Spalio 15d. Penktadienis

Apšvita medicinoje: ką turime žinoti?

Peržiūrų skaičius: 22124

Vaizdinė diagnostika yra neatskiriama šiuolaikinės medicinos dalis. Europos radiologijos draugija vasario 10-ąją skelbia Europos radiologijos diena.

Tokiu būdu siekiama atkreipti dėmesį į radiologiją kaip reikšmingą medicinos sritį ir paminėti X spindulių atradėjo Vilhelmo Konrado Rentgeno 88-ąsias mirties metines. Lietuvos radiologų asociacija (LRA) palaiko šią iniciatyvą ir siekia informuoti visuomenę labai aktualia tema – apie jonizuojančiąją apšvitą.

Pastarąjį dešimtmetį nemažai pasiekta kompiuterinės tomografijos (KT) plėtros srityje. KT, kuri jonizuojančiąja spinduliuote ir kompiuterine įranga sukuria pasluoksninius ir trimačius žmogaus kūno vaizdus, dabar yra labai greitas ir tikslus diagnostikos metodas. Jis leidžia gauti ypač kokybiškus  viso kūno diagnostinius vaizdus per mažiau nei 20 sekundžių.

Pacientams, patyrusiems daugybės organų traumą, KT nustatomi gyvybei pavojingi vidaus organų sužalojimai. Tai būtina, kad laiku būtų suteikta reikiama pagalba. KT pagerino vėžio diagnostiką, tad dabar pacientai gyvena ilgiau. Šiuo diagnostiniu metodu tiksliai nustatomos ir įvertinamos pilvo srities ligos, todėl dažnai išvengiama chirurginės intervencijos. KT tapo įprasta vaizdine metodika diagnozuojant plaučių arterijų trombemboliją. Ji pamažu keičia širdies vainikinių arterijų intervencinę diagnostinę angiografiją.

Kaip rašoma Lietuvos radiologų asociacijos prezidentės dr. Jūratės Dementavičienės pranešime, dėl visų minėtų privalumų labai didėja KT tyrimų skaičius visame pasaulyje. Žmonių organizmo kaupiama apšvita, galinti sukelti vėžį, išaugo ir dar didės. Apšvitą sukelia visi tyrimo metodai, kuriuos atliekant naudojami X spinduliai. Tarp jų ir KT bei rentgenografija. Įvertinti medicinos tyrimų sukeltos apšvitos įtaką vėžio išsivystymui labai sunku, nes iki šiol tai nėra paremta įrodymais.

KT sukeliama apšvitos dozė priklauso nuo tiriamos srities. Krūtinės KT sukelia vidutiniškai 7 mSv (milizivertas – apskaičiuotas dozės vieneto ekvivalentas, kuris atspindi biologinį apšvitos poveikį), galvos KT – 2 mSv, pilvo ar dubens KT – 10 mSv.

Kasmet žmogus patiria apie 3,6 mSv apšvitą, kurios 80 proc. gauna iš natūralių šaltinių – vartodamas vandenį, maistą, kai kurias medžiagas ir iš atmosferos. Likusius 20 proc. gauna iš kitų šaltinių: pramonėje, branduolinio ginklo bandymų metu ir medicinoje. Medicinoje 60 proc. apšvitos sukelia KT tyrimai.

Kiekvieno paciento jautrumas apšvitai yra skirtingas, tačiau kai kurie faktai ypač svarbūs. Vaikai ir jauni žmonės yra jautresni apšvitai nei vyresnio amžiaus. Moterys patiria didesnę riziką kai kurių tyrimų metu, pvz., tiriant krūtinės ląstą. Galų gale kompiuterinės tomografijos tyrimo rūšis ir protokolas turi tiesioginės įtakos apšvitai.

Pastaraisiais metais apšvitai mažinti naudojama daugybė priemonių. KT gamintojai sukūrė aparatus, kuriais gaunami puikios kokybės diagnostiniai vaizdai, o žmogus patiria mažesnę apšvitos dozę. Dauguma radiologų taip patobulino skenavimo protokolus, kad pacientai gauna mažesnę  apšvitą.

KT privalumai yra neginčytini, tačiau kiekvienas tyrimas turi būti pagrįstas klinikiniu tikslu. Gydytojas radiologas turi įvertinti tyrimo naudą ir riziką ir nuspręsti, ar skirtas tyrimas yra tinkamiausias, ar galima taikyti kitą, kur nenaudojama apšvita. Lietuvoje pacientai ir patys gali pasirinkti KT tyrimą, tačiau toks sprendimas turi būti pagrįstas.

Turint klinikinio tyrimo rezultatus, radiologinį tyrimą galima atlikti už gydymo įstaigoje nustatytą mokestį. Vieni pacientai turi specialisto siuntimą, kiti ateina ir tiesiog paprašo radiologo atlikti galvos ar stuburo KT, virtualios koloskopijos tyrimus ir pan. Visais atvejais už tyrimo pagrįstumą, atlikimą ir įvertinimą atsakingas gydytojas radiologas.

Gydytojai radiologai laikosi labai griežtų nuorodų, kad užtikrintų pacientų saugumą. Viso pasaulio radiologai vadovaujasi ALARA principu ("As Low As Reasonably Achievable"), todėl garantuoja aukščiausios kokybės tyrimo atlikimą, taikant mažiausią apšvitą. KT tyrimas vaikams taikomas atsižvelgiant į svorį, suaugusiesiems – į kūno masės indeksą.

Jei galima, atliekami tyrimai be apšvitos. Vienas jų – magnetinio rezonanso tomografija (MRT). Ją atliekant naudojamas magnetinis laukas. Kitas tyrimas netaikant apšvitos - sonoskopija. Sonoskopija, kurioje naudojamos garso bangos ir dažniai, plačiai taikoma tirti nėščiąsias ir vaikus. MRT skiriama ir naujagimiams tirti. Ypač svarbu, kad ja galima tirti neišnešiotus naujagimius, taikant bendrąją nejautrą ir stebint paciento gyvybines funkcijas tyrimo metu. Dauguma tokių tyrimų atliekama siekiant nustatyti įgimtas širdies ir galvos smegenų ligas.

Kaip teigia dr. Jūratė Dementavičienė, pacientai visame pasaulyje yra nepakankamai informuojami apie apšvitą ir apskritai apie radiologiją. Dauguma Lietuvos gyventojų mano, kad radiologija – tai rentgenografija ir nežino, kad tai yra įvairiapusė diagnostika. Dažnai pacientai klaidingai mano, kad radiologas tik atlieka tyrimą, o jo duomenis vertina klinicistas. Kita problema – dėl didelio poreikio skubiai atlikti tyrimą ir ribotų galimybių susidaro pacientų eilės. Pacientai laukia tyrimo kelias savaites ar net mėnesius, todėl patiria didelį stresą. Jiems negali būti taikomas tinkamas gydymas. Kai kurie pacientai perdėtai bijo apšvitos net atliekant krūtinės ląstos rentgenografiją.

Dėl radiologinio tyrimo svarbu pasitarti su gydytoju radiologu. Tik jis gali tinkamai informuoti apie skirtą procedūrą. Radiologas gali paaiškinti apie gaunamą apšvitą tyrimo metu, tačiau pacientai retai to klausia. Apie tyrimą ir jo tinkamumą turėtų informuoti ir jį skriantis gydytojas. Labai gaila, anot   Jūratės Dementavičienės, kad   dauguma jų neturi pakankamai žinių apie radiologinius tyrimus ir apšvitą jų metu.

Pacientai turėtų žinoti, kad negalima dažnai kartoti KT tyrimo, norint sužinoti diagnozę, tik todėl, kad gydytojas neturi prieš tai atlikto tyrimo rezultatų. Juos galima įrašyti į skaitmeninę laikmeną ir perduoti gydytojui.

Reikėtų vengti pakartotinai atliekamų tyrimų, ypač vaikams ir jauniems pacientams. Jei šio tyrimo negalima pakeisti kitu, turi būti taikoma žemos apšvitos dozės metodika. Diagnozei nustatyti galima taikyti ir tyrimus be jonizuojančiosios apšvitos, tokius kaip MRT ar sonoskopija.

