Spalio 21d. Pirmadienis

Sunkus grįžimas į gyvenimą. Motyvacija sveikti

Kovo 15d.
Sunkus grįžimas į gyvenimą. Motyvacija sveikti

Siūlome ciklą tekstų, skirtų sveikstantiems priklausomiems žmonėms. Šie tekstai parengti, permąstant amerikiečių gydytojo Alan Berger, kuris daug metų gydo priklausomus žmones ir pats sveiksta nuo priklausomybių ligų įžvalgas.

Gerai žinoma, kiek energijos ir išradingumo pademonstruoja priklausomas žmogus, ieškodamas, kur ir kaip gauti kvaišalo. Galima ilgai pasakoti istorijas apie tai, kiek kilometrų neretai nueinama, kokios neįtikėtinos, bet kartu įtikinamos istorijos sukuriamos, siekiant vienintelio tikslo – vartojimo. Bėda ta, kad, apsisprendęs keistis ir sveikti priklausomas žmogus kažkur ikšvaisto tą didžiulį energijos užtaisą. Tai, kad dauguma priklausomų žmonių  sveiksta kur kas su menkesniu įkarščiu nei serga, yra viena svarbiausių priežasčių, kodėl labai daug sveikstančiųjų neišsilaiko grįžimo į gyvenimą kelyje ir nupuola atgal į aktyvų vartojimą.

Deja, bet tiek patys priklausomi žmonės, tiek jų artimieji  yra linkę menkinti priklausomybių ligos rimtumą ir pavojingumą. Esą pakanka kartą “praregėti”, apsispręsti, jog taip gyventi toliau nenoriu, ir  toliau ramiai galima kilti sveikimo eskalatoriumi į viršų.

Toks vaizdinys – pavojinga iliuzija. Pirmiausia, dėl to, jog tikro sveikimo prielaida yra savo bejėgiškumo pripažinimas ir  kapituliacija prieš ligą. Ši kapituliacija jokiu būdu nereiškia nenoro sveikti – priešingai, sveikimas įmanomas tik tada, jei priklausomas žmogus nustos neigti  tikrovę ir tai, kad jis iš tiesų niekaip negali kontroliuoti savo gyvnimo, kad yra tapes priklausomybių vergu.

Daug metų priklausomus  žmones gydantis ir pats sveikstantis alkoholikas gydytojas Alanas Bergas siūlo priklausomų žmonių artimiesiems prisiminti tuos gyvenimo epizodus, kai teko kęsti nuo sunkios diarėjos (viduriavimo). Būtent diarėjos kamuojamas žmogus turi daugiausia panašumų su sergančiu priklausomybe.  Kai pilvas skauda ir mūsų viduje siaučia uraganas, apie tai, jog mes galime kontroliuoti savo gyvenimus, negali būti nė kalbos. Mums tenka apsigyventi netoli išvietės ir  padėti gali nebent vaistai, o ne pastangos sutelkti valią.  Joks diarėjos kamuojamas žmogus negali kontroliuoti  noro tuštintis. Lygiai kaip priklausomas žmogus negali kontroliuoti savo priklausomybės.

Tačiau niekas nemėgsta jaustis bejėgiu. Gyvename pasaulyje, kur silpnumas suvokiamas kaip  didelė yda. Tai labai apsunkima vadavimosi iš priklausomybių ligos gniaužtų pradžią. Net jei  priklausomas žmogus “praregi”, kad taip toliau gyventi negalima, jis neretai pradeda derėtis su liga.

Viena iš populieriausių derybos strategijų -  savojo išskirtinumo teigimas. Galbūt kitiems  iš tiesų reikia  pradiniame sveikimo etape kasdien vaikščioti į savipagalbos grupės susitikimus, tačiau man to tikrai nereikia. Kodėl turėčiau klusniai vykdyti visas sveikimo instrukcijas, kurias man pateikia gydytojas ar socialinis darbuotojas? Juk kiekvienas žmogus unikalus ir gali būti, kad tai, kas tinka kitiems, man netinka, todėl aš pats turiu atsirinkti, kas man gerai, o kas – ne.

Iš tiesų, kiekvienas žmogus yra unikalus, tačiau iš šio fakto neturėtume daryti klaidingas išvadas, kai kalbame apie vadavimąsi iš priklausomybių gniaužtų. Priklausomybė visus vergus daro panašiai vienas į kitą.  Labiausiai tai išryškėja, kai klausomės  sveikstančių žmonių liudijimų apie tai, kaip jie pradėjo vartoti, kaip gyveno vartodami.  Praktiškai kiekvienas priklausomas žmogus kito priklausomo žmgoaus istorijoje nesunkiai atpažįsta save: “Pala, juk jis pasakoja ir apie mane.”

Sveikimas – tai kartu ir  prarasto savojo unikalumo atgavimas. Tačiau, ypač sveikimo pradžioje, mes vis dar esame tipinė priklausoma asmenybė, kuri susigalvoja daugybę būdų, kaip sabotuoti sveikimą, ir labai svarbu, kad mes nuolankiai ir kantriai vykdytume instrukcijos, kurių veiksmingumą jau yra išbandę daugybė kitų priklausomų asmenybių.

Nėra universalaus  veiksmingo sveikimo metodo, bet veikiau įvairūs keliai, turintys savo specifinius akcentus. Tačiau sveikimo kelių išsišakojimai prasideda tikrai ne pradiniame etape, o pradžioje visi turime žengti tuos pačius būtinus žingsnius, nuolankiai pripažindami, kad negalime kontroliuoti ne tik savo ligos, bet ir sveikimo, todėl mums reikalinga pagalba ir  privalome ją  nuolankiai priimti.

Chirurgai dažnai sako, jog jų svajonė, kad visi pacientai, kuriems daromos operacijos, būtų tipiniai, nes  taip būtų išvengta komplikacijų, kurios dažniausiai kyla būtent dėl pacientų specifinių savybių. Tipiniai pacientai paprastai sėkmingai sveiksta, o ypatingieji  patiria komplikacijas. Tai tinka, kalbant ir apie priklausomybių ligos gydymą – daugiausia komplikacijų kyla dėl paciento puikybės ir įsitikinimo, kad jam reikia kažko ypatingo.

Kiekviena diena, žengiant sveikimo keliu, yra unikali. Taip pat ir sveikstantis priklausomas žmogus kasdien jaučiasi vis gyvenis ir laisvesnis nuo tų automatinių reakcijos būdų, kurie buvo įaugę į jo gyvenimą. Tačiau laisvės vėjas nepradės gaivinti priklausomo žmogaus gyvenimo, kol  nebus sutirpdyta puikybė ir šis neišmoks prašyti pagalbos, įsiklausyti į kitus ir  vykdyti net ir tas sveikimo instrukcijas (aišku, labai svarbu, kad jų autoriai būtų profesionalūs medikai ar žmonės, turintys autentišką darbo su priklausomais žmonėmis patirtį), kurios nėra patogios ar  šiuo metu suprantamos.

Sveikimas – tai sudėtinga, varginanti, rizikinga kelionė ir čia ypač svarbus motyvacijos vaidmuo.  Kaip reaguos sveikstantis žmogus, susiduręs su sunkumais? Labai dažnai sveikstantis priklausomas žmogus piktinasi, kad artimieji, kaimynai jo pastangų sveikti nepalaiko plojimais ir susižavėjimo šūkiais.

Praktiškai visais atvejais priklausomas žmogus yra pridaręs labai daug kiaulysčių aplinkiniams, daugybę kartų piktnaudžiavo jų pasitikėjimų ir meile. Todėl nieko keisto, kad, pradėjus sveikti, aplinkinių nepasitikėjimas ir skepticizmas stipresnis už jų viltį, kad šįsyk viskas bus kitaip.  Tai vienas iš didžiausių išbandymų sveikimo kelyje, kuris verčia dar kartą pasitiktinti sveikimo motyvaciją. Jei priklausomas žmogus apsisprendžia sveikti, nes tikisi pagerinti savo įvaizdį kitų žmonių akyse, nes mano, jog taip pamalonins kitus, tai sunku tikėtis, kad tokia motyvacija padės įveikti iškylančius sunkumus.

Pamatinė tiesa, kurią turi priimti priklausomas žmogus - ji sveikimas reikalingas jam pačiam, o ne kam nors kitam. Jis sveiksta dėl savęs ir  viena iš būtų sėkmingo sveikimo prielaidų – mokymasis pačiam prisiimti atsakomybę už savo jausmus ir gyvenimą, vadavimąsis iš įpročio priklausyti nuo kitų žmonių vertinimų vergovės.

Jei priklausomas žmogus pripažįsta savo bejėgiškumą ir vergavimą ligai ir kartu turi  atsispirti pagundai sveikti dėl kitų, permesti atsakomybę už savo gyvenimą artimiesiems, draugams,  kaip jam  atrasti drąsos eiti nepatogiu ir rizikingu sveikimo keliu?

Tikrai sudėtingas klausimas, į kurį sunku atrasti  kategorišką atsakymą. Kartais padeda baimė nupulti į tą skausmo ir nevilties pragarą, kuriame jau žmogus buvo. Tiesa, dažniausiai  vien šios baimės nepakanka, sveikstančiam priklausomam žmogui taip pat reikia vilties. Ją dažniausiai suteikia kitų sveikstančių žmonių liudijimai. Žmonių, kurie patyrė panašias kančias, gundymus, išbandymus, kurie, nepaisant visų sunkumų, kantriai eina sveikimo keliu. Jei gali jie, galbūt galiu ir aš. Sveikimo kelias rizikingas, tačiau jame galima atrasti pėdas tų, kurie jau yra gerokai pažengę ir būtent jos daugeliui tampa atrama, padedančia išlikti sveikimo kelyje.

Parengė Andrius Navickas

Bernardinai.lt

Žymės: Sveikata , gydymas , ligos
Vyturiai ir pelėdos: kaip nustatyti vidinį savo kūno laikrodį?

Vyturiai ir pelėdos: kaip nustatyti vidinį savo kūno laikrodį?

Spalio 11d.

Šokate iš lovos vos pasirodžius pirmiesiems saulės spinduliams? O gal kiekvieną rytą suskambus žadintuvui daugybę kartų spaudinėjate mygtuką SNAUSTI? Mūsų miego ritmą reguliuoja vidinis kūno laikrodis – asmeninis polinkis keltis ir eiti miegoti panašiu paros metu. Atsižvelgiant į...


Socialinė kampanija kviečia dovanoti kaniterapijos užsiėmimus sunkumų patyrusiems vaikams

Socialinė kampanija kviečia dovanoti kaniterapijos užsiėmimus sunkumų patyrusiems vaikams

Spalio 11d.

Spalio mėnesį Lietuvoje startavo socialinė iniciatyva, kurios tikslas – užtikrinti tęstinius terapijos su šunimis užsiėmimus vaikams, kuriais rūpinasi organizacija „SOS vaikų kaimai Lietuvoje“. Kaniterapija padeda smurtą patyrusiems bei apleistiems vaikams ir yra taikoma nuo...


Aušra Bružienė: krūties vėžys – kaip draugas, kuris visada yra šalia

Aušra Bružienė: krūties vėžys – kaip draugas, kuris visada yra šalia

Spalio 11d.

„Pastaraisiais metais gyvenimas buvo toks turiningas, kad aš neturėjau laiko sirgti“, - istoriją apie laimėtą kovą su vėžiu pradeda Aušra Bružienė. Moteriai buvo diagnozuotas III stadijos krūties vėžys, ji perėjo visus vėžio gydymo etapus, galiausiai buvo atlikta ir krūties...


Sveikata ir šiluma vienoje lėkštėje: atraskite trintas daržovių sriubas iš naujo

Sveikata ir šiluma vienoje lėkštėje: atraskite trintas daržovių sriubas iš naujo

Spalio 11d.

Sukate galvą, kaip vertingai panaudoti morkas, salierus, kopūstus, moliūgus ar kitas sezonines daržoves, kurias vis dar vežate iš sodo ar šviežias perkate parduotuvėje? Maisto ir sveikatos ekspertai ragina prisiminti vieną pagrindinių šaltojo sezono patiekalų – šildančias trintas daržovių...


Norite būti sveiki – rudenį venkite rankos paspaudimo ar pakštelėjimo į skruostą

Norite būti sveiki – rudenį venkite rankos paspaudimo ar pakštelėjimo į skruostą

Spalio 11d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras bei vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad šalyje siaučiant peršalimui ir prasidedant gripui, verta atsisakyti rankos paspaudimo ar pakštelėjimo į žandą. Minint pasaulinę rankų plovimo dieną sveikatos specialistai primena, kad tinkamai,...


Ne be mūsų abejingumo namais buvusiems kaliniams tampa įkalinimo įstaigos, sako M. Bliumenzonienė

Ne be mūsų abejingumo namais buvusiems kaliniams tampa įkalinimo įstaigos, sako M. Bliumenzonienė

Spalio 11d.

