Spalio 16d. Šeštadienis

Lietuviai vaistų nebekaupia

Peržiūrų skaičius: 19964

Vaistinės teigia pasenusius vaistus priimančios, tačiau pageidaujančių juos palikti klientų esą teliko vienetai. Pasak Lietuvos vaistininkų sąjungos pirmininko G. Pranckevičiaus, žmonės tiesiog nebekaupia ne pirmojo būtinumo vaistų. Jo teigimu, nebūtinų vaistų nuo praeitų metų nebeperka apie 80 procentų klientų, o kai kurie netgi nebeišgali įsigyti pilnos gydytojo recepte išrašytos vaistų dozės.

Visos lrt.lt kalbintos vaistinės tikino, jog vaistus, kurių galiojimo laikas pasibaigęs, tikrai priimančios, nes tą daryti įpareigoja Lietuvos įstatymai, ir jokios specialios nebegaliojančių vaistų pridavimo tvarkos nėra nustačiusios (išskyrus vieną vaistinę, kuri teigė priimanti pasenusius vaistus tuo atveju, jeigu jie buvo pirkti būtent pas juos). Tačiau lrt.lt svetainėje skaitytojų komentarai byloja ką kita.

"Praeitą savaitę buvau nuėjęs į vieną iš pagrindinių vaistinių Kaune ir paklausiau, ar negalėtų paimti nebegaliojančių vaistų, tai pasakė, kad nėra kol kas galiojančios tvarkos ir neėmė", - rašo Gediminas.

Skaitytoja Ramunė norėjo sužinoti, "ar yra tik tam tikros vaistinės, kurios priima nebereikalingus, pasenusius vaistus".

"Būtų įdomu sužinoti kurios, kad nereiktų bereikalingai vaikščioti ir ieškoti", - rašė skaitytoja.

Zosė teigė apėjusi keturias vaistines, norėdama atiduoti po tetų mirties likusius vaistus, tačiau jose sulaukė atsakymo, kad "vaistinės dar nėra pasiruošę jų priimti". "Tai kur tada kreiptis?", - klausė skaitytoja.

Pasenusius vaistus grąžina tik vienas kitas

Anot vaistinių atstovų, klientų, atnešančių nebegaliojančius vaistus, tėra vienetai. Kai kurie jų teigė, jog iš viso prašymo priimti nebegaliojančius vaistus nėra girdėję.

Bendrovės "Eurovaistinė" atstovės Lauros Murinienės teigimu, "visuomenėje labai trūksta informacijos apie farmacinių atliekų naikinimą".

"2008-aisiais, kai vykdėme socialinę kompaniją, priminėme visuomenei, kad senus vaistus grąžintų į vaistinę. Tada buvo tikrai suaktyvėjusi ta veikla (nebegaliojančių vaistų atidavimas vaistinėms - lrt.lt), o dabar tai tikrai nėra dažnas atvejis", - pasakojo pašnekovė.

Anot L. Murinienės, šiuo metu didesniuose Lietuvos miestuose į "Eurovaistinės" tinklui priklausančias vaistines per savaitę pasenusius vaistus atneša tik 1-2 žmonės.

Kaune, A. Mickevičiaus gatvėje, įsikūrusios "Camelia" vaistinės darbuotoja prisipažino žmonių su pasibaigusio galiojimo vaistais sulaukianti dar rečiau nei "Eurovaistinė". Jos nuomone, taip yra todėl, kad kitaip nei anksčiau "žmonės nebeperka vaistų tiktai dėl mados ar dėl reklamos".

"Pinigėlių žmonės nebeturi, tai ir vaistai nebaigia galioti", - kalbėjo "Camelia" darbuotoja.

Panevėžyje, Smėlynės gatvėje, esančios "Smėlynės vaistinės" vadovė Milda Bergužienė teigė, jog per 16 vaistinės gyvavimo metų sulaukė iš viso tik vieno žmogaus prašymo priimti nebegaliojančius vaistus. Jai antrino ir "Arūno vaistinės" iš Klaipėdos vaistininkas Arūnas. Anot jo, per 6-7 vaistinės gyvavimo metus nė vienas klientas nepageidavo priduoti namuose susikaupusius nebegaliojančius vaistus.

