Sausio 22d. Šeštadienis

Lietuviai vaistų nebekaupia

Peržiūrų skaičius: 19964

Vaistinės teigia pasenusius vaistus priimančios, tačiau pageidaujančių juos palikti klientų esą teliko vienetai. Pasak Lietuvos vaistininkų sąjungos pirmininko G. Pranckevičiaus, žmonės tiesiog nebekaupia ne pirmojo būtinumo vaistų. Jo teigimu, nebūtinų vaistų nuo praeitų metų nebeperka apie 80 procentų klientų, o kai kurie netgi nebeišgali įsigyti pilnos gydytojo recepte išrašytos vaistų dozės.

Visos lrt.lt kalbintos vaistinės tikino, jog vaistus, kurių galiojimo laikas pasibaigęs, tikrai priimančios, nes tą daryti įpareigoja Lietuvos įstatymai, ir jokios specialios nebegaliojančių vaistų pridavimo tvarkos nėra nustačiusios (išskyrus vieną vaistinę, kuri teigė priimanti pasenusius vaistus tuo atveju, jeigu jie buvo pirkti būtent pas juos). Tačiau lrt.lt svetainėje skaitytojų komentarai byloja ką kita.

"Praeitą savaitę buvau nuėjęs į vieną iš pagrindinių vaistinių Kaune ir paklausiau, ar negalėtų paimti nebegaliojančių vaistų, tai pasakė, kad nėra kol kas galiojančios tvarkos ir neėmė", - rašo Gediminas.

Skaitytoja Ramunė norėjo sužinoti, "ar yra tik tam tikros vaistinės, kurios priima nebereikalingus, pasenusius vaistus".

"Būtų įdomu sužinoti kurios, kad nereiktų bereikalingai vaikščioti ir ieškoti", - rašė skaitytoja.

Zosė teigė apėjusi keturias vaistines, norėdama atiduoti po tetų mirties likusius vaistus, tačiau jose sulaukė atsakymo, kad "vaistinės dar nėra pasiruošę jų priimti". "Tai kur tada kreiptis?", - klausė skaitytoja.

Pasenusius vaistus grąžina tik vienas kitas

Anot vaistinių atstovų, klientų, atnešančių nebegaliojančius vaistus, tėra vienetai. Kai kurie jų teigė, jog iš viso prašymo priimti nebegaliojančius vaistus nėra girdėję.

Bendrovės "Eurovaistinė" atstovės Lauros Murinienės teigimu, "visuomenėje labai trūksta informacijos apie farmacinių atliekų naikinimą".

"2008-aisiais, kai vykdėme socialinę kompaniją, priminėme visuomenei, kad senus vaistus grąžintų į vaistinę. Tada buvo tikrai suaktyvėjusi ta veikla (nebegaliojančių vaistų atidavimas vaistinėms - lrt.lt), o dabar tai tikrai nėra dažnas atvejis", - pasakojo pašnekovė.

Anot L. Murinienės, šiuo metu didesniuose Lietuvos miestuose į "Eurovaistinės" tinklui priklausančias vaistines per savaitę pasenusius vaistus atneša tik 1-2 žmonės.

Kaune, A. Mickevičiaus gatvėje, įsikūrusios "Camelia" vaistinės darbuotoja prisipažino žmonių su pasibaigusio galiojimo vaistais sulaukianti dar rečiau nei "Eurovaistinė". Jos nuomone, taip yra todėl, kad kitaip nei anksčiau "žmonės nebeperka vaistų tiktai dėl mados ar dėl reklamos".

"Pinigėlių žmonės nebeturi, tai ir vaistai nebaigia galioti", - kalbėjo "Camelia" darbuotoja.

Panevėžyje, Smėlynės gatvėje, esančios "Smėlynės vaistinės" vadovė Milda Bergužienė teigė, jog per 16 vaistinės gyvavimo metų sulaukė iš viso tik vieno žmogaus prašymo priimti nebegaliojančius vaistus. Jai antrino ir "Arūno vaistinės" iš Klaipėdos vaistininkas Arūnas. Anot jo, per 6-7 vaistinės gyvavimo metus nė vienas klientas nepageidavo priduoti namuose susikaupusius nebegaliojančius vaistus.

Gargžduose veikiančios "Almos vaistinės" farmakotechnikė Vitalija prašymą priimti nebegaliojančius vaistus teigia išgirstanti gal kartą per mėnesį ar dar rečiau.

Tuo metu "Lyros" vaistinės Šiauliuose darbuotoja sako, jog priima vaistus, tik jei jie pirkti jų vaistinėje.

"Šiaip mes priimtume, jeigu būtų iš mūsų pirkti. Jų sunaikinimas kainuoja, pinigėlį už tai reikia mokėti, o valstybė tam neskiria jokių pinigų, iš savų turime apmokėti", - kalbėjo vaistinės darbuotoja.

Surinkusios nebegaliojančius vaistus, vaistinės juos perduoda farmacijos atliekų utilizacija pasirūpinančioms įmonėms.

 

Farmacinių atliekų tvarkymo bendrovė "Tekasta" tvirtina, jog palyginti su praėjusiais metais pasenusių vaistų kiekis mažėja.

Anot bendrovės atstovės Irenos Jakubanis, taip yra dėl ekonominiu laikmečiu pakitusių vaistų vartojimo įpročių. Jos nuomone, šiandien perkami tik patys būtiniausi vaistai ir tik tiek, kiek reikia tam kartui.

Pavojingų atliekų tvarkymu užsiimančios bendrovės "Toksika" technikos direktorius Mindaugas Liogė patvirtino, jog "gaunamų negaliojančių vaistų apimtis sumažėjo, nes didelis skaičius ligoninių gautų labdaros siuntų jau sutvarkyta".

"Atsiųsdavo ligoninei tokio vaisto, kuris po mėnesio ar po dviejų tuoj nebegalios, jo reikia gal penkiems žmonėms Lietuvoje, o atsiunčia tiek, kiek Prancūzijai ir Vokietijai kartu sudėjus pakaktų", - pasakojo M. Liogė.

Far macinių atliekų utilizavimu užsiimančios bendrovės "Senovė" medicinių atliekų deginimo baro plėtros direktorė Rima Lesnikauskienė pastebėjo, kad "vaistinės dėl vaistų sunaikinimo nesikreipia". Bendrovė, R. Lesnikauskienės teigimu, pati kreipėsi į vaistines dėl savo paslaugų tiekimo palankiomis sąlygomis, bet atgarsio nesulaukė.

"Mes nesame tokie sąmoningi, kad neįmestume į šiukšlių kibirą kokios "Citramono" pakuotės arba kokio pasibaigusio "Paracetamolio" ir kitų vaistukų", - teigė pašnekovė.

R. Lesnikauskienė taip pat pažymėjo, jog ir iš ligoninių gaunamų nebegaliojančių vaistų krepšeliai sumažėjo, mat šios dėl to, jog "vaistus utilizuoti brangiau nei įsigyti", medikamentus užsisakinėja ypač apskaičiuotai, sudaro sutartis su tiekėjais, kad nepanaudotus ir artėjančius prie galiojimo termino vaistus būtų galima grąžinti.

 

Nereikalingų vaistų nebeperka 80 proc. klientų

Lietuvos vaistininkų sąjungos pirmininkas Gintautas Pranckevičius pastebi, kad žmonės, ko gero, "nebeturi ko nešti į vaistines". Jo nuomone, nuo praeitų metų nereikalingų vaistų nebeperka apie 80 proc. vaistinių klientų. G. Pranckevičiaus teigimu, dabar vaistų perkama netgi mažiau negu jų reikalautų ligos, kuria žmogus serga, gydymas.

"Pavyzdžiui, pensininkai neturi pinigų. Jie net pasižiūri, kad nenusipirktų visos viename recepte išrašytos dozės. Galvoja: "Man išrašyta mėnesiui, bet gal už dviejų savaičių negalavimas praeis".

Galbūt kai vaistinių tinklai padaro 50 proc. nuolaidą, kai kas ir susigundo ta reklama, bet šiaip šiuo metu vaistų atsargų niekas per daug nelaiko. Ne tokia gera ekonominė padėtis, kad žmonės galėtų kaupti vaistus", - sako pašnekovas.

