Sausio 18d. Šeštadienis

Aistros dėl kraujo Lietuvoje tebeverda

Peržiūrų skaičius: 19840

Turėti savo nuomonę ir atvirauti spaudai Lietuvoje ir vėl tapo pavojinga. Netgi medikams, kurie prabilę apie tiesą, gali sugriauti ministerijos planus įgyvendinti kažkada pradėtą slaptą operaciją: "kraujo centro privatizavimas".

Sveikata nėra svarbiausia

Dienraštyje "Klaipėda" pasirodžius straipsniui apie šiemet pasikeitusią kraujo ir jo komponentų pirkimo tvarką, kilo sąmyšis. Prasidėjo keisti dalykai: per daug atvirai kalbėję medikai, redakcijos žiniomis, buvo kviečiami  į Vilnių, į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM). Per daug atsivėrusiųjų spaudai laukė drausminės nuobaudos, o redakcija sulaukė keistų laiškų ir dar keistesnių skambučių.

Prieš porą savaičių pasirodžiusiame straipsnyje buvo rašyta, kad SAM panaikinus fiksuotą kraujo kainą, nuo šiol gydymo įstaigos jo galės įsigyti bet kuriame pasaulio krašte esančioje įstaigoje, kuri pasiūlys mažiausią kainą.

Klaipėdos kraujo centrų vadovai tuomet pareiškė, kad ministerijos užmojai taupyti ligoninių pinigus jų pacientų sveikatos sąskaita tik parodo realios situacijos neišmanymą.

Nacionalinio kraujo centro (NKC) Klaipėdos filialo direktorius Mindaugas Būta prabilo apie tai, kad šiemet taupymo sumetimais atsisakyta anksčiau taikytų aukščiausio lygio saugumo garantų kraujo gamybai.

"Nors kraujo kokybė atitinka minimalius ministerijos reikalavimus, tačiau tikimybė užsikrėsti pavojingomis ligomis pacientams didėja",– prieš dvi savaites įspėjo M.Būta.

Per kraują platinami hepatito, žmogaus imunodeficito virusai.

Tuomet pašnekovai neatmetė galimybės, kad kraujui tapus kuo pigiau perkama preke, po kelerių metų lietuviams bus pilamas kinų ar afrikiečių kraujas.

Jau dabar gydymo įstaigos perka pigiausius kraujo komponentus.

Sulaukė bausmės?

Dienraščio žiniomis, jau kitą dieną po straipsnio pasirodymo M.Būta buvo skubiai iškviestas į Vilnių.

Ar  klaipėdiečiui po pernelyg atviro pokalbio su spauda grėsė drausminė nuobauda? Pabandėme šitai sužinoti iš pirmų lūpų.

Tačiau po kelionės į sostinę NKC Klaipėdos filialo vadovas Mindaugas Būta tapo itin nekalbus. Iki tol noriai bendravęs su spauda, pašnekovas bet kokiu klausimu patarė kreiptis į NKC atstovę spaudai.

NKC atstovė spaudai Jūratė Vaidelienė paneigė, kad Klaipėdos filialo vadovui skirta drausminė nuobauda. Ji taip pat paneigė, kad jo tiesioginis viršininkas, NKC direktorius Vytenis Kalibatas buvo kviestas į SAM pasiaiškinti dėl pavaldinio atviravimo spaudai.

Redakcijos žiniomis, ministerijai labiausiai nepatiko įspėjimai apie tai, kad sumažinus kraujo saugumo reikalavimus, kyla grėsmė užsikrėsti krauju perduodamomis ligomis.

Apskundė sprendimą

Kad kraujo centrų vadovai nebuvo kviečiami "ant kilimėlio" tvirtino ir SAM atstovai. Tačiau žinant jų gebėjimą svarbius reikalus tvarkyti itin slaptai, toks atsakymas žurnalistų nenustebino.

SAM ne pirmą kartą bando įslaptinti veiksmus, susijusius su kraujo centrų veikla. Tai patvirtina jos pastangos prieš porą metų NKC Klaipėdos filialą perduoti į privačias rankas. Dėl šio proceso vis dar tebevyksta teismai.

