Gruodžio 5d. Sekmadienis

Gydymas kamieninėmis ląstelėmis: ar bus išplėstos medicinos ribos?

2013 Balandžio 10d.
Peržiūrų skaičius: 39416
Gydymas kamieninėmis ląstelėmis: ar bus išplėstos medicinos ribos?

Svarbiausia kamieninių ląstelių savybė – gebėjimas virsti bet kuria organizmo ląstele. Dėl šios priežasties jos pasižymi regeneracinėmis savybėmis, gali atkurti pažeistus audinius. Panaudojus kamienines ląsteles, jau šiandien sėkmingai gydomos įvairios leukemijos, mielodisplazijos sindromas, piktybinės imunoproliferacinės ligos ir keletas kitų, o regeneracinė medicina laikoma viena perpektyviausių medicinos sričių. Efektyviausias gydymas – savo paties, „nuosavomis“ kamieninėmis ląstelėmis, mat tokiu atveju ženkliai sumažėja jų atmetimo tikimybė.

Kamieninės ląstelės ir jų panaudojimo galimybės

Vilniaus universiteto Biochemijos instituto biochemijos mokslų daktarės Virginijos Bukelskienės teigimu, ląsteliniame lygmenyje kamienines ląsteles galima laikyti pirmine, universalia statomąja organizmo gyvybine medžiaga. Būtent iš kamieninių ląstelių susiformuoja visos kitos organizmo ląstelės – jau specializuotos, atliekančios skirtingas užduotis skirtinguose audiniuose.

„Kamieninė ląstelė – nediferencijuota (nespecializuota atlikti kokio nors audinio funkcijas), gebanti atsinaujinti ląstelė. Organizme ji dar nėra nulemta ir tokia lieka tol, kol gauna signalą tapti specializuota. Tokios ląstelės geba daugintis, nepakeisdamos diferenciacijos lygmens, t.y. likdamos universaliomis – tol, kol nesulauks „užduoties“.  Dėl šių savybių kamieninės ląstelės labai svarbios medicinoje“, – kalbėjo V. Bukelskienė.

Nustatyta, kad embriono ląstelės, padaugintos in vitro ir transplantuotos į pažeistas audinių vietas, atkuria audinius ar organus, jų funkcijas. Žmogaus embriono ląstelių naudojimas gydymo tikslais daugelyje pasaulio šalių, tarp jų ir Lietuvoje, yra draudžiamas. Tačiau gydymui galima panaudoti ir iš naujagimio virkštelės išskirtas kamienines ląsteles. „Gimus kūdikiui tokios ląstelės kartais atiduodamos saugoti specialiose saugyklose, o prireikus (ląstelių savininkui susirgus) jos galėtų būti naudojamos gydyti. Tiesa, pasaulinė praktika rodo, kad toks pritaikymo dažnis nėra didelis. Tačiau reikia pripažinti ir tai, kad nuostata saugoti savas ląsteles saugyklose taip pat nėra sena, todėl, matyt, ląstelių savininkai yra dar gana jauni ir sveiki“, – sakė mokslininkė.

Lietuvoje – pradžia

Nors Lietuvoje pacientai savo kamieninių ląstelių terapija dar negydyti, visos galimybės tam yra. Lietuvoje nuo 2006 m. veikiančio Kamieninių ląstelių banko kokybės vadovės Agnės Vaitkevičienės teigimu, šiuo metu bankas skaičiuoja maždaug 1000 kamieninių ląstelių „indėlių“: šią galimybę renkasi tėvai, norėdami užsitikrinti geresnes gydymo galimybes savo vaikams ligos atveju.

„Lyginant su užsienio bankais, tai nėra didelis skaičius, galima sakyti – pradžia. Tikimybė, kad žmonėms prireiks panaudoti savo ląsteles, šiandien dar nėra didelė ir Lietuvoje tokių atvejų nebuvo. Lenkijoje, kurioje irgi yra toks bankas, kamieninės ląstelės iš virkštelės kraujo gydymui panaudotos 6 ar 7 kartus, – sakė A. Vaitkevičienė. – Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad regeneracinė medicina vadinama ateities medicina. Nors šiandien daugelis jos pasiekimų fiksuojami laboratorijoje, po 10, 20, 30 metų jie neišvengiamai „kelsis“ į praktiką. Todėl šiandieninių naujagimių kamieninių ląstelių panaudojimo galimybės ateityje bus daug platesnės“.

