Lapkričio 29d. Pirmadienis

Aistros dėl kraujo Lietuvoje tebeverda

Peržiūrų skaičius: 19840

Turėti savo nuomonę ir atvirauti spaudai Lietuvoje ir vėl tapo pavojinga. Netgi medikams, kurie prabilę apie tiesą, gali sugriauti ministerijos planus įgyvendinti kažkada pradėtą slaptą operaciją: "kraujo centro privatizavimas".

Sveikata nėra svarbiausia

Dienraštyje "Klaipėda" pasirodžius straipsniui apie šiemet pasikeitusią kraujo ir jo komponentų pirkimo tvarką, kilo sąmyšis. Prasidėjo keisti dalykai: per daug atvirai kalbėję medikai, redakcijos žiniomis, buvo kviečiami  į Vilnių, į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM). Per daug atsivėrusiųjų spaudai laukė drausminės nuobaudos, o redakcija sulaukė keistų laiškų ir dar keistesnių skambučių.

Prieš porą savaičių pasirodžiusiame straipsnyje buvo rašyta, kad SAM panaikinus fiksuotą kraujo kainą, nuo šiol gydymo įstaigos jo galės įsigyti bet kuriame pasaulio krašte esančioje įstaigoje, kuri pasiūlys mažiausią kainą.

Klaipėdos kraujo centrų vadovai tuomet pareiškė, kad ministerijos užmojai taupyti ligoninių pinigus jų pacientų sveikatos sąskaita tik parodo realios situacijos neišmanymą.

Nacionalinio kraujo centro (NKC) Klaipėdos filialo direktorius Mindaugas Būta prabilo apie tai, kad šiemet taupymo sumetimais atsisakyta anksčiau taikytų aukščiausio lygio saugumo garantų kraujo gamybai.

"Nors kraujo kokybė atitinka minimalius ministerijos reikalavimus, tačiau tikimybė užsikrėsti pavojingomis ligomis pacientams didėja",– prieš dvi savaites įspėjo M.Būta.

Per kraują platinami hepatito, žmogaus imunodeficito virusai.

Tuomet pašnekovai neatmetė galimybės, kad kraujui tapus kuo pigiau perkama preke, po kelerių metų lietuviams bus pilamas kinų ar afrikiečių kraujas.

Jau dabar gydymo įstaigos perka pigiausius kraujo komponentus.

Sulaukė bausmės?

Dienraščio žiniomis, jau kitą dieną po straipsnio pasirodymo M.Būta buvo skubiai iškviestas į Vilnių.

Ar  klaipėdiečiui po pernelyg atviro pokalbio su spauda grėsė drausminė nuobauda? Pabandėme šitai sužinoti iš pirmų lūpų.

Tačiau po kelionės į sostinę NKC Klaipėdos filialo vadovas Mindaugas Būta tapo itin nekalbus. Iki tol noriai bendravęs su spauda, pašnekovas bet kokiu klausimu patarė kreiptis į NKC atstovę spaudai.

NKC atstovė spaudai Jūratė Vaidelienė paneigė, kad Klaipėdos filialo vadovui skirta drausminė nuobauda. Ji taip pat paneigė, kad jo tiesioginis viršininkas, NKC direktorius Vytenis Kalibatas buvo kviestas į SAM pasiaiškinti dėl pavaldinio atviravimo spaudai.

Redakcijos žiniomis, ministerijai labiausiai nepatiko įspėjimai apie tai, kad sumažinus kraujo saugumo reikalavimus, kyla grėsmė užsikrėsti krauju perduodamomis ligomis.

Apskundė sprendimą

Kad kraujo centrų vadovai nebuvo kviečiami "ant kilimėlio" tvirtino ir SAM atstovai. Tačiau žinant jų gebėjimą svarbius reikalus tvarkyti itin slaptai, toks atsakymas žurnalistų nenustebino.

SAM ne pirmą kartą bando įslaptinti veiksmus, susijusius su kraujo centrų veikla. Tai patvirtina jos pastangos prieš porą metų NKC Klaipėdos filialą perduoti į privačias rankas. Dėl šio proceso vis dar tebevyksta teismai.

2008 m. balandžio 30 d. porą įsakymų dėl NKC veiklos pertvarkymo ir įstatų pakeitimo pasirašęs tuometinis sveikatos apsaugos ministras Rimvydas Turčinskas tai padarė ypač tyliai ir iš karto išvažiavo atostogauti. Po jų pasirašymo NKC Klaipėdos filiale pradėjo šeimininkauti privati kauniečių bendrovė "Kraujo donorystės centras".

Pokyčiai įstaigoje tuomet visiems trenkė kaip perkūnas iš giedro dangaus. Įžūli afera, įgyvendinta ministerijos vadovo rankomis, gal ir būtų įvykdyta, jei nebūtų įsikišęs dienraštis  "Klaipėda".

NKC direktorius V.Kalibatas prisiminė, kad tąkart paduoti į teismą savo steigėją buvo beprecedentis atvejis. Tačiau nuo pirmos akimirkos nesuabejota, kad ministerijos sprendimai yra neteisėti.

Pernai rugsėjo 30 d. Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė sprendimą panaikinti ministro R.Turčinsko įsakymus. Atsakovu šioje byloje buvo SAM, o trečiąja šalimi – bendrovė "Kraujo donorystės centras".

Pastarasis nesutiko su priimtu sprendimu ir spalio viduryje pateikė apeliacinį skundą, prašydamas panaikinti teismo sprendimą.

Nuostata: "Tiesiog dirbame savo darbą", – nuo bet kokių galimų intrigų atsiriboja V.Kalibatas.

V.Kalibatas neslėpė nuostabos, kad teismo sprendimu liko nepatenkinta  trečioji šalis. Nors pati SAM sprendimo neskundė.

"Privataus kraujo centro sprendimo negaliu komentuoti. Bet tai pakankamai keista", – pripažino NKC direktorius.

Ministerija "išdūrė"

"Kraujo donorystės centro" vadovas Artūras Venslauskas neneigė ketinantis toliau bylinėtis. Jam nepriimtinas kai kurių SAM ir NKC atstovų traktavimas, kad privačiai jų bendrovei, esą, vos nebuvo perduoti klaipėdiečių pastatai, aparatūra.

Pasak A.Venslausko, tuomet įstaigai buvo duotas vienintelis nurodymas – aprūpinti Klaipėdos kraštą kraujo komponentais.

"Tik po mėnesio, kai į valdžią atėjo kitas ministras, pasirodė, kad mes kažkuo nusikaltome, bandėme kažką užgrobti", – teisinosi kaunietis.

A.Venslaukas guodėsi, kad prieš porą metų, kai R.Turčinskas pasirašė įsakymus, jų bendrovė iš SAM negavo nė lito – tik 40 darbuotojų, kuriems reikėjo mokėti algas. A.Venslauskas aiškino negalėjęs jų atleisti, nes būtų tekę mokėti  išeitines kompensacijas "iš savo pinigų".

Privačios bendrovės vadovas guodėsi, kad tąkart, nepavykus perimti  filialo, Klaipėdos kraštą vis tiek teko aprūpinti kraujo komponentais – per metus tai atsiėjo 2,5–3 mln. litų. Nors SAM šių papildomų sąnaudų nekompensavo ir pinigų tam neskyrė.

Pokyčiai: prieš porą metų NKC Klaipėdos filiale šeimininkavęs A.Venslauskas tryško optimizmu, kurio dabar nebelikę nė lašo.

Kauniečių privatus "Kraujo donorystės centras" perviliojo NKC Klaipėdos filialo darbuotojus, tad pastariesiems komandą reikėjo formuoti iš naujo. Nuo tada uostamiestyje veikia du kraujo donorystės centrai.

Įžvelgia susidorojimą

Prieš porą metų įžūlus bandymas privatizuoti NKC Klaipėdos filialą nepavyko. Tačiau yra manančiųjų, kad ginklai dar nesudėti – ko nepavyko įgyvendinti įžūlumu, esą pavyks gudrumu.

Tačiau A.Venslauskas neigė vis dar puoselėjantis viltis, kad NKC kuo greičiau taptų privačios bendrovės dalimi. Pasak jo, tam kliudytų po poros metų įsigaliosianti įstatymo pataisa. Ji numato, kad kraujo donoryste negalės užsiimti privačios bendrovės.

Paklaustas, ką veiks nuo 2013-ųjų metų, A.Venslauskas atsakė: "Bandysiu kažką keisti, galbūt norminius aktus".

Kraujo donorystės centro vadovas įsitikinęs, kad priimtomis naujomis įstatymo pataisomis bandoma susidoroti su jo bendrove – tokie grasinimai jam esą buvo išsakyti net tiesiai į akis.

Tikrintojai neleidžia dirbti

A.Venslauskas guodėsi neturintis, kada dirbti: arba centre lankosi tikrintojai, arba darbuotojai kviečiami į apklausas.

Vadovas įsitikinęs, kad normaliai dirbti jam trukdo konkurentai – NKC.

Tačiau per pastaruosius trejus metus ir pats NKC tikrintas 17 kartų. V.Kalibatas nesureikšmino patikrinimų skaičiaus – anksčiau patikrinimų esą būta dar daugiau. Yra buvę, kai per metus įstaigoje apsilankė net 10  skirtingų institucijų tikrintojai.

"Neieškome sliekų. Dirbame mums pavestą darbą" , – pakomentavo NKC vadovas, paklaustas, ar po pernelyg dažnais patikrinimais nesislepia kieno nors interesai.

Poste ilgai neužsibūna

O kad interesų kraujo versle esama liudija viena po kitos krintančios SAM pareigūnų galvos.

Prieš porą metų dėl kraujo centrų skandalo pasitraukti iš posto buvo priverstas sveikatos apsaugos ministras R.Turčinskas.

Keistas sutapimas, bet SAM ilgai neužsibūna ir viceministrai, atsakingi už kraujo donorystę. Prieš metus dėl kyšio sulaikytas Artūras Skikas. Jį pakeitęs Gintaras Valiukonis po pusmečio darbo pasitraukė "dėl asmeninių priežasčių".

Pora metų, kol įsigalios įstatymo pataisa, numatanti, kad kraujo donoryste negalės užsiimti privačios bendrovės, nemažas laiko tarpas. Per jį dar gali daug kas pasikeisti: ne tik keli ministerijos klerkai, bet ir įstatymai.

Tuo labiau kad Lietuva jau turi praktikos, kaip juos priimti per vieną naktį.

Papildyta

SAM sprendimas dėl panaikintos fiksuotos kraujo kainos gali būti koreguojamas. Pasak A.Venslausko, SAM, sulaukusi praėjusių metų kraujo donorystės įstaigų finansinių rezultatų, spręs, ar tikrai pasiekta kritinė taupymo riba. Paaiškėjus, kad  kraujo donorystės įstaigos su tokiomis mažomis kainomis negali išgyventi, įkainis bus koreguojamas. Tokiu atveju jis esą turėtų atitikti realias sąnaudas.

Audrius Klišonis, Sveikatos apsaugos viceministras

Atsakingi SAM darbuotojai su kraujo donorystės įstaigų vadovais nuolat sprendžia kasdienius kraujo donorystės veiklos klausimus. Per pastarąsias kelias savaites ne kartą buvo organizuojami tokie susitikimai. Tačiau viešosios įstaigos Nacionalinis kraujo centras vadovas iškviestas į SAM dėl informacijos spaudoje nebuvo.

Situacija dėl kraujo gamybos yra iš esmės tokia pati, kaip ir 2010 metais: nuo šių metų pradžios nepasikeitė nė vienas SAM įsakymas, reglamentuojantis kraujo donorų atranką ir kraujo tyrimus, kraujo ir kraujo komponentų kokybę, kraujo donorystės įstaigų kokybės sistemą. Visos kraujo donorystės įstaigos privalo laikytis visų šių įsakymų reikalavimų.

Pernai lapkričio 18 d. pakeistas donorystės įstatymas, kad nuo 2013 m. pradžios kraujo donorystės įstaiga galės būti viešoji asmens sveikatos priežiūros įstaiga ar jos padalinys. Tad informacija apie viešosios įstaigos Nacionalinis kraujo centras "privatizavimą" yra klaidinanti.

Diena.lt


Atvertas kelias atsarginėms kūno dalims kurti

Atvertas kelias atsarginėms kūno dalims kurti

D. Britanijos ir Kanados mokslininkai rado būdą, kaip saugiai pasigaminti kamieninių ląstelių nenaudojant žmogaus embrionų. Ekspertų teigimu šis pasiekimas atveria kelią "atsarginėms kūno dalims" kurti. Britų ir kanadiečių mokslininkų...


Dvikalbystė padeda nutolinti senatvinę silpnaprotystę

Dvikalbystė padeda nutolinti senatvinę silpnaprotystę

Kanados mokslininkai nustatė, kad dvikalbiai žmonės, kurie kasdien vartoja dvi kalbas, gali maždaug keturiems metams nutolinti senatvinės silpnaprotystės (demencijos) pradžią. Tyrėjai teigia, kad papildomos pastangos, kurias įdedame kasdien...


Mus skatina tik hedonistiniai malonumai

Dažniausiai žmonių svarbiausius spendimus nulemia hedonistinių malonumų vaikymasis, mano mokslininkai. Mokslininkai atrado, kad mūsų sprendimai dėl atostogų, pasirinktos karjeros ar laiko, kada sukurti šeimą, yra veikiami smegenų cheminių procesų....


Kodėl moterys renkasi teistus vyrus?

Britų mokslininkai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad randai ne tik puošia vyrus, bet jie kaip magnetas traukia kai kurias moteris. Moterims buvusių sužeidimų pėdsakai asocijuojasi su vyrų drąsa, stiprybe, ryžtu ir galimybe apginti moteris. Moterys...


Kai įvyksta trauma…

Kai įvyksta trauma…

Tik kelios savaitės, kurios pakeičia įprastą gyvenimą, įvykus traumai. Ir net kelios savaitės, jei traumą gavai pats ar tavo artimasis. Trauma pristabdo darbus, nes tenką saugoti sugipsuotą ranką ar koją, apriboja judrumą ir galimybę atlikti kai...


Vaistų rinką kontroliuos ir pacientai

Efektyviau kontroliuoti vaistų rinką, gauti išsamesnę informaciją apie rinkoje esančius vaistinius preparatus, pastebėti gyvybiškai būtinų vaistų trūkumus ir laiku imtis prevencinių veiksmų padės Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT)...


Išaiškinta paslaptis, kaip atgaivinami mirtinai sušalę žmonės

Naujausio tyrimo išvadose teigiama, kad mielės ir sliekai gali išgyventi hipotermiją, jei prieš tai jiems sudaromos ekstremalios deguonies stygiaus sąlygos. Šio tyrimo rezultatai gali pagaliau paaiškinti, kaip galima būtų atgaivinti...


Gydoma depresija praeina po poros mėnesių

Gydoma depresija praeina po poros mėnesių

Labai norėčiau, kad parašytumėte apie depresiją, kuria aš sergu. Ji įsisenėjusi ir gili. Labai blogai jaučiuosi, rytais nėra jėgų, maudžia krūtinę, širdį. Į vakarą pagerėja. Geriu gydytojų skirtus vaistus, bet rezultatų nėra. Trumpam padeda tiktai...


Parkinsono ligai gydyti – naujas metodas

Pirmą kartą Lietuvoje Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) Neurochirurgijos klinikoje pritaikytas naujoviškas gydymo metodas, kuris kokybiškai pakeičia pacientų, sergančių Parkinsono liga, gydymo strategija. Iki šiol Parkinsono ligos...


Merginoms kalbos apie seksą - tabu?

Seksologijos specialistai tvirtina, kad anksčiau merginos prarasdavo nekaltybę vidutiniškai būdamos 18-19 metų, o dabar pačiu tinkamiausiu laiku pradėti lytinį gyvenimą laikomas trapsnis tarp 15-17 metų. Tačiau nepaisant ankstyvos pažinties su...


