Gudručio vaistinė

Košmarai teigiamai veikia mūsų psichiką

Košmarai teigiamai veikia mūsų psichiką

JAV psichologai mano, jog blogus sapnus dažniausiai išprovokuoja žmogaus patirtos stiprios emocijos. Košmarų užduotis – iš naujo jas „išjausti” ir sukurti jų vertinimą.

„Košmarai – tai savotiška galimybė sudėlioti emocijas į lentynėles”, – tvirtina mokslininkai ir primena, kad 85 proc. žmonių sapnuoja košmarus bent kartą per metus.

Kiaušinių reabilitacija

Kiaušiniuose esančio cholesterolio galima nebijoti, tvirtina Surray (Didžioji Britanija) universiteto mokslininkai.

Siekdami nustatyti, ar dažnas kiaušinių valgymas skatina aterosklerozę, mokslininkai ilgą laiką stebėjo daugybę savanorių. Paaiškėjo, kad kiaušinių cholesterinas beveik neturi įtakos kraujo cholesterino koncentracijai.

„Tik trečdalis kraujo cholesterino yra atėjęs su maistu, o kiaušinių cholesterino apskritai kraujas beveik nepasisavina”, – teigia mokslininkai.

„Užuot atsisakę kiaušinių, verčiau mažiau valgykite riebios mėsos, kurios cholesterinas išties pavojingas.”

Kuo ilgiau galvojame – tuo blogiau sugalvojame

„Per ilgas svarstymas ne geriau nei per skubus sprendimas”, – sako JAV mokslininkai.

Grupei eksperimento dalyvių buvo pasiūlyta pasirinkti tarp mažo buto, esančio miesto centre, ir didelio – pakraštyje. Be to, savanoriai buvo paprašyti išanalizuoti pasiūlymą ir surašyti kuo daugiau abiejų variantų pliusų bei minusų.

Paaiškėjo, kad kuo ilgiau tiriamieji galvojo, tuo ilgiau negalėjo priimti sprendimo. Maža to, dažniau padarydavo klaidą – pasirinkdavo tą variantą, kuris mažiau atitinka jų realius poreikius.

Mieguistumą sukelia pažeistas imunitetas

Chroniško mieguistumo priežastis – tai sušlubavusi imuninė sistema, teigia Stenfordo universiteto mokslininkai.

JAV mokslininkai detaliai ištyrė narkolepsiją – vieną iš miego sutrikimų, kai žmogus visą dieną snūduriuoja.

Sergančiųjų šiuo sutrikimu genomo tyrimas parodė, kad nelaimingieji turi Т-limfocitų, kurie itin svarbūs imunitetui, genetinį defektą. Mokslininkų manymu, pažeistas imunitetas negali pasipriešinti banaliai infekcijai, kuri laikui bėgant pažeidžia įvairias smegenų sritis ir sukelia patologinį mieguistumą.

Pienas prieš hipertoniją

Britų mokslininkai atskleidė, kad pienas ir jo produktai sumažina arterinės hipertonijos riziką.

Šešerius metus trukęs tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 2000 žmonių, parodė, jog žmonės, kasdien gėrę pieno arba vartoję neriebių jo produktų, 7 procentais rečiau susirgo hipertonine liga.

Tyrėjai sako, jog ir saikingai vartojami riebūs pieno produktai gali būti profilaktinė priemonė nuo hipertonijos. Sūrį jie pataria reikia valgyti su daržovėmis, o grietinėle ar grietine paskaninti salotas.

Pieno prioduktai turi daug kalio ir kalcio, todėl prisideda prie arterinio kraujo spaudimo sureguliavimo.

Sūris prieš nemigą

Aminorūgštis triptofanas, kurio esama sūrio priduktuose, šalina stresą ir padeda geriau išsimiegoti.

Eksperimento metu mokslininkai prieš miegą maitino 200 savanorių 20 g sūrio. Po keleto savaičių visi dalyviai įvertino miego kokybę: 72 proc. bandomųjų pažymėjo, jog užmigdavo greičiau ir miegodavo geriau. Du trečdaliai iš jų galėjo prisiminti ką spanavę, nors iki tol negalėdavo.

Mokslininkai tai aiškina faktu, kad sūris turi aminorūgšties triptofano, kuris šalina stresą ir gerina miegą.

Kur gimsta ketinimai?

Į šį klausimą pasišovė atsakyti neuropsichologai iš Liono (Prancūzija) universiteto.

Tyrimo metu mokslininkai 7 savanoriams stimuliavo įvairias smegenų sritis silpnomis elektros iškrovomis, o bandomieji fiksavo savo pojūčius.

Paaiškėjo, kad ketinimai gimsta tamsiojoje galvos smegenų žievės dalyje, o paskui nusileidžia į kitą žievės dalį – premotorinį korteksą, kuris ir duoda signalą veikti.

Šis tyrimas padės kurti naujus įvairių neorologinių ligų gydymo metodus.

Kad darbomanas būtų efektyvus

JAV mokslininkai atskleidė, kaip efektyviai panaudoti darbomanų potencialą.

Testuodami mėgėjus užtrukti darbe, mokslininkai atskleidė: kunkuliuojanti jų veikla efektyvi tik tuomet, kai vadovai kelia aiškius ir konkrečius uždavinius.

Jeigu tikslas miglotas, o galutinis rezultatas neaiškus, darbomanų veiklos naudingumo koeficientas greitai smunka. Maža to – atsiranda rizikos susirgti chronišku stresu ir vadinamuоju profesinio perdegimo sindromu.

Saugokite akis ir valgykite žuvį

Žuvis ir riešutai saugo nuo aklumo, tvirtina Sidnėjaus universiteto (Australija) mokslininkai.

2 454 dalyviai 10 metų valgė po 1-2 porcijas riešutų per dieną. Kita tiriamųjų grupė 10 metų kasdien valgydavo žuvies. Rezultatai parodė, kad ilgalaikis riešutų vartojimas sumažina geltonosios dėmės degeneracijos riziką 35 proc., o „meilė” žuviai – 31 proc.

Geltonosios dėmės degeneracija – viena dažniausių apakimo priežasčių, o riešutų ir žuvies poveikis, mokslininkų nuomone, susiję su omega-3 grupės riebalinėmis rūgštimis.

Satreblos mąsto greičiau

Vaikščiojimas atbulomis pagerina mąstymą, pastebėjo Radbodo Neimegeno universiteto (Nyderlandai) mokslininkai.

Jie savo 38 studentų paprašė kuo greičiau perskaityti žodį „raudonas”, parašytą raudonu arba mėlynu rašalu, ir pasakyti rašalo spalvą.

Eksperimentas parodė, kad vaikšiojant atbulomis studentams pavykdavo greičiau galvoti ir rečiau klysti.

„Galbūt tai taps nauju proto šturmo metodu”, – spėja mokslininkai.

Moters imunitetas stipresnis

„Galimas dalykas, kad artimiausiu metu sunkioms infekcijoms gydyti bus skiriami moteriški hormonai”, – juokauja Makdžilo (Monrealis) mokslininkai, manantys, kad moterų atsparumą infekcijoms garantuoja estrogenai.

Eksperimento su graužikais metu mokslininkai į abiejų lyčių pelių organizmą įšvirkštė svetimą baltymą ir stebėjo, kaip reaguoja imuninė sistema.

Rezultatai parodė, kad „vyrų” imunitetas silpniau kovojo su baltymu. Tiriant detaliau išryškėjo, kad „moterų” organizme baltymo veiklą blokavo net tik imuninės ląstelės, bet ir estrogenai.


VE

TAIP PAT SKAITYKITE