Pašnekovė pabrėžia, kad regeneracinė medicina jau šiandien efektyviai naudojama gydant kraujo ligas. Iš virkštelės kraujo paimtų kamieninių ląstelių transplantacijos pasaulyje skaičiuojamos dešimtimis tūkstančių – tai įprasta medicininė praktika. „Veikia valstybiniai virkštelių kraujo bankai, kuriuose kamieninės ląstelės įtrauktos į donorų registrus – taip pat, kaip ir kaulų čiulpai. Ir kai pacientams reikia transplantacijų – kaulų čiulpų, virkštelės kraujo, donorų ir ieškoma tame registre, – kalbėjo A. Vaitkevičienė. – Žinoma, gydytojai naudojasi ir kitais gydymo metodais – jie parenkami atsižvelgiant į situaciją, galimos ir skirtingų metodų kombinacijos“.

Ar verta naudotis Kamieninių ląstelių banko paslaugomis?

Naujagimio kamieninių ląstelių išskyrimas ir užšaldymas kainuoja 3120 litų. Dar po 680 litų kainuoja ląstelių saugojimas banke kiekvienais metais.

Dr. V. Bukelskienė, paklausta, ar verta pasinaudoti pasiūlymu išsaugoti šiandien gimstančių naujagimių kamieninių ląstelių „atsargą“, sakė, kad, turint reikiamus finansinius išteklius, šią galimybę apsvarstyti derėtų, mat regeneracinės medicinos galimybės ateityje turėtų smarkiai  plėstis.

„Šiandien atliekama daugybė mokslinių tyrimų ieškant kamieninių ląstelių panaudojimo medicinoje galimybių. Eksperimentais gaunama gerų rezultatų gydant ar palengvinant kai kurių organų ar audinių pažeidimų simptomus ir kitas, dažnai su organizmo senėjimu siejamas negalias, tokias kaip Parkinsono, Alzheimerio ligos, cukrinis diabetas, miokardo infarktas, kai kurių formų vėžys, ir kitas ligas, – pasakojo dr. V. Bukelskienė. – Šie rezultatai yra „pakeliui“, žvelgiant į kelių dešimtmečių perspektyvą jie turėtų būti pritaikyti ir gydymo praktikoje. Šiandien mažai kas abejoja, kad turint užšaldytų naujagimio kamieninių ląstelių, po kelių dešimčių metų jas būtų galima sėkmingai panaudoti gydant daugelį ligų“.

Tačiau mokslininkė sako, kad priimant sprendimą reiktų atkreipti dėmesį į tai, kad ateityje turėtų atsirasti galimybių išsaugoti ne tik naujagimio, bet ir suaugusio žmogaus kamieninių ląstelių. „Ląstelių būtų galima išsaugoti būnant 18, dvidešimties metų ar dar vyresnio amžiaus. Šis metodas turėtų privalumų – būtų galima išsaugoti daugiau kamieninių ląstelių (virkštelėje jų nėra daug), taip pat saugojimo laikotarpis būtų trumpesnis. Tai reikštų mažesnes finansines išlaidas saugojimui“, – kalbėjo dr. V. Bukelskienė.

Globali perspektyva?

V. Bukelskienės teigimu, šiandieninę mokslo orientaciją į savų kamieninių ląstelių panaudojimą gydant lėmė ir unikalios regeneracinės jų savybės, ir žinojimas, kad kiekvienas tų ląstelių turime.

Mokslininkė taip pat atkreipia dėmesį, kad jau šiandien eksperimentiniame lygmenyje bandomi metodai, kai kamieninių ląstelių iš raumeninio audinio išskiriama ne saugoti, o tada, kada reikia. Tos ląstelės padauginamos ir grąžinamos tam pačiam žmogui, į tą vietą, kurią reikia. Tiesa, šis metodas neveiktų vyresnio ar senyvo amžiaus pacientams.

„Iš seno organizmo kamieninės ląstelės sunkiai beauga. Jų ir mažiau, jos nebe tokios gyvybingos, mažiau linkusios daugintis. Tiesa, amžius, nuo kada kamieninių ląstelių panaudojimas būtų nebeįmanomas, nėra žinomas. Bet galima spėti, kad maždaug 60 metų yra ta riba, kai kamieninių ląstelių nebeverta mėginti naudoti“, – sakė dr. V. Bukelskienė.

