Mollers

Ką daryti esant mėlynėms ir sumušimams?

Šiuolaikiniam nuolat skubančiam žmogui sumušimai ar mėlynės – neretas reiškinys. Kartais net nepamename, kada vienur ar kitur ant kūno atsirado mėlynės, kurios mediciniškai dar vadinamos hematomomis.

Hematoma – tai paprastai fizinės traumos metu atsiradęs vidinis kraujo išsiliejimas į audinius, kitaip tariant, situacija, kai kraujas patenka ir susikaupia už kraujagyslių ribų.

Ką kiekvienas turėtų žinoti apie mėlynes?

Mėlynės dažnai būna skausmingos, audiniai toje vietoje įšyla, sutinsta, parausta, nes formuojasi lokalus uždegimas. Tai sukelia daug nemalonių pojūčių, o taip pat ir estetinių problemų, ypač jei mėlyne „pasipuošiame“ kur nors visiems matomoje  kūno vietoje.

Kodėl mėlynės iš tiesų kurį laiką būna mėlynos? Ir kodėl vėliau jos keičia spalvą? Iš traumuotų kapiliarų ir smulkių kraujagyslių išsiliejęs kraujas patenka į audinius. Organizmas į tai reaguoja išskirdamas tam tikras medžiagas, kurios stabdo kraujavimą: t. y. sutraukia kraujagysles bei vietiškai padidina kraujo krešumą.

Išsiliejęs kraujas tampa specialių kraujo ląstelių skaidymo objektu. Jo metu suardomi kraujo komponentai, tarp kurių yra ir raudonieji kraujo kūneliai (eritrocitai). Tuomet išsiskiria deguonį mūsų organizme nešiojantis hemoglobinas, kuris yra raudonai mėlynas. Vėliau jis suskaidomas iki biliverdino (žalias), bilirubino (geltonas) ir galiausiai iki hemosiderino, kuris suteikia geltonai rudą spalvą.

Visa tai užtrunka nuo kelių dienų iki kelių savaičių, priklausomai nuo mėlynės dydžio, lokalizacijos, žmogaus amžiaus ir kitų faktorių. Žinoma, nemalonu, kai mėlynės neišnyksta ilgesnį laiką, todėl, jei laiku imsimės priemonių, galime šį laiką sutrumpinti. Tuo pačiu galime sumažinti skausmą, patinimą ir nemalonius pojūčius.

Ką daryti, jei atsirado mėlynė?

Tad ką daryti netyčia susitrenkus? Geriausia priemonė – šaltis. Jei tik yra prieinamas ledas ar šaltas vanduo, geriausia juo sumirkius nosinę ar rankšluostį uždėti ant sumuštos vietos. Jei tai ledo gabaliukas, svarbu jį uždėti kur nors įvyniotą, nes ant uždėtos vietos gali susidaryti odos nušalimas.

Taip pat nereikėtų užmiršti šalčio aplikacijas pakeisti kaskart, kai jos sušyla. Šalčio veikiami, kaip ir visi fizikiniai kūnai, kapiliarai ir smulkios kraujagyslės susitraukia, taigi mažėja patinimas, skausmas, taip pat slopinamas vietinis uždegimo procesas. Kuo mažesnė kraujo sankaupa, tuo ir mėlynė bus mažesnė. Ir greičiau praeis (medàrezorbuosis).

Pažvelgus į liaudyje naudojamas priemones – „arsenalas“ tikrai platus: medus, degtinės kompresai, actas, kopūstų lapai, svogūnai, petražolės ir dar daugelis kitų.

ARNIKA

Vienas iš plačiausiai naudojamų augalų mėlynių mažinimui yra kalninė arnika. Tai, ko gero, vienas labiausiai ištyrinėtų augalų, turint omenyje išorinį jo panaudojimą. Be arnikos neapsieinama tiek tradicinėje, tiek homeopatinėje medicinoje. Arnika naudojama įvairiems susižeidimams, sumušimams, venų varikozei, flebitams (venų uždegimams), podagros ir reumato skausmams malšinti.

Vaistinė žaliava yra arnikos žiedų graižai, lapai ir šakniastiebiai. Pagrindiniai kalninės arnikos žaliavos komponentai yra eterinis aliejus, flavonoidai ir seskviterpenlaktonai, kurie veikia priešuždegimiškai ir antiseptiškai. Mokslinės publikacijos liudija, kad vietiniai arnikų preparatai pagerina kraujotaką, paspartina veninį kraujo atitekėjimą, mažina uždegimą, todėl hematomos greičiau išsivaikšto, trumpėja sutinimo laikas, greičiau atsigaunama po traumų.

KAŠTONAS

Farmacijos pramonėje tai vienas didžiausią paklausą turinčių augalų. Vaistinė žaliava – kaštono žievė, vaisiai ir sėklos, taip pat ir žiedynai. Vaistinės žaliavos sudėtinės dalys: kumarinai, flavonoidai, glikozidai astragalinas, izokvercetrinas, leukocianidinas, saponinai α ir β escinas, taninai, alantoinas, amino rūgštys, fitosteroliai.

Šios medžiagos mažina karščiavimą, naudojamos veninių susirgimų, venų nepakankamumo, kraujotakos sutrikimų gydyme.

Kaštono medžiaga aescinas yra nepamainoma kraujagyslių tonusą gerinanti medžiaga, todėl jos dėka mažėja uždegimo simptomai, palengvėja hematomų ir sumušimų eiga.

MĖTOS

Aktyvus mėtų komponentas mentolis veikia per specifinius odoje esančius šalčiui jautrius receptorius, sukeldamas vietinį trumpalaikį šaldantį, nedidelį analgezinį, anestezinį poveikius. O, kaip žinome, sumuštai, sutinusiai vietai ar mėlynei visada reikalingas šaldantis, vietiškai kraujagysles sutraukiantis poveikis.

 

INOBIO HEMATOMA GELIS, kuriame yra arnikos, mažinančios uždegimą, kaštonų, kurie stabilizuoja kraujagysles ir mėtų, kurios vietiškai šaldo – puiki kombinacija esant mėlynėms ir sumušimams.

Gelį galima naudoti veido ir paakių zonoms, taip pat ant pažeistos odos (nubrozdinimų ir įdrėskimų).

www.inobio.com

Sukurta ir pagaminta Lietuvoje

Produktus galima įsigyti visose „Gintarinės”, „Norfos” ir „Camelia” vaistinių tinkluose bei didžiosiose „Eurovaistinėse”.

INOBIO HUMANICA

TAIP PAT SKAITYKITE