Rugpjūčio 20d. Antradienis

Sunkus grįžimas į gyvenimą. Motyvacija sveikti

Kovo 15d.
Sunkus grįžimas į gyvenimą. Motyvacija sveikti

Siūlome ciklą tekstų, skirtų sveikstantiems priklausomiems žmonėms. Šie tekstai parengti, permąstant amerikiečių gydytojo Alan Berger, kuris daug metų gydo priklausomus žmones ir pats sveiksta nuo priklausomybių ligų įžvalgas.

Gerai žinoma, kiek energijos ir išradingumo pademonstruoja priklausomas žmogus, ieškodamas, kur ir kaip gauti kvaišalo. Galima ilgai pasakoti istorijas apie tai, kiek kilometrų neretai nueinama, kokios neįtikėtinos, bet kartu įtikinamos istorijos sukuriamos, siekiant vienintelio tikslo – vartojimo. Bėda ta, kad, apsisprendęs keistis ir sveikti priklausomas žmogus kažkur ikšvaisto tą didžiulį energijos užtaisą. Tai, kad dauguma priklausomų žmonių  sveiksta kur kas su menkesniu įkarščiu nei serga, yra viena svarbiausių priežasčių, kodėl labai daug sveikstančiųjų neišsilaiko grįžimo į gyvenimą kelyje ir nupuola atgal į aktyvų vartojimą.

Deja, bet tiek patys priklausomi žmonės, tiek jų artimieji  yra linkę menkinti priklausomybių ligos rimtumą ir pavojingumą. Esą pakanka kartą “praregėti”, apsispręsti, jog taip gyventi toliau nenoriu, ir  toliau ramiai galima kilti sveikimo eskalatoriumi į viršų.

Toks vaizdinys – pavojinga iliuzija. Pirmiausia, dėl to, jog tikro sveikimo prielaida yra savo bejėgiškumo pripažinimas ir  kapituliacija prieš ligą. Ši kapituliacija jokiu būdu nereiškia nenoro sveikti – priešingai, sveikimas įmanomas tik tada, jei priklausomas žmogus nustos neigti  tikrovę ir tai, kad jis iš tiesų niekaip negali kontroliuoti savo gyvnimo, kad yra tapes priklausomybių vergu.

Daug metų priklausomus  žmones gydantis ir pats sveikstantis alkoholikas gydytojas Alanas Bergas siūlo priklausomų žmonių artimiesiems prisiminti tuos gyvenimo epizodus, kai teko kęsti nuo sunkios diarėjos (viduriavimo). Būtent diarėjos kamuojamas žmogus turi daugiausia panašumų su sergančiu priklausomybe.  Kai pilvas skauda ir mūsų viduje siaučia uraganas, apie tai, jog mes galime kontroliuoti savo gyvenimus, negali būti nė kalbos. Mums tenka apsigyventi netoli išvietės ir  padėti gali nebent vaistai, o ne pastangos sutelkti valią.  Joks diarėjos kamuojamas žmogus negali kontroliuoti  noro tuštintis. Lygiai kaip priklausomas žmogus negali kontroliuoti savo priklausomybės.

Tačiau niekas nemėgsta jaustis bejėgiu. Gyvename pasaulyje, kur silpnumas suvokiamas kaip  didelė yda. Tai labai apsunkima vadavimosi iš priklausomybių ligos gniaužtų pradžią. Net jei  priklausomas žmogus “praregi”, kad taip toliau gyventi negalima, jis neretai pradeda derėtis su liga.

Viena iš populieriausių derybos strategijų -  savojo išskirtinumo teigimas. Galbūt kitiems  iš tiesų reikia  pradiniame sveikimo etape kasdien vaikščioti į savipagalbos grupės susitikimus, tačiau man to tikrai nereikia. Kodėl turėčiau klusniai vykdyti visas sveikimo instrukcijas, kurias man pateikia gydytojas ar socialinis darbuotojas? Juk kiekvienas žmogus unikalus ir gali būti, kad tai, kas tinka kitiems, man netinka, todėl aš pats turiu atsirinkti, kas man gerai, o kas – ne.