Priekabių ieškančiam jūsų viršininkui tiesiog trūksta kompetencijos

Turite nuolat priekabių ieškantį viršininką? Galbūt jus paguos naujo tyrimo rezultatai, kurie rodo, kad viršininkai, kurie jaučiasi nekompetentingi, "išsilieja" ant kitų darbuotojų, nes taip nori sumažinti savo nepilnavertiškumo jausmą,...


Nustatyta, kodėl vadovais dažnai tampa nekompetentingi

Nustatyta, kodėl vadovais dažnai tampa nekompetentingi

Kalifornijos universiteto (JAV) sociopsichologų atliktas tyrimas atskleidė, kodėl nekompetentingi darbuotojai, besielgiantys kaip lyderiai, dažnai tampa vadovais. Pasirodo, kuo daugiau žmogus kalba girdint kitiems bendradarbiams ir kuo daugiau...


Medikai galės rinktis: daryti abortą ar ne

Seimui siūlomos Medicinos praktikos įstatymo ir Paciento teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pataisos, pagal kurias medikams būtų suteikta teisė dėl sąžinės arba religinių įsitikinimų atsisakyti nutraukti nėštumą moters pageidavimu. Anot...


Kraujospūdžio matuokliai: rinkitės pagal poreikius

Kraujospūdžio matuokliai: rinkitės pagal poreikius

Sergamumas širdies ligomis yra vis dar viena opiausių sveikatos problemų mūsų šalyje. Kraujotakos problemas gali sukelti ne tik netinkamas gyvenimo būdas, bet ir genetinis paveldėjimas. Todėl kraujospūdžio matuoklį šiomis dienomis galima atrasti...


Inkstų akmenis skaldo be chirurgo skalpelio

Inkstų akmenis skaldo be chirurgo skalpelio

Inkstų akmenlige serga maždaug kas dešimtas žmogus. Tačiau apie galimą ligą dažnai jis sužino netikėtai – tik tuomet, kai ištinka priepuolis: ima pykinti, pila karštis, tampa sunku šlapintis, o į šoną įsimeta dieglys. Visų šių nemalonumų...


Panevėžio stomatologijos poliklinika kol kas lieka

Panevėžio stomatologijos poliklinika kol kas lieka

"Taip nuspręsta atsižvelgus į panevėžiečių susirūpinimą siūlomu įstaigos reorganizavimu, surinktais 2242 gyventojų parašais palikti polikliniką dirbti esamu statusu, nepakankamais 2007 metų rugsėjį sudarytos darbo grupės Panevėžio miesto...


Tarnybiniai romanai: dviem moterims - vienas vyras

Kokių profesijų atstovai dažniausiai užmezga tarnybinį romaną? Atlikę tyrimą į šį klausimą atsakė Europos sociologai, rašoma "News of the World". Romantiškiausi žmonės, dirbantys trumpųjų skambučių tarnybų centruose Tyrimas, atliktas...


Suimti įtariamieji greitosios pagalbos automobilyje galbūt žaginę 18-metę

Trečiadienį Vilniaus policija sulaikė ir į areštinę uždarė du Greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojus, kurie įtariami greitosios policijos automobilyje išžaginę merginą. Sulaikytojų viršininkas teigia, kad to būti negalėjo. Įtariamuosius...


"G taško" paieškos persikėlė į Prancūziją

Mokslo pasaulyje tęsiasi audringi ginčai dėl to, ar egzistuoja "G taškas", rašo dienraštis "The Independent". Neseniai Didžiosios Britanijos Kings koledžo mokslininkai, remdamiesi eksperimento, kuriame dalyvavo 1,8 tūkst....


Atlikta aortos vožtuvo implantavimo procedūra per kateterį

Kauno klinikose atlikta aortos vožtuvų implantacijos procedūra – dviem garbaus amžiaus pacientėms aortos vožtuvai implantuoti per kirkšnies arteriją. Ši procedūra ypatinga tuo, kad ji atliekama pacientams, sulaukusiems garbaus amžiaus ir...