Lietuvos vaistininkų sąjungos pirmininkas pabrėžia, kad nebegaliojantys neišpakuoti vaistai, padėti vaikams neprieinamose vietose namuose, žalos padaryti neturėtų, tačiau pasekmės, jiems patekus į dirvožemį, neprognozuojamos.

"Kad namuose jie trūnija, tai nemanau, kad kažkokią žalą daro. Guli cheminė medžiaga, įpakuota į tam tikrą įpakavimą ir tiek.

Tačiau, kada nebegaliojantys vaistai patenka į sąvartynus, dirvožemį, jų poveikis nenusakomas. Pati medžiaga praranda savo veiklumą, bet kai kurie jos elementai pradeda irti ir žmogaus sveikatai jie gali būti kenksmingi.

Cheminės medžiagos neturėtų būti dirvožemyje. Netgi neteisingai vartodami medikamentus žmonės nuodijasi iš lėto, o jeigu gauname juos atgal su kažkokiu vandeniu, oru ar dar kažkaip, juo labiau kenkia", - įspėjo apie būtinybę pasenusius vaistus perduoti vaistinėms G. Pranckevičius.

Farmacijos įstatymas nustato prievolę visoms vaistinėms

Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento teigimu, žmonės racionaliau vartoja vaistus, nebekaupia jų atsargų namuose, todėl ir sumažėjo atnešamų naikintinų vaistų kiekis į vaistines. Departamento portalui lrt.lt suteiktais duomenimis, Farmacijos įstatymas nenustato prievolės žmonėms nešti netinkamus vartoti vaistus į vaistines, bet nustato prievolę visoms vaistinėms priimti iš gyventojų naikintinus vaistinius preparatus.

"Žmogus, atrinkęs nebegaliojančius ar kitus netinkamus vartoti vaistus, turėtų juos nunešti į vaistinę, o vaistinė, vykdydama Farmacijos įstatymo nuostatas, turėtų juos priimti. Tačiau, kol nepatvirtinta Farmacijos įstatyme numatyta nuostata, kad už minėtų atliekų tvarkymą turi būti apmokama iš valstybės biudžeto, vaistinės turi pačios apmokėti už iš gyventojų surinktų naikintinų vaistinių preparatų tvarkymą", - informavo Farmacijos departamentas.

Pagal dabar galiojantį įstatymą, "visus vaistus, išskyrus narkotinius ir psichotropinius, nepriklausomai kurioje vaistinėje yra įsigyti, turėtų priimti bet kuri Lietuvoje esanti vaistinė".

"Narkotinius ir psichotropinius vaistinius preparatus gali surinkti tik vaistinės, turinčios licenciją užsiimti narkotinių ir psichotropinių vaistų bei vaistinių medžiagų mažmenine prekyba, o psichotropinius vaistinius preparatus - licenciją užsiimti psichotropinių vaistų ir vaistinių medžiagų mažmenine prekyba.

Todėl siūlome žmonėms narkotinius ir (ar) psichotropinius vaistus nešti į tas vaistines, kuriose tuos vaistus įsigijo, nes ne visos vaistinės turi minėtas licencijas", - teigia Farmacijos departamentas.

Anot Farmacijos departamento, jei žmogus kreipėsi į vaistinę dėl farmacinių atliekų surinkimo ir jų nepriėmė, jis turi teisę parašyti skundą vaistinei ir Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai.

"Užregistruotus vaistinėje skundus tikrinimo metu peržiūri inspektorius ir aiškinasi, kaip iškeltos problemos buvo išspręstos. Tai užfiksuojama tikrinimo pažymose, jei yra pagrindas, formuluojamas vaistinės darbo trūkumas, t.y. konkretaus teisės akto punkto nevykdymas ir vaistinė įpareigojama šį trūkumą pašalinti.

Sankcijos galimos, jei inspektorių nustatyti trūkumai nepašalinami. Gyventojų skundų tuo, kad vaistinė nepriima farmacinių atliekų, tarnyba pastaraisiais metais nėra gavusi", - teigia Farmacijos departamentas.