Gargžduose veikiančios "Almos vaistinės" farmakotechnikė Vitalija prašymą priimti nebegaliojančius vaistus teigia išgirstanti gal kartą per mėnesį ar dar rečiau.

Tuo metu "Lyros" vaistinės Šiauliuose darbuotoja sako, jog priima vaistus, tik jei jie pirkti jų vaistinėje.

"Šiaip mes priimtume, jeigu būtų iš mūsų pirkti. Jų sunaikinimas kainuoja, pinigėlį už tai reikia mokėti, o valstybė tam neskiria jokių pinigų, iš savų turime apmokėti", - kalbėjo vaistinės darbuotoja.

Surinkusios nebegaliojančius vaistus, vaistinės juos perduoda farmacijos atliekų utilizacija pasirūpinančioms įmonėms.

 

Farmacinių atliekų tvarkymo bendrovė "Tekasta" tvirtina, jog palyginti su praėjusiais metais pasenusių vaistų kiekis mažėja.

Anot bendrovės atstovės Irenos Jakubanis, taip yra dėl ekonominiu laikmečiu pakitusių vaistų vartojimo įpročių. Jos nuomone, šiandien perkami tik patys būtiniausi vaistai ir tik tiek, kiek reikia tam kartui.

Pavojingų atliekų tvarkymu užsiimančios bendrovės "Toksika" technikos direktorius Mindaugas Liogė patvirtino, jog "gaunamų negaliojančių vaistų apimtis sumažėjo, nes didelis skaičius ligoninių gautų labdaros siuntų jau sutvarkyta".

"Atsiųsdavo ligoninei tokio vaisto, kuris po mėnesio ar po dviejų tuoj nebegalios, jo reikia gal penkiems žmonėms Lietuvoje, o atsiunčia tiek, kiek Prancūzijai ir Vokietijai kartu sudėjus pakaktų", - pasakojo M. Liogė.

Far macinių atliekų utilizavimu užsiimančios bendrovės "Senovė" medicinių atliekų deginimo baro plėtros direktorė Rima Lesnikauskienė pastebėjo, kad "vaistinės dėl vaistų sunaikinimo nesikreipia". Bendrovė, R. Lesnikauskienės teigimu, pati kreipėsi į vaistines dėl savo paslaugų tiekimo palankiomis sąlygomis, bet atgarsio nesulaukė.

"Mes nesame tokie sąmoningi, kad neįmestume į šiukšlių kibirą kokios "Citramono" pakuotės arba kokio pasibaigusio "Paracetamolio" ir kitų vaistukų", - teigė pašnekovė.

R. Lesnikauskienė taip pat pažymėjo, jog ir iš ligoninių gaunamų nebegaliojančių vaistų krepšeliai sumažėjo, mat šios dėl to, jog "vaistus utilizuoti brangiau nei įsigyti", medikamentus užsisakinėja ypač apskaičiuotai, sudaro sutartis su tiekėjais, kad nepanaudotus ir artėjančius prie galiojimo termino vaistus būtų galima grąžinti.

 

Nereikalingų vaistų nebeperka 80 proc. klientų

Lietuvos vaistininkų sąjungos pirmininkas Gintautas Pranckevičius pastebi, kad žmonės, ko gero, "nebeturi ko nešti į vaistines". Jo nuomone, nuo praeitų metų nereikalingų vaistų nebeperka apie 80 proc. vaistinių klientų. G. Pranckevičiaus teigimu, dabar vaistų perkama netgi mažiau negu jų reikalautų ligos, kuria žmogus serga, gydymas.

"Pavyzdžiui, pensininkai neturi pinigų. Jie net pasižiūri, kad nenusipirktų visos viename recepte išrašytos dozės. Galvoja: "Man išrašyta mėnesiui, bet gal už dviejų savaičių negalavimas praeis".

Galbūt kai vaistinių tinklai padaro 50 proc. nuolaidą, kai kas ir susigundo ta reklama, bet šiaip šiuo metu vaistų atsargų niekas per daug nelaiko. Ne tokia gera ekonominė padėtis, kad žmonės galėtų kaupti vaistus", - sako pašnekovas.

Lietuvos vaistininkų sąjungos pirmininkas pabrėžia, kad nebegaliojantys neišpakuoti vaistai, padėti vaikams neprieinamose vietose namuose, žalos padaryti neturėtų, tačiau pasekmės, jiems patekus į dirvožemį, neprognozuojamos.

"Kad namuose jie trūnija, tai nemanau, kad kažkokią žalą daro. Guli cheminė medžiaga, įpakuota į tam tikrą įpakavimą ir tiek.

Tačiau, kada nebegaliojantys vaistai patenka į sąvartynus, dirvožemį, jų poveikis nenusakomas. Pati medžiaga praranda savo veiklumą, bet kai kurie jos elementai pradeda irti ir žmogaus sveikatai jie gali būti kenksmingi.

Cheminės medžiagos neturėtų būti dirvožemyje. Netgi neteisingai vartodami medikamentus žmonės nuodijasi iš lėto, o jeigu gauname juos atgal su kažkokiu vandeniu, oru ar dar kažkaip, juo labiau kenkia", - įspėjo apie būtinybę pasenusius vaistus perduoti vaistinėms G. Pranckevičius.

Farmacijos įstatymas nustato prievolę visoms vaistinėms

Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento teigimu, žmonės racionaliau vartoja vaistus, nebekaupia jų atsargų namuose, todėl ir sumažėjo atnešamų naikintinų vaistų kiekis į vaistines. Departamento portalui lrt.lt suteiktais duomenimis, Farmacijos įstatymas nenustato prievolės žmonėms nešti netinkamus vartoti vaistus į vaistines, bet nustato prievolę visoms vaistinėms priimti iš gyventojų naikintinus vaistinius preparatus.

"Žmogus, atrinkęs nebegaliojančius ar kitus netinkamus vartoti vaistus, turėtų juos nunešti į vaistinę, o vaistinė, vykdydama Farmacijos įstatymo nuostatas, turėtų juos priimti. Tačiau, kol nepatvirtinta Farmacijos įstatyme numatyta nuostata, kad už minėtų atliekų tvarkymą turi būti apmokama iš valstybės biudžeto, vaistinės turi pačios apmokėti už iš gyventojų surinktų naikintinų vaistinių preparatų tvarkymą", - informavo Farmacijos departamentas.

Pagal dabar galiojantį įstatymą, "visus vaistus, išskyrus narkotinius ir psichotropinius, nepriklausomai kurioje vaistinėje yra įsigyti, turėtų priimti bet kuri Lietuvoje esanti vaistinė".

"Narkotinius ir psichotropinius vaistinius preparatus gali surinkti tik vaistinės, turinčios licenciją užsiimti narkotinių ir psichotropinių vaistų bei vaistinių medžiagų mažmenine prekyba, o psichotropinius vaistinius preparatus - licenciją užsiimti psichotropinių vaistų ir vaistinių medžiagų mažmenine prekyba.

Todėl siūlome žmonėms narkotinius ir (ar) psichotropinius vaistus nešti į tas vaistines, kuriose tuos vaistus įsigijo, nes ne visos vaistinės turi minėtas licencijas", - teigia Farmacijos departamentas.

Anot Farmacijos departamento, jei žmogus kreipėsi į vaistinę dėl farmacinių atliekų surinkimo ir jų nepriėmė, jis turi teisę parašyti skundą vaistinei ir Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai.

"Užregistruotus vaistinėje skundus tikrinimo metu peržiūri inspektorius ir aiškinasi, kaip iškeltos problemos buvo išspręstos. Tai užfiksuojama tikrinimo pažymose, jei yra pagrindas, formuluojamas vaistinės darbo trūkumas, t.y. konkretaus teisės akto punkto nevykdymas ir vaistinė įpareigojama šį trūkumą pašalinti.

