Balandžio 8d. Trečiadienis

Aistros dėl kraujo Lietuvoje tebeverda

Peržiūrų skaičius: 19840

Turėti savo nuomonę ir atvirauti spaudai Lietuvoje ir vėl tapo pavojinga. Netgi medikams, kurie prabilę apie tiesą, gali sugriauti ministerijos planus įgyvendinti kažkada pradėtą slaptą operaciją: "kraujo centro privatizavimas".

Sveikata nėra svarbiausia

Dienraštyje "Klaipėda" pasirodžius straipsniui apie šiemet pasikeitusią kraujo ir jo komponentų pirkimo tvarką, kilo sąmyšis. Prasidėjo keisti dalykai: per daug atvirai kalbėję medikai, redakcijos žiniomis, buvo kviečiami  į Vilnių, į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM). Per daug atsivėrusiųjų spaudai laukė drausminės nuobaudos, o redakcija sulaukė keistų laiškų ir dar keistesnių skambučių.

Prieš porą savaičių pasirodžiusiame straipsnyje buvo rašyta, kad SAM panaikinus fiksuotą kraujo kainą, nuo šiol gydymo įstaigos jo galės įsigyti bet kuriame pasaulio krašte esančioje įstaigoje, kuri pasiūlys mažiausią kainą.

Klaipėdos kraujo centrų vadovai tuomet pareiškė, kad ministerijos užmojai taupyti ligoninių pinigus jų pacientų sveikatos sąskaita tik parodo realios situacijos neišmanymą.

Nacionalinio kraujo centro (NKC) Klaipėdos filialo direktorius Mindaugas Būta prabilo apie tai, kad šiemet taupymo sumetimais atsisakyta anksčiau taikytų aukščiausio lygio saugumo garantų kraujo gamybai.

"Nors kraujo kokybė atitinka minimalius ministerijos reikalavimus, tačiau tikimybė užsikrėsti pavojingomis ligomis pacientams didėja",– prieš dvi savaites įspėjo M.Būta.

Per kraują platinami hepatito, žmogaus imunodeficito virusai.

Tuomet pašnekovai neatmetė galimybės, kad kraujui tapus kuo pigiau perkama preke, po kelerių metų lietuviams bus pilamas kinų ar afrikiečių kraujas.

Jau dabar gydymo įstaigos perka pigiausius kraujo komponentus.

Sulaukė bausmės?

Dienraščio žiniomis, jau kitą dieną po straipsnio pasirodymo M.Būta buvo skubiai iškviestas į Vilnių.

Ar  klaipėdiečiui po pernelyg atviro pokalbio su spauda grėsė drausminė nuobauda? Pabandėme šitai sužinoti iš pirmų lūpų.

Tačiau po kelionės į sostinę NKC Klaipėdos filialo vadovas Mindaugas Būta tapo itin nekalbus. Iki tol noriai bendravęs su spauda, pašnekovas bet kokiu klausimu patarė kreiptis į NKC atstovę spaudai.

NKC atstovė spaudai Jūratė Vaidelienė paneigė, kad Klaipėdos filialo vadovui skirta drausminė nuobauda. Ji taip pat paneigė, kad jo tiesioginis viršininkas, NKC direktorius Vytenis Kalibatas buvo kviestas į SAM pasiaiškinti dėl pavaldinio atviravimo spaudai.

Redakcijos žiniomis, ministerijai labiausiai nepatiko įspėjimai apie tai, kad sumažinus kraujo saugumo reikalavimus, kyla grėsmė užsikrėsti krauju perduodamomis ligomis.

Apskundė sprendimą

Kad kraujo centrų vadovai nebuvo kviečiami "ant kilimėlio" tvirtino ir SAM atstovai. Tačiau žinant jų gebėjimą svarbius reikalus tvarkyti itin slaptai, toks atsakymas žurnalistų nenustebino.

SAM ne pirmą kartą bando įslaptinti veiksmus, susijusius su kraujo centrų veikla. Tai patvirtina jos pastangos prieš porą metų NKC Klaipėdos filialą perduoti į privačias rankas. Dėl šio proceso vis dar tebevyksta teismai.

2008 m. balandžio 30 d. porą įsakymų dėl NKC veiklos pertvarkymo ir įstatų pakeitimo pasirašęs tuometinis sveikatos apsaugos ministras Rimvydas Turčinskas tai padarė ypač tyliai ir iš karto išvažiavo atostogauti. Po jų pasirašymo NKC Klaipėdos filiale pradėjo šeimininkauti privati kauniečių bendrovė "Kraujo donorystės centras".

Pokyčiai įstaigoje tuomet visiems trenkė kaip perkūnas iš giedro dangaus. Įžūli afera, įgyvendinta ministerijos vadovo rankomis, gal ir būtų įvykdyta, jei nebūtų įsikišęs dienraštis  "Klaipėda".

NKC direktorius V.Kalibatas prisiminė, kad tąkart paduoti į teismą savo steigėją buvo beprecedentis atvejis. Tačiau nuo pirmos akimirkos nesuabejota, kad ministerijos sprendimai yra neteisėti.

Pernai rugsėjo 30 d. Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė sprendimą panaikinti ministro R.Turčinsko įsakymus. Atsakovu šioje byloje buvo SAM, o trečiąja šalimi – bendrovė "Kraujo donorystės centras".

Pastarasis nesutiko su priimtu sprendimu ir spalio viduryje pateikė apeliacinį skundą, prašydamas panaikinti teismo sprendimą.

Nuostata: "Tiesiog dirbame savo darbą", – nuo bet kokių galimų intrigų atsiriboja V.Kalibatas.

V.Kalibatas neslėpė nuostabos, kad teismo sprendimu liko nepatenkinta  trečioji šalis. Nors pati SAM sprendimo neskundė.

"Privataus kraujo centro sprendimo negaliu komentuoti. Bet tai pakankamai keista", – pripažino NKC direktorius.

Ministerija "išdūrė"

"Kraujo donorystės centro" vadovas Artūras Venslauskas neneigė ketinantis toliau bylinėtis. Jam nepriimtinas kai kurių SAM ir NKC atstovų traktavimas, kad privačiai jų bendrovei, esą, vos nebuvo perduoti klaipėdiečių pastatai, aparatūra.

Pasak A.Venslausko, tuomet įstaigai buvo duotas vienintelis nurodymas – aprūpinti Klaipėdos kraštą kraujo komponentais.

"Tik po mėnesio, kai į valdžią atėjo kitas ministras, pasirodė, kad mes kažkuo nusikaltome, bandėme kažką užgrobti", – teisinosi kaunietis.

A.Venslaukas guodėsi, kad prieš porą metų, kai R.Turčinskas pasirašė įsakymus, jų bendrovė iš SAM negavo nė lito – tik 40 darbuotojų, kuriems reikėjo mokėti algas. A.Venslauskas aiškino negalėjęs jų atleisti, nes būtų tekę mokėti  išeitines kompensacijas "iš savo pinigų".

Privačios bendrovės vadovas guodėsi, kad tąkart, nepavykus perimti  filialo, Klaipėdos kraštą vis tiek teko aprūpinti kraujo komponentais – per metus tai atsiėjo 2,5–3 mln. litų. Nors SAM šių papildomų sąnaudų nekompensavo ir pinigų tam neskyrė.

Pokyčiai: prieš porą metų NKC Klaipėdos filiale šeimininkavęs A.Venslauskas tryško optimizmu, kurio dabar nebelikę nė lašo.

Kauniečių privatus "Kraujo donorystės centras" perviliojo NKC Klaipėdos filialo darbuotojus, tad pastariesiems komandą reikėjo formuoti iš naujo. Nuo tada uostamiestyje veikia du kraujo donorystės centrai.

Įžvelgia susidorojimą

Prieš porą metų įžūlus bandymas privatizuoti NKC Klaipėdos filialą nepavyko. Tačiau yra manančiųjų, kad ginklai dar nesudėti – ko nepavyko įgyvendinti įžūlumu, esą pavyks gudrumu.

Tačiau A.Venslauskas neigė vis dar puoselėjantis viltis, kad NKC kuo greičiau taptų privačios bendrovės dalimi. Pasak jo, tam kliudytų po poros metų įsigaliosianti įstatymo pataisa. Ji numato, kad kraujo donoryste negalės užsiimti privačios bendrovės.

Paklaustas, ką veiks nuo 2013-ųjų metų, A.Venslauskas atsakė: "Bandysiu kažką keisti, galbūt norminius aktus".

Kraujo donorystės centro vadovas įsitikinęs, kad priimtomis naujomis įstatymo pataisomis bandoma susidoroti su jo bendrove – tokie grasinimai jam esą buvo išsakyti net tiesiai į akis.

Tikrintojai neleidžia dirbti

A.Venslauskas guodėsi neturintis, kada dirbti: arba centre lankosi tikrintojai, arba darbuotojai kviečiami į apklausas.

Vadovas įsitikinęs, kad normaliai dirbti jam trukdo konkurentai – NKC.

Tačiau per pastaruosius trejus metus ir pats NKC tikrintas 17 kartų. V.Kalibatas nesureikšmino patikrinimų skaičiaus – anksčiau patikrinimų esą būta dar daugiau. Yra buvę, kai per metus įstaigoje apsilankė net 10  skirtingų institucijų tikrintojai.

"Neieškome sliekų. Dirbame mums pavestą darbą" , – pakomentavo NKC vadovas, paklaustas, ar po pernelyg dažnais patikrinimais nesislepia kieno nors interesai.

Poste ilgai neužsibūna

O kad interesų kraujo versle esama liudija viena po kitos krintančios SAM pareigūnų galvos.

Prieš porą metų dėl kraujo centrų skandalo pasitraukti iš posto buvo priverstas sveikatos apsaugos ministras R.Turčinskas.

Keistas sutapimas, bet SAM ilgai neužsibūna ir viceministrai, atsakingi už kraujo donorystę. Prieš metus dėl kyšio sulaikytas Artūras Skikas. Jį pakeitęs Gintaras Valiukonis po pusmečio darbo pasitraukė "dėl asmeninių priežasčių".

Pora metų, kol įsigalios įstatymo pataisa, numatanti, kad kraujo donoryste negalės užsiimti privačios bendrovės, nemažas laiko tarpas. Per jį dar gali daug kas pasikeisti: ne tik keli ministerijos klerkai, bet ir įstatymai.

Tuo labiau kad Lietuva jau turi praktikos, kaip juos priimti per vieną naktį.

Papildyta

SAM sprendimas dėl panaikintos fiksuotos kraujo kainos gali būti koreguojamas. Pasak A.Venslausko, SAM, sulaukusi praėjusių metų kraujo donorystės įstaigų finansinių rezultatų, spręs, ar tikrai pasiekta kritinė taupymo riba. Paaiškėjus, kad  kraujo donorystės įstaigos su tokiomis mažomis kainomis negali išgyventi, įkainis bus koreguojamas. Tokiu atveju jis esą turėtų atitikti realias sąnaudas.

Audrius Klišonis, Sveikatos apsaugos viceministras

Atsakingi SAM darbuotojai su kraujo donorystės įstaigų vadovais nuolat sprendžia kasdienius kraujo donorystės veiklos klausimus. Per pastarąsias kelias savaites ne kartą buvo organizuojami tokie susitikimai. Tačiau viešosios įstaigos Nacionalinis kraujo centras vadovas iškviestas į SAM dėl informacijos spaudoje nebuvo.

Situacija dėl kraujo gamybos yra iš esmės tokia pati, kaip ir 2010 metais: nuo šių metų pradžios nepasikeitė nė vienas SAM įsakymas, reglamentuojantis kraujo donorų atranką ir kraujo tyrimus, kraujo ir kraujo komponentų kokybę, kraujo donorystės įstaigų kokybės sistemą. Visos kraujo donorystės įstaigos privalo laikytis visų šių įsakymų reikalavimų.

Pernai lapkričio 18 d. pakeistas donorystės įstatymas, kad nuo 2013 m. pradžios kraujo donorystės įstaiga galės būti viešoji asmens sveikatos priežiūros įstaiga ar jos padalinys. Tad informacija apie viešosios įstaigos Nacionalinis kraujo centras "privatizavimą" yra klaidinanti.

Diena.lt

Peru kenčia nuo buboninio ir plaučių uždegimo maro

Peru kenčia nuo buboninio ir plaučių uždegimo maro

Buboninio ir plaučių uždegimo protrūkis Peru jau nusinešė 14 – mečio berniuko gyvybę, o išgyventi bando dar 31 užsikrėtęs žmogus. Užkrato židinys yra visai netoli turistų pamėgto kurorto – Chicama paplūdimio. Sveikatos ministras...


Kiaulės odos implantai vėžio aukoms padeda išlaikyti krūtinę

Kiaulės odos implantai vėžio aukoms padeda išlaikyti krūtinę

Britė Jadi Ryan džiaugiasi pirmais krūties plastinės operacijos rezultatais. Tačiau ši operacija merginai atlikta ne dėl jos nepasitenkinimo per maža krūtine. 23 metų merginai prieš metus buvo nustatytas krūtinės vėžys, rašo "Daily...


Žarnyno infekcijų protrūkį sukėlė žmonėms būdingos bakterijos?

Vokietijoje didelį žarnyno infekcijų protrūkį sukėlusios bakterijos Escherichia coli priklauso atmainai, kuri aptinkama beveik vien tik žmonių, o ne gyvūnų organizmuose, antradienį paskelbė dienraštis "Taggesspiegel", remdamasis...


Buvusiam sveikatos apsaugos viceministrui A.Skikui prokuroras siūlo skirti 2 metų lygtinę laisvės atėmimo bausmę

Prokuroras dėl kyšio reikalavimo buvusiam sveikatos apsaugos viceministrui Artūrui Skikui pasiūlė skirti dvejų metų laisvės atėmimo bausmę jos vykdymą atidedant trejiems metams. Tokią bausmę Vilniaus miesto 3-iojo apylinkės teismo posėdyje pasiūlė...


Kaip fiziologiškai siejasi kūrybiškumas ir protinė sveikata?

Žmonija jau seniai atkreipė dėmesį į ryšį tarp protinės sveikatos (o tiksliau - nesveikatos) ir kūrybinių gebėjimų. Panašu, jog toks ryšys egzistuoja netgi smegenų fiziologijos lygmenyje. Per visą psichologijos mokslo istoriją yra atlikta nemažai...


Sporto psichologė: V.Romanovas nežino, ko nori

Populiarus problemų sprendimo būdas: kai komandos rezultatai netenkina, lekia trenerio galva. Ką apie tai mano psichologai? Vakar iš Kauno "Žalgirio" vyriausiojo trenerio pareigų buvo atleistas Darius Maskoliūnas - jau trečiasis...


Svarbu diagnozuoti ne tik patį vėžį, bet ir galimybę susirgti

Kovas yra tarptautinis storosios žarnos vėžio žinomumo mėnuo, kuomet visuomenei ir gydytojams primenami šios ligos ypatumai. Storosios žarnos vėžys yra trečia pagal dažnį onkologinė liga Vakarų visuomenėje. Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 1500...


Kodėl žmonės bijo kutenimo?

Kodėl žmonės bijo kutenimo?

Mokslininkus domina ne tik rimti visą žmoniją kamuojantys klausimai, bet ir pakankamai "keisti" dalykai. Vienas jų - kutenimo fenomenas, kurio prigimtį išsiaiškinti bandė dar antikos laikų išminčiai. Iki šiol dar nėra pavykę nustatyti,...


Bioninių akių technologija žengė dar vieną žingsnį realybės link

Bioninių akių technologija žengė dar vieną žingsnį realybės link

Bioninių akių technologija, padedanti sugrąžinti regėjimą akliesiems, gali būti ne tokia tolima, kaip buvo manyta anksčiau. Londone dirbantys mokslininkai jau atlieka pirmųjų dviejų pacientų bandomąjį gydymą. Šio gydymo metu bus toliau tiriamos...


Kodėl vyras neatleidžia moteriai neištikimybės?

Britų psichologai pamėgino išsiaiškinti, kodėl moterys sugeba atleisti savo antrosios pusės neištikimybę, o vyrai – ne. Specialistai atliko tyrimą, daugiau nei dešimtį metų stebėdami sutuoktinių poras, ir padarė gana įdomias išvadas, rašo...


Jums - vėžys... Suklydau

Jums - vėžys... Suklydau

Daugelis mūsų galime papasakoti istorijų apie tai, kaip gydytojai nugąsdino nepagrįsta diagnoze. Arba - nepatarė kreiptis į specialistus, užvilkino pavojingą ligą. Nijolė pasakojo: "Prieš keliolika metų lankiausi pas onkologus, iš krūties...


Antioksidantai sumažina pankreatito sukeliamą skausmą

Antioksidantai sumažina pankreatito sukeliamą skausmą

Antioksidantai beta karotinas, vitaminai C, E ir selenas sumažina lėtinio pankreatito sukeliamą skausmą. Tai paskelbė JAV leidžiamas žurnalas "Gastroenterology". Skausmą patiria devyni iš dešimties lėtiniu pankreatitu sergančių asmenų,...


Onkologijos institutas į biudžetą turėtų grąžinti 1 mln. litų

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kancleris Rimantas Remeika prašo Vyriausybės kaip steigėjos įvertinti Vilniaus universiteto Onkologijos instituto (VUOI) veiksmus įsigyjant linijinį greitintuvą "Clinac 600C/D" su priedais ir imtis...


Širdies chirurgijai Klaipėdoje - 15

"Kai žinomas širdies chirurgas profesorius Vytautas Sirvydis daugiau nei prieš 15 metų iš tribūnos pasakė, kad kardiochirurgijos skyriai turi atsirasti ir Klaipėdoje, Šiauliuose bei Panevėžyje, salėje nuvilnijo juokas", - prisimena...


Klastinga pavasarinė liga – cistitas, arba šlapimo pūslės uždegimas

Klastinga pavasarinė liga – cistitas, arba šlapimo pūslės uždegimas

Pagaliau Lietuvą pasiekė šiluma lepinantys orai ir tuojau upių pakrantes, parkų pieveles, suoliukus nutūpė pailsėti norintys žmonės. Tačiau dažnas, prisėdęs ant dar šaltos ir drėgnos žemės nesusimąsto, kokiomis ligomis gali baigtis tokios poilsio...


Luizos Hei gyvenimo istorija, kurią papasakojo ji pati

Luizos Hei gyvenimo istorija, kurią papasakojo ji pati

"Papasakokite apie savo vaikystę", - šią frazę nuolat kartoju savo pacientams. Smulkmenų man nereikia; įdomus bendras modelis, kokioje terpėje radosi problemos. Jeigu jūs turite problemų dabar, tai reiškia, kad jos prasidėjo seniai. Aš...


Psichologas: socialiniai tinklai neskurdina bendravimo

Itin sparčiai plintantys socialiniai tinklai jų vartotojų gyvenime sukuria pridėtinę vertę, o ne daro žalą, tvirtina socialinės psichologijos ekspertas, Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojas dr. Visvaldas Legkauskas. "Socialinių tinklų...


Natūralumas - ne visada pranašumas

Kas naujo grožio chirurgijoje, paklausiau plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos specialisto dr. Vytauto Jankūno. "Silikono implantai - populiarus produktas, tačiau jų rinkoje - nieko naujo. Firmos keičiasi, produktai lieka tie patys",...


Profilaktiniams sveikatos patikrinimams – 28 mln. litų

Tie, kurie tvirtina, kad pas mus neįmanoma profilaktiškai pasitikrinti sveikatą, yra neteisūs. Jau keleri metai Lietuvoje vykdomos keturios prevencinės profilaktikos programos: krūties, gimdos kaklelio, priešinės liaukos vėžio ir širdies bei...


Kaip vaistų nuo vėžio tyrimai įtakoja farmacijos kompanijų akcijas?

Pasaulyje nuolat kuriami nauji vėžio diagnostikos testai, bandant nustatyti kuo ankstyvesnes ligos stadijas. Tačiau išplitusiai ligai gydyti efektyvių vaistų vis dar nėra. Todėl nenuostabu, kad vos tik rinkoje pasigirsta žinių apie galimą šios...


A.Čaplikas: žengiame pirmąjį realų žingsnį, įgyvendinant sveikatos sistemos pertvarką

Šiandien LR Vyriausybė iš esmės pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) didžiųjų šalies ligoninių tinklo vizijai, padiktuotai apskričių naikinimo bei ekonominės situacijos. Vyriausybės pasitarimo metu SAM gavo pavedimą rengti atitinkamus...


Kulinariniuose produktuose - ir GMO žaliava

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) į patikslintą genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) sąrašą įtraukė dar 21 gaminį. Tai bendrovės "Rivona" kulinarijos ceche Rokiškyje gaminami kulinarijos gaminiai. Jie kepami aliejuje,...


Gydytojai ir šarlatanai - viename katile

"Norėjome atrinkti vertingus alternatyvaus gydymo metodus ir leisti juos taikyti tinkamas žinias turintiems žmonėms. Visokie šarlatanai ir apsišaukėliai būtų likę už barjero, - teigia grupės, ketinusios į įstatymų ribas įsprausti...


Surasta žmogaus antroji regos sistema ir tuo pačiu atskleistas biologinio laikrodžio "jungiklis"

Surasta žmogaus antroji regos sistema ir tuo pačiu atskleistas biologinio laikrodžio "jungiklis"

Iš ko susideda žmogaus akis, mokoma jau mokyklose per biologijos pamokas - tad mes nesikartosime, tik trumpai priminsime pagrindines nervines ląsteles, esančias akies tinklainėje ir atsakingas už šviesos signalo pavertimą į smegenims suprantamus...


Nerimauja dėl siūlymo įteisinti lytinių ląstelių donorystę

Arkivyskupo Sigito Tamkevičiaus išplatintame atvirame laiške reiškiamas dvasininkų nerimas dėl siūlymų įteisinti lytinių ląstelių donorystę. Tai būtų leidžiama, jei būtų pritarta liberalcentristo Algio Čapliko pasiūlytam dirbtinio apvaisinimo...


JAV Atstovų Rūmai balsavo už medicinos reformą

JAV Kongreso Atstovų Rūmų nariai šeštadienį prieš pat vidurnaktį balsavo už medicinos aptarnavimo sistemos reformą. Atitinkamą įstatymo projektą, išdėstytą beveik 2 tūkstančiuose puslapių, parėmė 220 demokratų - tik dviem įstatymų leidėjais...


ES agentūra patvirtino kas trečią maisto papildų naudos teiginį

Europos Komisijos įgaliota, EMST iš viso įvertins beveik 4200 sveikatinimo teiginių, apie kuriuos medžiagą pateikė Europos Sąjungos valstybių maisto papildų gamintojai. EMST išvadas išnagrinės Europos Komisija ir nustatys, kokį poveikį žmogaus...


Kaip išsiauginti didesnes smegenis?

Atsispaudimai, atsilenkimai, treniruokliai, asmeniniai treneriai - žmonės susigalvoja įvairiausių strategijų, kaip išvystyti didesnius raumenis ir stipresnius kaulus. Tačiau ar galime išauginti didesnes smegenis, ir kaip tai padaryti? Atsakymas:...


Antakalnio poliklinika pradėjo teikti dienos chirurgijos paslaugas

Antakalnio poliklinika pradėjo teikti dienos chirurgijos paslaugas

Nuo šiol dėl nesudėtingų operacijų Antakalnio poliklinikos ir kitų gydymo įstaigų pacientams nebereikės vykti į ligonines, gaišti daug savo laiko ar ilgai laukti, kol jiems bus atliktos nedidelės intervencijos – visa tai galima bus...


Sugrįžti gali net ir nugalėta onkologinė liga

Sugrįžti gali net ir nugalėta onkologinė liga

Įveikei vėžį? Nepamiršk kelio pas medikus ir pasitikrink. Kaip atauga nukirstos devyngalvio slibino galvos, taip ir vėžys labai dažnai sugrįžta pabaigti savo juodo darbo. JAV gyvenantis lietuvių pianistas ir kompozitorius Gintautas Abarius...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9