 

 

LRT


Pažangiausios šveicarų gydymo technologijos taikomos ir Lietuvoje

Pažangiausios šveicarų gydymo technologijos taikomos ir Lietuvoje

Regeneracinė medicina – nauja klinikinės medicinos sritis, užimanti vis tvirtesnes pozicijas visame pasaulyje. Pagrindinis šių technologijų principas – padėti fiziologiniams pažeistų audinių gijimo ir atsikūrimo mechanizmams. Pasak...


Tyrimas: oralinis seksas gali sukelti burnos vėžį

Tyrimas: oralinis seksas gali sukelti burnos vėžį

Virusas perduodamas oralinio sekso metu gali sukelti kai kurias burnos vėžio formas, tvirtina JAV mokslininkai. HPV infekcija, pasirodo, sukelia didesnę riziką susirgti burnos vėžiu nei tabako ar alkoholio vartojimas, rodo Johnso Hopkinso...


Atrasta molekulė, galinti valdyti organizmo paros ritmą

Atrasta molekulė, galinti valdyti organizmo paros ritmą

Genetikos mokslininkams pavyko atrasti molekulę, kuri neįtikėtinai efektyviai gali pakeisti žmogaus organizmo juntamą dienos ir nakties kaitos ritmą. Atliekant šį tyrimą, specialistai naudojo specializuotą genetinių tyrimų robotą. Įdomu tai, kad...


Gyvybės mokslų centras mes iššūkį sunkioms ligoms

Vilniuje kuriamas Jungtinis gyvybės mokslų centras. Moderniame ir naujausia įranga aprūpintame atviros prieigos mokslinių ir mokomųjų laboratorijų komplekse šalies mokslininkai tyrinės žmogaus genomą, ieškos naujų vėžio bei kitų sunkių ligų...


Nepilnamečiams siūlo uždrausti rūkyti

Seime įregistruota įstatymo pataisa, siūlanti drausti asmenims iki 18 metų rūkyti ir kitaip vartoti tabako gaminius. Pasak pataisų autoriaus konservatoriaus Petro Luomano, keisti dabar galiojantį įstatymą paskatino Panevėžio miesto savivaldybės...


Žmogaus smegenys mažėja, bet evoliucija tęsiasi

Nors teigiama, kad pastaruoju metu žmogaus evoliucija sustojo, tačiau daugybė pavyzdžių leidžia tvirtinti, jog šis procesas ne tik tęsiasi, bet ir spartėja. Išsamūs žmogaus genomo tyrimai parodė, jog šimtuose genuose slypi įrodymai apie pokyčius...


LIGONIŲ KASOSE APTARTA KORUPCIJOS PREVENCIJA

Valstybinėje ligonių kasoje prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) aptarta korupcijos prevencija sveikatos apsaugos sistemoje. Pranešimą apie korupciją ir korupcijos tyrimus šioje srityje perskaitė Transparency International Lietuvos skyriaus...


Kaip išvengti kojų venų ligų?

Kaip išvengti kojų venų ligų?

Venų plėtimasis – vienas aktualiausių sveikatos sutrikimų. Silpnus venų vožtuvėlius paveldime, arba juos susilpnina netinkamas mūsų gyvenimo būdas. Į šį sutrikimą laiku nekreipiant dėmesio, vėliau gali prireikti net operacijos. Pajutus...


Vienkartinis mikroskopas

Vienkartinis mikroskopas

Tai šiek tiek keistokas įrenginys, tačiau veikiantis, ir, panašu, turintis vienokių ar kitokių praktinio taikymo sričių. Mikroskopas išoriškai primena plastikinę kortelę ir priklausomai nuo tipo gali padidinti ant objektyvo užlašintos medžiagos...


Ligos Lietuvoje diagnozuojamos nuotoliniu būdu

Ligos Lietuvoje diagnozuojamos nuotoliniu būdu

Lietuvos gydytojai ir patologijos specialistai žmogaus audinių, ląstelių ir organų tyrimus gali analizuoti per atstumą. Šią galimybę padeda įgyvendinti Valstybiniame patologijos centre (VPC) įdiegtas inovatyvus interneto konferencijų sprendimas....


Atrastas genas, leidžiantis gyventi 100 metų

Mokslininkai, atradę geną, leidžiantį gyventi 100 metų, prabilo apie vaistų nuo senatvės gaminimą. Mokslininkų grupė, stebėjusi 97 metų amžiaus žmones, pastebėjo, kad dalis jų turi senėjimą sustabdantį geną. Alberto Einšteino medicinos koledžo...


Gydymo paslaugų kainų pagrįstumui ir skaidrumui

Ligonių kasos neretai sulaukia gydymo įstaigų kritikos dėl dabartinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų bazinių kainų, kuriomis su įstaigomis atsiskaitoma. Suprantama, bazinės kainos turi būti teisingos, tai yra, kuo labiau pagrįstos sveikatos...


Trumpa kraujo perpylimo istorija

Trumpa kraujo perpylimo istorija

Šiais laikais ligoninėje išgirdę pasiūlymą pacientui perpilti kraują greičiausiai net nekilstelėtumėt antakių – standartinė procedūra ir tiek. Kraujo transfuzija taikoma visame pasaulyje ir kasmet išgelbėja daugybę gyvybių, vien JAV...


Kinijoje per metus – 13 mln. abortų

Kinijoje kasmet padaroma 13 mln. abortų, praneša laikraštis "China Daily", remdamasis tyrimų rezultatais.Ekspertų nuomone, ši situacija yra nepriimtina ir reikia griebtis priemonių, pirmiausia stiprinti jaunuolių lytinį auklėjimą....


Moterys ginekologų dažniausiai prašo kontraceptinio pleistro

Moterys ginekologų dažniausiai prašo kontraceptinio pleistro

Lietuvos privačių akušerių ginekologų asociacijos užsakymu atliktas tyrimas, kokias kontraceptines priemones gydytojai dažniausiai skiria neplanuoto nėštumo norinčioms išvengti moterims. Net 56 proc. gydytojai tikino išrašantys tą kontraceptinę...


Lazeris venų gydymui. Ar viską žinote?

Lazeris venų gydymui. Ar viską žinote?

Venų varikozę lemia ydinga kojos veninė kraujotaka. Dažniausiai tai nutinka sutrikus venų vožtuvėlių funkcijai ir pasikeitus kraujo tėkmės krypčiai, kai kraujas, užuot tekėjęs į viršų ir grįžtų link širdies, ima tekėti žemyn link pėdų. Tai...


Medikus kaltina abejingumu

Tik po kelias valandas trukusių maldavimų gripu sunkiai sergantis paauglys buvo paguldytas į Kauno 2-osios ligoninės vaikų infekcinių ligų skyrių. Ligoniui temperatūra buvo pakilusi iki 40,5 laipsnio. "Ligoninės infekcinių ligų korpuso...


Mokslininkai nustatė, kaip česnakas tampa antioksidantu

Kanados mokslininkai nustatė, kad česnako antioksidantinės galios yra susijusios su natūralia veikliąja medžiaga alicinu, ir tai smarkiai išplečia žinias apie šio augalo ir populiaraus maisto papildo privalumus. Antioksidantinis poveikis atsiranda...


Psichologas nustatė ryšį tarp naudojimosi "Facebook" ir prastais pažymiais

Psichologas iš Olandijos Polas Kiršneris nustatė ryšį tarp polinkio socialiniams tinklams ir prastais pažymiais, rašo "The Daily Mail". Kiršneris dirbo su 19-54 metų 219 studentų grupe iš vieno JAV universiteto. Paaiškėjo, kad tie, kurie...


Ką reikia žinoti apie kraujo spaudimo matuoklius

Ką reikia žinoti apie kraujo spaudimo matuoklius

Padidėjęs kraujo spaudimas, dar kitaip vadinama arterine hipertenzija, yra sveikatos sutrikimas, su kuriuo susiduria maždaug trečdalis visų žmonių. Aukštas kraujo spaudimas gali būti labai pavojingas: sukelti neapaitaisomus kraujagyslių pažeidimus...


Kodėl vyrai atsisuka į simpatiškas moteris?

Emorio universiteto (JAV) mokslininkai atliko tyrimą ir nustatė, kad vyrams, žiūrintiems į dailios figūros moteris, suaktyvėja ta smegenų dalis, kuri asocijuojasi su apdovanojimo jausmu, rašo "News of the World". Grupei tyrimo dalyvių...


Kiaulių gripas Ukrainoje: lietuvių diplomatai dirba su kaukėmis

Niūrios prognozės dėl kiaulių gripo plitimo rudenį, atrodo, pildosi. Tik šį kartą protrūkis ne už Atlanto vandenyno, o Lietuvos pašonėje. Ukrainoje užfiksuoti beveik 200 tūkst. susirgusių, o kai kuriose šalies srityse paskelbtas karantinas. Šių...


Nemirtingumas – jau po 20 metų

Pasitelkiant nanotechnologijas ir apie žmogaus kūno veikimo principus surinktas žinias, žmogus jau po 20 metų galėtų būti nemirtingas. 61-erių amerikietis Ray'us Kurzweilas, jau ir anksčiau pranašavęs naujų technologijų erą, teigia, kad mūsų...


Žmonės labiau apgaudinėja vieni kitus

Žmonės labiau apgaudinėja vieni kitus

Žmonės ėmė meluoti vieni kitiems kur kas dažniau nei prieš 10 metų, rodo tarptautinės kompanijos "GfK Custom Research" tyrimo, atlikto 19 šalių, rezultatai. Norą apgauti kitus ekspertai aiškina pasirinkimu, iškilusiu kiekvienam...


Kaip padėti mūsų kojoms aktyvaus sporto metu?

Kaip padėti mūsų kojoms aktyvaus sporto metu?

Sako, sportas – sveikata, nors neretai būtent jis ir priverčia žmogų sustoti ir ieškoti skausmo ar traumų gydymo būdų. Tiesa, išvengti įvairių sužalojimų galima tinkamai atliekant pratimus ar naudojant specialias priemones, optimaliai...


Vakcinos nuo geltonojo drugio pasaulinės atsargos baigia išsekti

Vakcinos nuo geltonojo drugio pasaulinės atsargos baigia išsekti

Pasaulinės vakcinos atsargos nuo geltonojo drugio, nuo kurio kasmet miršta dešimtys tūkstančių žmonių, baigia išsekti, trečiadienį pranešė aukštas Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) pareigūnas. "Šiuo metu pasaulinės skiepų atsargos yra...


JAV agentūra tiria galimą vaisto "Alli“ žalą kepenims

Jungtinių Amerikos Valstijų maisto ir vaistų agentūra (FDA) tiria nereceptinį vaistą svoriui mažinti "Alli" dėl pranešimų, kad jis gali būti žalingas kepenims. Šis medikamentas parduodamas ir Lietuvoje, jis intensyviai reklamuojamas...


Lietuvoje sumažėjo sergančiųjų peršalimo ligomis

Lietuvoje sumažėjo sergančiųjų peršalimo ligomis

Sergamumas gripu ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) sukeltomis ligomis praėjusią savaitę sumažėjo, teigiama Sveikatos ministerijos pranešime. Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro duomenimis, 10 tūkst. Lietuvos...


Dešimtmečio išvada: lietuviai dažniau serga žarnyno ligomis ir linksta į nutukimą

Didžioji Lietuvos gyventojų dalis vartoja per daug druskos, 11 procentų lietuvių visiškai nevalgo žuvies, o pagal susirgimus salmonelioze pirmaujame tarp Baltijos ir šiaurės Europos šalių. Štai tokią liūdną statistiką pasaulinei maisto dienai...


Mokslininkai mano išsiaiškinę lošėjų priklausomybės priežastį

Mokslininkai mano išsiaiškinę lošėjų priklausomybės priežastį

Kembridžo universiteto (D. Britanija) mokslininkai mano atskleidę priežastį, kodėl azartiniai lošimai sukelia priklausomybę. Pasirodo, žmogaus smegenys pralaimėjimą "nedideliu skirtumu" vertina kaip pergalę, rašo "Daily...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9