Sankcijos galimos, jei inspektorių nustatyti trūkumai nepašalinami. Gyventojų skundų tuo, kad vaistinė nepriima farmacinių atliekų, tarnyba pastaraisiais metais nėra gavusi", - teigia Farmacijos departamentas.

 

 

LRT

Gripas - klastinga liga, juokauti nepatariama

Gripas - klastinga liga, juokauti nepatariama

Prasidėjęs sergamumas gripu ir ūmiomis virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis specialistų nestebina, bet ir ypatingo optimizmo nekelia. Pirmieji šį rudenį pavieniai gripo atvejai užregistruoti Vilniuje ir Klaipėdoje, sužinojo ELTA Užkrečiamųjų...


Egzaminų stresą malšins šokiais aplink stulpą

Kembridžo universiteto studentėms siūloma lankyti šokių aplink stulpą pamokas. Šie šokiai esą gali padėti įveikti egzaminų stresą. Tai pirmas kartas, kai Kembridžo universiteto bendruomenei siūloma pasinaudoti privačiomis šokių pamokomis....


Seksas augina smegenis

Seksas augina smegenis

Mokslininkai, ištyrę žiurkes, priėjo prie išvados, kad seksas augina smegenis. Beje, seksualiai aktyvūs graužikai mažiau nerimauja. Žinoma, kad nemalonūs ir neigiami pojūčiai slopina suaugusių žmonių smegenų ląstelių dauginimąsi, todėl Prinstono...


Sudarytas II tipo diabeto genų žemėlapis

Mokslininkai tvirtina sudarę genų, dėl kurių susergama II tipo diabetu, žemėlapį. Esama vilties, kad ateityje bus galima atlikti tokią riziką nustatantį tyrimą, praneša BBC. Tyrimų rezultatai galėtų paaiškinti iki 70 proc. šio sveikatos sutrikimo,...


Išgertas alkoholis neįtakoja vyrų požiūrio į moters patrauklumą?

Reiškinys, kai po poros bokalų alaus vyrams visos moterys tampa patrauklesnės, pasaulyje yra žinomas "alaus akinių" (angl. beer goggles) pavadinimu. Tai ištisas kartas vyriškos lyties atstovams buvo pretekstas kaltę dėl...


Vilniuje pediatrų mažėja, kaip bus Kaune?

Vilniuje pediatrų mažėja, kaip bus Kaune?

Reforma, kai pediatrus keičia šeimos gydytojai, jau įsibėgėjo kai kuriose Vilniaus gydymo įstaigose. Kauno poliklinikų atstovai guodžia: mažieji, prieš naujuosius mokslo metus atėję pasitikrinti sveikatos, vaikų ligų gydytojus dar ras. Praėjusią...


Kaulų lūžius gydys kamieninių ląstelių injekcijos

Gydytojai galūnių lūžius bei įvairias kaulų ligas netrukus gydyti galės paprasčiausiomis injekcijomis. Eksperimentų metu kamieninių ląstelių terapija padėjo laboratorinėms pelėms išauginti naujų kaulų. D. Britanijos mokslininkai atlieka bandymus...


Rankos protezas suaugintas su pacientės rankos kaulu ir oda

Rankos protezas suaugintas su pacientės rankos kaulu ir oda

Kira Mason yra viena iš aukų, nukentėjusių per bombos sprogimą Londone 2005 metų liepą. Dabar moteris tapo pirmąja paciente, kuriai dirbtinis rankos protezas priaugintas tiesiai prie likusios rankos kaulo ir odos dalies. Procedūrą medikai įvardija...


Sergantys turistai – kurortų gydytojų verslas

Sergantys turistai – kurortų gydytojų verslas

Maždaug kas trečias iš atostogų užsienio kurortuose grįžęs žmogus skuba pas savo draudikus registruoti draudžiamojo įvykio. Šią vasarą turistai užsienyje sirgo labiau nei ankstesniais metais. Labiausiai iš to pasipelnė vietos gydytojai. Neseniai...


