Ditel

Iš kamieninės ląstelės išauginta dalis dirbtinės širdies

Jungtinės Karalystės mokslininkams pavyko iš kamieninės ląstelės išauginti dalį dirbtinės širdies – širdies vožtuvą.

Britų mokslininkams teko atlikti daugybę eksperimentų, kol pavyko iš kamieninių ląstelių gauti audinį, kuris veikia taip pat kaip širdies vožtuvas. Šie eksperimentai, jau dabar vadinami svarbiu žingsniu plėtojantis transplantologijai, buvo atliekami vienoje iš Didžiosios Britanijos klinikų. Šių metų pabaigoje britų mokslininkai tikisi praktiškai patikrinti, kaip dirba išaugintas dirbtinis širdies vožtuvas, persodinę jį gyvūnams.

Tokius bandymus leidžia atlikti kamieninių ląstelių gebėjimas įgyti kitų ląstelių struktūrą ir atlikti jų funkciją. Mokslininkai tikisi, kad šių ląstelių „lankstumas” padės sukurti sudėtingus žmogaus organizmo audinius ir įveikti kai kurias ligas.

Šio dirbtinės širdies kūrimo tyrimo vadovo kardiochirurgo Magdi Jacobo nuomone, jau gana greitai gydytojai galės transplantacijoms naudoti dirbtinai išaugintas įvairias širdies dalis. Tačiau kol iš kamieninių ląstelių bus išauginta visa žmogaus širdis, greičiausiai teks palaukti dar maždaug 10 metų. „Tai labai ambicingas siekis, – teigė M. Jacobas, – bet jis įgyvendinamas”.

Tokio uždavinio jau kiek anksčiau griebėsi grupė britų mokslininkų, tarp kurių buvo fizikų, farmacininkų, gydytojų ir molekulinės medicinos specialistų. Jie kaip tik ir užsibrėžė per artimiausius 10 metų iš kamieninių ląstelių sukurti žmogaus širdį. Mokslininkams jau pavyko iš šių ląstelių išauginti kai kuriuos kitus organus, pavyzdžiui, sausgysles, tulžį, šlapimo pūslę. Tačiau širdies audinio struktūra daug sudėtingesnė negu minėtų organų.

Dirbtinės išaugintos širdies kūrimo klausimas šiandien yra vienas aktualiausių, nes kasmet pasaulyje miršta tūkstančiai širdies ligomis sergančių žmonių, nesulaukusių, kol jiems bus persodinta donoro širdis. Tikimasi, kad ilgainiui galima bus išauginti transplantacijai tinkamą dirbtinę širdį, ir taip bus išspręsta širdies donorų trūkumo problema. Be to, jeigu širdžiai auginti bus naudojamos paties paciento kamieninės ląstelės, beveik atkrinta galimybė, kad naujoji širdis bus atmesta, o tai viena dažniausių komplikacijų, lydinčių organų transplantacijas.

TAIP PAT SKAITYKITE