REXSAN

Surakinta koja, arba Karališki spąstai

Jeigu vėlai naktį pabudote nuo nepakenčiamo didžiojo kojos piršto skausmo, vadinasi, jus aplankė karalių ir genijų liga. Podagra išvertus iš graikų kalbos reiškia „koja spąstuose”. Galbūt tai seniausia iš medikams žinomų ligų, tačiau, nepaisant amžiaus, ji vis dar paslaptinga.

Mokestis už sotų gyvenimą

Kodėl podagra buvo vadinama „karališka liga”, „aristokratų negalavimu”? Ir senovėje, ir mūsų laikais ši liga aukas renkasi tarp gerai gyvenančių žmonių ir ypač tarp tų, kurie gerai maitinasi. Ligą sukelia mėsos patiekalų, rūkytų gaminių, įvairių delikatesų, alkoholio (ypač raudonojo vyno ir alaus) perteklius, taip pat dažni stresai. Pirmiausia, suprantama, visais laikais tai buvo pasiturintys ir kilmingi žmonės.

Eilinio šiuolaikinio podagra sergančio žmogaus portretas susijęs ne tiek su „kilme”, kiek su gyvenimo būdu. Tai įprastai aktyvus, mėgstantis malonumus vidutinio amžiaus pasiturintis temperamentingas vyras, dažnai užimantis vadovaujamas pareigas. Ligos dažnumas — 3-5 atvejai iš tūkstančio gyventojų. Beje, moterys podagra suserga maždaug dešimt kartų rečiau nei vyrai.

Kaip ir kodėl susergama?

Ligos mechanizmas toks: gyvulinės kilmės baltymų ir alkoholio perteklius kartu su stresu padidina kraujyje šlapimo rūgšties ir jos druskų — uratų — kiekį. Šiaip normaliomis sąlygomis šlapimo rūgštį, kuri yra galutinis ląstelių veiklos produktas, turėtų pašalinti inkstai. Tačiau jeigu jos koncentracija per daug didelė, inkstai šios užduoties neįveikia. Uratų perteklius gali kristalizuojasi, kaupiasi sąnariuose, todėl ir kyla uždegimas bei juntamas stiprus plaštakų ir pėdų pirštų, alkūnių, kelių skausmas.

Dažniausiai priepuolis prasideda nuo pirmojo kojos piršto sąnario. Skausmas būna toks stiprus, kad net paklodės prisilietimas atrodo nepakeliamas. Kartais ant pažeisto sąnario atsiranda pūlinys, ir kai jis pratrūksta, pažeistoje vietoje galima pamatyti smulkių kristalų. Jeigu podagros negydysite ir ignoruosite gydytojo siūlomą dietą, priepuoliai bus vis dažnesni ir intensyvesni. Liga apims vis didesnius sąnarius, inkstus ir šlapimtakius. Tad geriau iš karto laikykitės gydytojo nurodymų.

Kaip išvengti „spąstų”?

* Būkite visiškoje ramybėje. Skaudamą sąnarį laikykite šiek tiek pakeltą, po pėda padėję pagalvę.

* Gerkite daug vandens. 5-6 stiklinės vandens per dieną pagreitins šlapimo rūgšties pašalinimą iš organizmo. Geriausia paruošti žolelių, erškėtuogių arbatos arba bruknių morso. Nesaldinkite.

* Nevartokite aspirino. Aspirinas ir kiti nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai (voltarenas, diklofenakas ir pan.) gali pabloginti būklę, palėtinę šlapimo rūgšties pašalinimą.

* Jums padės šaltis. Jeigu galite paliesti pažeistą sąnarį, galima prie jo pridėti maišelį su skaldytais ledukais. Šaltis veiks kaip nuskausminamieji.

* Venkite gyvulinės kilmės maisto. Daug baltymų turintys gyvulinės kilmės produktai — mėsa, žuvis, kepenys, rūkyti gaminiai ir pan. — kenkia sergančiajam podagra. Paūmėjimo metu galima kas antrą dieną daryti iškrovos (daržovių, vaisių, sulčių, pieno) dienas. Alkoholio reikėtų atsisakyti visiškai.

* Kuo griečiau iš organizmo pašalinkite šlapimo rūgšties perteklių. Rūgštis ir jos druskos (uratai) kenkia ne tik sąnariams, bet ir inkstams, kraujagyslėms, kitiems organams. Norėdami greitai iš organizmo pašalinti šias medžiagas skubiai kreipkitės į gydytoją reumatologą arba artrologą.

Įdomu

Šluba genijų palydovė

Dar senovės laikais buvo pastebėta, kad podagra kamavo ne tik karalius ir imperatorius, bet ir žymius karvedžius, admirolus bei filosofus. Viduramžiais istorikai pastebėjo ryšį tarp miestų ir valstybių išsivystymo lygio ir podagros paplitimo. Pirmąkart į galimą tiesioginį podagros ryšį su padidėjusiu protiniu aktyvumu atkreipė dėmesį anglų tyrinėtojas E.Orvanas savo straipsnyje „Žmogaus kilmė”, paskelbtame žurnale „Nature” 1955 metais. Jis pastebėjo, kad šlapimo rūgštis savo struktūra panaši į kofeiną ir teobrominą — medžiagas, kurių yra kavos ir arbatos sudėtyje ir kurios stimuliuoja protinį aktyvumą.

Šią teoriją pagrindė ir rusų genetikas Vladimiras Efroimsonas. Jis ėmėsi statistikos ir įrodė, kad tarp talentingųjų sergančių podagra yra 5-10 proc. Tai dešimt kartų viršija vidutinius statistinius rodiklius, o tarp genijų šis skaičius pašoka iki 30-50 proc. Kitaip sakant, beveik kas antras genijus sirgo podagra.



TAIP PAT SKAITYKITE