Mokslininkų išrasti akių implantai leidžia akliesiems matyti

Mokslininkų išrasti akių implantai jau trims akliems žmonėms dalinai sugrąžino regėjimą, rašo telegraph.co.uk. Šis išradimas, tikimasi, pakeis 200 tūkst. žmonių gyvenimus, kurie serga paveldima liga pigmentiniu retinitu, kurios metu akies...


Rotušės aikštėje - kraujo donorų akcija

Po sėkmingos kraujo donorų akcijos Gedimino prospekte, Nacionalinis kraujo centras tęsia žygį po Vilnių. Ketvirtadienį kraujo galima paaukoti Rotušės aikštėje. Nuo ryto iki 19 val. čia vyksta neatlygintinos donorystės akcija, kuri nebus paskutinė...


Aklas keturmetis "mato" kaip delfinas

Aklas Jamie'is Asplandas "mato" naudodamas echolokacijos techniką: siunčia garso pliūpsnius, kurie atsispindi nuo objektų ir aidu grįžta atgal. Kaip praneša britų "The Daily Telegraph", tai aklam gimusiam keturmečiui...


Žvynelinė - neišgydoma, bet valdoma

Žvynelinė - neišgydoma, bet valdoma

Nustatyta, kad didelę reikšmę žvynelinės (arba psoriazės) atsiradimui turi paveldėjimas, net iki 90 proc. Nors egzistuoja daugybė teorijų, aiškinančių, kodėl susergama žvyneline, tikslios priežastys iki šiol nežinomos. Pripažįstama, kad liga...


Mokestis už gydymą – lyg caro įvestas barzdos mokestis

Mokestis už gydymą – lyg caro įvestas barzdos mokestis

Žmonės ir taip prispausti mokesčių, o siūlančiųjų naujovę teigimu, apmokestintas vaistų receptas, gydytojo konsultacija, lovadieniai ligoninėje padėtų atsikratyti be reikalo ieškančiųjų medikų pagalbos. KŽ klausė eilinių žmonių ir specialistų...


Paženklinta ŽIV, bet laiminga

Paženklinta ŽIV, bet laiminga

Dauguma tų, kurių kraujyje pulsuoja pražūtinga ŽIV infekcija, apie savo bėdas linkę nutylėti. Bet ne visi. Viktorija su šiuo virusu gyvena jau aštuonerius metus. Dabar ji laukiasi ir, nepaisant karčios gyvenimiškos patirties, į ateitį žvelgia...


ES agentūra patvirtino kas trečią maisto papildų naudos teiginį

Europos Komisijos įgaliota, EMST iš viso įvertins beveik 4200 sveikatinimo teiginių, apie kuriuos medžiagą pateikė Europos Sąjungos valstybių maisto papildų gamintojai. EMST išvadas išnagrinės Europos Komisija ir nustatys, kokį poveikį žmogaus...


Naujoji į tankus panašių greitosios pagalbos automobilių karta

Naujoji į tankus panašių greitosios pagalbos automobilių karta

Daugelyje šalių bet kuris asmuo būtų patenkintas, jei greitosios pagalbos automobilis jį tiesiog pervežtų iš taško A į tašką B. Tačiau Australijoje jums reikia būti pasiruošus viskam. Neseniai internete išplatinta informacija apie tai, jog Camden...


Ką gina medicininis auditas?

"Likau ir be dantų, ir be pinigų", – sako žmogus, nusivylęs ir odontologų darbu, ir jo kontrolieriais. Pastarieji bedančiui siūlo bylinėtis teisme. Ar tai – ne pasityčiojimas? Romualdas Petrauskas labai nudžiugo, pusketvirtų...


Muilo operos žudo meilę

Muilo operos žudo meilę

Jausmingos telenovelės ne visuomet - tik pramoga. Mokslininkai nustatė, kad Brazilijoje muilo operos įtakoja net socialinius reiškinius, tokius kaip gimstamumas ir skyrybos, rašo "The Telegraph". Atlikus laikotarpio nuo 1971 metų analizę...


Psichologė J. Sondaitė : pirmosios rudens savaitės – kritinis metas

Psichologė Jolanta Sondaitė pataria neskubėti apsikrauti darbais, prisitaikyti prie pasikeitusio gyvenimo ritmo. Anot jos, rudeninės depresijos žmogus gali išvengti prisiderindamas prie gamtos ritmo, daugiau dėmesio skirdamas gilinimuisi į save....


Arbūzų poveikis panašus į "Viagros"

Amerikiečių mokslininkai negaili pagyrų arbūzui. Ištirta, kad jie ne tik vitaminų šaltinis, bet ir turi medžiagų, žmogaus kraujagysles veikiančių panašiai kaip "Viagra" ir sustiprinančių seksualinį potraukį. "Kuo ilgiau tyrinėjame...


Šveicarai ruošiasi riboti savižudžių turizmą

Šveicarijos vyriausybė pateikė siūlymus, sugriežtinančius sąlygas asmenims, norintiems teisėtai nutraukti savo gyvybę. Kaip praneša BBC, kasmet į Šveicariją vyksta apie 100 nepagydomomis ligomis sergančių britų, kurie naudojasi Šveicarijos centro...


Gripo gniaužtuose – trys sunkūs ligoniai

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro duomenimis, praėjusią savaitę gripas diagnozuotas 10 gyventojų, porą iš jų - vaikai iki 17 metų . Prieš porą savaičių gripu sirgo 9 suaugusieji. Ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis susirgo 775 gyventojai....


Jūsų smegenys rodo altruizmą

Jūsų smegenys rodo altruizmą

Altruizmas – viena sunkiausiai apibūdinamų žmogaus savybių. JAV mokslininkai praneša, kad altruizmo požymiai matomi smegenyse, rašoma "Reuters". Mokslininkų teigimu, tam tikros smegenų zonos aktyvumas rodo, kad žmogus yra...


Išrastas amfetamino matuoklis

Švedijos mokslininkai išrado į alkotesterį panašų matuoklį, iš žmogaus kvapo nustatantį, ar jis vartojo sintetinių narkotikų – amfetamino ar metamfetamino. Dauguma narkotikus organizme aptinkančių testavimo priemonių naudoja šlapimo ar...


Dėl krizės gali padaugėti tuberkuliozės atvejų

Mokslininkai teigia, kad dėl recesijos Baltijos šalyse - ypač Latvijoje - gali padidėti tuberkuliozės atvejų. Mokslininkai, kurie ištyrė recesijos poveikį susirgimų tuberkulioze skaičiui dešimtojo praėjusios amžiaus dešimtmečio pradžioje žlugus...


Kovai su tuberkulioze – naujos diagnostikos galimybės

Kovai su tuberkulioze – naujos diagnostikos galimybės

Minint Pasaulinę tuberkuliozės dieną medikai ne tik primena apie šios infekcinės ligos pavojų, bet ir džiaugiasi padaryta pažanga diagnozuojant ir gydant tuberkulioze sergančius asmenis. Nuo šiol didžiuosiuose Lietuvos miestuose yra galimybė...


Naujo tipo virusu per maistą neužsikrečiama

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Paryžiuje Pasaulinė gyvūnų sveikatos organizacija (OIE) svarstė susidariusią situaciją dėl kiaulių gripo. Pasaulyje plintantis virusas sveikatos specialistams kelia didžiausią...


Agresijos evoliuciją skatino karai tarp genčių

Agresijos evoliuciją skatino karai tarp genčių

Karai nusineša daug gyvybių, o taip pat brangiai atseina. Todėl kyla klausimas, kodėl visą žmonijos istoriją vis dėlto lydi karai? Dabar kariaujama dėl įvairių priežšsčių, bet anksčiau karai tarp genčių vykdavo dėl paprasčiausų dalykų:...


Vyriškieji genai - prie išnykimo ribos

Vyriškoji Y chromosoma, o sykiu su ja ir visa vyrų giminė pamažu nyksta, perspėja leidinys "The Daily Mail", apeliuodamas į profesorės Dženifer Greivs iš Nacionalinio Australijos universiteto pranešimą. Remdamasi faktu, kad prieš 300...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila