Gegužės 27d. Trečiadienis

Gydymas kamieninėmis ląstelėmis: ar bus išplėstos medicinos ribos?

2013 Balandžio 10d.
Peržiūrų skaičius: 39416
Gydymas kamieninėmis ląstelėmis: ar bus išplėstos medicinos ribos?

Svarbiausia kamieninių ląstelių savybė – gebėjimas virsti bet kuria organizmo ląstele. Dėl šios priežasties jos pasižymi regeneracinėmis savybėmis, gali atkurti pažeistus audinius. Panaudojus kamienines ląsteles, jau šiandien sėkmingai gydomos įvairios leukemijos, mielodisplazijos sindromas, piktybinės imunoproliferacinės ligos ir keletas kitų, o regeneracinė medicina laikoma viena perpektyviausių medicinos sričių. Efektyviausias gydymas – savo paties, „nuosavomis“ kamieninėmis ląstelėmis, mat tokiu atveju ženkliai sumažėja jų atmetimo tikimybė.

Kamieninės ląstelės ir jų panaudojimo galimybės

Vilniaus universiteto Biochemijos instituto biochemijos mokslų daktarės Virginijos Bukelskienės teigimu, ląsteliniame lygmenyje kamienines ląsteles galima laikyti pirmine, universalia statomąja organizmo gyvybine medžiaga. Būtent iš kamieninių ląstelių susiformuoja visos kitos organizmo ląstelės – jau specializuotos, atliekančios skirtingas užduotis skirtinguose audiniuose.

„Kamieninė ląstelė – nediferencijuota (nespecializuota atlikti kokio nors audinio funkcijas), gebanti atsinaujinti ląstelė. Organizme ji dar nėra nulemta ir tokia lieka tol, kol gauna signalą tapti specializuota. Tokios ląstelės geba daugintis, nepakeisdamos diferenciacijos lygmens, t.y. likdamos universaliomis – tol, kol nesulauks „užduoties“.  Dėl šių savybių kamieninės ląstelės labai svarbios medicinoje“, – kalbėjo V. Bukelskienė.

Nustatyta, kad embriono ląstelės, padaugintos in vitro ir transplantuotos į pažeistas audinių vietas, atkuria audinius ar organus, jų funkcijas. Žmogaus embriono ląstelių naudojimas gydymo tikslais daugelyje pasaulio šalių, tarp jų ir Lietuvoje, yra draudžiamas. Tačiau gydymui galima panaudoti ir iš naujagimio virkštelės išskirtas kamienines ląsteles. „Gimus kūdikiui tokios ląstelės kartais atiduodamos saugoti specialiose saugyklose, o prireikus (ląstelių savininkui susirgus) jos galėtų būti naudojamos gydyti. Tiesa, pasaulinė praktika rodo, kad toks pritaikymo dažnis nėra didelis. Tačiau reikia pripažinti ir tai, kad nuostata saugoti savas ląsteles saugyklose taip pat nėra sena, todėl, matyt, ląstelių savininkai yra dar gana jauni ir sveiki“, – sakė mokslininkė.

Lietuvoje – pradžia

Nors Lietuvoje pacientai savo kamieninių ląstelių terapija dar negydyti, visos galimybės tam yra. Lietuvoje nuo 2006 m. veikiančio Kamieninių ląstelių banko kokybės vadovės Agnės Vaitkevičienės teigimu, šiuo metu bankas skaičiuoja maždaug 1000 kamieninių ląstelių „indėlių“: šią galimybę renkasi tėvai, norėdami užsitikrinti geresnes gydymo galimybes savo vaikams ligos atveju.

„Lyginant su užsienio bankais, tai nėra didelis skaičius, galima sakyti – pradžia. Tikimybė, kad žmonėms prireiks panaudoti savo ląsteles, šiandien dar nėra didelė ir Lietuvoje tokių atvejų nebuvo. Lenkijoje, kurioje irgi yra toks bankas, kamieninės ląstelės iš virkštelės kraujo gydymui panaudotos 6 ar 7 kartus, – sakė A. Vaitkevičienė. – Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad regeneracinė medicina vadinama ateities medicina. Nors šiandien daugelis jos pasiekimų fiksuojami laboratorijoje, po 10, 20, 30 metų jie neišvengiamai „kelsis“ į praktiką. Todėl šiandieninių naujagimių kamieninių ląstelių panaudojimo galimybės ateityje bus daug platesnės“.

Pašnekovė pabrėžia, kad regeneracinė medicina jau šiandien efektyviai naudojama gydant kraujo ligas. Iš virkštelės kraujo paimtų kamieninių ląstelių transplantacijos pasaulyje skaičiuojamos dešimtimis tūkstančių – tai įprasta medicininė praktika. „Veikia valstybiniai virkštelių kraujo bankai, kuriuose kamieninės ląstelės įtrauktos į donorų registrus – taip pat, kaip ir kaulų čiulpai. Ir kai pacientams reikia transplantacijų – kaulų čiulpų, virkštelės kraujo, donorų ir ieškoma tame registre, – kalbėjo A. Vaitkevičienė. – Žinoma, gydytojai naudojasi ir kitais gydymo metodais – jie parenkami atsižvelgiant į situaciją, galimos ir skirtingų metodų kombinacijos“.

Ar verta naudotis Kamieninių ląstelių banko paslaugomis?

Naujagimio kamieninių ląstelių išskyrimas ir užšaldymas kainuoja 3120 litų. Dar po 680 litų kainuoja ląstelių saugojimas banke kiekvienais metais.

Dr. V. Bukelskienė, paklausta, ar verta pasinaudoti pasiūlymu išsaugoti šiandien gimstančių naujagimių kamieninių ląstelių „atsargą“, sakė, kad, turint reikiamus finansinius išteklius, šią galimybę apsvarstyti derėtų, mat regeneracinės medicinos galimybės ateityje turėtų smarkiai  plėstis.

„Šiandien atliekama daugybė mokslinių tyrimų ieškant kamieninių ląstelių panaudojimo medicinoje galimybių. Eksperimentais gaunama gerų rezultatų gydant ar palengvinant kai kurių organų ar audinių pažeidimų simptomus ir kitas, dažnai su organizmo senėjimu siejamas negalias, tokias kaip Parkinsono, Alzheimerio ligos, cukrinis diabetas, miokardo infarktas, kai kurių formų vėžys, ir kitas ligas, – pasakojo dr. V. Bukelskienė. – Šie rezultatai yra „pakeliui“, žvelgiant į kelių dešimtmečių perspektyvą jie turėtų būti pritaikyti ir gydymo praktikoje. Šiandien mažai kas abejoja, kad turint užšaldytų naujagimio kamieninių ląstelių, po kelių dešimčių metų jas būtų galima sėkmingai panaudoti gydant daugelį ligų“.

Tačiau mokslininkė sako, kad priimant sprendimą reiktų atkreipti dėmesį į tai, kad ateityje turėtų atsirasti galimybių išsaugoti ne tik naujagimio, bet ir suaugusio žmogaus kamieninių ląstelių. „Ląstelių būtų galima išsaugoti būnant 18, dvidešimties metų ar dar vyresnio amžiaus. Šis metodas turėtų privalumų – būtų galima išsaugoti daugiau kamieninių ląstelių (virkštelėje jų nėra daug), taip pat saugojimo laikotarpis būtų trumpesnis. Tai reikštų mažesnes finansines išlaidas saugojimui“, – kalbėjo dr. V. Bukelskienė.

Globali perspektyva?

V. Bukelskienės teigimu, šiandieninę mokslo orientaciją į savų kamieninių ląstelių panaudojimą gydant lėmė ir unikalios regeneracinės jų savybės, ir žinojimas, kad kiekvienas tų ląstelių turime.

Mokslininkė taip pat atkreipia dėmesį, kad jau šiandien eksperimentiniame lygmenyje bandomi metodai, kai kamieninių ląstelių iš raumeninio audinio išskiriama ne saugoti, o tada, kada reikia. Tos ląstelės padauginamos ir grąžinamos tam pačiam žmogui, į tą vietą, kurią reikia. Tiesa, šis metodas neveiktų vyresnio ar senyvo amžiaus pacientams.

„Iš seno organizmo kamieninės ląstelės sunkiai beauga. Jų ir mažiau, jos nebe tokios gyvybingos, mažiau linkusios daugintis. Tiesa, amžius, nuo kada kamieninių ląstelių panaudojimas būtų nebeįmanomas, nėra žinomas. Bet galima spėti, kad maždaug 60 metų yra ta riba, kai kamieninių ląstelių nebeverta mėginti naudoti“, – sakė dr. V. Bukelskienė.

Nevadina panacėja

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Hemofilijos centro vedėjo, gydytojo hematologo dr. Romualdo Jurgučio teigimu, išsaugotas kamienines ląsteles gydant kraujo vėžį Lietuvoje būtų galima panaudoti.

Gydytojas sutinka, kad regeneracinė medicina turi galingas vystymosi perspektyvas, bet taip pat pabrėžia nemanantis, kad ši gydymo rūšis ateityje išstumtų kitas. „Vėžio gydymo atveju, net ir turint savo kamienines ląsteles, vis tiek pirmiausia reikės įveikti vėžį. Tai reiškia, kad vis tiek bus reikalingas švitinimas, chemoterapija, operacija. Čia perspektyva priklauso labai tiksliai veikiantiems vaistams, naikinantiems kokias nors specifines vėžio ląsteles. Arba įvedamiems į labai tikslią vietą ir joje aktyvuojamiems – ten, kur yra vėžys. O savo paties kamieninių ląstelių naudojimo privalumai išryškėtų jau vėliau. Kraujo vėžio atveju svarbiausia būtų tai, kad transplantavus to paties žmogaus kamienines ląsteles, būtų ženkliai mažesnė jų atmetimo tikimybė“, – sakė R. Jurgutis.

Autorius: Mindaugas Savickas

http://www.vlmedicina.lt

Odos vėžiui nustatyti – nemokami tyrimai

Odos vėžiui nustatyti – nemokami tyrimai

Euromelanomos diena - Europos gydytojų dermatologų iniciatyva organizuojama akcija, skirta kovai su odos vėžiu ir melanoma. Į Euromelanomos komiteto veiklą įsijungė gydytojai dermatovenerologai, onkologai ir sveikatos ministerijos atstovai. Šios...


Kaip vaistų nuo vėžio tyrimai įtakoja farmacijos kompanijų akcijas?

Pasaulyje nuolat kuriami nauji vėžio diagnostikos testai, bandant nustatyti kuo ankstyvesnes ligos stadijas. Tačiau išplitusiai ligai gydyti efektyvių vaistų vis dar nėra. Todėl nenuostabu, kad vos tik rinkoje pasigirsta žinių apie galimą šios...


Birželio 14 -oji - Pasaulinė kraujo donorų diena

Birželio 14 -oji - Pasaulinė kraujo donorų diena

2005 m. 58- oje Pasaulio sveikatos asamblėjoje buvo nuspręsta kasmet, birželio 14 dieną, minėti Pasaulinę kraujo donorų dieną, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį ir skatinti savanorišką neatlygintiną kraujo donorystę. Ši data pasirinkta...


Pradeda skiepyti visus norinčius

Šią savaitę bus pradėtas visų norinčių nemokamas skiepijimas nuo pandeminio gripo A(H1N1)v viruso, praneša Sveikatos apsaugos ministertija (SAM). SAM primena, kad kiekvienas, nusprendęs pasiskiepyti nuo pandeminio gripo, turėtų kreiptis į asmens...


VU Vaikų ligoninė gavo modernius instrumentus urologinėms operacijoms

VU Vaikų ligoninė gavo modernius instrumentus urologinėms operacijoms

Vilniaus universiteto vaikų ligoninė gavo modernius instrumentus, skirtus urologinėms operacijoms. "Dabar atlikdami net ir sudėtingiausias urologines operacijas nebeatsiliekame nuo kitų Europos išsivysčiusių šalių", - džiaugiasi vaikų...


Medikai vyrui iš akies pašalino kirminą

Vienas amerikietis iš kelionės užsienyje namo parsivežė neįprastą suvenyrą - kirminą akyje. Po kelis mėnesius trukusių nusiskundimų medikai kairėje Johno Matthew akyje aptiko kirmėlę, praneša agentūra AFP. Pasitelkus lazerį, gydytojams parazitą...


Obstrukcinės miego apnėjos chirurginis gydymas

Obstrukcinės miego apnėjos chirurginis gydymas

Apnėja - graikų kalbos žodis, reiškiantis „nekvėpuojantis". Obstrukcinė miego apnėja (OMA) – tai liga, kai miegodamas žmogus trumpam (nuo 10 sekundžių ir daugiau) nustoja kvėpuoti. Miegant atsipalaiduoja gerklės raumenys, ir jie...


Svetur dirbantis medikas kritikuoja vykdomą Lietuvos sveikatos reformą

Lietuvoje vykdoma administratorių, o ne sveikatos specialistų reforma - taip apie Lietuvos sveikatos reformą atsiliepia šiuo metu Jungtinėje Karalystėje dirbantis kardiologas konsultantas Audrius Šimaitis. "Lietuvos medicininis žemėlapis...


