Gegužės 21d. Šeštadienis

Aistros dėl kraujo Lietuvoje tebeverda

Peržiūrų skaičius: 19840

Turėti savo nuomonę ir atvirauti spaudai Lietuvoje ir vėl tapo pavojinga. Netgi medikams, kurie prabilę apie tiesą, gali sugriauti ministerijos planus įgyvendinti kažkada pradėtą slaptą operaciją: "kraujo centro privatizavimas".

Sveikata nėra svarbiausia

Dienraštyje "Klaipėda" pasirodžius straipsniui apie šiemet pasikeitusią kraujo ir jo komponentų pirkimo tvarką, kilo sąmyšis. Prasidėjo keisti dalykai: per daug atvirai kalbėję medikai, redakcijos žiniomis, buvo kviečiami  į Vilnių, į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM). Per daug atsivėrusiųjų spaudai laukė drausminės nuobaudos, o redakcija sulaukė keistų laiškų ir dar keistesnių skambučių.

Prieš porą savaičių pasirodžiusiame straipsnyje buvo rašyta, kad SAM panaikinus fiksuotą kraujo kainą, nuo šiol gydymo įstaigos jo galės įsigyti bet kuriame pasaulio krašte esančioje įstaigoje, kuri pasiūlys mažiausią kainą.

Klaipėdos kraujo centrų vadovai tuomet pareiškė, kad ministerijos užmojai taupyti ligoninių pinigus jų pacientų sveikatos sąskaita tik parodo realios situacijos neišmanymą.

Nacionalinio kraujo centro (NKC) Klaipėdos filialo direktorius Mindaugas Būta prabilo apie tai, kad šiemet taupymo sumetimais atsisakyta anksčiau taikytų aukščiausio lygio saugumo garantų kraujo gamybai.

"Nors kraujo kokybė atitinka minimalius ministerijos reikalavimus, tačiau tikimybė užsikrėsti pavojingomis ligomis pacientams didėja",– prieš dvi savaites įspėjo M.Būta.

Per kraują platinami hepatito, žmogaus imunodeficito virusai.

Tuomet pašnekovai neatmetė galimybės, kad kraujui tapus kuo pigiau perkama preke, po kelerių metų lietuviams bus pilamas kinų ar afrikiečių kraujas.

Jau dabar gydymo įstaigos perka pigiausius kraujo komponentus.

Sulaukė bausmės?

Dienraščio žiniomis, jau kitą dieną po straipsnio pasirodymo M.Būta buvo skubiai iškviestas į Vilnių.

Ar  klaipėdiečiui po pernelyg atviro pokalbio su spauda grėsė drausminė nuobauda? Pabandėme šitai sužinoti iš pirmų lūpų.

Tačiau po kelionės į sostinę NKC Klaipėdos filialo vadovas Mindaugas Būta tapo itin nekalbus. Iki tol noriai bendravęs su spauda, pašnekovas bet kokiu klausimu patarė kreiptis į NKC atstovę spaudai.

NKC atstovė spaudai Jūratė Vaidelienė paneigė, kad Klaipėdos filialo vadovui skirta drausminė nuobauda. Ji taip pat paneigė, kad jo tiesioginis viršininkas, NKC direktorius Vytenis Kalibatas buvo kviestas į SAM pasiaiškinti dėl pavaldinio atviravimo spaudai.

Redakcijos žiniomis, ministerijai labiausiai nepatiko įspėjimai apie tai, kad sumažinus kraujo saugumo reikalavimus, kyla grėsmė užsikrėsti krauju perduodamomis ligomis.

Apskundė sprendimą

Kad kraujo centrų vadovai nebuvo kviečiami "ant kilimėlio" tvirtino ir SAM atstovai. Tačiau žinant jų gebėjimą svarbius reikalus tvarkyti itin slaptai, toks atsakymas žurnalistų nenustebino.

SAM ne pirmą kartą bando įslaptinti veiksmus, susijusius su kraujo centrų veikla. Tai patvirtina jos pastangos prieš porą metų NKC Klaipėdos filialą perduoti į privačias rankas. Dėl šio proceso vis dar tebevyksta teismai.

2008 m. balandžio 30 d. porą įsakymų dėl NKC veiklos pertvarkymo ir įstatų pakeitimo pasirašęs tuometinis sveikatos apsaugos ministras Rimvydas Turčinskas tai padarė ypač tyliai ir iš karto išvažiavo atostogauti. Po jų pasirašymo NKC Klaipėdos filiale pradėjo šeimininkauti privati kauniečių bendrovė "Kraujo donorystės centras".

Pokyčiai įstaigoje tuomet visiems trenkė kaip perkūnas iš giedro dangaus. Įžūli afera, įgyvendinta ministerijos vadovo rankomis, gal ir būtų įvykdyta, jei nebūtų įsikišęs dienraštis  "Klaipėda".

NKC direktorius V.Kalibatas prisiminė, kad tąkart paduoti į teismą savo steigėją buvo beprecedentis atvejis. Tačiau nuo pirmos akimirkos nesuabejota, kad ministerijos sprendimai yra neteisėti.

Pernai rugsėjo 30 d. Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė sprendimą panaikinti ministro R.Turčinsko įsakymus. Atsakovu šioje byloje buvo SAM, o trečiąja šalimi – bendrovė "Kraujo donorystės centras".

Pastarasis nesutiko su priimtu sprendimu ir spalio viduryje pateikė apeliacinį skundą, prašydamas panaikinti teismo sprendimą.

Nuostata: "Tiesiog dirbame savo darbą", – nuo bet kokių galimų intrigų atsiriboja V.Kalibatas.

V.Kalibatas neslėpė nuostabos, kad teismo sprendimu liko nepatenkinta  trečioji šalis. Nors pati SAM sprendimo neskundė.

"Privataus kraujo centro sprendimo negaliu komentuoti. Bet tai pakankamai keista", – pripažino NKC direktorius.

Ministerija "išdūrė"

"Kraujo donorystės centro" vadovas Artūras Venslauskas neneigė ketinantis toliau bylinėtis. Jam nepriimtinas kai kurių SAM ir NKC atstovų traktavimas, kad privačiai jų bendrovei, esą, vos nebuvo perduoti klaipėdiečių pastatai, aparatūra.

Pasak A.Venslausko, tuomet įstaigai buvo duotas vienintelis nurodymas – aprūpinti Klaipėdos kraštą kraujo komponentais.

"Tik po mėnesio, kai į valdžią atėjo kitas ministras, pasirodė, kad mes kažkuo nusikaltome, bandėme kažką užgrobti", – teisinosi kaunietis.

A.Venslaukas guodėsi, kad prieš porą metų, kai R.Turčinskas pasirašė įsakymus, jų bendrovė iš SAM negavo nė lito – tik 40 darbuotojų, kuriems reikėjo mokėti algas. A.Venslauskas aiškino negalėjęs jų atleisti, nes būtų tekę mokėti  išeitines kompensacijas "iš savo pinigų".

Privačios bendrovės vadovas guodėsi, kad tąkart, nepavykus perimti  filialo, Klaipėdos kraštą vis tiek teko aprūpinti kraujo komponentais – per metus tai atsiėjo 2,5–3 mln. litų. Nors SAM šių papildomų sąnaudų nekompensavo ir pinigų tam neskyrė.

Pokyčiai: prieš porą metų NKC Klaipėdos filiale šeimininkavęs A.Venslauskas tryško optimizmu, kurio dabar nebelikę nė lašo.

Kauniečių privatus "Kraujo donorystės centras" perviliojo NKC Klaipėdos filialo darbuotojus, tad pastariesiems komandą reikėjo formuoti iš naujo. Nuo tada uostamiestyje veikia du kraujo donorystės centrai.

Įžvelgia susidorojimą

Prieš porą metų įžūlus bandymas privatizuoti NKC Klaipėdos filialą nepavyko. Tačiau yra manančiųjų, kad ginklai dar nesudėti – ko nepavyko įgyvendinti įžūlumu, esą pavyks gudrumu.

Tačiau A.Venslauskas neigė vis dar puoselėjantis viltis, kad NKC kuo greičiau taptų privačios bendrovės dalimi. Pasak jo, tam kliudytų po poros metų įsigaliosianti įstatymo pataisa. Ji numato, kad kraujo donoryste negalės užsiimti privačios bendrovės.

Paklaustas, ką veiks nuo 2013-ųjų metų, A.Venslauskas atsakė: "Bandysiu kažką keisti, galbūt norminius aktus".

Kraujo donorystės centro vadovas įsitikinęs, kad priimtomis naujomis įstatymo pataisomis bandoma susidoroti su jo bendrove – tokie grasinimai jam esą buvo išsakyti net tiesiai į akis.

Tikrintojai neleidžia dirbti

A.Venslauskas guodėsi neturintis, kada dirbti: arba centre lankosi tikrintojai, arba darbuotojai kviečiami į apklausas.

Vadovas įsitikinęs, kad normaliai dirbti jam trukdo konkurentai – NKC.

Tačiau per pastaruosius trejus metus ir pats NKC tikrintas 17 kartų. V.Kalibatas nesureikšmino patikrinimų skaičiaus – anksčiau patikrinimų esą būta dar daugiau. Yra buvę, kai per metus įstaigoje apsilankė net 10  skirtingų institucijų tikrintojai.

"Neieškome sliekų. Dirbame mums pavestą darbą" , – pakomentavo NKC vadovas, paklaustas, ar po pernelyg dažnais patikrinimais nesislepia kieno nors interesai.

Poste ilgai neužsibūna

O kad interesų kraujo versle esama liudija viena po kitos krintančios SAM pareigūnų galvos.

Prieš porą metų dėl kraujo centrų skandalo pasitraukti iš posto buvo priverstas sveikatos apsaugos ministras R.Turčinskas.

Keistas sutapimas, bet SAM ilgai neužsibūna ir viceministrai, atsakingi už kraujo donorystę. Prieš metus dėl kyšio sulaikytas Artūras Skikas. Jį pakeitęs Gintaras Valiukonis po pusmečio darbo pasitraukė "dėl asmeninių priežasčių".

Pora metų, kol įsigalios įstatymo pataisa, numatanti, kad kraujo donoryste negalės užsiimti privačios bendrovės, nemažas laiko tarpas. Per jį dar gali daug kas pasikeisti: ne tik keli ministerijos klerkai, bet ir įstatymai.

Tuo labiau kad Lietuva jau turi praktikos, kaip juos priimti per vieną naktį.

Papildyta

SAM sprendimas dėl panaikintos fiksuotos kraujo kainos gali būti koreguojamas. Pasak A.Venslausko, SAM, sulaukusi praėjusių metų kraujo donorystės įstaigų finansinių rezultatų, spręs, ar tikrai pasiekta kritinė taupymo riba. Paaiškėjus, kad  kraujo donorystės įstaigos su tokiomis mažomis kainomis negali išgyventi, įkainis bus koreguojamas. Tokiu atveju jis esą turėtų atitikti realias sąnaudas.

Audrius Klišonis, Sveikatos apsaugos viceministras

Atsakingi SAM darbuotojai su kraujo donorystės įstaigų vadovais nuolat sprendžia kasdienius kraujo donorystės veiklos klausimus. Per pastarąsias kelias savaites ne kartą buvo organizuojami tokie susitikimai. Tačiau viešosios įstaigos Nacionalinis kraujo centras vadovas iškviestas į SAM dėl informacijos spaudoje nebuvo.

Situacija dėl kraujo gamybos yra iš esmės tokia pati, kaip ir 2010 metais: nuo šių metų pradžios nepasikeitė nė vienas SAM įsakymas, reglamentuojantis kraujo donorų atranką ir kraujo tyrimus, kraujo ir kraujo komponentų kokybę, kraujo donorystės įstaigų kokybės sistemą. Visos kraujo donorystės įstaigos privalo laikytis visų šių įsakymų reikalavimų.

Pernai lapkričio 18 d. pakeistas donorystės įstatymas, kad nuo 2013 m. pradžios kraujo donorystės įstaiga galės būti viešoji asmens sveikatos priežiūros įstaiga ar jos padalinys. Tad informacija apie viešosios įstaigos Nacionalinis kraujo centras "privatizavimą" yra klaidinanti.

Diena.lt

Žmogaus smegenys turi "teksto numatymo funkciją"

Tai galėtų paaiškinti, kodėl kartais sugebame užbaigti kitų žmonių pradėtą sakinį - mokslininkai atrado, kad smegenys turi teksto numatymo funkciją. Panaši funkcija būna mobiliuosiuose telefonuose, praneša "Telegraph". Mokslininkų...


Dar vienas žingsnis link medicinos ateities - mokslininkai imuninėms ląstelėms sukūrė "kuprinę"

Dar vienas žingsnis link medicinos ateities - mokslininkai imuninėms ląstelėms sukūrė "kuprinę"

Polimerinės nanometrinės kapsulės, primenančios savotiškas kuprines, pripildytas gydomosiomis medžiagomis ateityje gali sukelti tikrą medicinos revoliuciją, spėja MIT (Massachusetts Institute of Technology) instituto mokslininkai. Mokslininkai...


Priekabių ieškančiam jūsų viršininkui tiesiog trūksta kompetencijos

Turite nuolat priekabių ieškantį viršininką? Galbūt jus paguos naujo tyrimo rezultatai, kurie rodo, kad viršininkai, kurie jaučiasi nekompetentingi, "išsilieja" ant kitų darbuotojų, nes taip nori sumažinti savo nepilnavertiškumo jausmą,...


Medikai įspėja apie artėjančią gripo bangą

Medikai įspėja apie artėjančią gripo bangą

Gydytojai pastebi, kad jau ir Lietuvoje yra patvirtintų susirgimų gripu. Pasak Vilniaus universiteto Vaikų ligų klinikos gydytojo profesoriaus Vytauto Usonio, efektyviausias būdas išvengti gripo – skiepytis. Tai padaryti, pasak jo, dar ne...


Kinijoje per metus – 13 mln. abortų

Kinijoje kasmet padaroma 13 mln. abortų, praneša laikraštis "China Daily", remdamasis tyrimų rezultatais.Ekspertų nuomone, ši situacija yra nepriimtina ir reikia griebtis priemonių, pirmiausia stiprinti jaunuolių lytinį auklėjimą....


Buvusiam sveikatos apsaugos viceministrui A.Skikui prokuroras siūlo skirti 2 metų lygtinę laisvės atėmimo bausmę

Prokuroras dėl kyšio reikalavimo buvusiam sveikatos apsaugos viceministrui Artūrui Skikui pasiūlė skirti dvejų metų laisvės atėmimo bausmę jos vykdymą atidedant trejiems metams. Tokią bausmę Vilniaus miesto 3-iojo apylinkės teismo posėdyje pasiūlė...


Moterims būdinga puikuotis, vyrams – geisti

Moterims būdinga puikuotis, vyrams – geisti

Tiek vyrai, tiek moterys sukurti iš to paties molio, bet vis dėlto yra visiškai skirtingos būtybės. Savaip elgiasi, mąsto, kalba ir... laužo Dievo įsakymus. Vatikanas šią savaitę išleido ataskaitą, kurioje išryškino nusidėjėlių lyties skirtumus....


70 proc. gyventojų priimtiniau, kai konkrečius vaistus rekomenduoja gydytojas

Dauguma - 70 proc. - Lietuvos gyventojų mano, kad jiems priimtiniau, kai konkrečius vaistus - tikslų jų pavadinimą - rekomenduoja gydytojas, rodo antradienį paskelbti apklausos rezultatai. Tyrimų bendrovės RAIT apklausoje dešimtadalis apklaustųjų...


Lengvai pasprunkanti paukštė

Lengvai pasprunkanti paukštė

"Kiekvienas vis kitur sutinka laimę. Vienam laimė - ankstų rytą basomis bėgti per rasotą pievą, kitam - ant rankų paimti kūdikį. Laimę gali teikti seksas, naujas dizainerio sukurtas kostiumėlis, kepta dešra ar tryliktasis Mocarto koncertas...


Be kompiuterio neišsiverčia

Kompiuteriai ir internetas vis labiau skverbiasi į medikų kasdienybę ir tampa įprasta darbo priemone. Statistikos departamento atlikto tyrimo duomenimis, šių metų pradžioje visos sveikatos priežiūros įstaigos, kuriose dirbo 10 ir daugiau...


Moterys 41 kartą dažniau automobilį renkasi pagal spalvą

Didžiausio transporto skelbimų portalo Autoplius.lt gegužės mėnesį atliktos apklausos duomenimis, ieškodamos automobilio moterys 41 kartą dažniau nei vyrai pasiūlymų atrankos kriterijumi pasirenka spalvą. 11 kartų dažniau jos ieško automobilio su...


Pokalbiai su vadovu užtikrina gerą savijautą

Pašnekesiai su vadovu stiprina darbuotojų sveikatą ir padeda išvengti streso, rodo Didžiojoje Britanijoje atliktas tyrimas. Pasak psichologų, jų tirti vadybininkai, išsakę savo mintis vadovams, dažniau buvo laimingi ir sveiki. Tyrimo metu buvo...


Traumos ir apsinuodijimai – skaudžios sveikatos problemos

Vasario 20–21 d. Briuselyje (Belgija) vyko Europos Komisijos inicijuotas tarptautinis seminaras, kurio metu aptarta, kaip surinkti patikimą, tikslią ir tinkamą informaciją apie nelaimingus atsitikimus bei traumas, kokias priemones taikyti,...


"Kaimo teorija"

"Kaimo teorija"

Socialinės antropologijos specialistai tvirtina, kad emociškai stimuliuojančių ir svarbių ryšių, kuriuos kiekvienas atskiras žmogus gali užmegzti, skaičius yra ribotas. Susidaro įspūdis, kad bet kurioje visuomenėje individo ryšiai kuriami pagal...


Sprendimų priėmimas: ar tikrai dvi galvos geriau nei viena?

Sprendimų priėmimas: ar tikrai dvi galvos geriau nei viena?

Nebūkite užsispyręs: priimdamas svarbius sprendimus pasitarkite su aplinkiniais. Mokslininkai nustatė, kad žmonės kurie tariasi su aplinkiniais priimdami sprendimus, rečiau jais nusivilia. Todėl nebūkite kategoriškas: ne tik iš klausykite kitų...


Vaistininkai privalės informuoti apie vaistų galiojimo laiką

Vaistininkai privalės informuoti apie vaistų galiojimo laiką

Nuo šiol vaistus perkantis pacientas turės būti informuotas apie vaisto tinkamumo vartoti laiką. Taip pat uždrausta parduoti vaistą su galiojimo terminu, kuris baigiasi anksčiau nei recepte paskirtas vartojimo kursas. Tokios nuostatos įtvirtintos...


Išvykusios į darbo kelionę moterys jaučiasi kaltos

Moterys, išvykusios į kelionę darbo reikalais, nerimauja, jog atitrūks nuo namų ir savų pareigų. Kaltės jausmą sukelia vyraujantys lyčių stereotipai, nes moterys mano, kad joms privalu rūpintis šeima ir namais, o ne keliauti svetur darbo...


Implantuotas mažiausias pasaulyje nugaros smegenų stimuliatorius

Implantuotas mažiausias pasaulyje nugaros smegenų stimuliatorius

Adam'as Hammond'as, buvęs JAV kariuomenės parašiutininkų komandos "Golden Knights" narys, tapo pirmuoju pacientu, kuriam buvo implantuotas mažiausias pasaulyje nugaros smegenų stimuliatorius "Eon Mini". Prieš porą...


Medikė: Lietuva pasirengusi atremti kiaulių gripo iššūkius

Visą pasaulį išgąsdinęs kiaulių gripas yra pavojingiausias vaikams, nėščiosioms ir jauniems žmonėms. Be to, šį virusą kol kas įveikia tik du vaistai. Taip tvirtino penktadienį portalo forume viešėjusi Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų...


Aklas keturmetis "mato" kaip delfinas

Aklas Jamie'is Asplandas "mato" naudodamas echolokacijos techniką: siunčia garso pliūpsnius, kurie atsispindi nuo objektų ir aidu grįžta atgal. Kaip praneša britų "The Daily Telegraph", tai aklam gimusiam keturmečiui...


Medikai pildo bedarbių gretas

Šiaulių apskrities ligoninėje atleidimo lapelius gavo apie 20 medikų. Ligoninė turi sutaupyti apie 2 milijonus litų. Medikai atleidinėjami ir kitose apskrities ligoninėse. Šiaulių apskrities ligoninėje atleidimo lapelius gavo 18 darbuotojų: 13...


Europa "pralaimi" kovą su bakterijomis, atspariomis antibiotikams

Europos sveikatos ekspertams vis daugiau susirūpinimo kelia infekcinės ligos, kurios negali būti išgydytos net antibiotikais. Kiekvienais metais nuo bakterinės kilmės infekcijų Europos Sąjungoje miršta daugiau nei 25 tūkst. žmonių. Šiais atvejais...


Nereguliarios mėnesinės paauglystėje susijusios su didesne nutukimo rizika

JAV mokslininkų teigimu, nereguliarios mėnesinės paauglystėje yra rizikos veiksnys, susijęs su viršsvoriu ir nutukimu, o taip pat su diabetu ir širdies ligomis, rašoma žurnale "Fertility and Sterility". Tyrime dalyvavo 370 merginų...


Uždrausta realizuoti natūralaus mineralinio vandens "Hermis" partiją

Druskininkų miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai uždraudė UAB "Elmera" (Mizarų g. 52, Druskininkai) realizuoti rinkoje negazuotą natūralų mineralinį vandenį "Hermis" (pagamintas 2011-05-02, tinka...


Onkologinio centro statyboms – pinigų paieškos

Lėšų Šv. Pranciškaus dvasinės paramos centro statyboms bus prašoma iš visų Klaipėdos apskrities administracijai pavaldžių savivaldybių. Tokia mintis kilo Klaipėdos apskrities administracijos viršininkui Arūnui Burkšui. Jis įsitikinęs, jog tam, kad...


Jauni gydytojai ragina kovoti su homeopatija

Gydytojai ragina Pasaulinę sveikatos organizaciją viešai pasmerkti homeopatinių vaistų skyrimą sunkioms ligoms gydyti, praneša "Times Online". Tarptautinė bendrija "The Voice of Young Science Network", vienijanti jaunus...


Seksas augina smegenis

Seksas augina smegenis

Mokslininkai, ištyrę žiurkes, priėjo prie išvados, kad seksas augina smegenis. Beje, seksualiai aktyvūs graužikai mažiau nerimauja. Žinoma, kad nemalonūs ir neigiami pojūčiai slopina suaugusių žmonių smegenų ląstelių dauginimąsi, todėl Prinstono...


Dvi Kauno ligoninės supriešino tėvą ir sūnų Kupčinskus

Dėl dviejų Kauno ligoninių sujungimo priešingose barikadų pusėse atsidūrė miesto meras Andrius Kupčinskas ir jo tėvas - Seimo narys Rytas Kupčinskas. "Vienokia ar kitokia kurio nors Seimo nario pozicija negali daryti įtakos mūsų sprendimams....


Kiek kainuoja laimė?

Kiek kainuoja laimė?

Kasdien nuo ryto iki vakaro netylančios politikų bei ekonomikos ekspertų grėsmingos kalbos apie krizę jau taip įgriso, kad daugeliui kelia tik šypseną. Nuskambės kaip paradoksas, bet gal visi šie gresiantys nepritekliai išmokys mus pasijusti bent...


Vakcina nuo kiaulių gripo Lietuvą gali pasiekti kai ligos protrūkis bus praėjęs

Daugumai šalių rengiantis vadinamojo kiaulių gripo protrūkiui, Lietuva tam nepasiruošusi - valdžios užsakyta vakcina atkeliaus 2010 metų pradžioje arba keliais mėnesiais vėliau nei numatomas ligos proveržis Europoje. Europos infekcinių ligų...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9