Biorythm

Kai tvarkos nėra, ją reikia išgalvoti

Kiekvienas žmogus turi įgimtą poreikį kontroliuoti situaciją. Jei kontrolė prarandama, žmogus linkęs ieškoti tvarkos bet kokiais būdais, taip pat ir vadovaudamasis iracionaliais sprendimais, rašoma JAV mokslininkų straipsnyje, kuris buvo publikuotas žurnale „Science”.

Mokslininkai tyrė psichologiją žmonių, kurie yra praradę situacijos kontrolės jausmą. Vienos grupės dalyvių jie paprašė prisiminti atvejį, kai jie negalėjo kontroliuoti įvykių eigos, pavyzdžiui, rimtos autoavarijos metu. Kita grupė žmonių buvo paprašyta prisiminti atsitikimą, kai jie visiškai kontroliavo situaciją, pavyzdžiui, atėjo į egzaminą puikiai pasiruošę.

Po to bandyme dalyvaujantiems žmonėms buvo parodyti atvaizdai, kuriuose buvo daugybės taškelių atsitiktinis rinkinys ar vos įžiūrimi, tarp taškelių „pasislėpę” daiktų vaizdai.

Paaiškėjo, kad žmonės, kurie įsivaizdavo kontroliuojantys situaciją, 95 proc. atvejų teisingai nustatė „paslėptus” vaizdus ir skyrė juos nuo atsitiktinio taškų derinio. O savanoriai, kurie įsivaizdavo, jog nekontroliuoja situacijos, 43 proc. piešinėlių, kuriuose buvo atsitiktiniai taškų deriniai, matė tam tikrus konkrečius objektus.

„Žmonės įžvelgė vaizdus, kurių ten iš tiesų nebuvo. Tai reiškia, kad praradus kontrolės jausmą, atsiranda fiziologinis tvarkos, nors ir įsivaizduojamos, poreikis”, – sako tyrimui vadovavusi Jennifer Whitson iš Teksaso universiteto.

Mokslininkai teigia, jog situacijos nevaldantys žmonės dažnai yra linkę į iracionalius sprendimus ir veiksmus. Tai paaiškina, kodėl didelių krizių metu tokios populiarios tampa astrologinės prognozės: žmonės tiesiog ieško bet kokios galimybės atkurti dingusią tvarką ir ryšius.

„Kuo mažiau žmogus kontroliuoja situaciją, tuo labiau tikėtina, kad jis ieškos tvarkos pasitelkdamas protą ir vaizduotę. Kontrolės jausmas yra toks svarbus, kad jo praradimas sukelia didžiulę baimę. Nežiūrint to, kad tokiu momentu pasaulio suvokimas tampa klaidingas, žmogus ieško bet kokio tvarkos pagrindimo, kad patenkintų gilų psichologinį poreikį”, – mano vienas iš tyrimo autorių Adamas Galinskis iš Šiaurės vakarų universiteto.

Mokslininkai taip pat išsiaiškino, kad žmonės sugeba susigrąžinti situacijos kontrolės jausmą mąstymo pastangomis.

Tyrėjai iš anksto išsiaiškino, kokios yra bandyme dalyvaujančiųjų vertybės. Nekontroliuojamoje situacijoje dalis savanorių buvo paprašyti prisiminti tai, kas jiems reikšminga, o kita dalis – tai, kas nėra reikšminga.

Pasirodė, kad prisiminimai apie nereikšmingus dalykus neturėjo įtakos situacijos suvokimui, o reikšmingų dalykų prisiminimas padėjo atkurti situacijos kontrolės jausmą. Todėl bandyme dalyvavusieji vėl galėdavo atskirti „paslėptus” paveikslėlius nuo atsitiktinio taškų rinkinio.

TAIP PAT SKAITYKITE