2008 m. balandžio 30 d. porą įsakymų dėl NKC veiklos pertvarkymo ir įstatų pakeitimo pasirašęs tuometinis sveikatos apsaugos ministras Rimvydas Turčinskas tai padarė ypač tyliai ir iš karto išvažiavo atostogauti. Po jų pasirašymo NKC Klaipėdos filiale pradėjo šeimininkauti privati kauniečių bendrovė "Kraujo donorystės centras".

Pokyčiai įstaigoje tuomet visiems trenkė kaip perkūnas iš giedro dangaus. Įžūli afera, įgyvendinta ministerijos vadovo rankomis, gal ir būtų įvykdyta, jei nebūtų įsikišęs dienraštis  "Klaipėda".

NKC direktorius V.Kalibatas prisiminė, kad tąkart paduoti į teismą savo steigėją buvo beprecedentis atvejis. Tačiau nuo pirmos akimirkos nesuabejota, kad ministerijos sprendimai yra neteisėti.

Pernai rugsėjo 30 d. Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė sprendimą panaikinti ministro R.Turčinsko įsakymus. Atsakovu šioje byloje buvo SAM, o trečiąja šalimi – bendrovė "Kraujo donorystės centras".

Pastarasis nesutiko su priimtu sprendimu ir spalio viduryje pateikė apeliacinį skundą, prašydamas panaikinti teismo sprendimą.

Nuostata: "Tiesiog dirbame savo darbą", – nuo bet kokių galimų intrigų atsiriboja V.Kalibatas.

V.Kalibatas neslėpė nuostabos, kad teismo sprendimu liko nepatenkinta  trečioji šalis. Nors pati SAM sprendimo neskundė.

"Privataus kraujo centro sprendimo negaliu komentuoti. Bet tai pakankamai keista", – pripažino NKC direktorius.

Ministerija "išdūrė"

"Kraujo donorystės centro" vadovas Artūras Venslauskas neneigė ketinantis toliau bylinėtis. Jam nepriimtinas kai kurių SAM ir NKC atstovų traktavimas, kad privačiai jų bendrovei, esą, vos nebuvo perduoti klaipėdiečių pastatai, aparatūra.

Pasak A.Venslausko, tuomet įstaigai buvo duotas vienintelis nurodymas – aprūpinti Klaipėdos kraštą kraujo komponentais.

"Tik po mėnesio, kai į valdžią atėjo kitas ministras, pasirodė, kad mes kažkuo nusikaltome, bandėme kažką užgrobti", – teisinosi kaunietis.

A.Venslaukas guodėsi, kad prieš porą metų, kai R.Turčinskas pasirašė įsakymus, jų bendrovė iš SAM negavo nė lito – tik 40 darbuotojų, kuriems reikėjo mokėti algas. A.Venslauskas aiškino negalėjęs jų atleisti, nes būtų tekę mokėti  išeitines kompensacijas "iš savo pinigų".

Privačios bendrovės vadovas guodėsi, kad tąkart, nepavykus perimti  filialo, Klaipėdos kraštą vis tiek teko aprūpinti kraujo komponentais – per metus tai atsiėjo 2,5–3 mln. litų. Nors SAM šių papildomų sąnaudų nekompensavo ir pinigų tam neskyrė.

Pokyčiai: prieš porą metų NKC Klaipėdos filiale šeimininkavęs A.Venslauskas tryško optimizmu, kurio dabar nebelikę nė lašo.

Kauniečių privatus "Kraujo donorystės centras" perviliojo NKC Klaipėdos filialo darbuotojus, tad pastariesiems komandą reikėjo formuoti iš naujo. Nuo tada uostamiestyje veikia du kraujo donorystės centrai.

Įžvelgia susidorojimą

Prieš porą metų įžūlus bandymas privatizuoti NKC Klaipėdos filialą nepavyko. Tačiau yra manančiųjų, kad ginklai dar nesudėti – ko nepavyko įgyvendinti įžūlumu, esą pavyks gudrumu.

Tačiau A.Venslauskas neigė vis dar puoselėjantis viltis, kad NKC kuo greičiau taptų privačios bendrovės dalimi. Pasak jo, tam kliudytų po poros metų įsigaliosianti įstatymo pataisa. Ji numato, kad kraujo donoryste negalės užsiimti privačios bendrovės.

Paklaustas, ką veiks nuo 2013-ųjų metų, A.Venslauskas atsakė: "Bandysiu kažką keisti, galbūt norminius aktus".

Kraujo donorystės centro vadovas įsitikinęs, kad priimtomis naujomis įstatymo pataisomis bandoma susidoroti su jo bendrove – tokie grasinimai jam esą buvo išsakyti net tiesiai į akis.

Tikrintojai neleidžia dirbti

A.Venslauskas guodėsi neturintis, kada dirbti: arba centre lankosi tikrintojai, arba darbuotojai kviečiami į apklausas.

Vadovas įsitikinęs, kad normaliai dirbti jam trukdo konkurentai – NKC.

Tačiau per pastaruosius trejus metus ir pats NKC tikrintas 17 kartų. V.Kalibatas nesureikšmino patikrinimų skaičiaus – anksčiau patikrinimų esą būta dar daugiau. Yra buvę, kai per metus įstaigoje apsilankė net 10  skirtingų institucijų tikrintojai.

"Neieškome sliekų. Dirbame mums pavestą darbą" , – pakomentavo NKC vadovas, paklaustas, ar po pernelyg dažnais patikrinimais nesislepia kieno nors interesai.

Poste ilgai neužsibūna

O kad interesų kraujo versle esama liudija viena po kitos krintančios SAM pareigūnų galvos.

Prieš porą metų dėl kraujo centrų skandalo pasitraukti iš posto buvo priverstas sveikatos apsaugos ministras R.Turčinskas.

Keistas sutapimas, bet SAM ilgai neužsibūna ir viceministrai, atsakingi už kraujo donorystę. Prieš metus dėl kyšio sulaikytas Artūras Skikas. Jį pakeitęs Gintaras Valiukonis po pusmečio darbo pasitraukė "dėl asmeninių priežasčių".

Pora metų, kol įsigalios įstatymo pataisa, numatanti, kad kraujo donoryste negalės užsiimti privačios bendrovės, nemažas laiko tarpas. Per jį dar gali daug kas pasikeisti: ne tik keli ministerijos klerkai, bet ir įstatymai.

Tuo labiau kad Lietuva jau turi praktikos, kaip juos priimti per vieną naktį.

Papildyta

SAM sprendimas dėl panaikintos fiksuotos kraujo kainos gali būti koreguojamas. Pasak A.Venslausko, SAM, sulaukusi praėjusių metų kraujo donorystės įstaigų finansinių rezultatų, spręs, ar tikrai pasiekta kritinė taupymo riba. Paaiškėjus, kad  kraujo donorystės įstaigos su tokiomis mažomis kainomis negali išgyventi, įkainis bus koreguojamas. Tokiu atveju jis esą turėtų atitikti realias sąnaudas.

Audrius Klišonis, Sveikatos apsaugos viceministras

Atsakingi SAM darbuotojai su kraujo donorystės įstaigų vadovais nuolat sprendžia kasdienius kraujo donorystės veiklos klausimus. Per pastarąsias kelias savaites ne kartą buvo organizuojami tokie susitikimai. Tačiau viešosios įstaigos Nacionalinis kraujo centras vadovas iškviestas į SAM dėl informacijos spaudoje nebuvo.

Situacija dėl kraujo gamybos yra iš esmės tokia pati, kaip ir 2010 metais: nuo šių metų pradžios nepasikeitė nė vienas SAM įsakymas, reglamentuojantis kraujo donorų atranką ir kraujo tyrimus, kraujo ir kraujo komponentų kokybę, kraujo donorystės įstaigų kokybės sistemą. Visos kraujo donorystės įstaigos privalo laikytis visų šių įsakymų reikalavimų.

Pernai lapkričio 18 d. pakeistas donorystės įstatymas, kad nuo 2013 m. pradžios kraujo donorystės įstaiga galės būti viešoji asmens sveikatos priežiūros įstaiga ar jos padalinys. Tad informacija apie viešosios įstaigos Nacionalinis kraujo centras "privatizavimą" yra klaidinanti.

Diena.lt

okslininkai nuvainikavo afrodiziakus

Nuo seno ieškoma priemonių, padedančių išlaikyti jaunystę ir lytinį pajėgumą. Beveik kiekviena tauta turi savo meilės gėrimų ar lytinį pajėgumą skatinančių maisto produktų, vadinamų afrodiziakais. Tačiau Romos (Italija) mitybos specialistai ir...


Gimdos kaklelio vėžiui įveikti – patikimesni tyrimai

Uostamiestyje moterys ir gydytojai gali džiaugtis geresniais ir patikimesniais gimdos kaklelio vėžio tyrimų rezultatais. Klaipėdos apskrities ligoninė (KAL) įsigijo naujos kartos aparatą "Thinprep" gimdos kaklelio ikivėžiniams...


Kaune paskelbta gripo epidemija

Pirmadienį Kauno visuomenės sveikatos centras priėmė sprendimą teikti miesto savivaldybei pasiūlymą skelbti gripo epidemiją. Antradienį Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu Kauno mieste paskelbta gripo epidemija....


Multivitaminai gali apsaugoti DNR ir prailginti žmogaus gyvenimą

Multivitaminai gali prailginti moterų gyvenimą, apsaugodami jų DNR nuo sutrumpėjimo, rodo naujas tyrimas. Telomerai, kurie yra chromosomų grandinės galuose, apsaugo jas nuo pažeidimų. Ląstelėms skylant, telomerai truputį sutrumpėja, ir todėl...


Per dešimtmetį seksas praras savo pirminę fukciją

Mokslininkai paskelbė, kad per dešimtmetį poros nustos mylėtis siekdamos susilaukti palikuonių ir verčiau pasitikės IVF metodu – dirbtiniu apvaisinimu. Jie teigia, kad trisdešimtmečiai ir vyresni vis dažniau nusivilia natūralia žmogaus...


Kalėdiniai vakarėliai darbuotojų nemotyvuoja

Sunkmečiu įmones apleidusi Kalėdų dvasia sugrįžta. Tačiau ar kalėdiniai vakarėliai nėra lėšų švaistymas? Pernai šventinį laikotarpį užsakymų nesulaukę renginių organizatoriai šįmet trina rankas, tačiau rinkodaros eksperto Lino Šimonio teigimu, tai...


Bioninės akys akliesiems grąžina regėjimą

Bioninės akys akliesiems grąžina regėjimą

D. Britanijoje atlikta operacija grąžino dalinį regėjimą vyrui, kuris 30 metų buvo visiškai aklas, praneša "The Telegraph". Pranešama, kad 73 metų pacientas, kurio pavardė neskelbiama, prieš 7 mėnesius buvo operuotas Moorfieldso akių...


Ministras: Vyriausybė davė startą sveikatos apsaugos įstaigų reformai

Vyriausybės pirmadienį patvirtintas nutarimas atveria kelią pradėti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomą struktūrinę sveikatos apsaugos įstaigų reformą, pirmadienį pareiškė sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas. Ministrų kabinetas...


KTU patirtis rengiant medicinos fizikus pripažįstama užsienio šalyse

KTU patirtis rengiant medicinos fizikus pripažįstama užsienio šalyse

Rugsėjo 22–24 dienomis Kauno technologijos universitete (KTU) vyks Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) organizuojamas seminaras "Branduolinių mokslų sąsajos su medicinos fizika: medicinos fizikų rengimas Baltijos...


Mažo tamprumo tvarsčiai kompresinei terapijai

Mažo tamprumo tvarsčiai kompresinei terapijai

Ūmių sportinių traumų metu, ypač kai pažeidžiami minkštieji audiniai (raumenys, raiščiai, jungiamasis audinys ir t. t.), kokybiškas pažeistos srities suspaudimas yra vienas iš kelių pagrindinių pirmosios pagalbos suteikimo principų. Tinkamai...


Nepavyko susitarti dėl kiaulių gripo viruso tyrimų

Ženevoje vykusiame Pasaulio sveikatos organizacijos susitikime nepavyko susitarti dėl apsikeitimo informacija tiriant kiaulių gripo (A/H1N1) virusą ir intelektinės nuosavybės į virusų tyrimus, skelbia "Deutsche Welle". Tarptautinės...


Kuo užkąsti tabtelę?

Pasak gydytojų, vaistų, kurių efektyvumui įtakos turi vartojamas maistas, yra tikrai nemažai. Vaistai nuo uždegimo Kas vartoja: kenčiantieji nuo artrito, raumenų ir sąnarių skausmų, taip pat kai skauda dantį, esant neuralgijai, peršalus ir kt....


Kiaulių gripas – nebaisus

Į Lietuvą atsėlinęs kiaulių gripas Klaipėdoje panikos dar nepasėjo – uostamiestyje dar neužregistruotas nė vienas šios ligos atvejis. Žmonės mano, kad ši liga yra mitas, sugalvotas tam, kad kažkas pasipelnytų. – Kai visi aplink tik...


Jungtinėje Karalystėje – paukščio gripo protrūkis

Jungtinėje Karalystėje – paukščio gripo protrūkis

Gegužės 26 d. gautas pranešimas apie mažo patogeniškumo gripo H7N2 protrūkį mažame Šiaurės Velso ūkyje, pranešė Užkreciamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centras. Laboratoriniais tyrimais, atliktais nacionalinėje laboratorijoje Kolindeile...


Išvykusios į darbo kelionę moterys jaučiasi kaltos

Moterys, išvykusios į kelionę darbo reikalais, nerimauja, jog atitrūks nuo namų ir savų pareigų. Kaltės jausmą sukelia vyraujantys lyčių stereotipai, nes moterys mano, kad joms privalu rūpintis šeima ir namais, o ne keliauti svetur darbo...


Šlapimo nelaikymas – bėda, kurią reikia greitai spręsti

Vyrų šlapimo nelaikymas – bėda, kurios sprendimo atidėlioti nereikia. Vengti apie tai kalbėtis su specialistais – taip pat, nes jie kasdien susiduria su tokiais pacientais ir juos stebina nebent gydytis vengiančių vyrų drovumas....


Turintys seserį būna laimingesni

Seserų turintys žmonės būna laimingesni ir optimistiškesni, o šeimos, kuriose auga bent viena mergaitė, sugeba geriau įveikti iškilusias problemas, liudija naujausias britų psichologų tyrimas. Pasak mokslininkų, šio tyrimo rezultatai patvirtina,...


Atidaryta Rytų Europoje analogų neturinti operacinė

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose duris atvėrė atvėrė analogų Rytų Europoje neturinti hibridinė operacinė. Praėjusį penktadienį čia atlikta novatoriška procedūra - aortos vožtuvų protezų implantavimas per kateterį. Tokiose...


Paracetamolis

Ar tiesa, kad paracetamolis pažeidžia kepenis? Kiek jo reikia išgerti, kad taip atsitiktų? Paracetamolis - vienas iš populiariausių preparatų skausmui malšinti bei karščiavimui mažinti. Tačiau vartojant jo per dideles dozes arba su tam tikrais...


Omega-3 gali sumažinti pažengusio prostatos vėžio riziką

Omega-3 gali sumažinti pažengusio prostatos vėžio riziką

Omega-3 polinesočiųjų riebiųjų rūgščių turtingas maistas apsaugo nuo pažengusio prostatos vėžio rizikos net ir tuos vyrus, kurie turi tam tikrą geno COX-2 variantą, kuris žinomas kaip didinantis šios ligos riziką. "Ankstesnieji tyrimai parodė...


3 būdai, kaip tapti optimistu

Nemanykite, jog optimizmas yra įgimta charakterio savybė. Džiaugtis gyvenimu gali kiekvienas, tik svarbus išmokti draugauti su neigiamomis mintimis 1. Mylėkite savo kūną. Keli papildomi kilogramai ar iškilęs spuogas ant nosies neturėtų sugadinti...


Nuo kiaulių protrūkio pradžios ši liga pareikalavo 700 žmonių gyvybių

Nuo kiaulių protrūkio pradžios prieš keturis mėnesius ši liga visame pasaulyje pareikalavo daugiau kaip 700 žmonių gyvybių, antradienį pranešė Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO). Ankstesnis, liepos 6 dieną PSO paskelbtas mirties atvejų...


Moteris, kuri niekada nebus stora, kenčia dėl savo išvaizdos

Moteris, kuri niekada nebus stora, kenčia dėl savo išvaizdos

Dviejų vaikų mamos niekada nebus galima pavadinti storule, nors ji "valgo kaip arklys". Moters raumenų būsena neleidžia jai priaugti svorio. Daugelis moterų svajotų apie smalyžiavimą be pasekmių, tačiau Carole French tai galėdama daryti...


Menstruacijų mitas

Menstruacijų mitas

Moterys turi papildomą organą - gimdą, kurios pagalba kas mėnesį šalinami šlakai iš kūno, ir tai vadinama menstruacijomis. Stebėtina, kad šiuolaikiniam žmogui išskyros iš nosies ar atsikosėjimai, atsikrenkštimai yra beveik kasdieninė norma....


Iki 1957 m. gimę žmonės turi imunitetą kiaulių gripui

JAV sveikatos apsaugos specialistai pareiškė, kad iki 1957 m. gimę žmonės turi tam tikrą imunitetą kiaulių gripo virusui (A/H1N1), pranešė "The New York Times". Pasak JAV Užkrečiamųjų ligų kontrolės ir profilaktikos centro vyriausiojo...


Pirmą kartą nufotografuotas moters ovuliacijos procesas

Pirmą kartą nufotografuotas moters ovuliacijos procesas

Gydytojams pirmą kartą pavyko užfiksuoti moters kiaušidžių išleidžiamą kiaušinėlį, praneša "New Scientist". Ovuliacijos proceso stebėjimai organizme yra ypač reti, o anksčiau gautos nuotraukos buvo prastai įžiūrimos ir neryškios. Tačiau...


Už gydytojų išrašytus receptus – pramogos

Už gydytojų išrašytus receptus – pramogos

Kai kurios farmacijos bendrovės gydytojams tebedovanoja keliones už tai, kad šie per mėnesį išrašo bent dešimt jų vaistų receptų. Čekijoje registruotos tarptautinės farmacijos kompanijos "Zentiva" atstovybė Lietuvoje neseniai surengė dvi...


Kraujospūdžio matuokliai: rinkitės pagal poreikius

Kraujospūdžio matuokliai: rinkitės pagal poreikius

Sergamumas širdies ligomis yra vis dar viena opiausių sveikatos problemų mūsų šalyje. Kraujotakos problemas gali sukelti ne tik netinkamas gyvenimo būdas, bet ir genetinis paveldėjimas. Todėl kraujospūdžio matuoklį šiomis dienomis galima atrasti...


Valgomosios vakcinos

Valgomosios vakcinos

Tikriausiai visiems yra tekę su baime laukti savo eilės į skiepų kabinetą. Matyti tą ilgą adatą švirkšto gale, artėjančią prie jūsų, arba aiktelėti iš skausmo, kai ji susmenga į odą… Visa tai jau praeitis. Mokslininkai atrado būdą, kaip...


Apkalbos gali būti sveika

Apkalbos gali būti sveika

Net geriausios širdies žmogeliai kartais pasiduoda pagundai panarstyti artimo kaulelius. Technologijoms tobulėjant, bendravimo tinklai, įžymybių blogai ir kitos priemonės padeda dar greičiau paskleisti gandus bei juos sužinoti. Nors atrodo, kad...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

cityrush cityrush cityrush cityrush cityrush