Iš tiesų, kiekvienas žmogus yra unikalus, tačiau iš šio fakto neturėtume daryti klaidingas išvadas, kai kalbame apie vadavimąsi iš priklausomybių gniaužtų. Priklausomybė visus vergus daro panašiai vienas į kitą.  Labiausiai tai išryškėja, kai klausomės  sveikstančių žmonių liudijimų apie tai, kaip jie pradėjo vartoti, kaip gyveno vartodami.  Praktiškai kiekvienas priklausomas žmogus kito priklausomo žmgoaus istorijoje nesunkiai atpažįsta save: “Pala, juk jis pasakoja ir apie mane.”

Sveikimas – tai kartu ir  prarasto savojo unikalumo atgavimas. Tačiau, ypač sveikimo pradžioje, mes vis dar esame tipinė priklausoma asmenybė, kuri susigalvoja daugybę būdų, kaip sabotuoti sveikimą, ir labai svarbu, kad mes nuolankiai ir kantriai vykdytume instrukcijos, kurių veiksmingumą jau yra išbandę daugybė kitų priklausomų asmenybių.

Nėra universalaus  veiksmingo sveikimo metodo, bet veikiau įvairūs keliai, turintys savo specifinius akcentus. Tačiau sveikimo kelių išsišakojimai prasideda tikrai ne pradiniame etape, o pradžioje visi turime žengti tuos pačius būtinus žingsnius, nuolankiai pripažindami, kad negalime kontroliuoti ne tik savo ligos, bet ir sveikimo, todėl mums reikalinga pagalba ir  privalome ją  nuolankiai priimti.

Chirurgai dažnai sako, jog jų svajonė, kad visi pacientai, kuriems daromos operacijos, būtų tipiniai, nes  taip būtų išvengta komplikacijų, kurios dažniausiai kyla būtent dėl pacientų specifinių savybių. Tipiniai pacientai paprastai sėkmingai sveiksta, o ypatingieji  patiria komplikacijas. Tai tinka, kalbant ir apie priklausomybių ligos gydymą – daugiausia komplikacijų kyla dėl paciento puikybės ir įsitikinimo, kad jam reikia kažko ypatingo.

Kiekviena diena, žengiant sveikimo keliu, yra unikali. Taip pat ir sveikstantis priklausomas žmogus kasdien jaučiasi vis gyvenis ir laisvesnis nuo tų automatinių reakcijos būdų, kurie buvo įaugę į jo gyvenimą. Tačiau laisvės vėjas nepradės gaivinti priklausomo žmogaus gyvenimo, kol  nebus sutirpdyta puikybė ir šis neišmoks prašyti pagalbos, įsiklausyti į kitus ir  vykdyti net ir tas sveikimo instrukcijas (aišku, labai svarbu, kad jų autoriai būtų profesionalūs medikai ar žmonės, turintys autentišką darbo su priklausomais žmonėmis patirtį), kurios nėra patogios ar  šiuo metu suprantamos.

Sveikimas – tai sudėtinga, varginanti, rizikinga kelionė ir čia ypač svarbus motyvacijos vaidmuo.  Kaip reaguos sveikstantis žmogus, susiduręs su sunkumais? Labai dažnai sveikstantis priklausomas žmogus piktinasi, kad artimieji, kaimynai jo pastangų sveikti nepalaiko plojimais ir susižavėjimo šūkiais.

Praktiškai visais atvejais priklausomas žmogus yra pridaręs labai daug kiaulysčių aplinkiniams, daugybę kartų piktnaudžiavo jų pasitikėjimų ir meile. Todėl nieko keisto, kad, pradėjus sveikti, aplinkinių nepasitikėjimas ir skepticizmas stipresnis už jų viltį, kad šįsyk viskas bus kitaip.  Tai vienas iš didžiausių išbandymų sveikimo kelyje, kuris verčia dar kartą pasitiktinti sveikimo motyvaciją. Jei priklausomas žmogus apsisprendžia sveikti, nes tikisi pagerinti savo įvaizdį kitų žmonių akyse, nes mano, jog taip pamalonins kitus, tai sunku tikėtis, kad tokia motyvacija padės įveikti iškylančius sunkumus.

Pamatinė tiesa, kurią turi priimti priklausomas žmogus - ji sveikimas reikalingas jam pačiam, o ne kam nors kitam. Jis sveiksta dėl savęs ir  viena iš būtų sėkmingo sveikimo prielaidų – mokymasis pačiam prisiimti atsakomybę už savo jausmus ir gyvenimą, vadavimąsis iš įpročio priklausyti nuo kitų žmonių vertinimų vergovės.

Jei priklausomas žmogus pripažįsta savo bejėgiškumą ir vergavimą ligai ir kartu turi  atsispirti pagundai sveikti dėl kitų, permesti atsakomybę už savo gyvenimą artimiesiems, draugams,  kaip jam  atrasti drąsos eiti nepatogiu ir rizikingu sveikimo keliu?

Tikrai sudėtingas klausimas, į kurį sunku atrasti  kategorišką atsakymą. Kartais padeda baimė nupulti į tą skausmo ir nevilties pragarą, kuriame jau žmogus buvo. Tiesa, dažniausiai  vien šios baimės nepakanka, sveikstančiam priklausomam žmogui taip pat reikia vilties. Ją dažniausiai suteikia kitų sveikstančių žmonių liudijimai. Žmonių, kurie patyrė panašias kančias, gundymus, išbandymus, kurie, nepaisant visų sunkumų, kantriai eina sveikimo keliu. Jei gali jie, galbūt galiu ir aš. Sveikimo kelias rizikingas, tačiau jame galima atrasti pėdas tų, kurie jau yra gerokai pažengę ir būtent jos daugeliui tampa atrama, padedančia išlikti sveikimo kelyje.

Parengė Andrius Navickas

Bernardinai.lt

Žymės: Sveikata , gydymas , ligos
Kauno darželiuose – daugiau dėmesio vaikų mitybai

Kauno darželiuose – daugiau dėmesio vaikų mitybai

Liepos 17d.

Kvalifikuoti specialistai, profesionalus bei vieningas požiūris ir centralizuotas dietistų veiklos koordinavimas. Tokie kertiniai principai diegiami Kauno priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Jau artimiausiame posėdyje Kauno savivaldybės tarybos nariai spręs dėl pokyčių, kurių...


Sostinėje pradės veikti analogų Lietuvoje neturinti mobili komanda – teiks psichosocialinę pagalbą

Sostinėje pradės veikti analogų Lietuvoje neturinti mobili komanda – teiks psichosocialinę pagalbą

Liepos 9d.

Vilniaus savivaldybė po kelių savaičių pradeda teikti unikalią ir analogų Lietuvoje neturinčią paslaugą – mobili specialistų komanda lankysis šeimose, susidūrusiose su psichologinėmis ar socialinėmis problemomis. Komandoje bus vaikų ir paauglių psichiatras gydytojas, medicinos psichologas...


Uodai: keliautojams ir ne tik

Uodai: keliautojams ir ne tik

Liepos 3d.

2017 m. buvo užfiksuota apie 219 mln. maliarijos atvejų 90 šalių. Pagal naujausią Pasaulio maliarijos ataskaitą vaikai iki 5 metų yra labiausiai pažeidžiama grupė, 2017 m. net 61% visų mirusių nuo maliarijos buvo vaikai. 2018 m. Lietuvoje buvo užregistruoti 8 įvežtiniai dengės karštligės, 6...


Ligonių kasos: vasarą reabilitacijos įstaigos nėra skirtos poilsiui

Ligonių kasos: vasarą reabilitacijos įstaigos nėra skirtos poilsiui

Liepos 1d.

Vasarą žymiai išauga sanatorinio ir reabilitacinio gydymo siuntimų. Gegužę - rugpjūtį, palyginti su kitais mėnesiais, ypač padidėja prašymų vaikų reabilitacijai – net iki keturių kartų. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad iš Privalomojo sveikatos...


Senjorai visą vasarą kviečiami dalyvauti nemokamose mankštose

Senjorai visą vasarą kviečiami dalyvauti nemokamose mankštose

Birželio 27d.

„Sveikas miestas“ kviečia senjorus vasarą leisti aktyviai ir dalyvauti nemokamose mankštose visą liepą ir rugpjūtį Fabijoniškių baseino sporto salėje.


Lietuva pirmauja Europoje pagal endoprotezavimo operacijų operatyvumą

Lietuva pirmauja Europoje pagal endoprotezavimo operacijų operatyvumą

Birželio 21d.

Lietuva turi kuo didžiuotis endoprotezavimo srityje. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistų teigimu, palyginus su kitomis Europos valstybėmis, Lietuvoje sąnarių keitimo operacijų eilių nėra, kai kitose šalyse gyventojai priversti laukti savo eilės...


Ar lietuviai turi savanorystės geną?

Ar lietuviai turi savanorystės geną?

Birželio 21d.

Nors dažnam atrodo, jog požiūris į savanorišką darbą Lietuvoje sparčiai keičiasi – valstybė palaiko savanorystę skatinančias programas, daugėja savanorišku darbu prisidėti kviečiančių organizacijų, didėja veiklų įvairovė, tačiau Vilmorus (2018, spalis) atlikti tyrimai rodo, jog savanorišką...


Ilgojo savaitgalio grėsmės: traumos buityje ir gamtoje, erkės bei apsinuodijimai

Ilgojo savaitgalio grėsmės: traumos buityje ir gamtoje, erkės bei apsinuodijimai

Birželio 20d.

Artėjant trijų poilsio dienų savaitgaliui draudikai ir sveikatos specialistai perspėja, kad nelaimingų atsitikimų skaičius ilgaisiais vasaros savaitgaliais, palyginus su šaltuoju metų laiku, išauga beveik trečdaliu. Sveikatos priežiūros specialistai pabrėžia, kad traumos dažniausiai nutinka...


Kraujasiurbiai vabzdžiai ne tik apkartina poilsį,  bet ir platina ligas

Kraujasiurbiai vabzdžiai ne tik apkartina poilsį, bet ir platina ligas

Birželio 20d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad poilsį gamtoje gali sugadinti vabzdžiai. Žmones puola ne tik uodai, bet ir kiti kraujasiurbiai. Kraujasiurbiai upiniai mašalai – agresyviai puola žmones ir gyvūnus, gali platinti įvairius patogenus. Būdingas intensyvus puolimas, kai...


Ligonių kasos: savivaldybės aktyviau prisideda prie dantų protezavimo eilių mažinimo

Ligonių kasos: savivaldybės aktyviau prisideda prie dantų protezavimo eilių mažinimo

Birželio 20d.

Kasmet vis daugiau Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybių prisijungia prie savo teritorijos privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustų gyventojų dantų protezavimo finansavimo ir taip trumpina šių paslaugų laukimo eiles. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK)...


NAUJIENA: Traumatologinių ir neurologinių negalavimų kamuojamiems slaugos pacientams - intensyvi pagalba

NAUJIENA: Traumatologinių ir neurologinių negalavimų kamuojamiems slaugos pacientams - intensyvi pagalba

Birželio 19d.

Siekiant grąžinti judėjimo ir mobilumo galimybes slaugomiems pacientams, turintiems traumatologinių ir neurologinių negalavimų, ypač svarbu laiku suteikti būtiną pagalbą.


Daugėja peršalimo atvejų: ligą sukelti gali paprasčiausias kondicionierius

Daugėja peršalimo atvejų: ligą sukelti gali paprasčiausias kondicionierius

Birželio 19d.

Nors vasara ir peršalimas gali atrodyti kaip sunkiai suderinami dalykai, po itin karštų savaičių į vaistines plūsta vis daugiau rimtais peršalimo simptomais besiskundžiančių žmonių. Specialistai primena, kad per karščius peršalti ne ką sudėtingiau nei žiemą, o tam didžiausią įtaką daro didelė...


Svajonės pildosi: pagalbinio apvaisinimo būdu Lietuvoje jau gimė pusė tūkstančio naujagimių

Svajonės pildosi: pagalbinio apvaisinimo būdu Lietuvoje jau gimė pusė tūkstančio naujagimių

Birželio 19d.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistų teigimu, šiuolaikinės medicinos pasiekimai įrodo, kad stebuklais tikėti verta. Praėjus vos dvejiems pagalbinio apvaisinimo kompensavimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis metams, pagalbinio...


Britai skelbia paskutinį kvietimą Lietuvos šeimos gydytojams emigruoti ir žada įspūdingas algas

Britai skelbia paskutinį kvietimą Lietuvos šeimos gydytojams emigruoti ir žada įspūdingas algas

Birželio 19d.

Šeimos gydytojų trūkumas Didžiojoje Britanijoje verčia šalį gręžtis į kitas Europos Sąjungos (ES) šalis: jose ieškoma 70-ies šeimos gydytojų, kurie galėtų užimti paskutines laisvas darbo vietas centro Midlandso regiono klinikose. Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnybai (NHS) skelbia,...


Labdaros koncertas vardan onkologinių pacientų

Labdaros koncertas vardan onkologinių pacientų

Birželio 18d.

„Išsipildžiusios svajonės istorija“ – operos solistai Gražina Skinderytė–Kurnickienė (sopranas) ir Vytautas Kurnickas (tenoras) kviečia rugpjūčio 9 d. 19 val. Vilniuje, Mokytojų namų kiemelio Vasaros terasoje paklausyti romantiškos, aistringos, šviesios ir uždegančios...


Vykstantiems į Pietų Europą – įspėjimas dėl uodų platinamos ligos

Vykstantiems į Pietų Europą – įspėjimas dėl uodų platinamos ligos

Birželio 18d.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ELPKC) duomenimis, Islandijoje užregistruoti 3 čikungunijos atvejai asmenims, grįžusiems po atostogų Alikantėje (Ispanija). Ispanijos Valencijos regione bei kitose Pietų Europos šalyse yra aptinkama Aedes albopictus uodų, kurie esant tinkamoms...


Suirzę kenkėjai: kalta didžiulė kaitra

Suirzę kenkėjai: kalta didžiulė kaitra

Birželio 18d.

Lietuvą užplūdęs karštis didina vabzdžių judrumą, agresyvumą, o paspartėjęs jų vystymosi ciklas lemia populiacijos augimą. Pakilusi temperatūra verčia kenkėjus aktyviau ieškoti maisto ir vandens šaltinių, todėl pastaruoju metu kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ stebi skruzdžių,...


Kraujo vėžiu sergantys pacientai prašo kompensuoti inovatyvius vaistus: nesulaukę gydymo žmonės miršta

Kraujo vėžiu sergantys pacientai prašo kompensuoti inovatyvius vaistus: nesulaukę gydymo žmonės miršta

Birželio 18d.

2019 m. birželio 14 d. asociacija „Kraujas“ kreipėsi į LR Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį ir LR sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, reikalaudama kuo greičiau kompensuoti inovatyvius vaistus daugine mieloma sergantiems pacientams.


Naujoji ligoninė – įgyvendinta pareiga Lietuvos žmonėms

Naujoji ligoninė – įgyvendinta pareiga Lietuvos žmonėms

Birželio 17d.

Pirmadienis, birželio 17 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Santaros klinikose apžiūrėjo baigiamą statyti Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninę.


20-ies metų skiepijimo pamokos: mažiau sergančių vaikų, sveikesnė visuomenė

20-ies metų skiepijimo pamokos: mažiau sergančių vaikų, sveikesnė visuomenė

Birželio 17d.

Lietuvoje lankėsi prof. Stephen I. Pelton (JAV), Bostono universiteto Medicinos ir visuomenės sveikatos mokyklos pediatrijos ir epidemiologijos profesorius, Bostono medicinos centro Vaikų infekcinių ligų padalinio direktorius. Viešėdamas Lietuvoje jis dalyvavo 4-ame Baltijos pediatrų kongrese ir...

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9