Diena.lt

Daugėja susirgimų Laimo liga

Praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu užregistruota 130 susirgimų. Kaip atpažinti, kokia liga užsikrėtėte, ir ką daryti toliau, pasakoja Vilniaus visuomenės sveikatos centro vyr. specialistė Alvyra Blažytė. Laimo ligos (boreliozės) inkubacinis...


Per pusmetį nustatyta 14 pasiutligės atvejų

Per pusmetį nustatyta 14 pasiutligės atvejų

Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje buvo nustatyta 14 pasiutligės atvejų. Tai beveik dvigubai mažiau nei per tą patį laikotarpį pernai, kuomet ši liga buvo nustatyta 29 gyvūnams. Valstybinės maisto ir veterinarijos 2010 metų pirmojo pusmečio...


Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas: reikia ryžtis įvesti kai kurias mokamas paslaugas

Visuomenei trūksta informacijos apie sveikatos apsaugai realiai skiriamas lėšas bei jų panaudojimą, dėl to kyla pacientų nepasitenkinimas, nepamatuoti kaltinimai medikams ir nepasitikėjimas jais, sako Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas,...


Popiežius ragina melstis už AIDS sergančius žmones

Popiežius Benediktas XVI prieš antradienį minimą pasaulinę AIDS dieną paragino melstis už šia pavojinga liga sergančius žmones, praneša agentūra AP. AIDS ligoniai turi būti padrąsinti, sekmadienį Romoje sakė Katalikų Bažnyčios vadovas. Jis...


Padidino finansavimą vaistams kraujo vėžiui gydyti

Vaistus, mirtiną ligą iš esmės pavertusius nemirtina, gaus visi ligoniai, kuriems jų reikia. Medikams nebereikės rinktis, kuriam iš sergančiųjų viena iš lėtinių piktybinių kraujo vėžio formų skirti jų gyvybę išgelbėti galinčius vaistus, o kuriam...


Išbandyta universali gripo vakcina

Universali gripo vakcina, galinti apsaugoti nuo visų gripo atmainų, pirmą kartą sėkmingai išbandyta su žmonėmis. Vakcina atakuoja visų tipų virusų proteinus, o ne atskiras jų atmainas, teigia Oksfordo universiteto Jennerio instituto mokslininkai....


Atliktos pirmosios nosies ir prienosinių sinusų operacijos naudojant navigacinę įrangą

Atliktos pirmosios nosies ir prienosinių sinusų operacijos naudojant navigacinę įrangą

Vasario 3-6 dienomis Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Ausų, nosies ir gerklės ligų centre buvo atliktos pirmosios Baltijos šalyse nosies operacijos, naudojant kompiuteriu kontroliuojamą navigacinę įrangą. "Džiugu,...


Ligoninės istorija netilptų į knygą

"Ligoninės istoriją parašėme patys, kurie kartu pradėjome dirbti prieš 15 metų, kurie savo siekiais, tikslais, darbu pelnėme pacientų pripažinimą. Ir geriausia reklama mums - palankūs pacientų atsiliepimai", - sakė jubiliejų švenčiančios...


Būsimieji medicinos specialistai pozityviai vertina potencialias darbovietes

Įtemptas darbo grafikas, stresas ir sunkumai su pacientais neatbaido studentų, pasirinkusių biomedicinos srities studijas. Būsimieji slaugos, akušerijos, kineziterapijos, odontologinės priežiūros ir kitų studijų programų specialistais pozityviai...


Gal tu esi tas 12-as numeris, sergantis hepatitu?

Trečiadienį 13.30 val. Europos aikštėje Vilniuje vyks spaudos konferencija, skirta Pasaulinei hepatito dienai. Tuo pačiu metu bus organizuojama ir akcija "Gal aš esu numeris 12?", kurios metu visoje Lietuvoje bus atlikta 600 nemokamų...


