Biorythm

Mūšyje dėl vaistų – naujos gudrybės

Gamintojai sumąstė, kaip išpešti daugiau pelno iš kompensuojamųjų vaistų: užtenka į vieną tabletę sudėti kelias veikliąsias medžiagas.

Tik ligoniams iš to – jokios naudos.

Kompensuojamųjų vaistų sąraše vietos stengiamasi rasti ne tik naujiems, bet ir seniai gaminamiems preparatams. Gamintojai skirtingus generinius vaistus, reikalingus tai pačiai ligai gydyti, pastaruoju metu pradėjo komponuoti į vieną tabletę.

Išlaidos nesumažėtų

Prieš metus širdies operaciją patyręs 56 metų Stanislovas šiuo metu ant stalo sukrauna nemenką vaistų stirtą. Jam tenka gerti ir kraują skystinančių, ir cholesterolio kiekį mažinančių preparatų.

Keletą kartų per dieną jam tenka išsilupti kraujospūdį mažinančių vaistų tabletę, o prieš naktį išgerti ir raminamųjų.

„Kasdien išgeriu kone 20 tablečių, – karčiai šyptelėjo Stanislovas. – Vien vaistų priemokoms per mėnesį išleidžiu apie 60 litų.“

Ar jo sveikatos būklė pagerėtų nuo sudėtinių preparatų, jei, užuot išgėręs keturias tabletes, išgertų dvi? Vargu. Tikėtis, kad sumažės priemokos, irgi būtų naivoka.

Reikalauja nuolaidų

Tačiau yra farmacijos įmonių, kurios į kompensuojamųjų vaistų sąrašą nori įsprausti būtent tokių preparatų. Mat gamintojai iš karto gautų tam tikrų privilegijų: vaistinėse tokie vaistai neturėtų konkurentų, o žmogus – galimybės rinktis.

Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) gamintojams praėjusią savaitę jau iškėlė sąlygą: sudėtiniai vaistai į kompensuojamųjų sąrašą pateks tik tuomet, kai jiems bus suteikta nemenkų nuolaidų. Jei gamintojai nesutiks mažinti kainos, tokie vaistai nebus kompensuojami.

Bando spausti ministeriją

Tokia naujiena nerimo įvarė Inovatyvių farmacijos produktų pramonės asociacijos nariams.

Kovo pabaigoje asociacija skubiai surašė kreipimąsi į sveikatos apsaugos ministrą Raimondą Šukį prašydama atidėti tokį sprendimą. Gamintojai prašo nepasirašyti įsakymo dėl naujos tvarkos, pagal kurią vaistai patenka į kompensuojamųjų sąrašą.

Esą tokiu atveju būtų sudarytos nevienodos konkurencinės sąlygos ir iškreipta kompensuojamųjų vaistų kainodara.

Asociacijos vadovas Leonas Kalėtinas nebuvo linkęs atvirauti, kodėl tokie valdžios ketinimai sukėlė nerimo farmacininkams.

„Įsakymas dar neišėjo – mes tik rengiame savo pasiūlymus ministerijai“, – aiškino L. Kalėtinas.

Tiesa, ministerija į asociacijos raštą reagavo ir sprendimą atidėjo iki balandžio 4 dienos.

Rinkodaros triukai

Sveikatos apsaugos ministro patarėjas farmacijos klausimais Martynas Marcinkevičius:

„Yra sudėtinių vaistų, kuriuose yra keletas veikliųjų medžiagų. Jos sukuria pridėtinę terapinę vertę, turi didesnį gydomąjį poveikį. Bet tokių vaistų yra nedaug, jie kompensuojami kaip atskiri preparatai. Visi kiti sudėtiniai vaistai tėra rinkodaros triukas: į vieną tabletę sudedamos dvi ar daugiau veikliųjų medžiagų. Ligonis, užuot išgėręs, pavyzdžiui, keletą skirtingų vaistų tablečių, išgeria vieną. Bet terapinis poveikis dėl to nebūna stipresnis.

Todėl ministerija laikosi nuostatos, kad tokiems vaistams negali būti išskirtinių kompensavimo sąlygų. Gamintojai norėtų, kad tokių vaistų priemokos būtų didesnės. Neva tai būtų lyg mokestis už patogumą.

Tačiau už dvi skirtingų kompensuojamųjų vaistų pakuotes pacientas sumoka vos keletą litų, o pirkdamas sudėtinį preparatą turėtų primokėti du ar tris kartus daugiau.

Vaistų receptus gydytojai išrašo nurodydami ne prekės ženklą, o tarptautinį pavadinimą. Todėl galima rinktis tokį preparatą, kuriam priemoka – mažiausia. Bet jei gydytojas išrašytų sudėtinį preparatą, pasirinkimo galimybės neliktų, nes tokie vaistai neturėtų analogų.“

Audrė Srėbalienė
„Lietuvos rytas“

TAIP PAT SKAITYKITE