomenis pagal specialią stebėsenos programą apie vakciną vartojančias nėščiąsias moteris, vaikus ir pacientus, kurių imuninės sistemos būklė bloga.

– Vadinasi, viskas padaryta atsakingai ir vakcina yra saugi?

– Manyčiau, kad visuomenės nepasitikėjimui atsirasti turėjo reikšmės keli veiksniai. Tai "per greitas" vakcinos registravimas, papildomų tyrimų reikalavimas (tai yra normali EMEA praktika) ir dažnai pasitaikantys vakcinų priešininkų veiksmai.

Visuomenei informuoti dėl gripo pandemijos, vakcinų efektyvumo ir galimų šalutinių reakcijų, taip pat siekiant išsklaidyti abejones dėl mokslinio vertinimo sukurtas specialus EMEA informacinis portalas internete: http://www.ema.europa.eu/influenza/home.htm. Šiame portale pateikiama nuolat atnaujinama informacija visais su pandeminėmis vakcinomis susijusiais klausimais, apie šalutinius reiškinius, kurie buvo užfiksuoti visoje Europoje, taip pat apie tai, ar EMEA, įvertindama visus gaunamus duomenis, vis dar teigiamai vertina vakcinų naudos ir rizikos santykį.

– Tačiau šalutinių reiškinių nuo vakcinos buvo užregistruota, skelbiama, kad juos patyrė daugiau kaip 14 tūkst. pasiskiepijusiųjų.

– Tai sudaro 0,033 proc. visų vakcinuotųjų. Svarbu pažymėti, kad kiekvienas vaistas, ypač biologinis, turi šalutinį poveikį. Šį poveikį stengiamasi įvertinti atliekant klinikinius vaistinių preparatų tyrimus, kurie yra būtini registruojant vaistą ir kuriuos, kaip minėta, vertina EMEA CHMP. Taip pat visi nustatyti šalutiniai reiškiniai yra įtraukiami į vaistinio preparato charakteristikų santrauką, ji yra prieinama kiekvienam gydytojui, ir svarbiausi ir aktualiausi pacientams įrašomi vaisto pakuotės lapelyje.

– Kaip vertinate tautiečių lietuvių vakcinos boikotą, tai, kad nesiskiepija net gydytojai?

– Dėl mažo vakcinos panaudojimo tik tenka apgailestauti. Tai gali būti susiję ir su visuomenėje pasėtu nepasitikėjimu.

– Kaip jūs asmeniškai vertinate skiepus nuo pandeminio gripo ir gąsdinimą šia liga?

– Labai svarbus aspektas, vertinant vakcinų naudą, yra visuomenės lygiu. Juo daugiau žmonių pasiskiepija ir įgyja pakankamą imunitetą ligai, juo geresnis efektas pasiekiamas. Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis reikia paskiepyti bent 30 proc. populiacijos, kad vakcinos efektas būtų jaučiamas, vertinant sergamumo ir ekonominiais rodikliais. Neseniai priimtose Europos Tarybos rekomendacijose netgi nurodomas siektinas skaičius: nuo gripo turi būti vakcinuota 75 proc. gyventojų. Taigi, vertinant vakcinas, reikia atsižvelgti į dvi dimencijas: individualią, kai apskaičiuojamas naudos ir rizikos santykis pacientui, ir į populiacinę. Dėl pastarosios sutariama vieningai: juo didesnė visuomenės dalis paskiepijama, juo didesnę tai duoda naudą bei mažesnius ekonominius ir kitus nuostolius.

Vakcinos panaudojimas

Už 27 tūkst. dozių vakcinos nuo pandeminį gripą sukėlusio viruso sumokėta 1 mln. litų, o iki gegužės 1 d. sunaudota tik 4809 dozės (18 proc.). Kauno apskričiai buvo skirta 6060 pandeminio gripo vakcinos dozių. Iš jų 2800 dozių gavo 43 Kauno miesto asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Kauno mieste yra įskiepyta 929 vakcinos dozės (33,2 proc. gautos vakcinos). Iš viso Kauno apskrityje įskiepyta 1722 dozės (29 proc.). 10 įstaigų Kauno apskrityje jau yra panaudojusios visą gautą vakciną.

