Birželio 28d. Antradienis

Gydymas kamieninėmis ląstelėmis: ar bus išplėstos medicinos ribos?

2013 Balandžio 10d.
Peržiūrų skaičius: 39416
Gydymas kamieninėmis ląstelėmis: ar bus išplėstos medicinos ribos?

Svarbiausia kamieninių ląstelių savybė – gebėjimas virsti bet kuria organizmo ląstele. Dėl šios priežasties jos pasižymi regeneracinėmis savybėmis, gali atkurti pažeistus audinius. Panaudojus kamienines ląsteles, jau šiandien sėkmingai gydomos įvairios leukemijos, mielodisplazijos sindromas, piktybinės imunoproliferacinės ligos ir keletas kitų, o regeneracinė medicina laikoma viena perpektyviausių medicinos sričių. Efektyviausias gydymas – savo paties, „nuosavomis“ kamieninėmis ląstelėmis, mat tokiu atveju ženkliai sumažėja jų atmetimo tikimybė.

Kamieninės ląstelės ir jų panaudojimo galimybės

Vilniaus universiteto Biochemijos instituto biochemijos mokslų daktarės Virginijos Bukelskienės teigimu, ląsteliniame lygmenyje kamienines ląsteles galima laikyti pirmine, universalia statomąja organizmo gyvybine medžiaga. Būtent iš kamieninių ląstelių susiformuoja visos kitos organizmo ląstelės – jau specializuotos, atliekančios skirtingas užduotis skirtinguose audiniuose.

„Kamieninė ląstelė – nediferencijuota (nespecializuota atlikti kokio nors audinio funkcijas), gebanti atsinaujinti ląstelė. Organizme ji dar nėra nulemta ir tokia lieka tol, kol gauna signalą tapti specializuota. Tokios ląstelės geba daugintis, nepakeisdamos diferenciacijos lygmens, t.y. likdamos universaliomis – tol, kol nesulauks „užduoties“.  Dėl šių savybių kamieninės ląstelės labai svarbios medicinoje“, – kalbėjo V. Bukelskienė.

Nustatyta, kad embriono ląstelės, padaugintos in vitro ir transplantuotos į pažeistas audinių vietas, atkuria audinius ar organus, jų funkcijas. Žmogaus embriono ląstelių naudojimas gydymo tikslais daugelyje pasaulio šalių, tarp jų ir Lietuvoje, yra draudžiamas. Tačiau gydymui galima panaudoti ir iš naujagimio virkštelės išskirtas kamienines ląsteles. „Gimus kūdikiui tokios ląstelės kartais atiduodamos saugoti specialiose saugyklose, o prireikus (ląstelių savininkui susirgus) jos galėtų būti naudojamos gydyti. Tiesa, pasaulinė praktika rodo, kad toks pritaikymo dažnis nėra didelis. Tačiau reikia pripažinti ir tai, kad nuostata saugoti savas ląsteles saugyklose taip pat nėra sena, todėl, matyt, ląstelių savininkai yra dar gana jauni ir sveiki“, – sakė mokslininkė.

Lietuvoje – pradžia

Nors Lietuvoje pacientai savo kamieninių ląstelių terapija dar negydyti, visos galimybės tam yra. Lietuvoje nuo 2006 m. veikiančio Kamieninių ląstelių banko kokybės vadovės Agnės Vaitkevičienės teigimu, šiuo metu bankas skaičiuoja maždaug 1000 kamieninių ląstelių „indėlių“: šią galimybę renkasi tėvai, norėdami užsitikrinti geresnes gydymo galimybes savo vaikams ligos atveju.

„Lyginant su užsienio bankais, tai nėra didelis skaičius, galima sakyti – pradžia. Tikimybė, kad žmonėms prireiks panaudoti savo ląsteles, šiandien dar nėra didelė ir Lietuvoje tokių atvejų nebuvo. Lenkijoje, kurioje irgi yra toks bankas, kamieninės ląstelės iš virkštelės kraujo gydymui panaudotos 6 ar 7 kartus, – sakė A. Vaitkevičienė. – Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad regeneracinė medicina vadinama ateities medicina. Nors šiandien daugelis jos pasiekimų fiksuojami laboratorijoje, po 10, 20, 30 metų jie neišvengiamai „kelsis“ į praktiką. Todėl šiandieninių naujagimių kamieninių ląstelių panaudojimo galimybės ateityje bus daug platesnės“.

Pašnekovė pabrėžia, kad regeneracinė medicina jau šiandien efektyviai naudojama gydant kraujo ligas. Iš virkštelės kraujo paimtų kamieninių ląstelių transplantacijos pasaulyje skaičiuojamos dešimtimis tūkstančių – tai įprasta medicininė praktika. „Veikia valstybiniai virkštelių kraujo bankai, kuriuose kamieninės ląstelės įtrauktos į donorų registrus – taip pat, kaip ir kaulų čiulpai. Ir kai pacientams reikia transplantacijų – kaulų čiulpų, virkštelės kraujo, donorų ir ieškoma tame registre, – kalbėjo A. Vaitkevičienė. – Žinoma, gydytojai naudojasi ir kitais gydymo metodais – jie parenkami atsižvelgiant į situaciją, galimos ir skirtingų metodų kombinacijos“.

Ar verta naudotis Kamieninių ląstelių banko paslaugomis?

Naujagimio kamieninių ląstelių išskyrimas ir užšaldymas kainuoja 3120 litų. Dar po 680 litų kainuoja ląstelių saugojimas banke kiekvienais metais.

Dr. V. Bukelskienė, paklausta, ar verta pasinaudoti pasiūlymu išsaugoti šiandien gimstančių naujagimių kamieninių ląstelių „atsargą“, sakė, kad, turint reikiamus finansinius išteklius, šią galimybę apsvarstyti derėtų, mat regeneracinės medicinos galimybės ateityje turėtų smarkiai  plėstis.

„Šiandien atliekama daugybė mokslinių tyrimų ieškant kamieninių ląstelių panaudojimo medicinoje galimybių. Eksperimentais gaunama gerų rezultatų gydant ar palengvinant kai kurių organų ar audinių pažeidimų simptomus ir kitas, dažnai su organizmo senėjimu siejamas negalias, tokias kaip Parkinsono, Alzheimerio ligos, cukrinis diabetas, miokardo infarktas, kai kurių formų vėžys, ir kitas ligas, – pasakojo dr. V. Bukelskienė. – Šie rezultatai yra „pakeliui“, žvelgiant į kelių dešimtmečių perspektyvą jie turėtų būti pritaikyti ir gydymo praktikoje. Šiandien mažai kas abejoja, kad turint užšaldytų naujagimio kamieninių ląstelių, po kelių dešimčių metų jas būtų galima sėkmingai panaudoti gydant daugelį ligų“.

Tačiau mokslininkė sako, kad priimant sprendimą reiktų atkreipti dėmesį į tai, kad ateityje turėtų atsirasti galimybių išsaugoti ne tik naujagimio, bet ir suaugusio žmogaus kamieninių ląstelių. „Ląstelių būtų galima išsaugoti būnant 18, dvidešimties metų ar dar vyresnio amžiaus. Šis metodas turėtų privalumų – būtų galima išsaugoti daugiau kamieninių ląstelių (virkštelėje jų nėra daug), taip pat saugojimo laikotarpis būtų trumpesnis. Tai reikštų mažesnes finansines išlaidas saugojimui“, – kalbėjo dr. V. Bukelskienė.

Globali perspektyva?

V. Bukelskienės teigimu, šiandieninę mokslo orientaciją į savų kamieninių ląstelių panaudojimą gydant lėmė ir unikalios regeneracinės jų savybės, ir žinojimas, kad kiekvienas tų ląstelių turime.

Mokslininkė taip pat atkreipia dėmesį, kad jau šiandien eksperimentiniame lygmenyje bandomi metodai, kai kamieninių ląstelių iš raumeninio audinio išskiriama ne saugoti, o tada, kada reikia. Tos ląstelės padauginamos ir grąžinamos tam pačiam žmogui, į tą vietą, kurią reikia. Tiesa, šis metodas neveiktų vyresnio ar senyvo amžiaus pacientams.

„Iš seno organizmo kamieninės ląstelės sunkiai beauga. Jų ir mažiau, jos nebe tokios gyvybingos, mažiau linkusios daugintis. Tiesa, amžius, nuo kada kamieninių ląstelių panaudojimas būtų nebeįmanomas, nėra žinomas. Bet galima spėti, kad maždaug 60 metų yra ta riba, kai kamieninių ląstelių nebeverta mėginti naudoti“, – sakė dr. V. Bukelskienė.