Nevadina panacėja

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Hemofilijos centro vedėjo, gydytojo hematologo dr. Romualdo Jurgučio teigimu, išsaugotas kamienines ląsteles gydant kraujo vėžį Lietuvoje būtų galima panaudoti.

Gydytojas sutinka, kad regeneracinė medicina turi galingas vystymosi perspektyvas, bet taip pat pabrėžia nemanantis, kad ši gydymo rūšis ateityje išstumtų kitas. „Vėžio gydymo atveju, net ir turint savo kamienines ląsteles, vis tiek pirmiausia reikės įveikti vėžį. Tai reiškia, kad vis tiek bus reikalingas švitinimas, chemoterapija, operacija. Čia perspektyva priklauso labai tiksliai veikiantiems vaistams, naikinantiems kokias nors specifines vėžio ląsteles. Arba įvedamiems į labai tikslią vietą ir joje aktyvuojamiems – ten, kur yra vėžys. O savo paties kamieninių ląstelių naudojimo privalumai išryškėtų jau vėliau. Kraujo vėžio atveju svarbiausia būtų tai, kad transplantavus to paties žmogaus kamienines ląsteles, būtų ženkliai mažesnė jų atmetimo tikimybė“, – sakė R. Jurgutis.

Autorius: Mindaugas Savickas

http://www.vlmedicina.lt


Farmacininkai remia gydytojų atostogas

Praėjusį šeštadienį gausus būrys šeimos gydytojų, parėmus uždarajai akcinei bendrovei "Actavis Baltics", pakėlė sparnus į Izraelį. Čia jie praleis savaitę. Į Tel Avivą išskrido šeimos gydytojai iš Panevėžio, Utenos, Klaipėdos, Vilniaus...


LIGONIŲ KASOSE APTARTA KORUPCIJOS PREVENCIJA

Valstybinėje ligonių kasoje prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) aptarta korupcijos prevencija sveikatos apsaugos sistemoje. Pranešimą apie korupciją ir korupcijos tyrimus šioje srityje perskaitė Transparency International Lietuvos skyriaus...


Balandžio 11-oji pasaulinė sergančiųjų Parkinsono liga diena

Šių metų balandžio 11 dieną, minima Pasaulinė sergančiųjų Parkinsono liga, diena. Būtent šią dieną skiriamas dėmesys žmonių supratingumui apie ligą ir skatinimui naujų mokslinių tyrimų, gydymo naujovių atsiradimui. Nedaugelis žmonių žino, kad...


KMUK angiochirurgai atliko sudėtingą ir retą kraujagyslių operaciją

KMUK angiochirurgai atliko sudėtingą ir retą kraujagyslių operaciją

Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) kraujagyslių chirurgai atliko sudėtingą aortos operaciją pacientui, keletą metų kentėjusiam skausmus dėl prastos kojų kraujotakos bei sintetinio kraujagyslių protezo infekcijos susidariusios pūlingos...


Sąžiningumas – laimingos meilės variklis

Amerikiečių psichologai atrado raktą, nuo kurio priklauso, ar poros tarpusavio santykiai bus geri. Kaip rašo "Times", paaiškėjo, kad pagrindinė laimingos meilės paslaptis – sąžiningumas pačiam sau. Jei žmogus žino, ko nori, laikosi...


150–200 tūkst. asmenų neįtraukti į PSD sistemą

Lietuvoje yra apie 150-200 tūkst. gyventojų, kurie liko skolingi už privalomąjį sveikatos draudimą (PSD). Tokius skaičius žurnalistams pateikė premjeras Andrius Kubilius. Jo teigimu, per savaitę speciali darbo grupė turi parengti pasiūlymus, kaip...


Antivirusinių vaistų atsargos Lietuvos vaistinėse beveik išseko

Antivirusinių vaistų, kuris naudojamas susirgus gripu, atsargos Lietuvos vaistinėse beveik išseko. Vaistininkai dėl šių vaistų derasi su tiekėjais, bet artimiausiu metu nesitiki gauti atsargų papildymo, tačiau medikamentų gamintojai tikina, kad...


Žalioji arbata gali apsaugoti genus

Žalioji arbata gali apsaugoti genus

Mėnesį kasdien geriant žaliąją arbatą, jos antioksidantinės savybės gali apsaugoti nuo genetiniu lygiu patiriamos žalos, teigia Honkongo mokslininkai. Arbatos vartojimo stebėjimai kartu su laboratoriniais tyrimais parodė, kad žala genams buvo 20...


Aštuoni procentai žmogaus genomo kilę iš 40 milijonų metų senumo viruso

Tyrinėtojų komanda, vadovaujama Osakos universiteto (Japonija) mokslininko Keizo Tomonaga, nustatė, jog žmogaus organizme yra 40 milijonų metų senumo viruso genetinės medžiagos fragmentų, kurie sudaro net 8% viso žmogaus genomo. Tokia genetinė...


Plastikos chirurgai kratosi rūkalių

Pastaraisiais metais plastikos chirurgai visame pasaulyje vis dažniau atsisako operuoti rūkančias moteris, ypač tas, kurios nori atlikto veido odos patempimo ar krūtų korekcijos operacijas. Mat nikotinas susiaurina kraujagysles, sutrikdo odos...


Lenkijoje kiaulių gripas nusinešė 38 gyvybes

Lenkijos Lubusko vaivadijos Gožuvo mieste penktadienį mirė 41 metų moteris, kuriai buvo nustatytas virusas A(H1N1). Tai 38-oji vadinamojo kiaulių gripo auka šalyje, pranešė Lenkijos naujienų agentūra PAP. Ketvirtadienį Lodzėje ta pati liga pakirto...


Ilgalaikės erekcijos iškankintam ūkininkui prireikė medikų pagalbos

Ilgalaikės erekcijos iškankintam ūkininkui prireikė medikų pagalbos

Vienas ūkininkas Peru, nepakeldamas skausmų, po aštuonias dienas trukusios nuolatinės erekcijos kreipėsi į medikus. 53 metų vyrui prireikė operacijos, sakė jį gydę medikai. Vyriškis nebuvo vartojęs nei erekciją didinančių vaistų, nei alkoholio....


Lūžius skubiai gydys "įšvirkščiamas kaulas"

Lūžius skubiai gydys "įšvirkščiamas kaulas"

Kaulų lūžiams sugyti prireikia mėnesių. Tačiau Didžiosios Britanijos kompanija "RegenTec" tikisi pagreitinti gijimo procesą specialių baltų miltelių injekcija. Milteliai lūžusio kaulo dalis sujungs į vieną vos per kelias minutes. Tiesa,...


Lenkijoje išaiškintas trečiasis užsikrėtimo E.coli atvejis

Lenkijoje išaiškintas trečiasis užsikrėtimo E.coli atvejis

Lenkijoje nustatytas trečiasis užsikrėtimo bakterija E.coli atvejis, antradienį pranešė šalies žiniasklaida. 68-erių metų moteriai iš Gižycko nustatyta E.coli atmaina (O 104) yra tokia pati, kaip anksčiau buvo rasta Vokietijoje. Ši moteris...


Į medikus jau kreipiasi pirmieji gyvačių sugelti pacientai

Medikai jau sulaukia pirmųjų vienintelės Lietuvos nuodingos gyvatės - angies sugeltų pacientų. Sezonas atsidarė, šypteli ūmių apsinuodijimų specialistai. Kaip Eltai sakė Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro vedėja Ramunė Rutkauskaitė, po...


"Tamiflu" ir "Relenza": mitas bliūkšta

Medikai perspėja, kad jau kitą savaitę prognozuojama nauja - tik šį kartą sezoninio gripo - banga, nuo kurios imuniteto neturės niekas, o antivirusiniai vaistai juos jau vartojusiųjų neapsaugos. "Tamiflu" ir "Relenza" - tai du...


Krūties vėžiu sergančioms moterims trūksta vitamino D

Krūties vėžiu sergančioms moterims trūksta vitamino D

Krūties vėžiu sergančios moterys turi vartoti daug vitamino D, kadangi daugelis jų greičiausiai patiria šio vitamino nepakankamumą, o tai lemia kaulų masės mažėjimą ir didesnę lūžių tikimybę. Tokią išvadą daro Ročesterio universiteto medicinos...


Mokestis už gydymą – lyg caro įvestas barzdos mokestis

Mokestis už gydymą – lyg caro įvestas barzdos mokestis

Žmonės ir taip prispausti mokesčių, o siūlančiųjų naujovę teigimu, apmokestintas vaistų receptas, gydytojo konsultacija, lovadieniai ligoninėje padėtų atsikratyti be reikalo ieškančiųjų medikų pagalbos. KŽ klausė eilinių žmonių ir specialistų...


Lietuvoje pirmą kartą persodintas meniskas

Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) ortopedijos traumatologijos klinikoje atlikta pirmoji Lietuvoje menisko transplantacija jaunam vyrui. Tai paties sudėtingiausio lygio artroskopinė operacija, apimanti ir donorinio audinio paruošimą bei...


Britų ekspertai: skrandžio mažinimo operacijos naudingos šalies ekonomikai

Pirmoji prieštaringai vertinamų skrandžio mažinimo operacijų naudos analizė parodė, jog tokia procedūra atsiperka per vienus metus, skelbia naujienų kanalas "Sky News". Karališkojo chirurgų koledžo paskelbti duomenys byloja, kad net...


Auditas: ligoninių pertvarką reikia spartinti

Kaip teigiama Valstybės kontrolės pranešime, analizuojant sveikatos įstaigų pertvarką 2006-2009 metais paaiškėjo, kad neįvertinta, kurios gydymo įstaigos bei kokiu mastu teiks sveikatos priežiūros paslaugas, kad ištekliai būtų naudojami...


R. Šimašius: cheminė kastracija nėra panacėja

Vyriausybė posėdyje nepritarė Seimo narių grupės siūlymui įteisinti cheminę kastraciją seksualiniams nusikaltėliams. Teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus teigimu, labai abejotina, ar tokia priemonė būtų veiksminga. "Visuomenės...


Kodėl nerandame vienodų kojinių (mokslinis požiūris)

Kai nesiseka, tai nesiseka ištisai - kas to nėra patyręs? Visi galimi nemalonūs atvejai, kuriems įvykti tikimybė, rodos, tokia pati kaip ir malonių, atsitinka vis dėlto dažniau. Bent jau mums taip atrodo. Anglų fizikas teoretikas Robertas...


Įkurta Lietuvos Psichikos sveikatos slaugytojų asociacija

Iki šiol Lietuvoje psichikos sveikatos slaugytojoms atstovavo bendros slaugos arba kitų profesijų specialistų organizacijos, kaip Lietuvos Slaugos Specialistų Organizacija. Ši organizacija yra išsikėlusi tikslus vienyti slaugytojų bendruomenę,...


Pabrėžiamas ryšys tarp antsvorio bei vėžio

Pabrėžiamas ryšys tarp antsvorio bei vėžio

Tarptautinė sąjunga kovai su vėžiu (International Union Against Cancer, UICC) pradeda kampaniją "Aš myliu savo sveiką ir aktyvią vaikystę", kad padidintų žinias apie ryšį tarp per didelio kūno svorio bei vėžio. "Nuo trijų iki...


Radaro įrenginys galvos traumą diagnozuoja skenuodamas žmogaus eiseną

Džordžijos technologijų instituto mokslininkai sukonstravo radaro įrenginį, kuriuo skenuojant asmens eiseną galima tiksliai ir greitai įvertinti, ar žmogus patyrė galvos traumą. Akivaizdu, jog toks daikčiukas praverstų tiek sporto aikštelėse, tiek...


Priklausomybė nuo technologijų keičia žmones

Ar socialiniame tinkle "Facebook" į draugų sąrašus įtraukti žmonės jums įdomesni nei tie, su kuriais tenka bendrauti realybėje? Ar pripratę prie didelės spartos interneto, pradedame nemėgti lėtesnio mąstymo vaikų? Ar kartais pagalvojate,...


Tyrimas: optimizmas yra paveldimas

Kai kuriems žmonėms stiklinė vandens visuomet atrodo puspilnė, o kitiems ji – pustuštė, nors vandens ten yra lygiai tiek pat. Klausimas, kodėl daliai pasaulio gyventojų visuomet viskas atrodo labai gerai, gali būti atsakytas, rašo įtakingas...


Išsiskyrimo psichologija

Išsiskyrimo psichologija

Vienas iš sunkiausių sprendimų, kuriuos turime padaryti — tai sprendimas skirtis su antrąja puse. Prieš galutinai nutraukiant santykius, būtina išsiaiškinti, kodėl apskritai kyla noras skirtis, sako AskMen.com. Yra trys pagrindinės...


Vyriausybė linkusi pritarti laisvadieniui tikrintis sveikatai

Vyriausybė yra linkusi pritarti idėjai įteisinti laisvadienį profilaktiniam sveikatos patikrinimui, pirmadienį sakė sveikatos apsaugos viceministrė Janina Kumpienė. Nors Vyriausybės pasitarime pirmadienį dar nepalaiminti antrą savaitę svarstomi...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9