Gydytis kitoje ES šalyje turėtų būti paprasčiau

Ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) patvirtino ataskaitą dėl siūlymo įtvirtinti pacientų teisę gauti medicininę pagalbą bet kurioje Europos Sąjungos (ES) šalyje. Siekiama aiškiai nurodyti sąlygas, kuriomis remiantis pacientas galėtų naudotis...


Šeimų problemoms spręsti – specialūs koordinatoriai

Probleminės šeimos sulauks paramos - savivaldybėse steigiami koordinatorių etatai, padėsiantys vaikams nuo gimimo iki 7 m. ir jų tėvams ar globėjams. Specialistai konsultuos šeimas kūdikių auginimo ir priežiūros klausimais, padės tėvams,...


Išbandyta universali gripo vakcina

Universali gripo vakcina, galinti apsaugoti nuo visų gripo atmainų, pirmą kartą sėkmingai išbandyta su žmonėmis. Vakcina atakuoja visų tipų virusų proteinus, o ne atskiras jų atmainas, teigia Oksfordo universiteto Jennerio instituto mokslininkai....


JAV atšaukus pavojingus maisto papildus, Lietuvoje jie toliau siūlomi internetu

JAV maisto ir vaistų administracija nurodė skubiai iš rinkos atšaukti itin populiarius maisto papildus, gavus pranešimų, kad tie produktai gali būti siejami su rima žala žmogaus kepenims. Tačiau atšauktieji "Hydroxycut" produktai ir...


Moterys laimingiausios būdamos 28-erių

Mokslininkai nustatė, kad moterys savimi daugiausiai pasitiki ir yra patenkintos savo šeimyniniu gyvenimu ir kūno formomis netrukus prieš pasiekdamos 30 metų amžių. Tai taip pat laikotarpis, kai jos labiausiai patenkintos savo seksualiniu...


Sarkoma – klastinga daugiaveidė liga

18-a, 23-eji, 24-eri, 25-eri metai - tai amžius žmonių, kuriuos staiga, netikėtai užklumpa sunki onkologinė liga - sarkoma. Kodėl ji tarsi klastingas priešas puola jaunus žmones? Tą dieną, kai dainininkas Sasha Son lankėsi Vilniaus Santariškių...


Saugaus sporto atmintinė – kaip išvengti traumų ir lieknėti saugiai

Saugaus sporto atmintinė – kaip išvengti traumų ir lieknėti saugiai

Turbūt kiekvienas žmogus, pajutęs, jog jo kūno formos palaipsniui išeina iš idealios figūros rėmų, susimąsto apie sportą. Tai tampa ypač aktualu pavasarį, kai prieš šiltąjį metų sezoną norisi jaustis sveikai ir patraukliai. Priklausomai nuo sporto...


Amerikiečiai paskelbė kalcio ir vitamino D sveikatinimo teiginių dėl osteoporozės gaires

Jungtinių Amerikos Valstijų maisto ir vaistų administracija (FDA) paskelbė naujas gaires dėl kalcio įtakos osteoporozei sveikatinimo teiginių, kurie dabar apima ir vitaminą D. Jau anksčiau ši agentūra buvo paskelbusi savo išvadą, kad sveikatinimo...


Multivitaminai gali apsaugoti DNR ir prailginti žmogaus gyvenimą

Multivitaminai gali prailginti moterų gyvenimą, apsaugodami jų DNR nuo sutrumpėjimo, rodo naujas tyrimas. Telomerai, kurie yra chromosomų grandinės galuose, apsaugo jas nuo pažeidimų. Ląstelėms skylant, telomerai truputį sutrumpėja, ir todėl...


Nanosensorius vėžį aptinka per kelias minutes

Mokslininkai sukūrė nanotechnologijų sensorių, kuris paprastame kraujo mėginyje itin greitai aptinka vėžio ląsteles. Kaip praneša JAV transliuotojas "ABC News", Jeilio universiteto mokslininkų sukurta technologija leidžia "aptikti...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9