SAM kancleris: kaltų reikia ieškoti, bet jų ministerijoje nebėra

Dėl netinkamai kurtos Nacionalinės elektroninės sveikatos informacinės sistemos, kuriai išleista 34 mln. litų, galimai kalti asmenys ministerijoje jau nebedirba, o prokurorai nusikalstamos veikos požymių nenustatė, teigia Sveikatos apsaugos...


Gripas įsisuka ir į ledo ritulininkų gretas

Savaitgalį neįvyks dvejos atvirojo Latvijos ledo ritulio čempionato rungtynės tarp Elektrėnų "Energijos" ir Liepojos "Metallurgs 2". Varžybas teko nukelti į ateitį dėl latvių komandoje įsisiautėjusio gripo. "Dėl...


Sukurtas virusus žudantis, bet aplinkinėms ląstelėms nekenkiantis lazeris

Sukurtas virusus žudantis, bet aplinkinėms ląstelėms nekenkiantis lazeris

Arizonoje (JAV) gyvenantis ir dirbantis fizikos profesorius Kong-Thon Tsen ir jo sūnus Shaw-Wei Tsen, studijuojantis patologiją, sukūrė naują didelės spartos impulsinį lazerį, kuriuo pavyko sunaikinti įprastinius virusus nepažeidžiant sveikų...


Odontologų paslaugos gali brangti

Odontologų paslaugos gali brangti

Šiemet specialistai nesulaukė ir žiemos šventėms į Lietuvą grįžtančių emigrantų antplūdžio. Vienos uostamiesčio odontologijos klinikos vadovas Romas Abunevičius sako, kad pacientų sunkmečiu gal ir nesumažėjo, tačiau jie rūpinasi tik, kad dantys...


Baseine apsinuodijęs berniukas tebėra reanimacijoje

Vieno iš dviejų po maudynių baseine sunkiai apsinuodijusių vaikų - vienuolikmečio berniuko - būklė, nors ir gerėja, bet išlieka sunki. Jis ir toliau gydomas reanimacijoje, Eltai teigė Kauno medicinos universiteto klinikų atstovė Eglė Žemaitienė....


Kas geriau: sveikos ar gražios krūtys?(

Krūtys, kitaip vadinamos krūtų liaukos, arba dar pieno liaukos, yra porinis organas, esantis kūno viršutinėje dalyje. Šias liaukas turi ir vyrai, ir moterys, tačiau vyrų krūties liaukos neatlieka jokios biologinės funkcijos, o štai moterų gamina...


Dešimt neištikimybės požymių: kaip pagauti neišitikimą partnerį?

Jūsų santykiai atrodo stiprūs ir nuostabūs, bet kas jeigu grįžę namo ir prisėdę prie kompiuterio rastumėte dviprasmišką elektroninį laišką, kurį jūsų partneris išsiuntė bendradarbei? Britė Charlotte Ward, parašiusi knygą apie neištikimybę, turi ką...


Didžioji depresija prailgino amerikiečių gyvenimą

Sunkūs laikai prailgina vidutinę žmonių gyvenimo trukmę, teigia 1930 - 1933 pasaulinės ekonominės krizės laikais JAV sukauptus demografinius duomenis nagrinėję mokslininkai. 1929 m. spalio 24 dieną, kuri buvo praminta "juoduoju...


Sunkiausia savaitės diena - antradienis

Didžiosios Britanijos sociologai minučių tikslumu suskaičiavo, koks darbo savaitės laikas yra pats sunkiausias. Įprasta manyti, jog sunkiausia savaitės diena - pirmadienis, tačiau mokslininkai tikina, jog tai nėra tiesa, rašo "The Daily...


Patvirtintas išsėtinės sklerozės simptomus slopinančios vakcinos saugumas

Patvirtintas išsėtinės sklerozės simptomus slopinančios vakcinos saugumas

Kanados mokslininkų grupė pirmadienį oficialiai patvirtino, kad JAV pagaminta eksperimentinė vakcina, slopinanti išsėtinės sklerozės simptomus, yra saugi ir tinkama vartoti, praneša "Reuters". Eksperimente dalyvavusių išsėtine skleroze...


Draudžiamais susitarimais vaistų rinkoje įtariamos 8 bendrovės

Konkurencijos taryba po kelerius metus trukusio tyrimo kitą ketvirtadienį ketina paskelbti, ar vaistų tiekėjai ir didmeniniai platintojai nebuvo sudarę draudžiamų susitarimų dėl vaistų kainų. Draudžiamais susitarimais įtariami vaistų gamintojai...


Besisukančio tinklelio optinė iliuzija

Besisukančio tinklelio optinė iliuzija

Kas atsitiks su mažų kvadratėlių tinkleliu (tokiu kaip matematikos sąsiuvinio lapas), jei jį suksime tam tikru greičiu? Pats tinklelis, žinoma, išliks toks koks buvęs. Tačiau mūsų smegenys informaciją interpretuos kiek kitaip - vizualiai atrodys,...


Dirbtinis apvaisinimas: sparnai bevaikių svajonėms kalasi labai sunkiai

Rudenį Seime pradėtas dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektų svarstymas bus tęsiamas kitais metais. Nesunku suprasti žmonių, negalinčių susilaukti vaikų, lūkesčius ir neviltį. Net ir didžiausių karjeristų gyvenimo prasmė yra vaikai, kuriems bent...


Vaistų kainų reguliavimo klausimas atidėtas dar savaitei

Vyriausybė antrą kartą savaitei atideda nevienareikšmiškai vertinamos iniciatyvos reguliuoti vaistų kainas svarstymą. Premjeras Andrius Kubilius nutarė, kad Farmacijos įstatymo pakeitimai gali palaukti sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko,...


Naujas tyrimas: V.Leninas mirė nuo sifilio

Rusijos revoliucionierius ir Sovietų Sąjungos kūrėjas Vladimiras Leninas mirė nuo sifilio, o ne nuo insulto, kaip buvo teigiama anksčiau, tvirtinama naujame tyrime. Žinomos britų istorikės ir knygų autorės Helen Rappaport teigimu, dokumentai,...


Lūpų dažų spalva atspindi moters charakterį

Vyrai, atkreipkite dėmesį, kokios spalvos lūpų dažais puošiasi jūsų mylimosios. Psichologai tvirtina, kad lūpų dažų spalva padeda atkleisti moters charakterį. Aviečių ar rožinės spalvos lūpų dažai patinka aistringoms moterims, mat būtent aistra...


Druska veikia kaip narkotikas, atskleidė tyrimas

Druska veikia kaip narkotikas, atskleidė tyrimas

Mokslininkai nustatė, kodėl žmonės taip nesaikingai vartoja druską, nors ir žino, kad ji yra kenksminga. Pasirodo, druska - priklausomybę sukeliantis natūralus antidepresantas. Pasak mokslininkų, stiprų valgomosios druskos poreikį gali paaiškinti...


Šiuolaikinės technologijos leidžia jaustis ne tokiais vienišais, rodo tyrimas

Nuolatinė prieiga prie šiuolaikinių komunikacijos technologijų aštuoniems iš dešimties Lietuvos gyventojų leidžia jaustis mažiau vienišiems, rodo didžiausios Šiaurės ir Baltijos šalių telekomunikacijų bendrovės "TeliaSonera" atlikto...


Nemano, kad PSD skolas nurašyti būtų teisinga

Nurašyti skolas už pernai nesumokėtą sveikatos draudimo mokestį būtų neteisinga, mano sveikatos apsaugos ministras. "Nedrįsčiau skatinti ar žadėti, kad bus nurašytos tos skolos. Įstatymai galioja visiems. Galvoju pirmiausia apie tuos, kurie...


Piktybinius navikus šalins naujose operacinėse

Piktybinius navikus šalins naujose operacinėse

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Onkourologijos skyriuje atidarytos naujos operacinės. Operacinėse atliekamų endoskopinių bei laparoskopinių piktybinių navikų operacijų tiesiogines transliacijas mokomojoje auditorijoje galės stebėti...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila