Biorythm

Asociacija: pabrango šimtas kompensuojamųjų vaistų

Nacionalinė vaistų prekybos asociacija tikina, jog atlikusi Sveikatos apsaugos ministerijos skelbiamų atpigintų kompensuojamųjų vaistų analizę, nustat4, kad iš tikrųjų pacientams pabrango 105 pavadinimų vaistai, o atpigo – tik 10.

Asociacija tikina, kad ministerija, informuodama gyventojus apie atpigusius kompensuojamuosius vaistus ir mažėjančias priemokas, jau ne pirmą kartą iškraipo tikrąją padėtį.

Kaip pranšime spaudai teigia Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos direktorės pavaduotoja Žaneta Girdvainytė, išanalizavus Kompensuojamųjų vaistų kainyno papildymą, paaiškėjo, kad iš 105 pavadinimų vaistų keturi pacientams pabrango dėl padidėjusios gamintojo kainos, o 101 – dėl sumažintos valstybės kompensuojamosios dalies.

Sumažinus šių vaistų valstybės kompensuojamąją dalį, taupomos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšos, tačiau pacientui tenkančios priemokos dydis išauga.

Pavyzdžiui, vieniems iš dažniausiai išrašomų vaistų nuo aukšto kraujospūdžio priemoka padidėjo beveik du kartus: Lercapin (10 mg tabletėms) paciento priemoka, esant 80 proc. kompensavimui, padidėjo 14,05 Lt ir dabar siekia 26,28 Lt, o Lercapin (20 mg tabletėms) priemoka padidėjo 24,51 Lt ir dabar siekia 42,58 Lt.

Kito populiaraus vaisto Plavix priemoka padidėjo 8,26 Lt, todėl dabar, esant 80 proc. valstybės kompensuojamai daliai, pacientas turi primokėti 96,73 Lt

Sveikatos apsaugos ministerija, įgyvendindama Vaistų prieinamumo gerinimo ir kainų mažinimo planą, skelbia, kad siekia atpiginti vaistus gyventojams. Tačiau Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos įsitikinimu, iki šiol įgyvendintos priemonės rodo visiškai priešingą rezultatą. Po medicinos pagalbos priemonių kainyno papildymo 6-7 kartus padidėjo priemokos neįgaliesiems, įsigyjantiems sauskelnes, dabar kelis kartus išaugo šimto vaistų priemokos dydis pacientams, įsigyjantiems kompensuojamuosius vaistus.

„Iki šiol vaistininkai galėjo guostis bent tuo, kad konkuruodami dėl vartotojo savo pelno sąskaita galėjo iš dalies ar visiškai kompensuoti pacientams kompensuojamųjų vaistų priemokos naštą, tačiau jei toliau tokiu būdu bus vykdomos Sveikatos apsaugos ministerijos sumanyto plano priemonės ir Seimas žengs dar vieną žingsnį – nuspręs uždrausti vaistinėms teikti kompensuojamųjų vaistų priemokoms nuolaidas, nemažai sunkiai besiverčiančių, mažas pensijas gaunančių, lėtinėmis ligomis sergančių ar neįgalių žmonių nebeįstengs įpirkti net ir gyvybiškai būtinų vaistų” – sako Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos direktorė Jūratė Kulberkienė.

Nacionalinė vaistų prekybos asociacija pritaria valstybės siekiui racionaliai naudoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšas, tačiau valstybės pareigūnų pastangos neleisti palengvinti pacientams tenkančios naštos, neeikvojant valstybės lėšų, visiškai nesuprantamos.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE