Sausio 21d. Antradienis

Abejotina vilties kaina

Peržiūrų skaičius: 21436

Nepagydoma liga sergančios mergaitės motina laiškais apipylė žiniasklaidą bei valdžios institucijas, pasiekė net Rusijos prezidentą ir ketina šioje šalyje operuoti dukrą, nors tai kainuos kelis kartus brangiau nei Vokietijoje.

Renka pinigus operacijai

Istorija apie išsėtine skleroze sergančią paauglę iš uostamiesčio yra apkeliavusi beveik visas žiniasklaidos priemones.

Prieš porą metų sunkia liga susirgusiai mergaitei reikalinga operacija, tėvų įsitikinimu, įveiksianti neišgydomą ligą. Tėvai tikisi surinkti tam reikalingus 28 tūkst. eurų.

Nors pinigai renkami, tačiau kai kurie šešiolikmetės gydytojai apie eksperimentinę operaciją Rusijoje sužinojo tik iš spaudos. Su jais paauglės motina Aliona Peršina dėl tokio gydymo būdo nesitarė. Ji pastaruoju metu neranda laiko atvesti dukrą pas medikus Klaipėdoje.

Tad medikai puse lūpų prasitaria, kad galbūt tėvai pinigus renka savanaudiškais tikslais.

Gydytojai priversti aiškintis

A.Peršina kreipėsi į įvairiausius Lietuvos fondus, žinomus žmones dėl reikiamos pinigų sumos operacijai. Klaipėdietė numynė slenksčius Sveikatos apsaugos ministerijoje.

Šį mėnesį jos laukia susitikimas su ministru Algiu Čapliku. Moteris aiškina norinti pasiekti, kad operuotis galėtų ne tik jos duktė, bet ir kiti išsėtine skleroze sergantys vaikai.

Apie šią moterį turbūt žino beveik visos valdžios institucijos. Bet ne tiek dėl mergaitės ligos, kiek dėl mamos išsiuntinėtų raštų. Uostamiesčio gydytojai nuolat priversti aiškintis dėl savo neva neatliktų veiksmų.

Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) darbo komisija neseniai baigė tyrimą, kodėl išsėtine skleroze sergančiai mergaitei uždelstas būtino vaisto skyrimas. Taip reaguota į ministerijos persiųstą motinos skundą.

Šią vasarą išimties tvarka paauglei buvo skirti ligos progresavimą stabdantys imunomodeliuojantys vaistai. Lietuvoje jie išrašomi tik pacientams nuo 18 metų.

Tam, kad paauglė galėtų juos vartoti, turėjo pritarti gydytojų konsiliumas, Sveikatos apsaugos ministerija ir Ligonių kasos.

Gins vaiko teises

Pasak KUL vyriausiojo gydytojo pavaduotojo medicinai Gintauto Virkečio, keturių asmenų komisija išsiaiškino, kad pažeidimų iš ligoninės pusės nėra.

Tad kodėl laiku neskirti mergaitei būtini vaistai?

"Negalima vaisto skirti paprašius telefonu", – paaiškino pavaduotojas.

Imunomodeliuojantys vaistai turi stiprų šalutinį poveikį. Jie gali pabloginti paciento neurologinę, psichinę būklę. Tad pacientu besirūpinančiam gydytojui tenka didesnė atsakomybė, nes jų vartojimą gali prireikti skubiai nutraukti.

Šie vaistai mergaitei buvo skirti keturiems mėnesiams. Kartą per mėnesį motina dukrą turėjo atvesti pas gydytoją konsultacijai.

G.Virkečio teigimu, gydytojo apžiūrai paauglė buvo atvesta tik kartą, o vaisto pratęsimo reikalauta telefonu.

"Kai vėl reikėjo nuspręsti dėl vaisto skyrimo, mergaitės išvis neatvedė. Naktį gydytoją informuoja, kad baigėsi vaistai, užsiregistruoja konsultacijai ir neatvyksta, – piktinosi ligoninės atstovas. – Kyla minčių, kad motina galbūt tinkamai nesirūpina vaiku".

KUL administracija dėl tokio tėvų neatsakingo elgesio net ketina kreiptis į Vaikų teisių apsaugos tarnybą.

Stebino abejingumas

Rašyti pasiaiškinimus ministrui dėl paauglės gydymo teko ir Jūrininkų sveikatos priežiūros centro vadovybei. Šios gydymo įstaigos vadovas Viktoras Grigalauskas šią istoriją prisiminė iškart – dėl tėvų abejingumo vaiko ligai.

"Mergaite niekas nesirūpino, kol ši tapo visiškai neįgali. Tada tėvai pradėjo skambinti visais varpais, iš visų reikalauti bei kaltinti", – pasakojo vadovas.

Sveikatos apsaugos ministrą tada pasiekė prašymas atgaline data paauglei nustatyti neįgalumo laipsnį ir už tą laikotarpį – dvejus metus – išmokėti įstatymo nustatytą pašalpą.

Graudus laiškas, kuriame biurokratai kaltinami neveiklumu ir nesupratingumu, parašytas ligonės vardu. Nors vyriausiajam gydytojui susidarė įspūdis, kad prašymą rašė ne keturiolikmetė paauglė, o teisininkas.

Pasak V.Grigalausko, reikiami dokumentai buvo užpildyti laiku, bet tėvai jų nepristatė į Neįgalumo nustatymo tarnybą. Tik kai ligonės būklė ryškiai pablogėjo, tėvai suskubo rūpintis.

Kliniką rekomendavo prezidentas

Bet grįžkime prie šešiolikmetei reikalingos operacijos. A.Peršina neneigia – apie eksperimentinę kamieninių ląstelių transplantacijos operaciją ji girdėjo įvairių nuomonių.

Tačiau moterį guodžia, kad dėl operacijos tarpininkaujantis gydytojo išsilavinimą turintis Lietuvos ambasadorius Rusijoje Antanas Vinkus neatkalbinėjo nuo operacijos. Tik pasiteiravo, kas už ją sumokės.

Klaipėdietę operuotų Rusijos nacionalinis N.I. Pirogovo medicinos-chirurgijos centro Hematologijos ir ląstelių terapijos klinikos vadovas.

"Jis liepė skubėti, kol mergaitė pati pajėgi vaikščioti. Daugiau niekas nedavė 90 proc. garantijos, kad dukra pasveiks", – A.Peršina paaiškino, kodėl pasirinktas toks gydymo metodas.

Šią kliniką motinai rekomendavo Rusijos prezidento kanceliarija po to, kai moteris šios valstybės vadovui parašė laišką. A.Peršina teigė, jog į kitos valstybės prezidentą pagalbos kreipėsi dėl to, kad gimtojoje Lietuvoje jos sulaukė tik iš vieno paramos fondo, skyrusio 500 litų.

Analogiškos operacijos atliekamos Vokietijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Tačiau KUL atstovas teigė, kad apie operacijos būtinumą jų niekas neklausė. "Sprendimą dėl to turėtų priimti kompetentinga gydytojų komisija, o ne pati mama. Gal prieš tai reikėtų išbandyti kitus gydymo būdus, o ne pulti nuo vieno metodo prie kito, kuris nėra iki galo aprobuotas. Kodėl operacija pasirinkta ne Europos Sąjungos šalyje? Ir kodėl tokie dideli operacijų kainų skirtumai?" – stebėjosi G.Virketis.

Pasak jo, Vokietijoje analogiška operacija kainuoja beveik keturis kartus pigiau – apie septynis tūkst. eurų.

A.Peršina paaiškino, kad galimybę operuotis Vokietijoje ji atmetė dėl užsiprašytos pernelyg didelės sumos – 200 tūkst. eurų. Kodėl viena Lietuvos pilietė buvo operuota už gerokai kuklesnę sumą, ji rado paaiškinimą – ligonės motina esą yra Vokietijos pilietė.

Bet "Klaipėdai" susisiekus su po analogiškos operacijos iš Vokietijos grįžusia paciente, sužinojome – jos artimieji nieko bendro neturi su Vokietija, o operacija atsiėjo 7 tūkst. eurų.

Penktadienį mergaitės tėvams atsiųstame rašte iš klinikų dėl paskirtos operacijos datos parašyta, kad orientacinė jos kaina – 30 tūkst. eurų.

Slegia finansiniai sunkumai?

Paauglės operacija numatyta kitų metų kovo mėnesį. Tačiau šeima tikino iš 28 tūkst. eurų surinkusi tik penkis tūkstančius litų.

A.Peršina su antruoju vyru augina keturis vaikus. Vienas jų – sulaukęs pilnametystės. Jauniausioji mergaitė paimta iš globos namų. Iš pašalpų gyvenanti šeima uostamiesčio centre turi namą, įsigytą už banko paskolą.

Šeimą 20 metų pažįstanti Jūrininkų sveikatos priežiūros centro pediatrė Dalia Rapolienė pasakojo, kad šeimos finansinė situacija išties sunki – slegia paskola, sunki ligotos mergaitės būklė.

"Bet jie kapstosi iš paskutiniųjų. Mama tvarkinga, iš tvarkingos šeimos. Labai globėjiška", – gerų žodžių moteriai negailėjo gydytoja.

Tačiau ji vienintelė iš kalbintų pašnekovų taip šiltai atsiliepė apie paauglės motiną. Kiti pašnekovai, pripažinę, kad mergaitė išties rimtai serga ir jai būtina pagalba, susilaikydavo nuo viešų komentarų apie motiną. Nurodydavo ir priežastį: kuo labiau stengiesi ir nori padėti, tuo labiau įsiveli ir būna tik blogiau.

Kai kurie užsiminė, kad jei motina savo energiją nukreiptų rūpinimuisi sergančia dukra, o ne skundų rašinėjimui, situacija būtų geresnė.

Beje, kai kurie A.Peršinos minėti žmonės, į kuriuos neva kreiptasi dėl pagalbos operacijai, tikino apie tai girdį pirmą kartą.

Diena.lt

Vėžio galima išvengti?

Vėžys - dažna liga. Europoje nuo jo miršta vidutiniškai vienas iš trijų asmenų, dažniausiai – nuo plaučių, krūties, priešinės liaukos, storosios žarnos, skrandžio navikų. Nepaisant pažangos mokslinių tyrimų ir gydymo srityje, vėžys lieka opi...


Dėl krizės gali padaugėti tuberkuliozės atvejų

Mokslininkai teigia, kad dėl recesijos Baltijos šalyse - ypač Latvijoje - gali padidėti tuberkuliozės atvejų. Mokslininkai, kurie ištyrė recesijos poveikį susirgimų tuberkulioze skaičiui dešimtojo praėjusios amžiaus dešimtmečio pradžioje žlugus...


Ką daryti, jei vaiką apniko utėlės?

Ką daryti, jei vaiką apniko utėlės?

Turbūt visi ne kartą esame smagiai gurkšnoję kavą su draugais, o mūsų vaikai valandą ar dvi lando tuneliais, čiuožinėja, karstosi kokios vaikų žaidimų šalies labirintais. Tačiau... vieną dieną aiktelite supratę, kad parsinešėte ir nemalonią...


Ausies skausmo priežastis – 33 metus įstrigęs dantis

Daugiau nei 30 metų buvęs kalnakasys Stephenas Hirstas kentė ausies skausmus ir silpnai girdėjo. Šio skausmo priežastis – ausyje įstrigęs dantis. Kaip praneša dailymail.co.uk, vyras dabar pagaliau gali ramiai miegoti, nes jo nebekankina...


Tvirtas rankos paspaudimas padeda gauti norimą darbo vietą

Jei ieškote darbo, tvirtas rankos paspaudimas gali tapti lemiamu pokalbio su būsimaisiais darbdaviais aspektu. Naujausiame tyrime mokslininkai 98 studentus pakvietė į tariamus pokalbius dėl įsidarbinimo su verslininkais. Jaunuoliai taip pat...


Psichologas nustatė ryšį tarp naudojimosi "Facebook" ir prastais pažymiais

Psichologas iš Olandijos Polas Kiršneris nustatė ryšį tarp polinkio socialiniams tinklams ir prastais pažymiais, rašo "The Daily Mail". Kiršneris dirbo su 19-54 metų 219 studentų grupe iš vieno JAV universiteto. Paaiškėjo, kad tie, kurie...


Medikai pacientei nuo veido pašalino kamuolio dydžio auglį

Medikai pacientei nuo veido pašalino kamuolio dydžio auglį

Indijos medikai vienai moteriai nuo veido pašalino futbolo kamuolio dydžio auglį, praneša agentūra AFP. Medikų teigimu, beveik du kilogramu svėręs paausinės seilių liaukos auglys tikriausiai yra didžiausias, kada nors išoperuotas žmogui. 67 metų...


Chirurginis nutukimo gydymas padidina kaulų lūžių riziką

Žymus ir ilgalaikis kaulų metabolizmo pagreitėjimas po nutikimo gydymo operacijų žymiai padidina kaulų, ypač plaštakų ir pėdų, lūžių riziką, teigia JAV mokslininkai. Mayo klinikos Minesotos valstijoje mokslininkai ištyrė 97 pacientus, kuriems buvo...


Nanotechnologija padėjo įveikti vėžį pelei

Mažos sintetinės dalelės su toksino užtaisu pelės vėžio ląsteles sunaikino taip pat gerai ir be šalutinio efekto kaip ir chemoterapija. JAV mokslininkai teigia, kad gydimas, kurio metu nanotechnologijos "pristato" genetinę medžiagą į...


Elektroninis psichoterapeutas

Elektroninis psichoterapeutas

Žmonės seniai svajoja sukurti dirbtinį intelektą, identišką žmogiškajam, tačiau ši svajonė niekada netaps realybe. Žinoma, galima sėkmingai modeliuoti žmogaus reakcijas į tai, kas susiję su ritualais, papročiais, etiketu, tačiau esama ir...


Kaip padėti sau pasitempus čiurnos raiščius?

Kaip padėti sau pasitempus čiurnos raiščius?

Viena dažniausių traumų, tykanti ne vien bėgikų, bet ir su sportu niekuo nesusijusių žmonių – čiurnos patempimas. Kaip patikslintų sveikatos priežiūros specialistai, patempiama ne pati čiurna, bet plyšta čiurnos raiščių skaidulos....


Migrena sergantiems asmenims dažnesnė ir astma

Migrena sergantiems asmenims dažnesnė ir astma

Migrenos kamuojamiems žmonėms gresia akivaizdžiai didesnis pavojus susirgti astma, juos dažniau kankina ir regėjimą atimantys skausmai. Šv.Jurgio medicinos mokyklos Londone mokslininkai palygino astmos dažnumą dviejose grupėse, sudarytose iš 65...


Mobilaus ryšio spinduliuotė organizmą gali veikti nenumatytu būdu?

Nacionalinė Los Alamos laboratorija (JAV) dažnam gali asocijuotis su bombomis. Paskutinioji tokia, viešojon erdvėn "numesta" šios savaitės pabaigoje, gali sukelti nemenkus diskusijų gaisrus. Mobiliųjų telefonų skleidžiamų bangų poveikis...


Atsiprašymai geriau suprantami dešine ausimi

Pasirodo, kad tiesiog atsiprašyti neužtenka. Tyrimas parodė, kad atsiprašymo žodžius reikia tarti į dešinę žmogaus ausį. Pasak mokslininkų, dešine ausimi atsiprašymai yra tiesiog geriau išgirstami. Esą kai žmogus yra piktas, dešine ausimi garsai...


Moterims rūkymas daro didensę žalą nei vyrams

Apie rūkymo žalą susimąstyti savo rūkančias mamas bei močiutes kvies ir moksleiviai, įteikdami joms popierines gėles. Padedant Visuomenės sveikatos biurams bus išdalinta 10 000 popierinių gėlių. Jos bus dalinamos įvairiose kaimo, miesto įstaigose,...


Silikoninė krūtinė jau nebemadinga

Plastinės chirurgijos mada praeina. Vis daugiau merginų ir moterų linkusios atsisakyti chirurgo peilio ir renkasi mažiau pavojingas kosmetines procedūras. Apie tai kalba ir plastikos chirurgai. Anot jų, pastaruoju metu klientų skaičius, kurie...


Insulto pažeistas smegenis "atstatinės“ kamieninės ląstelės

Insulto pažeistas smegenis "atstatinės“ kamieninės ląstelės

Didžiojoje Britanijoje pradedami eksperimentai, kurių metu insultą patyrusiems pacientams bus leidžiamos kamieninių ląstelių, turinčių atkurti pažeistus smegenų audinius, injekcijos. Jei bandymai bus sėkmingi, jie taps tikru proveržiu gydant lig...


Europos Parlamente priimti vieningi hemofilijos gydymo principai

Europos Parlamente priimti vieningi hemofilijos gydymo principai

Europos Parlamente Briuselyje Europos hemofilijos konsorciumas (European Haemophilia Consortium) kartu su Europos hemofilijos ir giminingų medicininių sutrikimų asociacija (European Association for Haemophilia and Allied Disorders) priėmė...


Sprendimų priėmimas: ar tikrai dvi galvos geriau nei viena?

Sprendimų priėmimas: ar tikrai dvi galvos geriau nei viena?

Nebūkite užsispyręs: priimdamas svarbius sprendimus pasitarkite su aplinkiniais. Mokslininkai nustatė, kad žmonės kurie tariasi su aplinkiniais priimdami sprendimus, rečiau jais nusivilia. Todėl nebūkite kategoriškas: ne tik iš klausykite kitų...


Ligonių, laukiančių donorų organų bei audinių, eilė sutrumpėjo

Ligonių, laukiančių donorų organų bei audinių, eilė sutrumpėjo

Lietuvoje šiemet jau atliktos 33 organų ir audinių transplantacijos. Tai gerokai sutrumpino ligonių, laukiančių donorų organų ir audinių, eilę. Laukiančiųjų donorų organų bei audinių eilė per pirmąjį šių metų mėnesį sutrumpėjo 33 recipientais:...


Kodėl žmonės bijo kutenimo?

Kodėl žmonės bijo kutenimo?

Mokslininkus domina ne tik rimti visą žmoniją kamuojantys klausimai, bet ir pakankamai "keisti" dalykai. Vienas jų - kutenimo fenomenas, kurio prigimtį išsiaiškinti bandė dar antikos laikų išminčiai. Iki šiol dar nėra pavykę nustatyti,...


Piktybinius navikus šalins naujose operacinėse

Piktybinius navikus šalins naujose operacinėse

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Onkourologijos skyriuje atidarytos naujos operacinės. Operacinėse atliekamų endoskopinių bei laparoskopinių piktybinių navikų operacijų tiesiogines transliacijas mokomojoje auditorijoje galės stebėti...


JAV sukurta vaistams skirta piliulė su mikrosiųstuvu

Bijote, kad vaistai gali pakenkti jūsų organizmui, ir dėl to jų negeriate? Šio motyvo ateityje teks atsisakyti, nes gydytojai galės sužinoti, ar jūs laikėtes paskirtų nurodymų, ar ne. Šiuo tikslu tikimasi panaudoti JAV mokslininkų sukurtą...


Šalių vyriausybės Pasaulinę AIDS dieną kovoja su įsivaizduojamu ŽIV gėdingumu

Šalių vyriausybės Pasaulinę AIDS dieną kovoja su įsivaizduojamu ŽIV gėdingumu

Viso pasaulio valstybių vyriausybės pirmadienį, Pasaulinę AIDS dieną, žadėjo intensyvinti kovą su ŽIV, kovoti su gėda, kuri siejama su šia liga, ir finansuoti gydymo programas. JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) turi...


Vaistų negavę lėtine mieloleukemija sergantys pacientai grasina valstybę paduoti į teismą

Lėtine mieloleukemija sergantys pacientai kaltina Sveikatos apsaugos ministeriją nesilaikant su vaistų gamintoju pernai pasiekto susitarimo ir sako, kad negavę vaistų, gali kreiptis į teismą. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos...


Universitetuose siūloma teikti ir psichologinę pagalbą

Trumpesnės egzaminų sesijos, tik raštu vykstantys atsiskaitymai - tik nedidelė dalis siūlymų, pateiktų aukštosioms mokykloms. Konkurso "Sukurk savo statutą" nugalėtojais tapo Vilniaus universiteto (VU) komanda "Phi", kurią...


Seksualumą atspindi mėgstamas skaičius

Gal ir ne visi žino, kad iš skaičiaus-talismano galima atspėti žmogaus seksualinius pomėgius. O jei neturite skaičiaus-talismano, tada tiesiog iš mėgstamo skaičiaus. O jei jūsų mėgstamas skaičius - dviženklis ar net triženklis, tai norint suprasti...


Elektroniniai nedarbingumo pažymėjimai: patogu ar ne?

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) iš esmės pritaria Valstybinio socialinio draudimo fondo (VSDF) valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ketinimams įdiegti Elektroninių nedarbingumo bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų...


Sulankstomieji akių lęšiukai jau kompensuojami ir suaugusiesiems

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos pirmą kartą centralizuotai perka dirbtinius sulankstomuosius akių lęšiukus suaugusiesiems. Šiuo metu viešojo pirkimo konkursas jau pasibaigęs, pasirašyta sutartis su firma,...


Didelė juosmens apimtis lemia didesnį mirtingumą

Didelę juosmens apimtį turintiems vyrams ir moterims gresia didesnė rizika mirti, nustatė JAV atliktas tyrimas. Taip yra nepriklausant nuo tokių žmonių kūno masės indekso dydžio, tačiau ypač didelė juosmens apimtis riziką mirti padidina dukart,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9