R. Šukys: reformuotos ligoninės 2010 metus baigė be nuostolių

Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys tvirtina, kad sveikatos reforma vyksta sklandžiai: sumažinta ligoninių, atpiginti vaistai, esą jau matyti ir teigiamas finansinis pertvarkų efektas. Pasak ministro, skaičiavimai rodo ką kita: tos...


A Adamkienė: mums gydytojas - kaip draugas, kuris supranta ir atjaučia

Pirmadienį istorinėje Kauno prezidentūroje surengtoje Medicinos darbuotojų šventėje pagerbta keliasdešimt visos Lietuvos gydytojų. Šventę surengė LNK, padedama Lietuvos gydytojų sąjungos kartu su šios organizacijos globėja Alma Adamkiene. A....


Genetiniai tyrimai jau gali įspėti apie krūties ir kiaušidžių vėžį

Genetiniai tyrimai jau gali įspėti apie krūties ir kiaušidžių vėžį

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centre pradėjo veikti pirmoji Lietuvoje paveldimo vėžio tarnyba. Čia teikiamos onkogenetinės konsultacijos dėl paveldimo vėžio. Šiuo metu...


Kodėl juokas toks užkrečiantis?

Kodėl juokas toks užkrečiantis?

Mokslininkai iki šiol negali paaiškinti, kodėl juokas yra užkrečiantis. Nauji tyrimai leidžia bent iš dalies paaiškinti juoko užkrečiamumo fenomeną. "New Scientist" rašoma, kad Londono universiteto Karališkojo koledžo mokslininkė Sophie...


Gąsdinimai krize kenkia psichikai

Gąsdinimai krize kenkia psichikai

Psichikos ligų specialistai pataria gąsdinimus krize vertinti kritiškai ir vyti šalin liūdnas mintis, kad neapniktų nerimas ir įtampa, nesutriktų darbingumas, nesusirgtume depresija ir kitomis psichikos ligomis. Panevėžio ligoninės gydytojai...


Rastas genas, atsakingas už smegenų vystymąsi

Britanijos mokslininkai rado atsakingą už nervų sistemos vystymąsi geną, kuris ateityje padės sukurti naujus metodus gydyti insultus, smegenų piktybinius auglius ir Alzheimerio ligą . Genas, pavadintas "Sox9", atsako už nervų kamieninių...


Liga, apie kurią reikia kalbėti

Inkontinencija arba, kitaip tariant, šlapimo nelaikymas visuomenėje vis dar laikomas labai gėdinga problema, apie kurią niekas nekalba viešai. Birželio 22-ąją Lietuvoje pirmą kartą skelbiama šiai problemai skirta Pasaulinė inkontinencijos savaitė....


Psichines ligas galbūt sukelia virusai

Naujo tyrimo duomenimis, iki 8 proc. žmogaus genomo sudaro virusai, kurie įterpia save į mūsų DNR. Gali būti, kad kai kurie virusai genomą "praturtina" genais, sukeliančiais psichikos ligas, pavyzdžiui, šizofreniją. JAV Teksaso...


Jauni gydytojai ragina kovoti su homeopatija

Gydytojai ragina Pasaulinę sveikatos organizaciją viešai pasmerkti homeopatinių vaistų skyrimą sunkioms ligoms gydyti, praneša "Times Online". Tarptautinė bendrija "The Voice of Young Science Network", vienijanti jaunus...


Pagrindiniai laiko planavimo metodai

Pagrindiniai laiko planavimo metodai

Pareto principas tvirtina, kad 20 proc. pastangų duoda 80 proc. rezultatų, o likę 80 proc. pastangų - tik 20 proc. rezultatų. Šį principą 1906 metais suformulavo italų ekonomistas Vilfredas Paretas. Jis pastebėjo, kad 20 proc. italų valdo 80 proc....


Storosios žarnos vėžys – mokestis už civilizaciją

Storosios žarnos vėžys – mokestis už civilizaciją

VU Onkologijos instituto vadovas N. Samalavičius teigia, kad Lietuvoje nuo storosios žarnos vėžio miršta 1000 žmonių, o susirgimų kasmet daugėja. I ar II stadijos ją išgydyti galima daugiau nei du trečdalius ligonių, o ir šiandien apie 60 procentų...


Rusė pagimdė per širdies operaciją

Rusijos spauda praneša apie 36 metų moterį, kuri, keičiant dirbtinį širdies vožtuvą, pagimdė sveiką mergaitę. Penzos srityje gyvenanti rusė į ligoninę atvyko darytis būtinos dirbtinio širdies vožtuvo keitimo operacijos, kuri buvo suplanuota dar...


Gydytojai: rengiama sveikatos apsaugos reforma yra neteisėta

Antradienį Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidento instituciją ir Vyriausybę, teigdama, kad planuojama vykdyti Lietuvos sveikatos sistemos pertvarka esą yra neteisėta - nėra Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM)...


Viršininkų polinkis susireikšminti – iš beždžionių

Viršininkų polinkis susireikšminti – iš beždžionių

Vadovų pareigas einančių vyrų elgesio manieros rodo artimą ryšį su gyvūnijos pasaulio atstovais, pirmiausia šimpanzėmis ir kitomis žmogbeždžionėmis, atskleidė tyrimas. al kartais pažįstate viršininką, kuris pasipūtęs pirmyn - atgal vaikštinėja po...


Išsiaiškino, kaip smegenyse saugomi prisiminimai

JAV mokslininkai teigia atskleidę vieną iš mechanizmų, leidžiančių smegenims kurti prisiminimus. Jau seniai žinoma, jog informacijos keitimosi ir saugojimo smegenyse procesui ypač svarbios neuronų sandūros - sinapsės, vienas smegenų ląsteles...


Sarkoma – klastinga daugiaveidė liga

18-a, 23-eji, 24-eri, 25-eri metai - tai amžius žmonių, kuriuos staiga, netikėtai užklumpa sunki onkologinė liga - sarkoma. Kodėl ji tarsi klastingas priešas puola jaunus žmones? Tą dieną, kai dainininkas Sasha Son lankėsi Vilniaus Santariškių...


Statinis ir dinaminis pėdos tyrimai

Statinis ir dinaminis pėdos tyrimai

Gal iš artimųjų ar draugų kartais tenka sulaukti raginimų nesikūprinti ir išsitiesti? Gal einant tylia gatve išgirstate nežymų savo paties šlepsėjimą? O gal net pats sau nuotraukose atrodote kreivas ar gunktelėjęs kaip šachmatų žirgas? Turite...


Sukurtas naujos kartos dirbtinio apvaisinimo būdas

Sukurtas naujos kartos dirbtinio apvaisinimo būdas

Šveicarijos kompanija "Anecova" sukūrė naujo tipo dirbtinio apvaisinimo įrenginį. Jis patalpinamas moters organizme keturioms dienoms ir išlaiko embrionus stabiliai vienoje vietoje, tarsi dirbtinis kiaušintakis. Šios 5mm ilgio...


Pusę draugų pakeičiame kas septynerius metus

Adresų knygelėje bėgant laikui galime turėti vis daugiau kontaktų, bet maždaug pusę artimų draugų prarandame ir pakeičiame naujais kas 7 metus. Žmonėms gali patikti manyti, jog jie kontroliuoja, ką pasirenka savo draugais, tačiau socialiniai...


Ž.Šilgalis: Sveikatos ministru nebūsiu

Ž.Šilgalis: Sveikatos ministru nebūsiu

Seimo narys, Liberalų ir centro sąjungos pirmininko pavaduotojas Žilvinas Šilgalis kategoriškai atsiriboja nuo viešojoje erdvėje sklindančių kalbų, esą jis ruošiasi kandidatuoti į sveikatos apsaugos ministro postą. Priešingai, Seimo narys...


Ar moterys nesugeba ryžtingai priimti sprendimų?

Ar moterys nesugeba ryžtingai priimti sprendimų?

Dalis psichologų teigia, kad moterys nesugeba ryžtingai priimti sprendimų, o vyrai tai daro žymiai greičiau ir paprasčiau. Kodėl moterys yra prastesnės? ymiai greičiau ir paprasčiau. Kodėl moterys yra prastesnės? Kaip rašo portalas askmen.com,...


Piktybinius navikus šalins naujose operacinėse

Piktybinius navikus šalins naujose operacinėse

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Onkourologijos skyriuje atidarytos naujos operacinės. Operacinėse atliekamų endoskopinių bei laparoskopinių piktybinių navikų operacijų tiesiogines transliacijas mokomojoje auditorijoje galės stebėti...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9