Diena.lt

Mokslininkai mano išsiaiškinę lošėjų priklausomybės priežastį

Mokslininkai mano išsiaiškinę lošėjų priklausomybės priežastį

Kembridžo universiteto (D. Britanija) mokslininkai mano atskleidę priežastį, kodėl azartiniai lošimai sukelia priklausomybę. Pasirodo, žmogaus smegenys pralaimėjimą "nedideliu skirtumu" vertina kaip pergalę, rašo "Daily...


Pradėta testuoti portatyvinė "visiškai dirbtinės" širdies technologija

Beveik du metus 43 metų Charlesas Okeke bandė gyventi ligoninėje, prijungtas prie beveik 200kg sveriančios mašinos. Dar prieš 13 metų jam teko persodinti širdį, kai kraujo krešulys užkimšo vieną pagrindinių kraujagyslių. Po dešimties metų...


Sukurtas pilnas erdvinis žmogaus modelis

Sukurtas pilnas erdvinis žmogaus modelis

Kalgario universiteto (Kanada) mokslininkai sukūrė pirmąjį išbaigtą erdvinį žmogaus kūno modelį. Jis leis mokslininkams stebėti savo eksperimentus, įvairių procesų vyksmą, o chirurgams padės planuoti operacijas. "Šis projektas - tai...


Kepenys jau gali veikti ir be organizmo

Kepenys jau gali veikti ir be organizmo

Oksfordo Transplantacijos centro (D. Britanija) mokslininkų sukurtas medicininis prietaisas pirmą kartą suteikė galimybę 24 valandoms visiškai išsaugoti iš žmogaus organizmo išimtų kepenų funkcionalumą. Šis medicinos mokslo pasiekimas laikomas...


7 keisti dalykai, kuriuos vyrai daro po sekso

Pasimylėjote. Jūsų partneris nenori apsikabinti, bėga praustis, užmiega, o gal strimgalviais lekia į virtuvę valgyti sumuštinio? Šiuos poelgius galima toleruoti. Tačiau kartais vyrai iškrečia ir kvailysčių. Portalas glamour.com pateikia 7 vyrų...


Atvėsus orams, kauniečius užpuolė virusai

Staiga atvėsus orams, į šiltas lovas atgulė ligoniai su varvančiomis nosimis ir perštinčiomis gerklėmis. Padaugėjo lankytojų ir Kauno poliklinikose. "Išguldė visą mano šeimą: tiek sutuoktinį, tiek sūnų ir dukrą. Vis rečiau į darbovietę užsuka...


Nauji ginklai kovai su vėžiu

Lietuvoje nemažėja sergamumas onkologinėmis ligomis. Siekiant jas bei ikivėžinę būklę diagnozuoti kuo anksčiau Valstybinis patologijos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos vykdo projektą centro specialistų kompetencijai šiose srityse...


Skirkite šiek tiek laiko sau - nuimkite įtampą masažuokliais

Skirkite šiek tiek laiko sau - nuimkite įtampą masažuokliais

Kasdien skubėdami neretai pamirštame pasirūpinti savimi. O kartais reikia tiek nedaug... Pristatome tris nuostabus masažuoklius: kaklo, akių, veido ir paakių. Kaklo masažuoklio malonus atpalaiduojantis masažas stimuliuoja kraujo apytaką ir...


Romantinės komedijos kenkia meilės santykiams

Romantinės komedijos kenkia meilės santykiams

Edinburge esančio Heriot Watt (HW)universiteto mokslininkai nustatė, kad romantinių komedijų žiūrėjimas iš tiesų gali pakenkti jūsų meilės santykiams, praneša BBC. Pasak mokslininkų, romantinių komedijų žiūrėjimas skatina nerealistiškus lūkesčius...


Žmogaus charakterį atskleidžia mėgstami produktai

Žmogaus charakterį atskleidžia mėgstami produktai

Žmogaus charakterį atskleidžia mėgstami produktai. Apie žmogų galima spręsti ne tik iš jo draugų, drabužių ar tvarkos darbo vietoje. Jo charakterį galima nuspėti ir sužinojus, ką jis labiausiai mėgsta valgyti. Mėsa Mėgstantys mėsą yra gyvybingi,...


Teismas smogė farmacininkams

Teismo sprendimas gali gerokai papurtyti farmacininkų kišenes. Šešiaženklę sumą iš tarptautinių bendrovių jau išreikalavusi Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) taikosi į kur kas didesnius pinigus. Praėjusių metų pabaigoje Lietuvos vyriausiasis...


Vaistų gamintojai kainas privalės deklaruoti iki balandžio 10 dienos

Siekiant kuo greičiau sumažinti vaistų kainas, nuo balandžio 1-osios pradėjus riboti jų antkainius, Seimas ketina nustatyti konkretų laikotarpį, per kurį gamintojams ir daliai tiekėjų reikės deklaruoti vaistų kainas. Vaistų gamintojus ir...


A.Matulas: kitais metais gali brangti gydymasis poliklinikose ir ligonėse

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas konservatorius-krikdemas Antanas Matulas prognozuoja, kad kitąmet žmonėms gali dar labiau pabrangti gydymasis poliklinikose ir ligonėse. "Gali išaugti nelegalios ir neoficialios priemokos už...


Dėl karščio – kovinė parengtis

Jau savaitę neslūgstanti šiluma pastarosiomis dienomis virto birželio pradžiai nebūdingu karščiu. Medikai ir oro taršą atidžiai stebintys specialistai įspėja pasisaugoti, ypač vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms. Sinoptikai pranašauja, kad...


Liūdesys mažina žmonių patiklumą ir gerina atmintį

Bloga nuotaika gali turėti ir teigiamo poveikio, mat liūdesys mažina žmonių patiklumą, gerina jų sugebėjimą vertinti kitus žmones, o taip pat gerina atmintį. Autralijos mokslininkų, vadovaujamų psichologijos profesoriaus Josepho Forgaso, atliktas...


Sėlenos gali sumažinti riziką susirgti hipertenzija

Daugiau vartodami neperdirbtų grūdų, ypač sėlenų, vyrai gali sumažinti riziką susirgti hipertenzija, nustatė JAV mokslininkai. Išnagrinėję daugiau kaip 30 tūkstančių sveikų asmenų stebėsenos duomenis, mokslininkai teigia, kad didesnis neperdirbtų...


Šventinė nuotaika – tarsi vaistai

Tradicinis Kalėdų ir Naujųjų atributas – eglė puošiama visame pasaulyje. Kaip? Tai puošėjų sumanumo, meniškumo, skonio klausimas. Jei kas sugalvotų surengti eglių puošimo konkursą, nominacijų galėtų būti labai daug, o išrinkti pačią...


Pristatytas neįgaliesiems skirtas egzoskeletas

Haydenas Allenas po motociklo avarijos prieš penkerius metus prarado gebėjimą valdyti kojas, tačiau mokslininkai jam suteikė naują viltį - jų suprojektuotas naujas egzoskeletas pakėlė vyrą iš invalido vežimėlio ir vėl sugrąžino vaikščiojimo...


Naujo tipo virusu per maistą neužsikrečiama

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Paryžiuje Pasaulinė gyvūnų sveikatos organizacija (OIE) svarstė susidariusią situaciją dėl kiaulių gripo. Pasaulyje plintantis virusas sveikatos specialistams kelia didžiausią...


Būkite vaikui advokatu

Būkite vaikui advokatu

Laimingas žmogus yra tas, kuris gyvena taikoje su savimi. Jeigu jūs norite, kad jūsų vaikas užaugtų laimingu žmogumi, pasirinkite dar vieną profesiją - visada būkite jo advokatu. Jeigu vaikas padarė ką nors bloga, pirma pabandykite suprasti kodėl....


Automatinis antbačių užmovimas

Automatinis antbačių užmovimas

Kad klientai ir pacientai savo batais neprineštų purvo ir bakterijų, siūlome išeitį – automatinį antbačių užmovimą. Labai praktiškas ir patogus dalykas! Aparatai saugūs (nėra judančių dalių), stabilūs, paprasti ir patogūs naudoti. Antbačių...


Į vaistines gena ir peršalimai, ir širdies negalavimai

Į vaistines gena ir peršalimai, ir širdies negalavimai

Per karščius į vaistines atskuba ir turintieji širdies problemų, ir persišaldę ar įvairių uždegimų kamuojami žmonės. "Karščiai ypač sunkus metas žmonėms, turintiems širdies negalavimų. Perkami magnio, kalio preparatai, kurie būtini atkurti...


Per didelis pozityvumas skatina negatyvumą

Pozityvių frazių, tokių kaip "Aš esu mėgstamas žmogus" ar "Man pasiseks", kartojimas gali priversti jaustis dar prasčiau, užuot pakėlusios žmogaus savivertę. "Mažų mažiausiai nuo 1952-ųjų, kai pasirodė Normano Vincento...


Nuo šiol PSDF biudžeto auditą atliks kasmet

Valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė teigia, kad šiandien niekas negali pasakyti, kiek realiai visuomenei kainuoja sveikatos apsauga. "Dėl to Sveikatos apsaugos ministerijai pasiūlėme tobulinti teisės aktus, kad kiekvienam žmogui būtų aišku,...


Vyrai kalba tiek pat, kiek ir moterys

Vyrai kalba tiek pat, kiek ir moterys

Stereotipas apie plepias merginas ir tylenius vaikinus subyrėjo į dulkes. Po to, kai buvo atliktas tyrimas ir tiksliai suskaičiuoti vyrų ir moterų ištarti žodžiai, paaiškėjo, kad abiejų lyčių atstovai kalba tiek pat. Tyrėjų grupė, vadovaujama...


Dėl gripo Serbijoje atidedama šauktinių tarnybos pradžia

Dėl naujojo gripo epidemijos Serbijos kariuomenė mėnesiui atidėjo šauktinių tarnybos pradžią, informuoja naujienų agentūra AFP. Naujasis gripas Serbijoje jau nusinešė 17 gyvybių. Pagal naujus Serbijos gynybos ministerijos planus, šauktinių tarnyba...


Surasta AIDS viruso silpnoji vieta

Mokslininkams pavyko užfiksuoti, kaip AIDS virusas biologiškai kontaktuoja su imuninėmis ląstelėmis, kurias užpuola, ir pareiškė turintys vilties, kad tai padės sukurti geresnę vakciną prieš šią nepagydomą ligą, praneša "Reuters". Ant...


Nedelsk. Glaukoma atima regėjimą

Nuo šiol antrą kovo savaitę pasaulyje bus minima glaukomos savaitė. Lietuvoje šia klastinga, regėjimą atimančia, liga serga 35 - 40 tūkstančiai gyventojų. "Žmonės turi kuo daugiau žinoti apie aklumu gręsiančią glaukomą, - sako Lietuvos...


Meilė: kaip susikuria "chemija" tarp vyro ir moters?

Tiek moterys, tiek vyrai yra įsitikinę, kad patrauklų partnerį jie pasirenka instinktyviai. Tačiau, kaip žmonės suvokia, kas yra patrauklu, o kas ne? Iškart kyla mintys apie dėmesį atkreipiančias veido išraiškas, kūno linijas ir elgesį. Stop....


Didžioji Britanija pradėjo skiepyti nuo kiaulių gripo

Kad būtų išvengta tolesnio kiaulių gripo plitimo, Didžiojoje Britanijoje trečiadienį pradėta plataus masto skiepijimo kampanija. Žinybų duomenimis, yra paruošta daugiau kaip 11 mln. vakcinos dozių. Pasiskiepyti pirmiausiai raginami rizikos grupės...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9