Lietuvos visuomeninės organizacijos nepajėgios vien savo jėgomis tempti buvusių kalinių integravimo į visuomenę naštos. Lietuvos kalinių globos draugijos reabilitacinio centro vadovės Mildos Bliumenzonienės teigimu, net ir esant tokiai mažai pagalbai į įkalinimo įstaigas nebegrįžta net 40 proc....


Kodėl svarbu pykti?

Kodėl svarbu pykti?

Spalio 10d.

Net 1 iš 4 pasaulio žmonių bent kartą savo gyvenime patiria psichikos sveikatos sunkumų. Mokslininkų teigimu, negebėjimas atpažinti savo emocijas bei tinkamai reaguoti į jas, turi neigiamą poveikį visai visuomenės gerovei. Minint Pasaulinę psichikos sveikatos dieną tai patvirtina ir Vilniaus...


Košė nenuobodžiai – 3 netikėti ir maistingi receptai košės dienai

Košė nenuobodžiai – 3 netikėti ir maistingi receptai košės dienai

Spalio 10d.

Pasaulyje minint košės dieną, vis garsiau kalbama apie šio universalaus patiekalo atgimimą – tiek socialiniuose tinkluose, tiek madinguose restoranuose, tiek ir kiekvienoje virtuvėje. Tačiau košės samprata iš esmės pasikeitė – nuobodžią pilką masę pakeitė įvairiausi ingredientai,...


Atvėsus orams – ekspertų patarimai, kaip stiprinti imunitetą natūraliomis priemonėmis

Atvėsus orams – ekspertų patarimai, kaip stiprinti imunitetą natūraliomis priemonėmis

Spalio 10d.

Nepastebimai atsliūkinęs ruduo su savimi atsinešė ir nenuspėjamus orus. Deja, staigius temperatūrų pokyčius neretai lydi ir peršalimai. Mitybos specialistai teigia, kad imuniteto stiprinimas šaltuoju metų laiku gali padėti apsisaugoti nuo tykančių ligų bei primena, kad svarbu tiek aktyvus...


Sveikas žmogus – maistas, sportas ir... miegas

Sveikas žmogus – maistas, sportas ir... miegas

Spalio 10d.

Sveikas žmogus – laimingas žmogus! Vis dėlto, kaip greitame kasdieninio gyvenimo ritme išsaugoti gerą savijautą ir sveikatą? Tai klausimas anksčiau ar vėliau iškylantis kiekvienam iš mūsų. Atsakymą į jį dažniausiai lydi du patarimai – sveikai maitintis ir būti fiziškai aktyviam. GERO...


Laiku diagnozuotas krūties vėžys – įveikiamas, tačiau prevencijos programomis naudojasi tik kas antra moteris

Laiku diagnozuotas krūties vėžys – įveikiamas, tačiau prevencijos programomis naudojasi tik kas antra moteris

Spalio 9d.

Su didžiausia rizika susirgti krūties vėžiu susiduria 50 m. sulaukusios ir vyresnės moterys, tačiau tikrintis jos neskuba – nemokama prevencijos programa pasinaudoja tik kas antra. Nacionalinio vėžio instituto (NVI) gydytoja chirurgė dr. Daiva Gudavičienė reguliariai tikrintis rekomenduoja...


Paaiškino, kaip gyvybė yra išvis įmanoma, ir gavo Nobelį: kuo tai susiję su vaistais nuo vėžio

Paaiškino, kaip gyvybė yra išvis įmanoma, ir gavo Nobelį: kuo tai susiję su vaistais nuo vėžio

Spalio 9d.

„Įprastai nesulaukiu skambučių 5 val. ryte, bet žinojau, kad šiandien – „Nobelio pirmadienis“. Taigi tikėjausi arba labai nelaiku paskambinusio žmogaus, arba neapsakomai gerų naujienų. Širdis ėmė greičiau plakti, tas momentas buvo siurrealus“, – pirmadienį...


Rokiškietės kasdienybę sudrumstė dukrai žaibiškai smogusi infekcija – nuo mirties išgelbėjo kraujo perpylimas

Rokiškietės kasdienybę sudrumstė dukrai žaibiškai smogusi infekcija – nuo mirties išgelbėjo kraujo perpylimas

Spalio 8d.

Žaibiškai dukrą pakirtusi infekcija, pusantros savaitės nežinomybės ir gydytojų žodžiai, kad dabar jau viskas tik Dievo valioje – tokią asmeninę dramą prieš aštuonerius metus teko išgyventi rokiškietei Vitalijai Karpavičienei. Tada penkerių buvusią jos dukrelę išgelbėjo kraujo perpylimas....


Rudens derlius ne tik ant stalo, bet ir kosmetinėje

Rudens derlius ne tik ant stalo, bet ir kosmetinėje

Spalio 8d.

Rudeninis derlius – vaisiai, uogos ir daržovės – ne tik papildo pietų stalą, bet ir gali prisidėti prie grožio procedūrų. Vis dažniau kosmetikos pasaulyje ingredientais tampa valgomi produktai. „Pasaulyje populiarėja kosmetikos produktai su vadinamosiomis superuogomis,...


Artėja gripo sezonas: kada tinkamiausias laikas skiepytis?

Artėja gripo sezonas: kada tinkamiausias laikas skiepytis?

Spalio 7d.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kiekvienais metais Europoje nustatoma 22 mln. sezoninio gripo atvejų. Nuo gripo sukeltų komplikacijų miršta apie 170 tūkst. europiečių. Tuo tarpu Lietuvoje per gripo sezoną vidutiniškai suserga 40–80 tūkst. šalies gyventojų. Kol vieni skuba...


„Vilniaus vandenys“ primena reguliariai tikrinti nuosavų gręžinių ir šulinių vandenį

„Vilniaus vandenys“ primena reguliariai tikrinti nuosavų gręžinių ir šulinių vandenį

Spalio 3d.

Geriamasis vanduo yra gyvybiškai būtinas žmogaus organizmui, todėl labai svarbu, kad jis būtų kokybiškas ir saugus. Centralizuotai tiekiamą vandenį geriantys vilniečiai ir kitų miestų gyventojai dėl jo kokybės kontrolės gali būti ramūs, o štai nuosavų gręžinių ar šulinių vandenį naudojantys...


Idealus kraujo spaudimas 120 ir 80, normų ribas pasitikrinkite lentelėje

Idealus kraujo spaudimas 120 ir 80, normų ribas pasitikrinkite lentelėje

Spalio 3d.

Pasimatuoti kraujo spaudimą yra pirmas tinkamas žingsnis norint įvertinti savo sveikatos būklę. Vaistininkai dalinasi patirtimi, kad į vaistinę užsukusius klientus kartais tenka nuraminti, jeigu spaudimas šoktelėjęs į viršų ar priešingai, gerokai per mažas. Nors kiekvieno asmens kraujo spaudimas...


Verslo centro dangoraižiuose varžysis sporto entuziastai

Verslo centro dangoraižiuose varžysis sporto entuziastai

Spalio 2d.

Varžybos verslo centro dangoraižiuose – į tokį netikėtą renginį sveikata besirūpinančius ofisų darbuotojus nutarė pakviesti Vilniaus verslo centrai 3BURĖS ir VERTAS. Organizatoriai intriguoja, kad šiame renginyje laukia tikrai ekstremalūs išbandymai, kurie gali būti per sunkūs net...


Julija Žižė: išsaugoti odos grožį padeda ir paprastas ryto ritualas

Julija Žižė: išsaugoti odos grožį padeda ir paprastas ryto ritualas

Spalio 2d.

Žinoma dviejų vaikų mama ir aktyvi moteris Julija Žižė juokauja, kad su metais oda ima gražėti be didesnių pastangų. Ji pripažįsta, kad nėra pametusi galvos dėl veido priežiūros, tačiau atskleidžia turinti savų gražios odos receptų, padedančių išvengti odai kasdien tenkančių iššūkių. Tačiau jų...


Karūnos verti obuoliai: draugiški ne tik sveikatai, bet ir figūrai

Karūnos verti obuoliai: draugiški ne tik sveikatai, bet ir figūrai

Spalio 2d.

Tarp rudens dovanojamų gėrybių metai iš metų populiarumo viršūnės neužleidžia obuoliai. Nors šie Lietuvos soduose gausiai auginami vaisiai lietuviams yra nuo seno gerai pažįstami ir, rodos, visų mėgstami, sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja į obuolius atsigręžti darsyk bei atrasti jų...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9