Nevadina panacėja

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Hemofilijos centro vedėjo, gydytojo hematologo dr. Romualdo Jurgučio teigimu, išsaugotas kamienines ląsteles gydant kraujo vėžį Lietuvoje būtų galima panaudoti.

Gydytojas sutinka, kad regeneracinė medicina turi galingas vystymosi perspektyvas, bet taip pat pabrėžia nemanantis, kad ši gydymo rūšis ateityje išstumtų kitas. „Vėžio gydymo atveju, net ir turint savo kamienines ląsteles, vis tiek pirmiausia reikės įveikti vėžį. Tai reiškia, kad vis tiek bus reikalingas švitinimas, chemoterapija, operacija. Čia perspektyva priklauso labai tiksliai veikiantiems vaistams, naikinantiems kokias nors specifines vėžio ląsteles. Arba įvedamiems į labai tikslią vietą ir joje aktyvuojamiems – ten, kur yra vėžys. O savo paties kamieninių ląstelių naudojimo privalumai išryškėtų jau vėliau. Kraujo vėžio atveju svarbiausia būtų tai, kad transplantavus to paties žmogaus kamienines ląsteles, būtų ženkliai mažesnė jų atmetimo tikimybė“, – sakė R. Jurgutis.

Autorius: Mindaugas Savickas

http://www.vlmedicina.lt

Zimbabvėje slūgsta choleros epidemija

Zimbabvėje slūgsta choleros epidemija

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, choleros epidemija Zimbabvėje po truputį pradeda slūgti, informuoja BBC. Kovo viduryje Zimbabvėje buvo užfiksuoti tik 2 tūkst. nauji šios ligos atvejai, prieš savaitę tokių buvo 3 tūkst. 800, o...


Britų ekspertai: skrandžio mažinimo operacijos naudingos šalies ekonomikai

Pirmoji prieštaringai vertinamų skrandžio mažinimo operacijų naudos analizė parodė, jog tokia procedūra atsiperka per vienus metus, skelbia naujienų kanalas "Sky News". Karališkojo chirurgų koledžo paskelbti duomenys byloja, kad net...


JAV atšaukus pavojingus maisto papildus, Lietuvoje jie toliau siūlomi internetu

JAV maisto ir vaistų administracija nurodė skubiai iš rinkos atšaukti itin populiarius maisto papildus, gavus pranešimų, kad tie produktai gali būti siejami su rima žala žmogaus kepenims. Tačiau atšauktieji "Hydroxycut" produktai ir...


Iš kamieninių ląstelių išaugintos liaukos

Iš kamieninių ląstelių išaugintos liaukos

Mokslininkai iš Tokijo mokslų universiteto Japonijoje iš kamieninių ląstelių sukūrė ašarų ir seilių liaukas, kurias sėkmingai persodino į suaugusias peles. Ankščiau ta pati mokslininkų komanda, naudodama kamienines ląsteles, yra išauginusi...


Padovanok savo kraują kitam...

Padovanok savo kraują kitam...

Neatlygintina donorystė – vienas iš gražiausių šio amžiaus reiškinių. Nacionalinės donorų asociacijos vadovė Vijolė Miškinienė džiaugiasi kiekvienu žmogumi, kuris tampa donoru. - Apibūdinkite Nacionalinės donorų asociacijos narius. Kas tai...


Kiberchondrija: pavojinga

Kiberchondrija: pavojinga

Kiberchondrija pirmąsyk tapo sistemiško tyrimo objektu. Šis reiškinys egzistuoja jau daugiau nei 10 metų. Tai bandymas diagnozuoti savo negalavimus įrašant į elektroninį laukelį simptomus. Beje, iš visų variantų kiberchondrikas paprastai išsirenka...


Tirdami žmogaus reakciją, mokslininkai pasinaudoja kaubojų dvikovų principais

Tikri ginkluoti Holivudo didvyriai niekada nepralaimi dvikovos, netgi kai priešininkas pirmasis išsitraukia ginklą. Atliktas tyrimas parodė, kad šioje tradicijoje slypi daugiau nei tik filmų magija. Klasikinėje Laukinių Vakarų scenoje blogiukas,...


Genetiškai pakeisti uodai leis vaistus

Mokslininkai sukūrė genetiškai pakeistus uodus, kurie įkandimo metu galėtų suleisti žmogui vakciną nuo maliarijos. Ekspertų manymu, šis Japonijos mokslininkų pasiekimas kuriant "skraidančius vakcinuotojus" gali tapti nauju radikaliu...


Homeopatija kaunietę išgelbėjo nuo mirties

Homeopatija kaunietę išgelbėjo nuo mirties

Neteisingai nustatyta diagnozė ir ne tos ligos gydymas privedė iki mirties, iš kurios nagų ligonė pati save plėšte išplėšė. "Pravirkdėte mane", – sako Daiva Aušra Earle ir šluostosi ašaras. Jas išprovokavo beveik dvidešimties metų...


Ekscentriškumas – psichikos sutrikimas?

Ekscentriškumas – psichikos sutrikimas?

Ekscentriškumą medikai žada priskirti prie psichikos sutrikimų. Tokį pasiūlymą diagnozuojant ligas siūlo įtvirtinti JAV medikai. Kaip praneša portalas telegraph co.uk, JAV medikai teigia, kad ekscentrikams didelė tikimybė susirgti psichikos...


Kodėl vis daugiau gydytojų renkasi emigranto dalią?(

Pastaruoju metu vis dažniau nuskamba išvykstančių jaunų gydytojų rezidentų emigracijos problema, tačiau mažai kalbama apie gydytojų rezidentų problemas Lietuvoje. Iniciatyvinė rezidentų grupė išsiuntė kreipimąsi į atsakingas institucijas, kuriame...


6 niekšiški būdai nustatyti, koks vaikinas bus lovoje

Moterims nereikia nuosekliai analizuoti kiekvieno naujo partnerio gesto, kad sužinotų, koks jis bus lovoje. Kaip rašo glamour.com, seksologė Laura Berman ištyrė dažniausiai pasitaikančius vyrų elgesio modelius, kuriuos pastebėjus moteriai...


Moteris yra alergiška pinigams

Moteris yra alergiška pinigams

33 – erių vieniša mama Yvonne Simon, gyvenanti Esekso grafystėje, yra alergiška pinigams. Moteris rankose negali laikyti nei banknotų, nei monetų, mat ją iškart išberia. Kaip rašo dailystar.co.uk, moteris yra alergiška metalui iš kurio...


Pasaulyje be specialistų pagalbos gimdo 48 mln. moterų

Kiekvienais metais 48 mln. moterų, arba vidutiniškai viena iš trijų gimdyvių, gimdo be specialistų pagalbos, teigia organizacija "Gelbėkit vaikus", skelbia BBC. Organizacija tvirtina, kad jei būtų išspręsta mažiausiai 350 tūkst. akušerių...


Kraujo tyrimas praneš apie vėžį dar prieš 5 metus

Notingemo universiteto (D. Britanija) ir "Oncimmune" tyrimų centro mokslininkai sukūrė naują kraujo tyrimą, leidžiantį diagnozuoti ankstyviausios stadijos vėžį – dar prieš susiformuojant pirmiesiems piktybiniams augliams....


Kava ir arbata gali sumažinti rūkorių insulto tikimybę

Kava ir arbata gali sumažinti rūkorių insulto tikimybę

Rūkantiems vyrams reguliarus kavos ir arbatos vartojimas gali sumažinti insulto tikimybę, teigia švedų mokslininkai. "Kavos ir arbatos vartojimas gali sumažinti insulto riziką, kadangi šie gėrimai turi antioksidantinių savybių", žurnale...


Pacientų padėkas medikams įteiks Alma Adamkienė

Pirmadienį, 15 val., istorinėje Prezidentūroje Kaune rengiamas Lietuvos gydytojų sąjungos, LNK laidos "Sveikatos ABC" bei Sveikatos apsaugos ministerijos renginys "Padėka medikui". Tapęs tradiciniu renginys kasmet sulaukia vis...


Mokslininkai tikisi sukurti piliulę, kuri padės atsikratyti slogių prisiminimų

Atlikus naują tyrimą, viltis sukurti vaistus, padedančius atsikratyti slogių prisiminimų, tapo realesnė. Laboratoriniuose tyrimuose mokslininkai pasitelkė natūralią cheminę medžiagą, kuri veikia smegenis ir padeda mažinti baimę ir nerimą....


5 klaidos gydytojo priimamajame

5 klaidos gydytojo priimamajame

Gydytojai išskyrė penkias klaidas, kurias paprastai daro pasikonsultuoti atėję pacientai. 1. Neklausinėja. Vienintelis blogas klausimas yra tas, kuris taip ir lieka neužduotas. Nereikia gėdytis, jog neišmanote medicinos ir klausinėkite tol, kol...


Mokslininkai nustatė naują antidepresantų poveikį

Britų mokslininkai, tirdami kamienines ląsteles, nustatė, kad antidepresantai stimuliuoja naujų galvos smegenų ląstelių vystymąsi. Jau ankstesnių tyrimų metu buvo nustatyta, kad tricikliai antidepresantai ir serotonino reabsorbcijos inhibitoriai...


Traumos ir apsinuodijimai – skaudžios sveikatos problemos

Vasario 20–21 d. Briuselyje (Belgija) vyko Europos Komisijos inicijuotas tarptautinis seminaras, kurio metu aptarta, kaip surinkti patikimą, tikslią ir tinkamą informaciją apie nelaimingus atsitikimus bei traumas, kokias priemones taikyti,...


Ar verta bijoti kiaulių gripo?

Mirštamumas nėra grėsmingas Kiaulių gripo virusas yra naujas, juo žmonija dar nesirgo, todėl niekas nėra jam atsparus. Paprastu gripu dažniausiai serga vaikai ir pensininkai, o nauju virusu dažnai užsikrečia 20-30 metų sveiki ir darbingi žmonės....


Egipto faraonas Tutanchamonas mirė nuo maliarijos

Egipto faraonas Tutanchamonas galėjo mirti nuo maliarijos, mano mokslininkai. Prieš tai valdovas sirgo kaulų liga, dėl kurios susilpnėjo jo imunitetas ir todėl maliarija esą galėjo baigtis mirtimi, praneša agentūra AFP. Egipto mokslininkams pavyko...


Tarp priemonių sveikatai gerinti - papildomas laisvadienis ir daugiau socialinės reklamos

Sveikatos apsaugos ministerijos Vyriausybei teikiamose svarstyti Sveikatos sistemos plėtros 2010-2015 metų metmenyse numatytas siekis įstatymu įtvirtinti pareigą darbdaviams per metus suteikti darbuotojams vieną laisvą dieną profilaktiškai...


Validolis – ne vaistas, o maisto papildas

Ilgą laiką validolis vartotas esant širdies veiklos sutrikimams. Ypač jo dažnai griebiasi vyresnio amžiau žmonės. Tačiau gydytojai jo nelaiko vaistu, nes nėra įrodyta, kad jis padėtų sergant kokia nors liga. Valstybinė visuomenės sveikatos...


Planuojama atlikti gimdos persodinimo operacijas

Planuojama atlikti gimdos persodinimo operacijas

Niujorko ligoninė siūlo radikalų eksperimentą, kuris turėtų padėti vaikų negalinčioms susilaukti moterims. Gydytojai siūlo atlikti gimdos transplantacijos operacijas, kurios galėtų padėti moterims, turinčioms gimdos defektų arba kurioms gimdos...


Nugaros skausmą sukelia ir nusilpę, nesubalansuoti nugaros raumenys

Nugaros skausmą sukelia ir nusilpę, nesubalansuoti nugaros raumenys

Vienas iš pagrindinių reabilitacijos tikslų po buitinių-sportinių traumų, esant nugaros radikulitinio pobūdžio skausmų, yra galūnių judesių amplitudės atkūrimas, sutrikdytos raumenų pusiausvyros atstatymas, tam reikia įvertinti...


Bausmė naudingiausia tuomet, kai jos bijoma

Bausmė naudingiausia tuomet, kai jos bijoma

Niekam nepatinka mokėti baudų už greičio viršijimą ar aplinkos teršimą, bet ar tikrai bausmė skatina gerą elgesį? Jei tikėtume tyrimo, neseniai publikuoto žurnale "Science" rezultatais, atsakymas yra "taip". Netgi tolima...


Sunkiausia savaitės diena - antradienis

Didžiosios Britanijos sociologai minučių tikslumu suskaičiavo, koks darbo savaitės laikas yra pats sunkiausias. Įprasta manyti, jog sunkiausia savaitės diena - pirmadienis, tačiau mokslininkai tikina, jog tai nėra tiesa, rašo "The Daily...


Delfinams nebaisus diabetas

Delfinams nebaisus diabetas

JAV mokslininkų vykdyti tyrimai su delfinais atskleidė genus, kurie galėtų pagydyti segančius antrojo tipo diabetu, praneša BBC. JAV Nacionalinio žinduolių fondo mokslininkai nustatė, kad afalinos, lygiai taip pat kaip sergantys antrojo tipo...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9